• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
@Cika

Одличен пост. Јас имам прашања во врска со нарачката како правно лице:

1. Дали е нарачката која ти ја имаш направено како правно лице е платена со картичка на физичко лице / картичка на правно лице или девизна фактура?

2. Ако нарачката е платена од картичка на правно лице / девизна ф-ра дали ќе се книжи како редовен увоз?

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,782
2,422
Битола
Дај пиновајте го коментарот на човекот @Cika (ако има таква опција). Недостига нешто такво како pinned responses шо има на discord. Да си кликниш да ги добиеш сите важни информации наеднаш без да скролаш низ цела тема.

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
@Cika, многу корисно и детално инфо. Имам само едно подпрашање. Нели е поисплатливо да се направат две нарачки под 800 евра, отколку целото трчкање навака-натака по шалтери? Гледам дека екстра шипингот за вториот дел од пратката ќе те фати скоро исто како и шпедитерските услуги, ама мислам дека така има многу помалце замарање.
Освен ако не се работи за една компјутерска компонента чија вредност ја поминува границата од 800 евра.

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,782
2,422
Битола
@Cika, многу корисно и детално инфо. Имам само едно подпрашање. Нели е поисплатливо да се направат две нарачки под 800 евра, отколку целото трчкање навака-натака по шалтери? Гледам дека екстра шипингот за вториот дел од пратката ќе те фати скоро исто како и шпедитерските услуги, ама мислам дека така има многу помалце замарање.
Освен ако не се работи за една компјутерска компонента чија вредност ја поминува границата од 800 евра.
Да не ти направат проблем од царина така. Пример ако ги пратат на ист ден, тие две пратки заедно ќе патуваат и заедно ќе стигнат на царина. Па од таму курназите да не ти речат абе ти две пратки имаш со вкупна цена таа и таа па пак да те малтретираат?

Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
11,556
10,962
youtu.be
абе ти две пратки имаш со вкупна цена таа и таа
Да, знаат и тоа да го направат но може втората нарачка да се направи откако првата ќе ја шипнат, па така ќе пристигнат во различни денови.

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,316
Не се исплати никако да ги делиш во две пратки на под 800 евра, бидејќи како што кажав, нема трчање по шалтери, само два-три телефонски повици и три размени на емаил.

Дополнително, шипингот за секоја пратка поединечно е најмалку околу 20-25 евра, а шпедицијата чини 2000 денари и сѐ ти вршат тие.

П.С:
Доколку сакате проверка на содржината на пратката кога ќе пристигне на царина, само што ќе се смени тракингот барајте го Драган или Дејан во царинска испостава пошта, еве и бројчиња и бидете упорни бидејќи имаат повеќе линии.

02 2 401 876
02 2 401 877
Мислењето е автоматски споено:

@Cika

Одличен пост. Јас имам прашања во врска со нарачката како правно лице:

1. Дали е нарачката која ти ја имаш направено како правно лице е платена со картичка на физичко лице / картичка на правно лице или девизна фактура?

2. Ако нарачката е платена од картичка на правно лице / девизна ф-ра дали ќе се книжи како редовен увоз?
1. Платена е со картичка на правното лице.
2. Може слободно да се книжи како увоз исто и трошоците за шпедиција/царина, плус пребивање на тие 5% ддв.

joBs0

Intern
13 септември 2019
11
6
Јас нормално не додржав, па сама отидов да си го подигнам кога видов дека прошол од царина. Инаку стигна картонче отпосле, кога веќе го подигнав.
Каде отиде?
Еве што ми вика од тракингот во пошта...

posta.png

@Cika дали треба да почекам уште според тракингот погоре или се е готово за подигање?!

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,316

Маша

On your way to fame
24 април 2007
376
943

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
816
859
Фала @Cika, човек од збор, рече дека ќе објасни и ставрно се потруди да го појасни целиот процес.

Од мене има пиво кога ќе го води патот накај Скопје, у парк на клупа, според протокол.

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,782
2,422
Битола
Само секој засебно пиво да не делите онакво 2 литарско мераклиско.
Фала @Cika, човек од збор, рече дека ќе објасни и ставрно се потруди да го појасни целиот процес.

Од мене има пиво кога ќе го води патот накај Скопје, у парк на клупа, според протокол.
Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
572
310

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,410
847
Какви се овие Sage машини, не ми се познати, добри ли се со квалитет и колку е царина+ддв за вакви производи ако знае некој нека пише?

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
653
1,001
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Какви се овие Sage машини, не ми се познати, добри ли се со квалитет и колку е царина+ддв за вакви производи ако знае некој нека пише?
Мислам дека е Breville за европски пазар. Важат за културни машини. Е сега баш овој модел за неспресо не би знаел.

Cane5

Intern
2 април 2018
8
3
Незнам многу за машината, за давачките можам да ти помогнам.
На вкупната сума со се шипинг имаш 15% царина плус 18%ддв, па напрај си математика дали ќе ти се исплати.

Атачменти

Мирче

Intern
31 август 2013
5
2
Мирче's setup  
Processor & Cooler
i7 3770
Motherboard
asrock z77 extreme6
Storage
ssd 240 +1,5Tb
PSU
800w
RAM
16
Video card
gtx1060
Case
cooler master hafx
Mouse
asus echelon
Keyboard
bloody
Audio
bloody 501
Monitor
samsung 24
OS
windows 10
Гаранција во Македонија.... Јас сум за, ќе платам разумно поскапо ама да имам тука важечкка гаранција. Тука што се случува (најсвеж пример), купува дечкото напајање од сетек (coolermaster околу 6500 ден.), истиот ден го монтира и слуша дека напајањето гласно брчи. Се враќа да го рекламира, во продавницата му велат во ред ќе го пратиме во сервис да го поправат. WTF, прво што ќе првиш без напајање додека ти го поправат, второ кога купам ново сакам ново исправно, а не поправано пред да почне со работа.

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,410
847
Незнам многу за машината, за давачките можам да ти помогнам.
На вкупната сума со се шипинг имаш 15% царина плус 18%ддв, па напрај си математика дали ќе ти се исплати.
Многу е тоа за непознат бренд, ќе видам можеби и дрип кофи апарат ќе се зема

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,270
1,525
Sage е UK брендот на Breville Australia, кои што се гиганти во home appliance индустријата и се далеку од непознат бренд.Проблемот е што Sage/Breville немаат никаква поддршка во МК, па тоа може да биде потенцијален проблем ако треба официјален сервис.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,541
2,538
Не се баш непознати, важат за ептен добри машини. Како што ти кажа @igor_xxxx Breville/Sage е истата фирма, за различен пазар само.

Инаку ако веќе земаш со капсули, не мислам дека вреди да се зема скапа машина. Од друга страна, кога веќе даваш толку пари, зошто не нешто од типот на Sage Barista Express? Not my first choice, јас би посебно кафемат/мелница, ама чим прв избор ти се капсули, тоа ќе ти е многу замарање.

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,410
847
Не се баш непознати, важат за ептен добри машини. Како што ти кажа @igor_xxxx Breville/Sage е истата фирма, за различен пазар само.

Инаку ако веќе земаш со капсули, не мислам дека вреди да се зема скапа машина. Од друга страна, кога веќе даваш толку пари, зошто не нешто од типот на Sage Barista Express? Not my first choice, јас би посебно кафемат/мелница, ама чим прв избор ти се капсули, тоа ќе ти е многу замарање.
Мислиш ова
Sage Appliances SES875BSS2EEU1A The Barista Express Espresso gebürstetes edelstahl
Изгледа интересно.

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,940
12,037
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,541
2,538
Ова е новата, претходниот модел (BES870) би требало да е стотина евра поефтина. Разликата е само садот за млеко кој има вграден термометар.

Инаку, по математиката погоре, 500 евра машина ќе ти дојде околу 700-720 евра донесена овде. За тие пари имаш Gaggia Classic плус Eureka Mignon Silenzio (по 22 илјади парче), локално, со гаранција. А ако посветиш малку време на учење, и многу подобро кафе ќе добиеш.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,919
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно