• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

  • Ја почнал/а темата
  • #1

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,791
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Нарачано и за недела дена пристигнато од немачка, преку computeruniverse:
P.S. Цените горе доле се тие, некои беа со малце поголем попуст.
Уште да си нарачаш држач за мониторот и таман си :).
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,541
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,212
12,845
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И јас направив една нарачка од кај немциве и чекам да видам како ке поминам. Се надевам дека убаво ке си поминам :D
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
Уште да си нарачаш држач за мониторот и таман си :).
Иам за на ѕид, али додека си под кирија привремено, ќе редиш литература ;)

Остај цените, туку кажи како помина на царина?
На 780 евра нарачка, околу 4500 (може и 4800 да беше) денари тотал давачки. Отприлика му доаѓа 9.5-10% данок/давачки на целата сума. Горе-доле слична математика како тука.
Ова ми е веќе 4-та поголема нарачка од Computer Universe и сум екстра задоволен од се што стигнало.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,338
1,284
Скопје
Иам за на ѕид, али додека си под кирија привремено, ќе редиш литература ;)


На 780 евра нарачка, околу 4500 (може и 4800 да беше) денари тотал давачки. Отприлика му доаѓа 9.5-10% данок/давачки на целата сума. Горе-доле слична математика како тука.
Ова ми е веќе 4-та поголема нарачка од Computer Universe и сум екстра задоволен од се што стигнало.
што пошта користат за испраќање/со што стига тука?
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
што пошта користат за испраќање/со што стига тука?
DHL, но само во делот на Германија и во соседните земји кои се дел од EU. Потоа ја превземаат официјални пошти и кај нас пристигнува во нашата пошта. Ситуација win-win, бидејки ја имаш брзината на DHL за пристигнување на пратка, а тука не го "јадеш" со додатни трошоци, лежарина, малтретирања кои ги прават DHL. Со МК Пошта си имаш работа и далеку поефтино искача.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,338
1,284
Скопје
DHL, но само во делот на Германија и во соседните земји кои се дел од EU. Потоа ја превземаат официјални пошти и кај нас пристигнува во нашата пошта. Ситуација win-win, бидејки ја имаш брзината на DHL за пристигнување на пратка, а тука не го "јадеш" со додатни трошоци, лежарина, малтретирања кои ги прават DHL. Со МК Пошта си имаш работа и далеку поефтино искача.
супер .. дап сум нарачувал друго место германија што идат истава шема. Дома чак и курир од пошта ти носи :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
DHL, но само во делот на Германија и во соседните земји кои се дел од EU. Потоа ја превземаат официјални пошти и кај нас пристигнува во нашата пошта. Ситуација win-win, бидејки ја имаш брзината на DHL за пристигнување на пратка, а тука не го "јадеш" со додатни трошоци, лежарина, малтретирања кои ги прават DHL. Со МК Пошта си имаш работа и далеку поефтино искача.
Го прочитав твојот пост за лаптопот.

Сакам да нарачам едно M2 и плус едно SSD од 1 тера. Претпоставува бидејќи цената ќе биде под 800 евра, не би требало да ми наплатат за шпедитерски услуги, така?

Баш глеам EVO 970 Plus од 500гб е 90тина евра, а доставата е 20 евра, кога ќе ја додадеш и царината, пак излегува околу 1500 денари поевтино од кај нас. Зашто гледам и ти си земал истиот. Колку беше царианта за овој дел само? :)
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
@TheMarshal се што е под 800 евра е без шпедитерски услуги.

За царината се на еден куп ми беше наплатено и искрено незнам колку беше точно за 970-ката. Али со SSD 1TB (да речеме 200 евра) плус 90-тина евра EVO-то, веќе имаш сума која не е баш така мала. Штом имаш повеќе работи, самиот шипинг (20 евра) кога ќе го поделиш ќе ти излезе уште поефтино. Царината/ДДВ нормално дека ќе си се рачунаат право-пропорционално. Али сите останати трошоци, 300 ден. тука, 500 тука, тоа се фиксни трошоци и далеку повеќе се исплати кога имаш поголема нарачка, или јас ко што направив во овој случај што темпирав нарачка под 800 евра.

Истата математика ти е и за со шпедиција за нарачки над 800 евра. Фиксни трошок ти е тоа, дал била 800 евра нарачка, или 1800. Пример:

1. Dell XPS со цена од 1328 евра - платив 110 евра давачки.
2. Thinkpad со цена од 1780 евра - платив 120 евра давачки.

Разлика скоро од 500 евра на самата нарачка, а само 10 евра на давачките тука. Затоа, прибери неколку нарачки, за тебе, за блиски, тогаш ќе бидеш во голем плус.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,338
1,284
Скопје
Го прочитав твојот пост за лаптопот.

Сакам да нарачам едно M2 и плус едно SSD од 1 тера. Претпоставува бидејќи цената ќе биде под 800 евра, не би требало да ми наплатат за шпедитерски услуги, така?

Баш глеам EVO 970 Plus од 500гб е 90тина евра, а доставата е 20 евра, кога ќе ја додадеш и царината, пак излегува околу 1500 денари поевтино од кај нас. Зашто гледам и ти си земал истиот. Колку беше царианта за овој дел само? :)
јас кога нарачав од quietPC 860 1TB си стигна директ дома пакетчето(пошто мало ваљда), не беше фатено на скрининг за проверка, така да може и да поминеш со ич .. ама тоа е више колку ксмет работата, не да се надеваш дека ќе помине :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
јас кога нарачав од quietPC 860 1TB си стигна директ дома пакетчето(пошто мало ваљда), не беше фатено на скрининг за проверка, така да може и да поминеш со ич .. ама тоа е више колку ксмет работата, не да се надеваш дека ќе помине :)
Damn, кај овие само 3 евриќи е достава. :cool:
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,338
1,284
Скопје
Damn, кај овие само 3 евриќи е достава. :cool:
еве сеа проверив, 4.10$ .. само пази за разлика од немцине, кај овие нема никаков тракинг, сo royal mail најосновната праќаат (1-3 недели од UK), баш прашував дал имаат некој бројчиња/потврда што испратиле, добив само број за "end of day mail" се на куп што предаваат на пошта.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
еве сеа проверив, 4.10$ .. само пази за разлика од немцине, кај овие нема никаков тракинг, сo royal mail најосновната праќаат (1-3 недели од UK), баш прашував дал имаат некој бројчиња/потврда што испратиле, добив само број за "end of day mail" се на куп што предаваат на пошта.
Е да, лошо е што нема тракинг. За колку ти стигна тебе SSD-то?

Ма да, предност е што го праќаат со таква пошта, ради фактот што има голема шанса да ти помине без царина.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,338
1,284
Скопје
Е да, лошо е што нема тракинг. За колку ти стигна тебе SSD-то?

Ма да, предност е што го праќаат со таква пошта, ради фактот што има голема шанса да ти помине без царина.
нешто под три недели
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
Еден helpful tip за сите оние што сакаат да нарачуваат од Computer Universe. Ова на своја кожа го осетив и е една прилично педерска ствар што ја прават германците. На крајот пак ќе бидам задоволен и поскапо да платам (пак поефтино ќе му дојде од МК), но зошто да им ги даваме тие пари воопшто.

Инаку константно ги менуваат цените на истиот производ. За исти производ може и да се најдат и по десеттици огласи, некои од нив со исти цени, некои со различни. Истиот оглас денес го гледаш 80 евра, утре 90, задутре 70 итн.

Затоа кога ќе најдете нешто што сакате да нарачате, дајте си недела дена и само проверувајте ја цената на истиот (или други огласи со истиот производ).

Пример што ми се случи мене: Правам нарачка и си плаќам се како што треба и кога ми стигна мејл за конфирмација ги имаше сите линкови до продуктите што сум ги зел. Пишува платено за Х производ 85 евра, кликаш на линкот до актуелниот производ, пишува 70 евра, ни дискаунт ни бутур, едноставно намалена цената. Како оригиналната цена да е таа. Веднаш им пратив мејл и се вадеа као демек во тој период било толку, сега е толку. (а после некое време гледам пак првичната цена од 85 евра). И од тогаш почнав да ги пратам и нонстоп го прават истото. Можда не на сите производи, но доволно е некој да се упеца. -10 +5, -7евра, нонстоп си ги мењаат цените.

Барајте што ќе барате, кога ќе најдете дајте си уште некој ден да ги споредувате цените. Можно е да бидете у негатива некое евро кое за поскапи уреди и те како ќе се осети. Ништо нема да изгубите можете само да добиете.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,541
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ме интересира дали разликата во цената е толку голема за да го оправда недостатокот од локална гаранција? Разбирам нарачка за нешто што го нема тука на лагер или воопшто не се носи, но за компоненти како SSD, RAM, CPU и слично, ми се чини дека станува збор за обичен инает да не се купи од наша продавница...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,086
1,862
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Меме ме интересира, доколку има некој искуство, со ,,групирање" на нарачките, до колку производи (и какви ) можат да се групираат во една пратка на пример ако нарачам 3 ССД дали сите ќе стиган во еден пакет за кој ќе биде платено една сума за поштенски трошоци, или се сметаат за 3 посебни нарачки. Доколку можат да се групираат претпоставувам дека габаритот на производите ќе игра улога?, не исто да се нараачаат три матични плочи со 3 РАМ мемории.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,028
4,335
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ме интересира дали разликата во цената е толку голема за да го оправда недостатокот од локална гаранција? Разбирам нарачка за нешто што го нема тука на лагер или воопшто не се носи, но за компоненти како SSD, RAM, CPU и слично, ми се чини дека станува збор за обичен инает да не се купи од наша продавница...
Сега не пратам ама ја знам странава одамна и знам еднаш кога гледав за некои компоненти засебно испадна многу мала разлика, а со испорака, царина итн исто му доаѓаше. Додади на тоа време за испорака и немање локалкна гаранција и тогаш дојдов до заклучок дека не се исплати.
Меѓутоа претпоставувам дека вреди за поголеми нарачки како овие што се спомнуваат во темава.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Имам купено од ибеј и испратив преку пошта графичката ми ја вратија во целосна сума која што сум ја платил без никакви прашања зашто и како. Сакам да кажам дека во ЕУ законите и гаранцијата важат и нема никаков проблем за враќање назад на делови кога испорака до Германија преку пошта е 10-15€
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
но за компоненти како SSD, RAM, CPU и слично, ми се чини дека станува збор за обичен инает да не се купи од наша продавница...
Дај ми цена од нашиве продавници за 3.5" 4TB WD Black? Околу 12,000? Воопшто го нема на пазаров? Пред месец дена во Анхоч 2TB Black беше 8000 денари.

149 евра платив за него. Давачките при поголема нарачка викаат дека сум платил екстра 10 евра за истиот тој хард. 159, 160 евра, не се ни 10,000 денари тоа. Те молам најди ја истата таа цена во МК?

Лани купувам Thinkpad t480 (2к резолуција, 500GB ssd, графичка MX150) кој сосе давачки искочи 1900 евра и интернационална гаранција. Истиот модел (само со full HD резолуција, 250GB SSD, интегрирана графичка) беше 2150 евра кај нас.

Истово SSD сосе давачки ми искочи околу 6500 денари. Еве која цена ја има тука на пазарот. Линк
Две вакви ги нарачав, во ќар сум 3600 денари споредбено со сетек. И на третото SSD Sandisk што го земав и на тоа 1500, 2000 денари ќар, скоро 100 евра помалце искача за три SSD купени.

Те молам просветли ме кој води инает тука?

Не викам дека нема производи кои горе доле исто ќе искочат и не вреди да се замараш од страна да ги купуваш, али за ваква математика око не ми трепнува.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,541
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Те молам просветли ме кој води инает тука?.
Нема потреба од ваков тон:) Немав намера ниту да те навредам, ниту те прозвав посебно, ова беше чисто мое мислење, кое не се базира само на твојата нарачка, или купувањето од Computer Universe. Mea culpa.:)
Но, постои еден патерн на однесување кога се работи за купување (локално), во кое главна нишка водилка е дека на запад цените се такви, кај нас набиле провизии и слично, демек не сме овци па да не стрижат, па ќе си купам од ваму, таму и слично.
Лично, сметам дека математиката што ја презентираше (иако убедлива со својот резултат) не менува многу гледано долгорочно, тие 12-15% разлика во однос на гаранцијата мене ми се занемарливи. Но, како што пишав, тоа е мое размислување. Побарав аргумент, го добив, но не ми е доволен за да го сменам мислењето.
Неисе, have a nice day...
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,537
Мислења
858,926
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно