1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Нарачки од Computer Universe

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од -={K-O-R-U-N}=-, 23 Јули 2019.

1. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,498
    1,572
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Уште да си нарачаш држач за мониторот и таман си :).

2. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

945
    2,134
    28 Јануари 2017
    Машко
    Ќе го изгуби шмекот мониторот.

На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
  3. xCorbe

xCorbe
    Gaining Experience

166
    127
    1 Мај 2014
    Машко
    Батица друг чоек прашав ако не виде ти

Sent from my Xiaomi Mi5 using Tapatalk

4. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

945
    2,134
    28 Јануари 2017
    Машко
    Excusez-moi

5. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,919
    4,029
    28 oктомври 2008
    На StalkeR, DaVoRkNe, mkextremer и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. Oktar

Oktar
    Guru

3,260
    9,359
    23 oктомври 2012
    Машко
    И јас направив една нарачка од кај немциве и чекам да видам како ке поминам. Се надевам дека убаво ке си поминам :D

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Иам за на ѕид, али додека си под кирија привремено, ќе редиш литература ;)

На 780 евра нарачка, околу 4500 (може и 4800 да беше) денари тотал давачки. Отприлика му доаѓа 9.5-10% данок/давачки на целата сума. Горе-доле слична математика како тука.
    Ова ми е веќе 4-та поголема нарачка од Computer Universe и сум екстра задоволен од се што стигнало.

На DonFrozex, StalkeR, NecrotoX и уште 5 други им се допаѓа ова.
  8. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    што пошта користат за испраќање/со што стига тука?

9. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    DHL, но само во делот на Германија и во соседните земји кои се дел од EU. Потоа ја превземаат официјални пошти и кај нас пристигнува во нашата пошта. Ситуација win-win, бидејки ја имаш брзината на DHL за пристигнување на пратка, а тука не го "јадеш" со додатни трошоци, лежарина, малтретирања кои ги прават DHL. Со МК Пошта си имаш работа и далеку поефтино искача.

На DonFrozex, mrkela2009, NecrotoX и уште 6 други им се допаѓа ова.
  10. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    супер .. дап сум нарачувал друго место германија што идат истава шема. Дома чак и курир од пошта ти носи :)

11. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

114
    111
    3 Јануари 2019
    Машко
    Го прочитав твојот пост за лаптопот.

Сакам да нарачам едно M2 и плус едно SSD од 1 тера. Претпоставува бидејќи цената ќе биде под 800 евра, не би требало да ми наплатат за шпедитерски услуги, така?

Баш глеам EVO 970 Plus од 500гб е 90тина евра, а доставата е 20 евра, кога ќе ја додадеш и царината, пак излегува околу 1500 денари поевтино од кај нас. Зашто гледам и ти си земал истиот. Колку беше царианта за овој дел само? :)

12. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    @TheMarshal се што е под 800 евра е без шпедитерски услуги.

За царината се на еден куп ми беше наплатено и искрено незнам колку беше точно за 970-ката. Али со SSD 1TB (да речеме 200 евра) плус 90-тина евра EVO-то, веќе имаш сума која не е баш така мала. Штом имаш повеќе работи, самиот шипинг (20 евра) кога ќе го поделиш ќе ти излезе уште поефтино. Царината/ДДВ нормално дека ќе си се рачунаат право-пропорционално. Али сите останати трошоци, 300 ден. тука, 500 тука, тоа се фиксни трошоци и далеку повеќе се исплати кога имаш поголема нарачка, или јас ко што направив во овој случај што темпирав нарачка под 800 евра.

Истата математика ти е и за со шпедиција за нарачки над 800 евра. Фиксни трошок ти е тоа, дал била 800 евра нарачка, или 1800. Пример:

1. Dell XPS со цена од 1328 евра - платив 110 евра давачки.
    2. Thinkpad со цена од 1780 евра - платив 120 евра давачки.

Разлика скоро од 500 евра на самата нарачка, а само 10 евра на давачките тука. Затоа, прибери неколку нарачки, за тебе, за блиски, тогаш ќе бидеш во голем плус.

На DonFrozex, Speedster, shooter и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

114
    111
    3 Јануари 2019
    Машко
    @l1d0v1c - Фала!

Да да, паметно е така. Може и да додадам и РАМ и таман цената се на се ќе ми биде топ. Уште еднаш фала, што ја сподели страната и на одговорот. :)

DonFrozex, Speedster, l1d0v1c и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    јас кога нарачав од quietPC 860 1TB си стигна директ дома пакетчето(пошто мало ваљда), не беше фатено на скрининг за проверка, така да може и да поминеш со ич .. ама тоа е више колку ксмет работата, не да се надеваш дека ќе помине :)

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

114
    111
    3 Јануари 2019
    Машко
    Damn, кај овие само 3 евриќи е достава. :cool:

16. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    еве сеа проверив, 4.10$ .. само пази за разлика од немцине, кај овие нема никаков тракинг, сo royal mail најосновната праќаат (1-3 недели од UK), баш прашував дал имаат некој бројчиња/потврда што испратиле, добив само број за "end of day mail" се на куп што предаваат на пошта.

17. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

114
    111
    3 Јануари 2019
    Машко
    Е да, лошо е што нема тракинг. За колку ти стигна тебе SSD-то?

Ма да, предност е што го праќаат со таква пошта, ради фактот што има голема шанса да ти помине без царина.

18. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    нешто под три недели

19. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Еден helpful tip за сите оние што сакаат да нарачуваат од Computer Universe. Ова на своја кожа го осетив и е една прилично педерска ствар што ја прават германците. На крајот пак ќе бидам задоволен и поскапо да платам (пак поефтино ќе му дојде од МК), но зошто да им ги даваме тие пари воопшто.

Инаку константно ги менуваат цените на истиот производ. За исти производ може и да се најдат и по десеттици огласи, некои од нив со исти цени, некои со различни. Истиот оглас денес го гледаш 80 евра, утре 90, задутре 70 итн.

Затоа кога ќе најдете нешто што сакате да нарачате, дајте си недела дена и само проверувајте ја цената на истиот (или други огласи со истиот производ).

Пример што ми се случи мене: Правам нарачка и си плаќам се како што треба и кога ми стигна мејл за конфирмација ги имаше сите линкови до продуктите што сум ги зел. Пишува платено за Х производ 85 евра, кликаш на линкот до актуелниот производ, пишува 70 евра, ни дискаунт ни бутур, едноставно намалена цената. Како оригиналната цена да е таа. Веднаш им пратив мејл и се вадеа као демек во тој период било толку, сега е толку. (а после некое време гледам пак првичната цена од 85 евра). И од тогаш почнав да ги пратам и нонстоп го прават истото. Можда не на сите производи, но доволно е некој да се упеца. -10 +5, -7евра, нонстоп си ги мењаат цените.

Барајте што ќе барате, кога ќе најдете дајте си уште некој ден да ги споредувате цените. Можно е да бидете у негатива некое евро кое за поскапи уреди и те како ќе се осети. Ништо нема да изгубите можете само да добиете.

На Alucard, mrkela2009, draganamon и уште 6 други им се допаѓа ова.
  20. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,919
    4,029
    28 oктомври 2008
    Ме интересира дали разликата во цената е толку голема за да го оправда недостатокот од локална гаранција? Разбирам нарачка за нешто што го нема тука на лагер или воопшто не се носи, но за компоненти како SSD, RAM, CPU и слично, ми се чини дека станува збор за обичен инает да не се купи од наша продавница...

На Chicco69, -={K-O-R-U-N}=-, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. goce03

goce03
    Practice makes perfect

910
    1,542
    20 Јануари 2015
    Машко
    Меме ме интересира, доколку има некој искуство, со ,,групирање" на нарачките, до колку производи (и какви ) можат да се групираат во една пратка на пример ако нарачам 3 ССД дали сите ќе стиган во еден пакет за кој ќе биде платено една сума за поштенски трошоци, или се сметаат за 3 посебни нарачки. Доколку можат да се групираат претпоставувам дека габаритот на производите ќе игра улога?, не исто да се нараачаат три матични плочи со 3 РАМ мемории.

22. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,661
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Сега не пратам ама ја знам странава одамна и знам еднаш кога гледав за некои компоненти засебно испадна многу мала разлика, а со испорака, царина итн исто му доаѓаше. Додади на тоа време за испорака и немање локалкна гаранција и тогаш дојдов до заклучок дека не се исплати.
    Меѓутоа претпоставувам дека вреди за поголеми нарачки како овие што се спомнуваат во темава.

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

943
    577
    28 ноември 2015
    Машко
    Имам купено од ибеј и испратив преку пошта графичката ми ја вратија во целосна сума која што сум ја платил без никакви прашања зашто и како. Сакам да кажам дека во ЕУ законите и гаранцијата важат и нема никаков проблем за враќање назад на делови кога испорака до Германија преку пошта е 10-15€

24. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Дај ми цена од нашиве продавници за 3.5" 4TB WD Black? Околу 12,000? Воопшто го нема на пазаров? Пред месец дена во Анхоч 2TB Black беше 8000 денари.

149 евра платив за него. Давачките при поголема нарачка викаат дека сум платил екстра 10 евра за истиот тој хард. 159, 160 евра, не се ни 10,000 денари тоа. Те молам најди ја истата таа цена во МК?

Лани купувам Thinkpad t480 (2к резолуција, 500GB ssd, графичка MX150) кој сосе давачки искочи 1900 евра и интернационална гаранција. Истиот модел (само со full HD резолуција, 250GB SSD, интегрирана графичка) беше 2150 евра кај нас.

Истово SSD сосе давачки ми искочи околу 6500 денари. Еве која цена ја има тука на пазарот. Линк
    Две вакви ги нарачав, во ќар сум 3600 денари споредбено со сетек. И на третото SSD Sandisk што го земав и на тоа 1500, 2000 денари ќар, скоро 100 евра помалце искача за три SSD купени.

Те молам просветли ме кој води инает тука?

Не викам дека нема производи кои горе доле исто ќе искочат и не вреди да се замараш од страна да ги купуваш, али за ваква математика око не ми трепнува.

Последна промена: 24 Јули 2019
    На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,919
    4,029
    28 oктомври 2008
    Нема потреба од ваков тон:) Немав намера ниту да те навредам, ниту те прозвав посебно, ова беше чисто мое мислење, кое не се базира само на твојата нарачка, или купувањето од Computer Universe. Mea culpa.:)
    Но, постои еден патерн на однесување кога се работи за купување (локално), во кое главна нишка водилка е дека на запад цените се такви, кај нас набиле провизии и слично, демек не сме овци па да не стрижат, па ќе си купам од ваму, таму и слично.
    Лично, сметам дека математиката што ја презентираше (иако убедлива со својот резултат) не менува многу гледано долгорочно, тие 12-15% разлика во однос на гаранцијата мене ми се занемарливи. Но, како што пишав, тоа е мое размислување. Побарав аргумент, го добив, но не ми е доволен за да го сменам мислењето.
    Неисе, have a nice day...

Последна промена: 24 Јули 2019
Слични теми
  1. Ci@_11
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    839
  2. Fiasco
    Одговори:
    0
    Прегледи: