• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
Гаранција во Македонија.... Јас сум за, ќе платам разумно поскапо ама да имам тука важечкка гаранција. Тука што се случува (најсвеж пример), купува дечкото напајање од сетек (coolermaster околу 6500 ден.), истиот ден го монтира и слуша дека напајањето гласно брчи. Се враќа да го рекламира, во продавницата му велат во ред ќе го пратиме во сервис да го поправат. WTF, прво што ќе првиш без напајање додека ти го поправат, второ кога купам ново сакам ново исправно, а не поправано пред да почне со работа.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
743
407
Во рок од 10 дена МОРААТ да го заменат производот или да вратат пари без никакви дополнителни прашања. Се разбира ако не е отстранета заштитната налепница.
Овде веќе купувачот не си ги познава своите права.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
359
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Дали некој има идеја колку би искочило ДДВ + Царина + Поштарина за робот правосмукалка (Roborock S5 Max), излегува 340 евра со достава до мк од computeruniverse?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,066
1,650
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Дали некој има идеја колку би искочило ДДВ + Царина + Поштарина за робот правосмукалка (Roborock S5 Max), излегува 340 евра со достава до мк од computeruniverse?
15% царина 18% данок, 25-50 еур шипинг и 15-20 евра плаќање со картичка
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
850
730
Дали некој има идеја колку би искочило ДДВ + Царина + Поштарина за робот правосмукалка (Roborock S5 Max), излегува 340 евра со достава до мк од computeruniverse?
Не се исплати кога ќе ги собереш сите давачки, и јас ја разгледував таа варијанта пред да ја купам од тука.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
931
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,066
1,650
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
плаќање со картичка е 5,91 €, а шипинг 26,40 €
Шипингот зависи од габаритноста и тежината, кај мене редовно е од 25-50 еур, а со Халкбанк кога нарачувам секогаш ми земаат 15еу +. Можеби зависи и од продукт до продукт.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Еве точна, конкретна и целосна пресметка за белата роборок 5с макс. Црната е околу 15 евра поскапа.
Screenshot 2020-11-26 at 00.18.00.png
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,156
Кога сме кај провизиите. Рачунајте дека во тоа влага и провизијата што ја наплаќаат од банките, за конверзија на валута. Во конкретниот случлај, покрај тие 5.91 евра што ги наплаќа CU, сигурно на 331.17 ќе има уште некој денар провизија од банката.

На пример при онлајн плаќање со картичка Стопанска Банка, еврото го рачунаат 61.9. Кај Payoneer па е по "берзанска цена", ама на тоа ти наплаќа 3.5% провизија и така натаму.

Поентата ми е, вклучувајте си ги и тие трошоци бидејќи влегуваат во финалната цена што ја плаќаме. Односно влијаат и врз ДДВ-то и царината што треба да се плати. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
743
407
Кога сме кај провизиите. Рачунајте дека во тоа влага и провизијата што ја наплаќаат од банките, за конверзија на валута. Во конкретниот случлај, покрај тие 5.91 евра што ги наплаќа CU, сигурно на 331.17 ќе има уште некој денар провизија од банката.

На пример при онлајн плаќање со картичка Стопанска Банка, еврото го рачунаат 61.9. Кај Payoneer па е по "берзанска цена", ама на тоа ти наплаќа 3.5% провизија и така натаму.

Поентата ми е, вклучувајте си ги и тие трошоци бидејќи влегуваат во финалната цена што ја плаќаме. Односно влијаат и врз ДДВ-то и царината што треба да се плати. :)
Не е посигурно да се плаќа со PayPal во случај да настане некој проблем понатаму?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Многу посигурно е. Али исто и PayPal ќе ти даде лош курс.
Мнооооогу лош, многу. А многу е тешко да наместиш ПејПал да ти работи со конверзија на банката, тој сетинг го кријат во дарк веб.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
На времето кога отворив ПејПал акаунт, прво што направив е подесување да не ми прави конверзија. Со години го користам и не ми зеле ниту 1 цент провизија.
Видете со овие сетинзи (не знам колку се релевантни сега), па споделете искуство.
PayPal no conversion.png
Тутунска банка (од таму ми е картичката) исто не ми зема провизија, па ако е некој производ $100.00, а курсот 52.00, плаќам точно 5200 ден и ниту денар повеќе.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,258
8,516
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мнооооогу лош, многу. А многу е тешко да наместиш ПејПал да ти работи со конверзија на банката, тој сетинг го кријат во дарк веб.

Може и вака, црвените букви се да исплашат нубари :D
Ти па што си чуден банка ко банка, провизии и камати ги интересираат само.

pp1.jpg

pp2.jpg
 

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Кога сме кај провизиите. Рачунајте дека во тоа влага и провизијата што ја наплаќаат од банките, за конверзија на валута. Во конкретниот случлај, покрај тие 5.91 евра што ги наплаќа CU, сигурно на 331.17 ќе има уште некој денар провизија од банката.

На пример при онлајн плаќање со картичка Стопанска Банка, еврото го рачунаат 61.9. Кај Payoneer па е по "берзанска цена", ама на тоа ти наплаќа 3.5% провизија и така натаму.

Поентата ми е, вклучувајте си ги и тие трошоци бидејќи влегуваат во финалната цена што ја плаќаме. Односно влијаат и врз ДДВ-то и царината што треба да се плати. :)
Мала утеха, кога сте логирани на CU го одзема германскиот данок на додадена вредност (VAT) од цената. Нормално за адреси надвор од DE.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
743
407
Само што проверив, PayPal заедно со конверзијата го рачуна еврото по 63.8 денари. И исто така на пример за сума од некои 250EU со шипинг, самата страница вкалкулира такса од 8EU за плаќање со PayPal.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мала утеха, кога сте логирани на CU го одзема германскиот данок на додадена вредност (VAT) од цената. Нормално за адреси надвор од DE.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Заради тоа купуваме од ЦУ веќе неколку години :/
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
Што има врска колку е VAT за немците? Тебе ти ги наплаќаат без VAT. Освен ако не купуваш кај нив, не те засега.

Ако основната цена на нештото е 100еур, дали у Немачка ќе биде 116 или 119еур тебе не те засега, пошто ти го рачуна продуктот без ват, 100еур. за у Македонија.
 

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Што има врска колку е VAT за немците? Тебе ти ги наплаќаат без VAT. Освен ако не купуваш кај нив, не те засега.

Ако основната цена на нештото е 100еур, дали у Немачка ќе биде 116 или 119еур тебе не те засега, пошто ти го рачуна продуктот без ват, 100еур. за у Македонија.
Муабето ми беше ако не си логиран ги гледаш повисоките цени со ВАТ. Да нема забуна ко ке се прај математика
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,514
914
Што има врска колку е VAT за немците? Тебе ти ги наплаќаат без VAT. Освен ако не купуваш кај нив, не те засега.

Ако основната цена на нештото е 100еур, дали у Немачка ќе биде 116 или 119еур тебе не те засега, пошто ти го рачуна продуктот без ват, 100еур. за у Македонија.
Друже има нешто што се вика MSRP и тоа си е стандард во Немачка, еве на пример службено Нвидија 3070 се продава за 499€ и сега нормално нема они да пресметат дека е помало вклученото ДДВ и да ја намалат цената. Но секако на тебе тој одбиток ќе ти биде помал. Ретки се производите кои ќе ја намалат цената во согласност со помалиот ддв.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,420
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно