• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Муабето ми беше ако не си логиран ги гледаш повисоките цени со ВАТ. Да нема забуна ко ке се прај математика

Ако добро се сеќавам треба да си одбереш destination country (ако не си логиран по default е Германија мислам) и така ќе ти пресметува без VAT
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
219
186
Скопје
Дали му се има случено некој да треба да врати некој продукт со дефект назад до нив и како иде процедурата? Нешто читав дека ако поминале помалце од 6 месеци, за продукт купен над 40 евра, тие плаќале за шипинг од Мкд-Deustchland и назад. :unsure:
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,541
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
На царина, ќе чекаш да помине за ден два, па да ти ја испратат во пошта, независно од цената, си имаш давачки
 

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
posta.png

Дали ова значи дека веќе стигнал во пошта, за да одам утре да го подигнам мониторов, да не чекам да ми пратат ливче?!
 

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,430
989
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,098
997
Скопје
Вака испага дека не те царинеле хмм
како заклучи тоа? пошто не му побарале доказ плус? ќе му дадат уплатиница, најверојатно ја прифатиле фактурата со пратката и царинеле по неа .. а може и да е пуштено така ако било гужва па да ја ослободиле. Ќе каже членот кога ќе подигне вака само гаѓаме
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Во пошта ќе му кажат колку треба да уплати. Јас сега скоро подигав, не ги чекав за достава и после сватив дека неможе да ми ја достават затоа што неможам да им платам заради еуроинвест банка. Отидов на шалтер и ми дадоа уплатница и ми рекоа да одам во банка некоја да си платам. Иначе царина ја уважуваат документацијата од ЦУ, затоа што е комплетна со фактури со тежини со сите пропратни листиќи и стварно нема потреба да ти бараат принтскрин од банка.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
Вака испага дека не те царинеле хмм
Не баш, накај 3 часот отидов да прашам во пошта, и видов дека пратката е стигнато заедно со уплатница од царина, каде ми пресметале некаде 620ден Ддв, но затоа што неможев да уплатам во пошта, морав во банка.

Имаше уште една уплатница 260ден што се плаќаше во пошта, но тоа утре ќе ја платам па ќе ја зимам пратката, затоа што не успеав да стигнам од банка, многу гужва имаше, па затвориле од пошта.

Така да за монитор од 200евра со се шипинг, давачки има накај 900ден тука кај нас.
 

Мирче

Intern
31 август 2013
6
2
Мирче's setup  
Processor & Cooler
i7 3770
Motherboard
asrock z77 extreme6
Storage
ssd 240 +1,5Tb
PSU
800w
RAM
16
Video card
gtx1060
Case
cooler master hafx
Mouse
asus echelon
Keyboard
bloody
Audio
bloody 501
Monitor
samsung 24
OS
windows 10
Во рок од 10 дена МОРААТ да го заменат производот или да вратат пари без никакви дополнителни прашања. Се разбира ако не е отстранета заштитната налепница.
Овде веќе купувачот не си ги познава своите права.
Да точно купувачот не си ги познава своите права. Но дали треба да ги знаеме сите правила и закони, или пак тој што е обврзан (продавачот) да ги спроведува тие правила да му каже на купувачот кој му се опциите. (пари назад, замена, сервисирање....). Треба продавачот да ви каже, ама не му одговара тоа, па сака да го наведе купувачот да постапи исклучиво во интересот на продавачот.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
658
369
Да точно купувачот не си ги познава своите права. Но дали треба да ги знаеме сите правила и закони, или пак тој што е обврзан (продавачот) да ги спроведува тие правила да му каже на купувачот кој му се опциите. (пари назад, замена, сервисирање....). Треба продавачот да ви каже, ама не му одговара тоа, па сака да го наведе купувачот да постапи исклучиво во интересот на продавачот.
Во кратки црти, ако се може. Нормално дека дел од нив ќе пробаат, меѓутоа не сите. Поради слични споделени искуства ќе им се зголеми или намали продажбата пропорционално.

Инаку јас имам слично искуство со гребење на перката на напојувањето, па излезе дека причината беше куќиштето, односно мало деформирање на напојувањето по затегањето на завртките. Се реши со мал подметнувач. А може и куќиштето на напојувањето било криво, кој знае? :)

Ако се работи за оправдан случај, ќе им спомнеш организација за заштита на потрошувачи и во краен случај ќе се обратиш таму. Проблемот е што вакви неисправни производи во повеќето земји одат во расход или се продаваат како половна роба, а кај нас важи "се скинала заштитната фолија, нов е, што има врска".
 
Последна промена:

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
219
186
Скопје
Дали му се има случено некој да треба да врати некој продукт со дефект назад до нив и како иде процедурата? Нешто читав дека ако поминале помалце од 6 месеци, за продукт купен над 40 евра, тие плаќале за шипинг од Мкд-Deustchland и назад. :unsure:
Знам дека досаѓам али... Anyone било што околу ова? xD
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
272
309
Погледнете го атачментот 94212

Дали ова значи дека веќе стигнал во пошта, за да одам утре да го подигнам мониторов, да не чекам да ми пратат ливче?!
Дали после цели десет дена во царина ти наплатија лежарина или само ДДВ?
Имам две пратки кои се веќе петти ден кај нив. Претходно сум немал сличен случај, секогаш траело два до три дена.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
658
369
Дали после цели десет дена во царина ти наплатија лежарина или само ДДВ?
Имам две пратки кои се веќе петти ден кај нив. Претходно сум немал сличен случај, секогаш траело два до три дена.
Претходно не, сега стојат подолго време.
Околу лежарина мислам дека не наплаќаат, се наплаќа некоја ставка за проверка. Нема логика ако некој месец дена не ти ја даде пратката да ти наплаќа лежарина. Тоа не е твоја кривица.
 

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
Дали после цели десет дена во царина ти наплатија лежарина или само ДДВ?
Имам две пратки кои се веќе петти ден кај нив. Претходно сум немал сличен случај, секогаш траело два до три дена.
Не ми наплатија ништо за лежарина, само ДДВ.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,063
3,052
Битола
Ова е индикација за тоа кој во синџирот е виновен за цена од 38.000 кај нас. Алчноста на малопродажниците на виделина. Како што нема графички за купување можеби ќе го земам.
Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,649
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Алчноста на малопродажниците на виделина.
:)))))))))

Како што нема графички за купување можеби ќе го земам.
Како бе нема графички, 3ца другари купивме последна генерација од анхоч, @gOJDO донесе/носи еден куп! Само за тебе не се најде!
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,063
3,052
Битола
Strix 3080 во земјава сѐ уште никој не донел. Слободно контактирај го @gOJDO да се увериш во тоа. Ако купувам скап продукт за повеќе години, не правам компромис. А зошто како се одлучувам за одреден бренд, мои причини.

Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,649
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,841
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно