• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
јас го имам, мене ми е супер, премиум квалитет
Според ревјуа неколку што видов на YT вади чад и викаат вкус добар, но малце ме плаши ова што предлагат/најдобра ватажа на греачите но сите викаат дека тоа било за брзо да летаат греачите па почесто да купуваш нови, па кога ќе стигни ќе видам како ќе оди со drag mini на 80-90w
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Тапа е подот, 150 денари е еден disposable кертриџ со течност.
Не би го препорачал никако.
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
155
37
Според ревјуа неколку што видов на YT вади чад и викаат вкус добар, но малце ме плаши ова што предлагат/најдобра ватажа на греачите но сите викаат дека тоа било за брзо да летаат греачите па почесто да купуваш нови, па кога ќе стигни ќе видам како ќе оди со drag mini на 80-90w
мене ми држи по околу 3 недели еден греач, нормално(исто како и претходни клиромизери што сум имал)
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
мене ми држи по околу 3 недели еден греач, нормално(исто како и претходни клиромизери што сум имал)
За трајност на греачите според мене има повеќе фактори: на колку вати ги тераш, колку често вејпаш и дали користиш никотниски/ептен благи течности. За мене на пример на uforce t2 (stock со drag mini) со fireluke mesh ми траеја по месец и пол (исто така и voopoo греачите) но јас не користам никотин, тргам по малце (12-15 пати неделно) и бар мислам не користам многу благи течности, па сега ќе видиме како ќе излезат овие :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ќе ти кажев види спојлер, ама сега гледам дека вејпмолин се самоукинале, односно префрлува на сајтот B2B (business to business), демек каде што продаваат само на фирми. Може и од таму, само процедурата е малку комплицирана, а сега со измениве можеби ја упростиле или уште повеќе ја искомплицирале. :rolleyes:

Остануваат Аромаши, каде што има само до 18-ки.

И Кипарецот, каде што има 100-тка (тој никотин може да биде многу опасен ако не се ракува внимателно со него), плус и знаеше да потемни од стоење што укажува дека не е со врвен квалитет, плус го поскапеа дупло (но пак не е премногу скап во споредба со другите алтернативи)...

AntiTPD беа многу скапи и лошо пакуваа (на еден член му стигна протечено).

За британските продавници уште важи истото, квалитетни се и може да земеш ако најдеш и ако не е прескапо, особено шипингот. Јас во овој момент не знам која праќа и е поволна за до кај нас, но знам дека ги има.

NicShots (капки за очи, мали шишенца од 10 милилитри) има секаде по европските продавници. Доаѓаат дупла цена одошто беше порано, ама тоа е.

Прашај и во Умрела, можеби ќе начекаш (иако се слаби шансите и е поскапо, но барем нема чекање).
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Исто и Инавера дот ком имат никотински бази (чинам дека се и таму до 18-ки)?

едит:
Изгледа имат само од оние што се капки за очи. :)
 

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
130
114
Дечки, дали некој од вас имал искуство со Chemnovatic никотински бази? Ако да, како да се стигне до нив?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ До пред две години само нив ги трошев (или во голем дел), а и многу други земаа од Молин. Еве сега се логирам на B2B и ми ги познава податоците (ги префрлиле од VapeMolin), ама нема плаќање со ПејПал. Можеби ако им се пише...

Имаа некое време листа на продавници со кои соработуваат, ама сега не можам да ја најдам, а и веројатно продавниците во Европа не смеат да продаваат поголеми шишенца од капки за очи поради ЕУ директивата, а од подалеку (ако ги има) нема да се исплати поради шипингот...

-----

Нешто си мислев, еве Директивата е стара веќе четири години (иако почна да се спроведува подоцна), веќе тешко да се најде во Европа продавница што продава на литро (во пакување поголемо од 10 мл), овие што се останати се шлепаат и кога-тогаш ќе престанат (другите продавници ќе се бунат и властите ќе ги затворат/казнат). Не можеме да сметаме на нив, алтернативите се:

1. Нарачување надвор од ЕУ - Британија, Кипар (иако е во ЕУ ете неговата продавница уште опстојува), а за од подалеку (Америка) шипингот убива.

2. Да се префрлиме на капките за очи и да го третираме тоа како еднократно поскапување (од кое еве веќе поминаа 3 години). :)

3. Патување до соседните земји - за Србија знам дека има и е релативно поволно, за Бугарија и Грција не знам (дали има не-капки за очи и какви се цените).

4. Снаоѓање на други начини, од Умрела или некои други (немам појма кои). :)

Јас кога ќе ги потрошам резервите (уште малку) ќе нарачувам од Аромаши (цело време спуштам никотин и веќе ми треба многу малку), а ако престанат ќе одам на опцијата (2).
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
275
289
Ај и јас да кажам да не испаднам циција. Еве и од мене една проверена страна.
Nicotine Concentrates UK | Wholesale & Bulk Sizes - Smash E-Liquid

Има 36-50-72мг и 72мг-солен.
Јас пред некој месец дена земав
100мл/72мг сосе шипинг и 5% попуст ми излезе околу 25-6£.
Исто така пред околу 2 недели ме известија дека во изминатиов месец им стигнала нова тазе пратка на никотин.

Еве и купон за 5% попуст: smash5

Sent from my A7 using Tapatalk
 

jovannn

Intern
4 март 2020
5
2
има ли тука е-цигари кои изгледат како вистински цигари, а не како ванземаљски наргилиња?

го наручав ова Umbrella shop - ELEKTRONSKE CIGARETE - VAPE OPREMA - HOVERBOARD , но ми се јавија и ми рекоја дека немаат моментално залиха вакви. мислам дека порано по апотеките имало слични, само тој делот од филтерот се мењавал.

фала ви унапред.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Добре дојде, @jovannn .

Било која електронска цигара (која не е играчка) мора да биде поголема, односно треба да содржи:

- сериозна батерија што ќе издржи цел или половина ден, и тоа да издржи, а не да трокира (ослабне) при крај
- резервоар со течност за да не дополнуваме цело време
- атомизер или глава каде што се одвива дејството (испарувањето)
- евентуално контролна електроника, копчиња, дисплеј...

Јас би рекол, минимум да биде дебела како маркер, и можеби малку подолга.

Ти предлагам прво да се запознаеш со темата за почетници, и/или со индексот на главнава тема, па да се вратиш со повеќе прашања.

Инаку, има една класа на електронски цигари што ги заобиколува тие ограничувања во големина и тежина - ПОДОВИТЕ, но нивен потенцијален недостаток е тоа што користат никотински соли - вид на никотин кој колку што е „добар“ (сличен на цигара затоа што брзо „удира“), толку е и лош затоа што создава или зголемува зависност од никотинот, а во подовите се користи во многу високи концентрации. Еве нешто за соли: 1 2.

Во нашите продавници (всушност една е) работите се прескапи и ние обично нарачуваме од Кина, но еве пример за под кој е доста нов и би издржал цел ден и повеќе, или овој (minifit) кој би издржал половина ден.

Нормална е-цигара (за иден бивш пушач, односно mouth to lung) што користи „нормална“ течност (не соли) не знам која да препорачам од кај нив, ги прекрстуваат моделите со свои имиња и не знам кои се кои, можеби оваа која не е премногу добра, но не е ни премногу лоша и неколку членови почнаа со неа.

Тоа што си нарачал е технологија од 2009 година и подобро е што ја нема.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Скромен е изборот кај нас, почекај некој од Скопје да даде мислење, јас сум ти тежок провинцијалец. :D

Edit:
@goranzoran
Или пушти едно купувам во нашиот огласник.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ајде да видиме.

Ова е ова

Ова е ова

Не би ги препорачал за ептен почетници затоа што се слаби и бараат јак никотин.

Ова е ова или ова. Ми изгледа океј, но ме чуди што не е попопуларно во светот, како производителот да го напуштил, па нема да можат да се најдат глави. Тоа важи за сите, треба да се планира дали се популарни модели и дали главите ќе бидат достапни кога ќе ни требаат (џабе е ако ги снема кога најмногу ни требаат).

AIO го спомнавме, средно жалосно, можеби би било и прејако за женско. Другите комплети од таму се подови или се за дробно.

Моја препорака за женско: Endura T18 II од овде. Скапичка е, но (веројатно) достапна веднаш.

@goranzoran ако почекаш неколку дена јас имам да ти понудам нешто.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,795
скопје
Ајде да видиме.

Ова е ова

Ова е ова

Не би ги препорачал за ептен почетници затоа што се слаби и бараат јак никотин.

Ова е ова или ова. Ми изгледа океј, но ме чуди што не е попопуларно во светот, како производителот да го напуштил, па нема да можат да се најдат глави. Тоа важи за сите, треба да се планира дали се популарни модели и дали главите ќе бидат достапни кога ќе ни требаат (џабе е ако ги снема кога најмногу ни требаат).

AIO го спомнавме, средно жалосно, можеби би било и прејако за женско. Другите комплети од таму се подови или се за дробно.

Моја препорака за женско: Endura T18 II од овде. Скапичка е, но (веројатно) достапна веднаш.

@goranzoran ако почекаш неколку дена јас имам да ти понудам нешто.
Благодарам, за утре ми треба.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не знам дали е споменато (сигурно е) но ете и јас да кажам дека новите законски прописи ќе донесат проблеми, акцизи, повисоки цени, и потешко набавување на течности/опрема. Официјално во државава електронските цигари се поистоветуваат со обични цигари.
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Ајде да видиме.

Ова е ова

Ова е ова

Не би ги препорачал за ептен почетници затоа што се слаби и бараат јак никотин.

Ова е ова или ова. Ми изгледа океј, но ме чуди што не е попопуларно во светот, како производителот да го напуштил, па нема да можат да се најдат глави. Тоа важи за сите, треба да се планира дали се популарни модели и дали главите ќе бидат достапни кога ќе ни требаат (џабе е ако ги снема кога најмногу ни требаат).

AIO го спомнавме, средно жалосно, можеби би било и прејако за женско. Другите комплети од таму се подови или се за дробно.

Моја препорака за женско: Endura T18 II од овде. Скапичка е, но (веројатно) достапна веднаш.

@goranzoran ако почекаш неколку дена јас имам да ти понудам нешто.
AIO е добро од страна на тоа што има секакви греачи-глави и ги има на лагер. Од 0.5ома до 1.5ома тоа е добрата страна

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 

blitz2306

Intern
6 јули 2019
1
0
Каде може да се купат течности во Скопје? Јас купувам исклучиво од umbrella, ама нивниве штандови нема да работат периодов.

Не сум пребирлив, само стварно не знам каде се продаваат течности. Почнав да купувам од umbrella кога почнав со вејпање и се било ОК до сега.

Течноста ми треба итно (денес/утре).
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,933
2,457
Каде може да се купат течности во Скопје? Јас купувам исклучиво од umbrella, ама нивниве штандови нема да работат периодов.

Не сум пребирлив, само стварно не знам каде се продаваат течности. Почнав да купувам од umbrella кога почнав со вејпање и се било ОК до сега.

Течноста ми треба итно (денес/утре).
Неколку членови продаваат на форумов. Ќе те контактираат, ако не кашлаш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,518
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно