1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  786
  3 Март 2018
  Да де, на апликација од млбилен и на десктоп браузер цената е иста...
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  На мобилен можно е да има малку пониска цена, но не којзнае колку.
   
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  786
  3 Март 2018
  Ќе го пукам шо го е**м.. :)
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нема, проверив, тој што го линкував 80 долари бил само жолтиот, а тој е демек потрошен. Другите бои се 96 долари. Стандардна кинеска финта, при пребарување го дава дека е 80 долари.

  Минатиот пат имаше по некој жолт (или која и боја да беше поевтина), инаку немаше да пишам, проверувам такви работи.

  Сега сите се над 90 долари, најевтиниот 93 и нешто. Шипинг долар, купон долар и пак останува исто. Продавниците што ги видов имаат купон за долар ако оставиш над 30-40 долари, два долари се веќе за над 100. :hay:
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  786
  3 Март 2018
  Во ред е споменатата продавница ?
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Одговорено по ПП.

  -----

  Се потсетив зошто не сакам коџендо, отворив една паковка и по неколку дена користење ми се вратија проблемите што ги бев заборавил - фарбање на течноста во кучичот, а со тоа и лошиот вкус. Изгледа дека е премногу нежен (ситни влакна) и празен - многу воздух има, а инаку на допир и преглед со лупа изгледа супер, би рекол дека е вистински коџендо. Дуплирав и триплирав количина што ја ставам (со ептен силно заролување), нема разлика.

  За мене само овој памук (ептен е груб, ама изгледа тоа ми треба) или да сечам фармерки... :hay:
   
  bicikle, Saso Trpenoski, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  786
  3 Март 2018
  Хммм ај потенцирај кој памук, некако не се снајдов
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од третата слика, мислев дека памукот е на Визмек, а тоа била само визит-картата, сум заборавил.

  Веројатно само бутнале некој памук што им дошол под рака (сигурно најевтиниот). Ми личи на Екру Муџи (Екру значи неизбелен; не е тоа битно, туку таквиот памук што го имам видено/допрено беше погруб - имаше покрупни влакна и целото перниче беше потврдо). Не викам дека е подобар, само за мене во Доги е добар, да затне, а можеби/веројатно не влече баш добро, појма немам.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  457
  871
  15 Март 2016
  Машко
  После 10-тина дена користење на Милениумот да пишам уште некоја.

  Му најдов две маани од која едната и така и така може да ја проголтам ама другата тешко (оваа вторава па за некој може да не е маана туку позитивна страна).

  Прво за не толку битната (барем за мене). Juice flow control-от не затвара како што треба (не знам дали е само кај клоновите или и кај оригиналот), и при затворен JFC доаѓа течност до памукот (излегуваат меурчиња при вејпање). Меурчињата се помали при затворен JFC во однос на тие кога е отворен ама сепак натопува и никогаш сум немал dry hit при затворен JFC. Кога ги тестирав другите два оџаци JFC вртеше малку покруто (претпоставувам дека каналите на оџаците не беа добро обработени) и натопуваше многу повеќе ама после користење од 2-3 дена се се врти како "подмачкно". Немам малку поголеми о-рингови да пробам и да видам дали ќе се промени ситуацијата.

  Втората работа која мене ми смета е ладната пареа, ептен ладна пареа за мој вкус (затоа реков дека за некои нема да е маана пошто на некои тоа им одговара). Оџаците се високи и пареата е ладна, аромата е добра, не многу густа ама пак не е и многу сува да гребе на грло.

  Се на се добар атомајзер кој сака не многу густа и малку поладна пареа.
   
  На gokica, Metuzalem, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
  ECT Robin 1.4ohm coil 3нивоа на подесувања 4.0в 3.6в 3.3в и preheat 450мах батерија одличен под компатибилен со juul Pods :) IMG_20190907_141156.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Ace Lud, zoki977, Metuzalem и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  106
  212
  6 oктомври 2009
  Машко
  Чичко поштар (онака роденденски ) вчера неуморно работеше. Три пакети од различни места во еден ден :) .
  IMG_20190911_190914.jpg

  Некој искуство со проценти како single flavor за FLAVOUR PARLAMENT TYPE by Inawera и DESERT SHIP by Inawera , прв пат ги пробувам? Во моментов сум тотално навлечен на Tobacco-C на инавера.
   
  На fis1976, krema, Sharlovski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ај честито, и голем да растеш. :hay:

  Јас сите тутунски од Инавера ги правам на 2%, со тоа што долго ми зреат затоа што секогаш имам резерви. Можеби би поминал и со помалку, ама така ми е лесно за пресметување. :)
   
  На Ace Lud и zoki977 им се допаѓа ова.
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ми укажаа на нова вејп продавница во Скопјево (фејсбук страница). Се` уште не знам што да мислам за неа, нема ни многу избор, но ми изгледа како да ја води некој што барем малку од малку се разбира од вејпање (затоа што има Ендура II :hay:).

  Од кратко истражување по интернетов дознав дека матична фирма им е компанија за обезбедување која во февруари барала готвач. :hay:

  Вејп шопот, освен што има мал избор (но ветуваат дека ќе се зголемува) има и високи цени, но можеби кај нас со сите давачки за фирма не ни може пониско, а ние сме навикнати на директен увоз од Кина... :innocent:

  Единствената 18650 батерија што ја имаат EB17L11 никако не ја препорачувам затоа што е непозната и не најдов никаков податок за неа никаде. Но ветуваат дека ќе имаат други, ЕлЏи, Сони, Самсунг и слично.

  Течностите, според името на една што го изгуглав, изгледаат како кинески, но можеби сум грешка, а и тоа не мора да значи дека се лоши, Кинезите се најстари производители на манџи и имаат долга традиција и големи фабрики.

  Во секој случај е добро да има што повеќе продавници, па можеби ќе се развие конкуренција и ќе има поголем избор и пониски цени.
   
  На Ace Lud, bicikle, fis1976 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 14. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  72
  45
  21 Мај 2019
  Машко
  И со сите давачки цените не можит да се x3 и во умрела и кај новиов(ги споредив со фастек) дури и Америка и Европа цените се приближни со фастек


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. kosata

  kosata
  Intern

  31
  27
  17 Април 2015
  Машко
  Од каде можам да порачам бази од molinberry ... на овај сајт B2b.molinshop има бази ама ми дава опција само со банк трансфер да платам ...а на другите сајтови од molinberry нема бази... поз

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Можеш таму, може преку Пејпал, само е малку комплицирана процедурата за наплаќање поштарина (треба да им пишеш мејл, па ќе ти пратат пресметка, па ќе платиш по вторпат). При една таква процедура, на еден член му беа кажале „па што не одиш на сајтот наменет за вас“? А таму нема 36-ка ПГ (единствената база што според мене вреди да се купува), а всушност ја имаат (иста фирма е).

  Не знам што финта им е тоа, не обновуваат состојба (па не можеш да нарачаш директно од сајтот), но потврдено ми е дека е можно да ги контактираш и да ти направат нарачка, значи практично исто малтретирање како претходниот сајт. Цената и од двата сајта е скоро иста (има мали разлики во цена и поштарина, но на крај му доаѓа исто или мала разлика).

  Можеби се штитат поради Директивата, но проблемот е што и од двата сајта не знаеш однапред колкава ќе биде поштарината и вкупната цена за тие работи што би ги нарачал, па не можеш да калкулираш што ти се исплати да нарачаш и дали ќе надминеш царински лимит.

  Мислам дека треба повеќе души да им пишеме да се средат. Или ако некому му одговара друга база, можеби ќе ја имаат.

  Затоа што на времето ги намалуваа базите на состојба, мислев дека сакаат да потрошат што имаат и да затворат, но ете тие продолжиле да работат.

  Едит: Сега гледам дека немаат ниедна база, последниот пат кога гледав имаа барем нешто, треба да се контактираат. Јас не планирам да нарачувам во скоро време, па нема да ги контактирам.

  Едит2: Имале 18-ка ПГ. Затоа се збунив, ја видов неа и мислев дека има многу други.

  Едит3: И на B2B нема веќе Пејпал, ни тоа не проверив. :( Само да им се пише, па да видиме што ќе кажат.
   
  На kosata му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  106
  212
  6 oктомври 2009
  Машко
  Белким ќе се размрда и кај нас малце. Инаку дечките делеа летоци вечерва на настанот на А1 пред Борис Трајковски. IMG_20190914_221638.jpg IMG_20190914_221629.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  558
  2,416
  21 Април 2016
  Машко
  Стигнаа мирудиите од последната нарачка од Inawera. :)
  IMG_20190915_131138.jpg
  Од Полска до тука за 4 дена и уште една недела пимплање со наша пошта. Фатив и викенд, а и јас баш не се брзав...
  IMG_20190915_130801.jpg
  Рокот на траење е до 10-2020. Не дека ми значи многу, а и секако ќе бидат решени пред тоа. :hay:
   
  На gokica, zoki977, cacko1 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Nikola230

  Nikola230
  Intern

  6
  7
  28 Август 2019
  Машко
  Здраво дечки, сакав да прашам што полнач е најдобро за Innokin Endura T22?
   
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,296
  28 Јануари 2017
  Машко
  Било каков, да е еднаков или послаб од 1 ампер, компјутер ти е добра опција.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Били кој полнач за мобилен, само да не е за ипхоне :)
   
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,296
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не било кој полнач, треба да е 1 ампер или послаб а баш напротив и треба да е од иПхоне бидејќи тие имаат 1 ампер полначи...
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и повеќе од 1А, ендурата ќе си повлече колку и е потребно (послабите ќе греат многу пошто ќе ги цеде амперите до трт), а од ипхоне нема да му се фати џекот :D тоа ми беше муабетот :)
  И да, имам ипхоне полнач со 2,1А и со него полнам ендура без никакви проблеми, барем не се загрева полначот.
   
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,296
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не дека не можиш да ја полниш ама ваљда Инкоин знаат што е најдборо за нивните батерии.

  innokin-endura-t18-reviewed.jpg
   

Сподели

Вчитување...