1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,244
    11,314
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    * * * Затоа што оригиналната тема стана преголема, продолжуваме во оваа тема. * * *

Електронски цигари (vaping) е глобален феномен што постојано ја зголемува популарноста, наспроти големите подметнувања од големите фармацевтски куќи, големите тутунски компании и владите. Неговата примарна цел е да биде помалку опасна алтернатива на пушењето и се` повеќе луѓе го прифаќаат. Во минатото имаше некои негативни студии, и се` уште се појавуваат, но повеќето од нив беа демантирани поради лоша методологија. Иако вејпингот не е здрав сам по себе, многу е помалку опасен од пушењето (носи 95% помал ризик од рак, според Центарот за јавно здравство на Англија).

Сега веќе имаме цел
    потфорум посветен на електронските цигари, а оваа тема останува за општа дискусија. За снаоѓање во оваа и претходната тема постојат ИНДЕКСОТ НА ОПШТИТЕ ТЕМИ и ЛЕКСИКОНОТ НА ПОИМИ ПОВРЗАНИ СО ЕЛЕКТРОНСКИТЕ ЦИГАРИ. Апсолутните почетници можат да се информираат ОВДЕ.

-----

Канал на Discord за неврзани муабети, прва помош и зезање во врска со електронските цигари. Не е задолжителна регистрација
    (но пожелна е ако сакате да ве запамети за друг пат).

На DennyMK, Gajche-X, angeld и уште 11 други им се допаѓа ова.
  2. krema

krema
    Professor

9,086
    8,814
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ајде со лесно нека е второто вејперско поглавје. :)
    (стави ја стики)

На Ace Lud и Metuzalem им се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,512
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ајде нека биде и поголема од старата.

Штета не стигнавме до 1000 страни :D

bicikle, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  4. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    А јас се прашувам зошто модераторот ми го избриша Ферарито и зошто ми пријавува инсуфициент мемори на стари постови?

АЈ НЕК СЕ УГ(Б)ОДЕ ! :hay:

Последна промена: 9 Април 2019
    На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,322
    24,881
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Пукна старата тема. Моментално правам ребилдинг на тамбнеилови, за да олабави меморија. И ако немате потреба не поставувајте (гиф-ови) кои непотребно преоптоваруваат сервер.

Благодарам.

На Gajche-X, Sharlovski, Ace Lud и уште 3 други им се допаѓа ова.
  6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,244
    11,314
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Fatal1ty_ Дали ако големите слики се на надворешен сервер (како imgur, tinypic и слично) ќе оптоваруваат?

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,322
    24,881
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Користете third party apps кога и колку можете и уживајте....

На bicikle и Metuzalem им се допаѓа ова.
  8. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

173
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Значи, вториот дел од нашиот форум го продолжуваме со сирената :) толку сум со обавези деновиве да ако успеам до петок да ја викнам добро ке биде.

9. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

827
    633
    29 Март 2011
    Ај нека се угоде :)

Испратено од ЧипиЧан

10. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,632
    743
    3 Март 2018
    Сирената мене ми стигна со намотана намотка, така да само стави памук, поткастри го малце под декот колку да не го допира дното ( и повисоко да ја скратиш ништо лошо нема дасе деси, само нема да ја „пие“ цела течност) и вози т.е. дур се допишуваш на форум ќе ја викуваш :)
    edit:
    Со таја намотка што иди со него на 10w 1 ом е фурна. Дај предложете кептон за мтл ?

Последна промена: 9 Април 2019
    На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,386
    1,519
    25 Март 2013
    Машко
    Electronic Cigarettes 2: The Revenge of the Vaping

На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
  12. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,244
    11,314
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ај да пробаме нешто. Discord канал за општи и неврзани вејпинг муабети на кои не би им било местото овде, како и за резерва... Немам многу искуство со Discord, но наместив нешто.

DennyMK, krema, Ace Lud и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,563
    2,379
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Арно ти текна за Discord. :)
    Има и мобилна апликација за него така да би биле достапни 24/7 за помош или било шо.

14. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

173
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Па јас овие ги имам готовиве едно пакетче,по препорака на @Metuzalem, добри се. А сакам да нарачам котур сам да ги виткам клептоните,би била добра некоја сугестија,линк. еве ги готовите:
    $3.38 Authentic Vandy Vape Superfine MTL Kanthal A1 Fused Clapton Pre-Coiled Wire - 30*2/38 AWG / 0.25mm*2/0.1mm dia. / 10pcs/pack at FastTech - Worldwide Free Shipping

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vaskoboya

vaskoboya
    Gaining Experience

144
    169
    17 Септември 2014
    Машко
    Discord, гледам син ми го користи за игри, а не ви се чини дека во било подобро со телеграм? Јас сум го пробал за две три теми и добар ми изгледа, чет, слики, видеа, фајлови споделување, се работи...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

16. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

233
    239
    23 Март 2016
    Машко
    @Томица Јовевски, јас ја имам оваа ја користам месец дена и многу е добра, мека е и лесно се управува(витка) и подобро е мислам котурче си сечеш колку ти треба и на која сакаш дебелина а со готовите си ограничен.

$3.41 Authentic Coilology 316L Stainless Steel MTL Fused Clapton Heating Wire - 2*30/40 AWG / 2*0.25mm/0.08mm dia. / 2.31ohm/ft / 10ft at FastTech - Worldwide Free Shipping

БДВ некој прашуваше пред извесно време за колку време стигаат ароми од шефот, мене денес ми ги донесе чичко потар на врата а шипнати беа на први април.[​IMG][​IMG]

Sent from my A7 using Tapatalk

На OldSchoolPvP, krema, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  17. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,244
    11,314
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Јас на пример немам телеграм и не ми се инсталираат 300 нови апликации... Овој може и од browser.

Astraion, krema и на bicikle им се допаѓа ова.
  18. fis1976

fis1976
    On your way to fame

442
    835
    15 Март 2016
    Машко
    Блазе тебе со таков поштар

На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,632
    743
    3 Март 2018
    Dim na stuja ми е разбра поентата, секако готовите се добри, но мене поентата ми беше да мотам, а и помалце фира ми оди :) сепак фала на предлогот.
    Потоа сс демек поздрав е, мада мене многу многу не ми менува на вкус.

20. comakot

comakot
    Gaining Experience

164
    60
    23 Февруари 2017
    Машко
    Aj za arno neka e novata tema

На Metuzalem и bicikle им се допаѓа ова.
  21. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

233
    239
    23 Март 2016
    Машко
    Незнам друже дали е до мене ама јас праам разлика меѓу кантал и сс, кантал сум користел многу малку и не го поднесувам те го осеќам премногу вкусот на метал, мада многу кажуваат обратно дека од сс го осеќаат вкусот на метал.
    Поточно да ви доловам јас како го осеќам, сте осетиле мирис од фен за сушење коса некој кога не е користен подолго и кога ќе го пуштиш смрди на изгорено, е јас таков вкус и мирис осеќам од кантал

Sent from my A7 using Tapatalk

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  22. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,632
    743
    3 Март 2018
    тоа е прашина ако фати од некористење :) А може и некој оксид, нејсе, сс повеќе ми трае со сувогор, јас ради тоа го користам, а и секкао студиите се на страна на сс така да нема разлог да го избегавам :) мада имам 3 жици кантал моментално кои ги користам за мтл :)

23. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

827
    633
    29 Март 2011
    Јас од кога почнав да користам ss многу го осеќам кантал от ете сега мотав за колега(пријател) кој е почетник и одма го осетив многу ми мава на метал Али се е до личен избор :)

Испратено од ЧипиЧан

24. Rigoberto

Rigoberto
    Intern

23
    24
    7 Март 2019
    Машко
    Od moe iskustvo Ni80 ne mi dava nikakov vkus odvraten no nemoze so kantal ima samo na pocetokot takov metalen vkus se gubi od posle no ima i nekoj trik sto retko go primenuvaat posle zagrevanje na coilovite mozes i so voda da go izmies i uste edna burn da mu napravis mnogu podobro e da nemas vkus na metal no pak ke kazam samo na pocetokot e prvite 5-10 hita

25. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

173
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Јас имам едно прашање прилично сум сигурен,но ајде да препрашам. Сс жица можам да ја возам на вати така? И која е придобивката во однос на кантал во однос на арома,загревање и трајност и слично и уствари кој типови на жици можам да ги возам на вати за мтл освен кантал?

Сподели

Вчитување...