1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,457
  11,725
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  * * * Затоа што оригиналната тема стана преголема, продолжуваме во оваа тема. * * *

  Електронски цигари (vaping) е глобален феномен што постојано ја зголемува популарноста, наспроти големите подметнувања од големите фармацевтски куќи, големите тутунски компании и владите. Неговата примарна цел е да биде помалку опасна алтернатива на пушењето и се` повеќе луѓе го прифаќаат. Во минатото имаше некои негативни студии, и се` уште се појавуваат, но повеќето од нив беа демантирани поради лоша методологија. Иако вејпингот не е здрав сам по себе, многу е помалку опасен од пушењето (носи 95% помал ризик од рак, според Центарот за јавно здравство на Англија).


  Сега веќе имаме цел
  потфорум посветен на електронските цигари, а оваа тема останува за општа дискусија. За снаоѓање во оваа и претходната тема постојат ИНДЕКСОТ НА ОПШТИТЕ ТЕМИ и ЛЕКСИКОНОТ НА ПОИМИ ПОВРЗАНИ СО ЕЛЕКТРОНСКИТЕ ЦИГАРИ. Апсолутните почетници можат да се информираат ОВДЕ.

  -----

  Канал на Discord за неврзани муабети, прва помош и зезање во врска со електронските цигари. Не е задолжителна регистрација
  (но пожелна е ако сакате да ве запамети за друг пат). Бујрум.
   
  На DennyMK, Gajche-X, angeld и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде со лесно нека е второто вејперско поглавје. :)
  (стави ја стики)
   
  На Ace Lud и Metuzalem им се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,458
  7,440
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ајде нека биде и поголема од старата.

  Штета не стигнавме до 1000 страни :D
   
  bicikle, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 4. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  А јас се прашувам зошто модераторот ми го избриша Ферарито и зошто ми пријавува инсуфициент мемори на стари постови?

  АЈ НЕК СЕ УГ(Б)ОДЕ ! :hay:

  [​IMG]
   
  Последна промена: 9 Април 2019
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,019
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пукна старата тема. Моментално правам ребилдинг на тамбнеилови, за да олабави меморија. И ако немате потреба не поставувајте (гиф-ови) кои непотребно преоптоваруваат сервер.

  Благодарам.
   
  На Gajche-X, Sharlovski, Ace Lud и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,457
  11,725
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Fatal1ty_ Дали ако големите слики се на надворешен сервер (како imgur, tinypic и слично) ќе оптоваруваат?
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,019
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Користете third party apps кога и колку можете и уживајте....
   
  На bicikle и Metuzalem им се допаѓа ова.
 8. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  178
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Значи, вториот дел од нашиот форум го продолжуваме со сирената :) толку сум со обавези деновиве да ако успеам до петок да ја викнам добро ке биде.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  729
  29 Март 2011
  Ај нека се угоде :)

  Испратено од ЧипиЧан
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Сирената мене ми стигна со намотана намотка, така да само стави памук, поткастри го малце под декот колку да не го допира дното ( и повисоко да ја скратиш ништо лошо нема дасе деси, само нема да ја „пие“ цела течност) и вози т.е. дур се допишуваш на форум ќе ја викуваш :)
  edit:
  Со таја намотка што иди со него на 10w 1 ом е фурна. Дај предложете кептон за мтл ?
   
  Последна промена: 9 Април 2019
  На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,719
  2,036
  25 Март 2013
  Машко
  Electronic Cigarettes 2: The Revenge of the Vaping
   
  На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,457
  11,725
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ај да пробаме нешто. Discord канал за општи и неврзани вејпинг муабети на кои не би им било местото овде, како и за резерва... Немам многу искуство со Discord, но наместив нешто.

   
  DennyMK, krema, Ace Lud и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,699
  2,573
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Арно ти текна за Discord. :)
  Има и мобилна апликација за него така да би биле достапни 24/7 за помош или било шо.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  178
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Па јас овие ги имам готовиве едно пакетче,по препорака на @Metuzalem, добри се. А сакам да нарачам котур сам да ги виткам клептоните,би била добра некоја сугестија,линк. еве ги готовите:
  $3.38 Authentic Vandy Vape Superfine MTL Kanthal A1 Fused Clapton Pre-Coiled Wire - 30*2/38 AWG / 0.25mm*2/0.1mm dia. / 10pcs/pack at FastTech - Worldwide Free Shipping
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  146
  173
  17 Септември 2014
  Машко
  Discord, гледам син ми го користи за игри, а не ви се чини дека во било подобро со телеграм? Јас сум го пробал за две три теми и добар ми изгледа, чет, слики, видеа, фајлови споделување, се работи...

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 16. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  @Томица Јовевски, јас ја имам оваа ја користам месец дена и многу е добра, мека е и лесно се управува(витка) и подобро е мислам котурче си сечеш колку ти треба и на која сакаш дебелина а со готовите си ограничен.

  $3.41 Authentic Coilology 316L Stainless Steel MTL Fused Clapton Heating Wire - 2*30/40 AWG / 2*0.25mm/0.08mm dia. / 2.31ohm/ft / 10ft at FastTech - Worldwide Free Shipping

  БДВ некој прашуваше пред извесно време за колку време стигаат ароми од шефот, мене денес ми ги донесе чичко потар на врата а шипнати беа на први април.[​IMG][​IMG]

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На OldSchoolPvP, krema, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,457
  11,725
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас на пример немам телеграм и не ми се инсталираат 300 нови апликации... Овој може и од browser.
   
  Astraion, krema и на bicikle им се допаѓа ова.
 18. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  474
  914
  15 Март 2016
  Машко
  Блазе тебе со таков поштар
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Dim na stuja ми е разбра поентата, секако готовите се добри, но мене поентата ми беше да мотам, а и помалце фира ми оди :) сепак фала на предлогот.
  Потоа сс демек поздрав е, мада мене многу многу не ми менува на вкус.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 20. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  274
  159
  23 Февруари 2017
  Машко
  Aj za arno neka e novata tema
   
  На Metuzalem и bicikle им се допаѓа ова.
 21. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Незнам друже дали е до мене ама јас праам разлика меѓу кантал и сс, кантал сум користел многу малку и не го поднесувам те го осеќам премногу вкусот на метал, мада многу кажуваат обратно дека од сс го осеќаат вкусот на метал.
  Поточно да ви доловам јас како го осеќам, сте осетиле мирис од фен за сушење коса некој кога не е користен подолго и кога ќе го пуштиш смрди на изгорено, е јас таков вкус и мирис осеќам од кантал

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  тоа е прашина ако фати од некористење :) А може и некој оксид, нејсе, сс повеќе ми трае со сувогор, јас ради тоа го користам, а и секкао студиите се на страна на сс така да нема разлог да го избегавам :) мада имам 3 жици кантал моментално кои ги користам за мтл :)
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  729
  29 Март 2011
  Јас од кога почнав да користам ss многу го осеќам кантал от ете сега мотав за колега(пријател) кој е почетник и одма го осетив многу ми мава на метал Али се е до личен избор :)

  Испратено од ЧипиЧан
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rigoberto

  Rigoberto
  Intern

  23
  24
  7 Март 2019
  Машко
  Od moe iskustvo Ni80 ne mi dava nikakov vkus odvraten no nemoze so kantal ima samo na pocetokot takov metalen vkus se gubi od posle no ima i nekoj trik sto retko go primenuvaat posle zagrevanje na coilovite mozes i so voda da go izmies i uste edna burn da mu napravis mnogu podobro e da nemas vkus na metal no pak ke kazam samo na pocetokot e prvite 5-10 hita
   
 25. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  178
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Јас имам едно прашање прилично сум сигурен,но ајде да препрашам. Сс жица можам да ја возам на вати така? И која е придобивката во однос на кантал во однос на арома,загревање и трајност и слично и уствари кој типови на жици можам да ги возам на вати за мтл освен кантал?
   

Сподели

Вчитување...