1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,791
    1,358
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Hellvape е одличен, зимај го не му ја мисли

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

2. VapeS

VapeS
    Gaining Experience

180
    253
    12 Август 2016
    Машко
    Дварвот ми е 22 мм, сакам поширок. Стејнлес сребрен е, јас сакам црн. (ова е визуелното) Квалитетот на вејп, вкусот на аромите се рамни со сирен 2ката, и него го имам и со него можам да го споредам... Го пробав колку месец дена ама кога ќе го клам на црн мод ми дречи и некако ниту дварвот ниту сајренот не си можат со вејпфлај галаксис рдта. Се на се, ми се зема нов а дварвот ако земам нов ќе отпадни покрај галаксис (златна резерва) и сајрен (сребрена резерва) :)
    Ако те разбрав добро, го препорачуваш повеќе кајфунот?

3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Па имам мала резерва поради воздухот. Ако тече, иако нема да тече ако е добро направен, ќе тече директно во модот. Тоа им е глупо.

Повеќе сум за берсеркерот или експромајзерот.

4. nikolceeeeee

nikolceeeeee
    Intern

30
    25
    11 Мај 2016
    Машко
    Имам проблем на фастек.Две пратки нарачав, после два дена чекање за шипинг на едната се појави статус Fully shiped и во порака некаква видов слика од самата ќеса во која е пакувана, што е добро.За втората пратка исто добив слика со пакувана пратка ама у пораката пишуваше "canceled". Пратив порака на супортот уште не сум добил одговор. Проверив на банкомат да не случајно не се извршила трансакцијата, ама не е тоа. Парите се земени и за двете порачки. Знае ли некој што е проблемот и што да правам. Прв пат сум на фастек и појма немам како да се справам со ова.

5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Почекај, ќе ти одговорат. За пет години јас не сум видел некому да му украдат пари.

На nikolceeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,791
    1,358
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Галаксис имав и ми е многу криво што го дадов, само ме теши што отиде во прави раце. Околу Сирена 2, имав 24мм-4.5мл и мислев дека е еден од најдобрите МТЛ што сум пробал. Сега имам Сирена 2, 22мм-2мл и дава вкус-арома далеку подобра отколку кај Сирена 24мм-4.5мл

На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Gaining Experience

80
    77
    21 Мај 2019
    Машко
    Не се секирај им требит до 3 дена да одговорет (72ч) и јас имав измена на нарачка и све супер се заврши разликата во пари ја покрија со ваучер. Одлична комуникација.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На nikolceeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. comakot

comakot
    Gaining Experience

214
    115
    23 Февруари 2017
    Машко
    Ај да прашам овде сега пошто слабо искуство, братучед ми кога тргал го печело грлото трга 3 никотин 34-36 вати со iKuu i200 и Melo 4 одпрво ништо не се жалеше па јас сумњам дека греачот има пуштено душа

Испратено преку фиксен

9. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,791
    1,358
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Нека го смени. Греач трае максимум 1 месец

10. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

891
    698
    29 Март 2011
    krema, Metuzalem и на Saso Trpenoski им се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    5 години без опасното зло, едноставно не можам да верувам дека поминаа толку години, но знам едно дека без цигари ми се промени животот.

Како вчера да беше мојот почеток. WoW :)

Последна промена: 18 Декември 2019
    На OldSchoolPvP, cacko1, zdrnik и уште 5 други им се допаѓа ова.
  12. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

176
    295
    3 Февруари 2019
    Машко
    Ај нек се множат, сега си џомба :)

На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
  13. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    фала, нека се множат и кај вас. :)

Имав страшна желба да ги откажам цигарите и ми се исполни истата.

OldSchoolPvP, nikolceeeeee и на Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
  14. nikolceeeeee

nikolceeeeee
    Intern

30
    25
    11 Мај 2016
    Машко
    Дечки едно прашање.Аромите шо ги миксаме во манџите имаат ли сукралоза внатре.И ако немаат, од каде благиот вкус? Поздрав

15. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,526
    1,737
    25 Март 2013
    Машко
    Ете и јас си направив попис и тутунските ги оставив пред 5 години и 2 месеци (поголем фраер од @krema :) ) Многу мака видов со еводите на почеток, ама се исплатеше. Нема потреба да се дообјаснуваат благодетите на здравјето, тоа сите го знаеме, но сакав да си направам прилично груба пресметка за тоа колку имам потрошено до сега.

ЗА ТУТУНСКИТЕ
    Да пушев во овие 5 години, месечно грубо ќе делкав 36 кутии (1 дневно во просек + социјални настани со алкохол уште нешто плус). Цената на цигарите се менуваше ама за просечна цена на кутија ќе ја земам 55 денари.

36 кутии X 55 денари x 12 месеци x 5 (за 5 години) = речиси 2000 евра би ми отишле за цигари

ЗА ОПРЕМАТА
    За разлика од некои од вас јас не менувам толку често опрема (сеуште сум на Subrank Mini највеќе) и до сега ептен грубо имам потрошено за 2 евод комплети со резервни атомизери (50 евра), 1 VTC mini (да речеме 25 евра), 2 Istick Pico (да речеме 50 евра), 2 Subtank Mini атомизери (50 евра), 1 Toptank атомизер (25 евра), 1 Protank (10 евра), Разно (жици, памуци, дрип типс, посебни глави.... да речеме 90 евра) или се вкупно за опрема 300 евра.

ТЕЧНОСТИ
    Ова е најтешко за пресметка бидејќи има многу фактори, ама грубо ќе земам 15 евра месечно дека ми одат за течности. 15 x 12 x 5= 900 евра за течности за 5 години (ме изненади бројкава)

Кога ќе се направи целата математика 2000 евра - (300+900евра)= имам заштедено 800 евра за 5 години или вкупно 40% заштеда.

Немам заштедено за џип како тие што не пушат :) ама имам заштедено за зимски гуми :)

Последна промена: 19 Декември 2019
    На Astraion, OldSchoolPvP, cacko1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  16. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Каде е калкулацијата за здравјето што го имаш уштедено? :)

17. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,526
    1,737
    25 Март 2013
    Машко
    Не можев математички да го поставам :) а тоа веќе го имаме n- пати кажано низ илијадници страни на форумов.

18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Изгледа малку затоа што малку си пушел (кутија). Ај пресметај за две и пол кутии (плус изгребани, скинати/наквасени/уништени, недопушени поради различни причини) = три кутии дневно. Плус малку поскапи, чинам и тогаш 55 денари беа едни од најевтините, а секоја година поскапуваат...

25.png

(дури и ова е со пресметка од кутија и пол и пониска цена)

Ќе имаше за џипче да не купував глупости. :hay:

На Ace Lud, OldSchoolPvP, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    (Не)нормалнен пушач денес троши ~100 евра месечно, па удри ја математиката.

Но која е поентата, не дека ќе уштедиме некој денар туку дека водиме поздрав живот за разлика од кога бевме зависни од цигари.

Ace Lud, OldSchoolPvP, fis1976 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,526
    1,737
    25 Март 2013
    Машко
    Види мене не ми изгледа малку :) Во право си за цената на цигарите. Ако земеме во просек кутија да биде 65 денари наместо 55, ќе ми се фати 1000 евриќи.

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  21. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

241
    260
    23 Март 2016
    Машко
    КАКО Е ЕКИПА!!!

Ме нема подолго мада читкам од време на време, гледам си се фалите па ај и ја да кажам.
    6 години на 19 дек. напраив, никогаш не верував дека ке ги баталам чурилките ама ете и тој биде.
    Математикава иначе горе доле ви е добра, трошење поише у нашиов бизнис е само ако купуваш се што излага ново од опрема и ако користиш голем % никотин ( бидејки е најскап никотинот )
    друго во просек не е скапо, мислам ВГ/ПГ и ароми.
    Мада и да не си у самозамес свет и да користиш готови течности пак се исплати.

Но да заклучиме за крај сепак здравјето е најбитно нели

П.С.
    Кога сме кај никотинот веќе кажете некое поволно место за никотинче.

ПОЗДРАВ ЕКИПО

Sent from my A7 using Tapatalk

На fis1976, Astraion, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Честито.

За ник: вејпмолин, аромаши, Кипар, некои Британци (ги има повеќе, зависи кои праќаат до нас и се поволни, тоа се менува), АнтиТПД (нешто гледав попуст 40% плус бесплатен шипинг, само лошо пакуваа и течеше во транспорт)...

Astraion, TATA_MATA и на dim na struja им се допаѓа ова.
  23. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

241
    260
    23 Март 2016
    Машко
    Антитпд тоа 40% за над 1л. и 200мг-ските, ама нив ги нема само 500мг ама изгор скапо, мада се исплати за 270-тина$ добиваш 1л-500мг.
    А н иначе за на се друго има 12% мање со antitpd12off

Sent from my A7 using Tapatalk

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  24. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,791
    1,358
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Сега најевтини мислам се 80-85ден.

На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
  25. fis1976

fis1976
    On your way to fame

466
    892
    15 Март 2016
    Машко
    Дајте некои линкови од вејп шопови во Бугарија (испорака ќе биде во Софија), да видиме дали има нешто интерсно за пазарење, батерии, никотин, ароми итн. Опрема не верувам дека се исплати да се купува од таму. Фала!

Сподели

Вчитување...