1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. crcic

crcic
    Gaining Experience

360
    189
    2 Април 2014
    Ок, фала! ке пробам се што ми препорачавте па ке јавам резултати.

2. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ме загрижува @crcic што го нема да се јави со резултати.

Друже добар ли си? :)

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  3. crcic

crcic
    Gaining Experience

360
    189
    2 Април 2014
    аааа доста беше за денеска, од понеделник продолжувам со експериментирање штом се вратам во канцеларија, дома многу многу не смеам да растурам. покрај ел. цигари имам уште една пасија, електрични гитари, така да дома кога сум со тоа се занимавам ( на тоа жена ми е отрпната ) а во канцеларија кога имам слободно време со вајпинг ( а имам фала богу ), се уште е ново за нејзе па полека полека ја припремам да не и дојде како шок.

На krema и Ace Lud им се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Добро тогаш, да не те мислиме. :)

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  5. crcic

crcic
    Gaining Experience

360
    189
    2 Април 2014
    Чисто информативно како за аматер ова видео ептен ми помогна, нарочито за делот со памукот ( после 14-та минута )

krema, Metuzalem и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  6. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,057
    2,345
    28 Јануари 2017
    Машко
    Ммм шо убава финта со памукот на средина.

7. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се намалува ризикот за протекување, одлична идеја.

8. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Gaining Experience

80
    77
    21 Мај 2019
    Машко
  9. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,057
    2,345
    28 Јануари 2017
    Машко
    Дефинитивно клон, освен во изработка и материјал (копиите се одлични исто така), друга разлика нема. Ако толку ти се бендиса клонот и ти е ќејф за оригинал, да.

10. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Gaining Experience

80
    77
    21 Мај 2019
    Машко
    Линк за сериозен клон за прајмот лајтот со долно полнење некако не ме бендисвит

11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Прајмот.

Лајтот 24 мм.

Лајтот 22 мм.

Овие се најдобрите клонови што ги познавам. Од оригиналот се разликуваат по... ништо. Можеби само по гумички (но најчесто се добри). Металот може да е со тврдост да не издржува булдожер да го прегази, но да издржува кола. Тоа би била разликата.

За мене долно полнење не е лоша работа затоа што можам да го погледнам и евентуално поднаместам сетапот без да го празнам резервоарот. А и во пракса не е долно полнење, базата си стои на модот и само го отшрафувам резервоарот (свртен надолу). Побрзо и почисто од било што друго.

ARMac, TATA_MATA, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
  12. fis1976

fis1976
    On your way to fame

466
    892
    15 Март 2016
    Машко
    Стигна пошта, трите нарачани од различно место и во различни денови стигнаа во два дена,

Коцката од OBS, убаво лежи во рака, компактен мод, малку поголем од Cuboid mini, без TC, само Power mode, доволно за MTL, Експромајзерот убаво личи на него :) .

Kager Juppi , според мене одличен мод, перфектно (за мене) поставено fire копче за притискање со палец и со лева и со десна рака.

Purity атомајзер, 18мм, мала комора, одличен за тутунски ароми, трба да го пробам неколку дена со различни ароми, убаво личи на Juppi-то.

На Tomica Jovevski, Chicco69, Sharlovski и уште 4 други им се допаѓа ова.
  13. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Можеле да го стават power копчето над дисплејот (на кангерот), но ако велиш дека може да се пуца со палците од лева и десна рака тогаш ОК. :)
    Со убо да се користат играчките. :)

На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fis1976

fis1976
    On your way to fame

466
    892
    15 Март 2016
    Машко
    @krema фала!

Многу поприродно лежи таму кај што е поставено отколку да е над екранот (пак ќе речам, за мене и мојот начин на држење на модовите и притискање на копчето), над екранот барем мене би ми било ниско.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Со десна ајде некако леже, но со лева ќе треба атомизерот да ти биде во рака. :)
    Вака убаво изгледа модот.

16. fis1976

fis1976
    On your way to fame

466
    892
    15 Март 2016
    Машко
    @krema

Еве и во лева рака

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  17. krema

krema
    Professor

9,787
    9,468
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сум бил во заблуда. :D

18. nikolceeeeee

nikolceeeeee
    Intern

30
    25
    11 Мај 2016
    Машко
    Дечки планирам да порачувам нешто од фастек.Ако може некој да ме упати со која пошта да порачам и ќе има ли тракинг.Исто ќе ве прашам и за мислење за берсеркер 1.5 мини.Поздрав

19. fis1976

fis1976
    On your way to fame

466
    892
    15 Март 2016
    Машко
    @nikolceeeeee

Сингапурска пошта е мој избор, може да е за $1 поскапа ама мене ми се покажа најбрза. Тракинг има ама не е целосен (како и со сите пошти од FT), имаш увид кога ќе ја соберат, кога ќе излезе од земјата на потекло и кога ќе стигне во Македонија, доволно за да имаш некоја гаранција за пратката.

Berserker-овите MTL атомајзери се покажаа одлични за тутунски ароми, ама бараат малку повеќе тинтрање кога е во прашање поставувањето памук, според мене се за понапредни вејпери и за тие што имаат повеќе живци, како и да е, се се учи со пракса :)

nikolceeeeee, Metuzalem и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Еве за поштите најкратко и најдолго. :) Бидејќи Холандска и Сингапурска ми се исти, а Холандска е малку поевтина, најчесто одам со неа.

Берсеркерите само оригинал (да пишува authentic во насловот, веројатно овој). Клоновите се како ќе ти се погоди, најчесто лоши (мене ми се погоди многу лош клон од стариот берсеркер).

Конкретно овој, Минито, го немам, но имам прочитано дека премногу натопува затоа што бунарот за течност каде што се става памукот е отворен од долу за разлика од претходните берсеркери кои имаа само дупчиња одоздола, па тоа е и добро и лошо - дава поголем (подобар) вкус, но треба подебела жица и поголема снага и повеќе памук. Ако не сакаш ептен тесно или ако доаѓаш од дробно тоа нема ни да го забележиш, односно ќе ти биде добро.

На nikolceeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Gaining Experience

80
    77
    21 Мај 2019
    Машко
    Nikolce све досега шо порачав беше преку Холандската пошта и све стигна кое побавно кое побрзо тракинг имат

[​IMG][​IMG]

Ос 15 до 30 дена кај мене

Sent from my iPhone using Tapatalk

Последна промена: 10 Декември 2019
    На nikolceeeeee и Metuzalem им се допаѓа ова.
  22. nikolceeeeee

nikolceeeeee
    Intern

30
    25
    11 Мај 2016
    Машко
    @Metuzalem @fis1976 @Saso Trpenoski
    Фала момци.
    И само уште ова не ми е јасно.Викате таа пошта поскапа,таа поевтина.А фри шипинг опцијата на фасттек како функционира? Ваљда они ти одбираат пошта ако нејкеш да платиш или?

23. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Нема веќе фри шипинг до кај нас (а има за други земји). Сепак не е многу скап и со другите работи Фастек останува на прво место за е-циг опрема.

Јас чекам попуст, па секој што е над 10% ми го покрива шипингот. :) Би требало да има за католички Божиќ.

На Ace Lud и nikolceeeeee им се допаѓа ова.
  24. VapeS

VapeS
    Gaining Experience

180
    253
    12 Август 2016
    Машко
  25. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Тој ПеколенВејп веднаш полнењето на лизгање го елиминира, гарантирам дека ќе се разлабави и ќе се отвора само од себе, како и да го извеле. Во најдобар случај ќе губи вакуум и ќе тече.

Втора работа што треба да се види кај овој, а и кај повеќето слични што се појавија, е големината на комората (оваа ми изгледа голема, но да не е дупла или дебела, иако се сомневам). И големината/изведбата на каналите/отворите за течност. Од нив зависи натопувањето (за МТЛ не треба да биде преголемо, односно треба да биде избалансирано), а Кинезиве во последно време со поплавата од нивни МТЛ атомизери не обрнуваат внимание на тие работи, како и на други (ширина на оџак на пример) и ретко кога знаат да ги ускладат. Само ќе налупаат редуктори и ќе го прогласат за МТЛ. :) Или можеби одат на тоа да биде истовремено и за МТЛ и за РДЛ, што е невозможно. Од друга страна, и луѓето се навикнаа на „модерниот МТЛ“ со поголеми снаги и со клептони, па тие им изгледаат добри...

Каков МТЛ сакаш и што не ти се бендисува кај Дварфот?

Сподели

Вчитување...