1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

1. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    Во Кичево продавницата од Амц се "реновира", така имаат залепено на врата. Така да има нешто што веќе се случува, ќе видиме.

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Professor

Professor
    Intern

46
    26
    2 Јануари 2013
    Машко
    Во Гостивар имаат исто залепено на врата. А се префрлија во нова продавница пред некое време.

На bunda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

753
    1,546
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Салонот во Соравија е налик како нешто од комунизмот, полупразни рафтови и лош застоен воздух. Ми мириса на некаква транзиција :)

4. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

157
    63
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Иста слика е и моите последни 3 пати кога влегов во амц да сум едини постетил у дукано и имаа ногу малце роба.3 пати по ред да нема никој у дуќан тоа е далеко од случанојност. Исто така сменета локација. Мирише на затварање.

5. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,026
    2,882
    2 Септември 2012
    Машко
    Ја кога влегов во Сити мол, имаше еден куп роба x3 повеќе од Анхоч. :)
    Во воздухот се чуствуваше фин мирис на рузмарин помешан со лаванда (ептен капиталистички ми мирисаше), и неможеше да се стапне а да не бутнеш нешто, што значи дека беше полн дуќанот со телевизори, хардвер, чуда и тенкови. :p

olikomerc, gOJDO и на goce03 им се допаѓа ова.
  6. krema

krema
    Professor

8,516
    8,181
    24 Јуни 2009
    Машко
    Овие кај мене во дуќан само клими шиткат и по некој телевизор.

7. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,938
    10,130
    23 Јануари 2008
    Манга
    17 години моја нога во АМЦ не цапнала...ќе одам да ги посетам дур има шанса...

GGTT1, Gaston, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

157
    63
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Оди одади им последен поздрав, опроштајан :D

9. damil

damil
    Gaining Experience

537
    448
    2 Јануари 2015
    Машко
    Такоџе. Само ми смрди дека пак ќе успеат да се извлечат.

10. philldm

philldm
    Intern

40
    12
    29 Јануари 2018
    Машко
    Сервисер
    Сабота, 20.04.2019, Сити Мол, 15 часот. Не пишуваше дека реновираат. 20190420_161446.jpeg

Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација

Rukfash, olikomerc и на Zippo им се допаѓа ова.
  11. lynx

lynx
    Unstoppable

3,268
    2,821
    4 Септември 2008
    Толку е тоа нема што да пишува, блокирани сметки, нема плата, нема роба, чао пријатно.

12. Professor

Professor
    Intern

46
    26
    2 Јануари 2013
    Машко
    ТАТА_МАТА, Avid и на philldm им се допаѓа ова.
  13. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

861
    1,279
    6 ноември 2007
    По медиуми, ела нека зуцне некој за затворање на АМЦ.... два портали објавија статија, веќе 12 часа после информацијата ја баравме во Google cache... 100+/- директно инволвирани вработени остануваат без работа... кошули да шијеа во Миравци па ќе се протапаше. Овие ланец продавници кои вршеа работа од јавен карактер ни трага ни глас.
    Се продаваше роба и од 500-1000+€ Во најмала мера секој што купил /компјутер/лаптоп/ТВ има право да знае кој ќе одговара за неговиот продукт во гарантниот временски рок кој АМЦ му го гарантирал.
    Абре Северна абреее

The-spiki, Скоти, dastan и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

233
    166
    1 Февруари 2017
    Машко
    neka pomine vtoriot krug ke objavat

На JasSum, Скоти, Aowek и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    Со ова и јас сум засегнат, имам земено тв од кај нив и сега со гаранцијата да си го бришам г...т, или што ќе биде?

16. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,026
    2,882
    2 Септември 2012
    Машко
    Нема да ти се расипе. :)

На JasSum, Kajsibebraat, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. gokica

gokica
    Модератор

8,275
    9,896
    13 Јуни 2009
    Доколку е ваква работата, би требало најголем број уреди што ги продаваат да имаат овластен сервис во земјава. Ако на нешто биле увозници повторно треба да може да се префрли сервисот на овластена фирма.

Ова мора некако да биде регулирано. А ако не е треба да се реагира преку здруженија за заштита на купувачите и во инспекциски служби.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gamon

gamon
    Gaining Experience

309
    278
    15 Септември 2014
    bekrija
    Последните 3-4 год АМЦ беа сервис само за нивните QUART уреди, за сите други гаранција има од увозникот. Проблем ќе биде бидеќи голема веројатност е дека не се ни платени тие уреди кај увозникот па ќе прават проблеми, ќе мора да се бара инспекција да ги решава поплаките.

Avid, Скоти и на artweb им се допаѓа ова.
  19. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    После месец дена кога го зедов се појавија црни флеки по цел екран, беше однесен еднаш на сервис преку АМЦ и му сменија нов панел. Гледам сега пак по некоја флека се има појавено, ќе треба пак да се носи на сервис. Во овој случај ќе треба јас да го носам со тоа што ќе губам еден ден за носење од Кичево до Скопје, и после уште еден ден да го земам. Ова до сега АМЦ го правеше, а сега останува на мене.
    Кај се излажав да купам од кај нив и јас не знам.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  20. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,938
    10,130
    23 Јануари 2008
    Манга
    Пред се изгужвај ја убаво хартијата за да не те боцка и жуља и плукни за поубаво да упие, па бриши се.

SaleSk, DonFrozex, Rukfash и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,026
    2,882
    2 Септември 2012
    Машко
    Ја па 3 Quart - та смарт имам земено до сега и сите ја преживеаја гаранцијата и еве ги живи и здрави се сеуште. :p

На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
  22. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    Овај што го зедов јас е Philips затоа така.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

157
    63
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Нека ја натопе у млеко, ке биде ногу мека за бришење ;)

24. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Епа гаранцијата ти е во Електровизија. Они се овластени за филипс, без разлика дали амц пропаднал или не.

Инаку имаш проблем со светли точки/флеки, а тие парчиња се затемнети. Не ти го мењале панелот, прашина е во прашање. Познат проблем на PUS6xxx и PUS4xxx сериите. Јас носев двапати на чистење (еднаш и вон гаранција) и последниот пат со изолир ги затворив внатре дупките позади панелот и сега за сега е добро.

Инаку мојот PUS6201 има 16281 operating hours или нешто помалце од две години упален :)

На The-spiki и Avid им се допаѓа ова.
  25. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

215
    335
    8 ноември 2009
    Знам дека се тие овластени, затоа пишав дека ќе треба сега јас да одам лично да го носам и земам, во случајов Амц тоа го правеше.
    Имаше темни флеки кој се познаваа на бела позадина, и за извршениот сервис пишуваше дека имаат сменето панел, кој ги знае што правеле.

Сподели

Вчитување...