1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  215
  335
  8 ноември 2009
  Во Кичево продавницата од Амц се "реновира", така имаат залепено на врата. Така да има нешто што веќе се случува, ќе видиме.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Professor

  Professor
  Intern

  46
  26
  2 Јануари 2013
  Машко
  Во Гостивар имаат исто залепено на врата. А се префрлија во нова продавница пред некое време.
   
  На bunda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  753
  1,546
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Салонот во Соравија е налик како нешто од комунизмот, полупразни рафтови и лош застоен воздух. Ми мириса на некаква транзиција :)
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  157
  63
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Иста слика е и моите последни 3 пати кога влегов во амц да сум едини постетил у дукано и имаа ногу малце роба.3 пати по ред да нема никој у дуќан тоа е далеко од случанојност. Исто така сменета локација. Мирише на затварање.
   
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,026
  2,882
  2 Септември 2012
  Машко
  Ја кога влегов во Сити мол, имаше еден куп роба x3 повеќе од Анхоч. :)
  Во воздухот се чуствуваше фин мирис на рузмарин помешан со лаванда (ептен капиталистички ми мирисаше), и неможеше да се стапне а да не бутнеш нешто, што значи дека беше полн дуќанот со телевизори, хардвер, чуда и тенкови. :p
   
  olikomerc, gOJDO и на goce03 им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,181
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овие кај мене во дуќан само клими шиткат и по некој телевизор.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,938
  10,130
  23 Јануари 2008
  Манга
  17 години моја нога во АМЦ не цапнала...ќе одам да ги посетам дур има шанса...
   
  GGTT1, Gaston, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  157
  63
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Оди одади им последен поздрав, опроштајан :D
   
 9. damil

  damil
  Gaining Experience

  537
  448
  2 Јануари 2015
  Машко
  Такоџе. Само ми смрди дека пак ќе успеат да се извлечат.
   
 10. philldm

  philldm
  Intern

  40
  12
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  Сабота, 20.04.2019, Сити Мол, 15 часот. Не пишуваше дека реновираат. 20190420_161446.jpeg

  Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација
   
  Rukfash, olikomerc и на Zippo им се допаѓа ова.
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,268
  2,821
  4 Септември 2008
  Толку е тоа нема што да пишува, блокирани сметки, нема плата, нема роба, чао пријатно.
   
 12. Professor

  Professor
  Intern

  46
  26
  2 Јануари 2013
  Машко
  ТАТА_МАТА, Avid и на philldm им се допаѓа ова.
 13. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  861
  1,279
  6 ноември 2007
  По медиуми, ела нека зуцне некој за затворање на АМЦ.... два портали објавија статија, веќе 12 часа после информацијата ја баравме во Google cache... 100+/- директно инволвирани вработени остануваат без работа... кошули да шијеа во Миравци па ќе се протапаше. Овие ланец продавници кои вршеа работа од јавен карактер ни трага ни глас.
  Се продаваше роба и од 500-1000+€ Во најмала мера секој што купил /компјутер/лаптоп/ТВ има право да знае кој ќе одговара за неговиот продукт во гарантниот временски рок кој АМЦ му го гарантирал.
  Абре Северна абреее
   
  The-spiki, Скоти, dastan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  233
  166
  1 Февруари 2017
  Машко
  neka pomine vtoriot krug ke objavat
   
  На JasSum, Скоти, Aowek и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  215
  335
  8 ноември 2009
  Со ова и јас сум засегнат, имам земено тв од кај нив и сега со гаранцијата да си го бришам г...т, или што ќе биде?
   
 16. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,026
  2,882
  2 Септември 2012
  Машко
  Нема да ти се расипе. :)
   
  На JasSum, Kajsibebraat, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,275
  9,896
  13 Јуни 2009
  Доколку е ваква работата, би требало најголем број уреди што ги продаваат да имаат овластен сервис во земјава. Ако на нешто биле увозници повторно треба да може да се префрли сервисот на овластена фирма.

  Ова мора некако да биде регулирано. А ако не е треба да се реагира преку здруженија за заштита на купувачите и во инспекциски служби.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  309
  278
  15 Септември 2014
  bekrija
  Последните 3-4 год АМЦ беа сервис само за нивните QUART уреди, за сите други гаранција има од увозникот. Проблем ќе биде бидеќи голема веројатност е дека не се ни платени тие уреди кај увозникот па ќе прават проблеми, ќе мора да се бара инспекција да ги решава поплаките.
   
  Avid, Скоти и на artweb им се допаѓа ова.
 19. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  215
  335
  8 ноември 2009
  После месец дена кога го зедов се појавија црни флеки по цел екран, беше однесен еднаш на сервис преку АМЦ и му сменија нов панел. Гледам сега пак по некоја флека се има појавено, ќе треба пак да се носи на сервис. Во овој случај ќе треба јас да го носам со тоа што ќе губам еден ден за носење од Кичево до Скопје, и после уште еден ден да го земам. Ова до сега АМЦ го правеше, а сега останува на мене.
  Кај се излажав да купам од кај нив и јас не знам.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,938
  10,130
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пред се изгужвај ја убаво хартијата за да не те боцка и жуља и плукни за поубаво да упие, па бриши се.
   
  SaleSk, DonFrozex, Rukfash и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,026
  2,882
  2 Септември 2012
  Машко
  Ја па 3 Quart - та смарт имам земено до сега и сите ја преживеаја гаранцијата и еве ги живи и здрави се сеуште. :p
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 22. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  215
  335
  8 ноември 2009
  Овај што го зедов јас е Philips затоа така.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  157
  63
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нека ја натопе у млеко, ке биде ногу мека за бришење ;)
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,788
  6,322
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа гаранцијата ти е во Електровизија. Они се овластени за филипс, без разлика дали амц пропаднал или не.

  Инаку имаш проблем со светли точки/флеки, а тие парчиња се затемнети. Не ти го мењале панелот, прашина е во прашање. Познат проблем на PUS6xxx и PUS4xxx сериите. Јас носев двапати на чистење (еднаш и вон гаранција) и последниот пат со изолир ги затворив внатре дупките позади панелот и сега за сега е добро.

  Инаку мојот PUS6201 има 16281 operating hours или нешто помалце од две години упален :)
   
  На The-spiki и Avid им се допаѓа ова.
 25. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  215
  335
  8 ноември 2009
  Знам дека се тие овластени, затоа пишав дека ќе треба сега јас да одам лично да го носам и земам, во случајов Амц тоа го правеше.
  Имаше темни флеки кој се познаваа на бела позадина, и за извршениот сервис пишуваше дека имаат сменето панел, кој ги знае што правеле.
   

Сподели

Вчитување...