1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,573
  11,348
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ама конкуренција...
   
 2. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Ако услужна фирма кај нас отвори повеќе од едно дуќанче, или уште појако, отвори дуќанчиња во друг град, по дифолт го губи сенсот за филинг, то ест односот кон муштеријата станува „ти како муштерија не си никогаш во право и колку да си битен за нашата дејност, едноставно не си битен, сватете го, не знам како да ви го објаснам“, то ест газдата станува типичен манга, а манга си е манга, си мисли само на богатење на себе си, платите за вработените паѓаат на ниско ниво, ентузијазмот на вработените паѓа правопропорционално со паѓањето на платата, па си даваат отказ, па вработуваат плавуша со големи цицки... и така натаму.
  Порано имавме коперации за компјутери и кумпјутерска галантерија, сега имаме продавници за компјутери, камини и гуми за коли.
  Порано или покасно (некои порано, некои покасно) ќе рикнат и ќе почнат да ги реновираат дуќаните.

  АМЦ од секогаш ми важеле за продавница од каде што можи на пример да се купат ричарџбл батерии за безжичен фиксен телефон. Ако навистина се затворат (според сите муабети), Сетек ќе го завземат тронот :)

  И Анхоч не се тоа што беа, мора да си признаеме.

  Нексио... ќе повторам дека со нив сум имал веома врло позитивни искуства, ама тоа значи дека сум таму вработен (не сум, ама по дифолт така ќе кажат некои на форумов), затоа не се важи... Нексио немаат веб страна.(точка) :D

  Позитивни искуства имам со малечки дуќанчина за хардвер, кои заради вие „големиве“ се пред истребување.
   
  На tamamuzicar, beret, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Janev

  Janev
  Intern

  23
  30
  16 Јуни 2018
  Машко
  Aмц мене ми биле супер и не би ги споредил со Сетек. Амц во задниве години се трудеа да бидат добри, па да бидам искрен јас не сум чул некој да имал лошо искуство. Купив телевизор за во кола, но неможев да го поврзам и отидов ми го заменија за друг без никаков проблем. Дечково се понуди ако не се снајдам, да ми помогне.

  Јас пропаѓањето на Амц го гледам со тоа што немаа никакви договори за рати. Никогаш не сватив зашто имаат толку лоша политика за рати и синдикат. Кај сестра ми на работа, само сетек и уште една мала фирма имаа договори. Сакаш несекаш мораш од таму да земеш.
  Сетек е многу бош и лева фирма. Но синдикатот и сечењето на луѓето со него, ги остава во живот.
  Сестра ми зема телевизор СТ и се правеа будали од сетек дека истурила вода врз него.

  Многу продажби прават со помош на синдикалните договори. Кај сестра ми на работа нема кој не беше земал.

  Амц немаше никакви договори синдикално, целосно промашен модел. Ај во прво време мислев дека доцнат и кај и да е ќе увидат. Но ништо не бидна.
  Штета, имаа добри цени и убава роба за парите. Quart телевизор веќе 10 години ми работи без мака.
  Имав и попусти во Соравија трговскиот кога и да отидов.
  Единствена причина за пропаѓањето ја гледам во неработењето со рати и синдикат или помалку веројатно мешање на владата и немањето тендери како порано.
   
  Последна промена: 30 Април 2019
  На viktorce и bxxxn им се допаѓа ова.
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Техномаркет беше на ниво на амц, затоа пропадна.
  Анхоч улета и сега има најдобар бизнис модел. Го има Анхоч, строго компјутерски и мобилара салони, ем го има Техномаркет, како продажба на се од техника.

  Сет си тераат со идеја да го стигнат Нептун, што им е невозможна мисија, па би требало да си подработат на услуга, па тука да си бараат чаре.

  Ги забораваме Агротехна, што ми се најхаотичната работа у мк. Како опстојуваат ми е енигма.
   
  tamamuzicar, edin.ademovic, Luxell и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,040
  1,186
  9 Јуни 2015
  Машко
  персоналот во техномаркет не е ни приближно до она ниво како во анхоч.
   
  На edin.ademovic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Техномаркет пропадна насекаде во регионов и тоа пред неколку години. Ова сегашново е само бренд зад кој стои Амако (Анхоч)

  Нептун е единствениот Нептун кој не е пропаднат во регионов. Нека не ве изненади еден ден ако се случи и тоа.
   
  The-spiki, Makedonec^ и на JasSum им се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  695
  642
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Долго трае пописов... IMG_20190501_232412.jpeg
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Тоа што техномаркет пропадна гледајќи од аспект на консумер беше очекувано поради фактот што немаа ништо ново интересно од тоа што го продаваа, тие изгубија интерес од муштерии и тоа е тоа. АМЦ од друга страна знам луѓе што со кило купуваа телевизори од таму плус имаа договори со телеком оператори и големи компании плус продавниците беа полни со муштерии е тоа што мене ми дојде како изненадување.
  Како и да е жал ми е за вработените се надевам дека ќе најдат друга работа а за компанијата нормално е и да банкротира, до душе кај нас се е можно ...
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  240
  171
  15 ноември 2015
  Машко
  Штета како и да е. Мене ми е барем криво.
  Да не заборавиме дека доста луѓе добар дел од животот го поминале таму и создавале и придонесувале. Некој поминал може и 10-15 години таму. Сега наеднаш да остане без работа не е ни малку лесно. Ај пола да се снајдат, пола ќе останат така.
  Мене ми е секогаш криво кога ќе пропадне некој што работел толку време. Но тоа е бизнисот.
  Незнам какви договори имале Амц со телеком оператори. Мислам дека и таму царува Нептун. Го превземаа Турциве и овој бизнис по се изгледа. Премногу турци имаме во Македонија што воопшто не ми се допаѓа. И хотели, згради, бела техника. Дали фрлаат пари на нашиве политичари или толку се добри па им оди стварно незнам
   
  На tamamuzicar, The-spiki, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова не е случајно, имат они долгорочен план за ..... ај да не навлагам у политика.
   
  На tamamuzicar и Ile bocev им се допаѓа ова.
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Само ние немаме план за нашата држава :D
   
  На tamamuzicar, The-spiki, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  145
  92
  21 ноември 2012
  Машко
  Пропаѓањето на АМЦ не е баш добра вест на долг рок за Сетек и Нептун.

  На краток рок ќе се омрсат од поголемата продажба.

  На подолг рок стравот ќе се зголемува се повеќе бидејќи местото на АМЦ ќе го пополни друга фирма(никој од моќниците што гравитираат околу власта нема да пропуштат оваква прилика :)).
   
  На tamamuzicar и The-spiki им се допаѓа ова.
 14. kikaco...

  kikaco...
  Intern

  11
  36
  5 Декември 2013
  Машко
  Абе и прилеп нешто се реновира, штета, најдобрата продавница за ит опрема ми е недостапна.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  you best be trolling nigguh
   
  На Luxell, JasSum, RagingDemon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 16. kikaco...

  kikaco...
  Intern

  11
  36
  5 Декември 2013
  Машко
  Купив асус лаптоп пред 5 години од кај нив, се дур ми тера јутуб и порнхаб за мене тие се богови.
   
  На tamamuzicar, LeoJK, Necromancer и уште 14 други им се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Супер. Мило ми е за тебе.
  Продолжи да тераш во животот со такви размислувања, ќе ти се најдат добро и во донесување на други одлуки.
   
  tamamuzicar, toshex, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. kikaco...

  kikaco...
  Intern

  11
  36
  5 Декември 2013
  Машко
  Ти благодарам за поддршката, мило ми е што ја добив од еден од најреспектабилните членови на оваа ит заедница во Македонија, богами и пошироко.
   
  На tamamuzicar, Luxell, zipi123 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Иако е саркастично кажано, полека но сигурно истото станува реалност. :D
   
  На tamamuzicar и toshex им се допаѓа ова.
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Јас иам Асус лаптоп од кај нив, скоро 7 години стар е. Освен Јутуб и Порнхаб, тера дури и ДОТА 2 и ЦС 1.6
   
  На tamamuzicar и Rukfash им се допаѓа ова.
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  После се чудиме зошто банкротираа :p
   
  На tamamuzicar, ivan88, barneymk и уште 6 други им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,573
  11,348
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ти напрај главоотвор прилепскио ебаго. Порно чутиси оти че го јајш појче.
   
  The-spiki, dddragan, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Еве седам со главава отворена и уште не знам кој доктор да го барам.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,573
  11,348
  23 Јануари 2008
  Манга
  Барај го докотор Живаго и понеси си сајла за шиење зошто тврда глава конец не трпи... :D
   
  На tamamuzicar и Rukfash им се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  2,956
  3,296
  18 Април 2007
  Начув дека веќе е доделен стечаен управник за АМЦ така да ништо од распродажби по продавници.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...