1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тачно. Извршителите тријат раце сега, ќе се хранат од лешот на АМЦ и ќе направат големи пари.
   
  tamamuzicar, artweb, GGTT1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да сигурно, свесно ќе прави огромни загуби за да направи ребрендирање.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  341
  152
  10 Август 2008
  Машко

  Загубата може да биде мала во споредба со профитот во блиска иднина со добар маркетинг план.
   
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кога се прави ребредирање се затвара дуќан по дуќан, а не сите одеднаш.
  Ако се сеќавате Mобимак, ONE правеа ребрендирање па не ги затворија сите салони наеднаш.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Гледам дека си информиран околу работава друже.
  Дали си имал искуство до сега со ова, и ако да - дали реално успеваш да „ќариш“ нешто од ситуацијава со продажба на предмети од фирми во стечај?

  Еве нешто што ни е позната тематика на сите, пример овој „оглас“ :
  Пакет 3 - компјутерска опрема
  Се регистрирам, уплаќам 10%, аплицирам. Правам Bids.
  До која горна граница од цената на нештото „нормално“ се продаваат работите?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Е како да не, ланец со 100+ продавници пропаднал поради тоа што не носеле ништо ново и интересно.
  Па исти брендови и дури модели имаат сите. На пример ТВ Samsung, LG, Sony, Philips + своја марка Quartz, ST / Superior Technology итн.

  Еве и на овој форум било објавено нешто за техномаркет
  Сопственикот на Техномаркет уапсен во Бугарија

  Едноставно на тие бугарските бизнисмени им се смени шема за перење пари на група терористи (вистински хард кор исламисти од блиски исток) и дојдоа други.

  Нептун не се Турци, туку Албанци. Балфин групација (City Mall, Neptun, Jumbo...)

  Вакво размислување воопшто не е здраво, и уште полошо така да го напишеш.
  Па што ако ги има многу, повеќето живеат тука одамна, наши се.
  Проблеми ни направиле поединци и реално мали групи... од сите етнички заедници... а најголем "домашните", т.е. северџ(г)ани.

  Претпоставувам збориш за Халк банка, Џеваир Sky City итн.
  Се разбира дека даваат пари (мито) до политичари... сепак, вакви инвестиции се всушност начин да се зачуваат пари на тие што се блиску до власт. Знаат кога настапува критична состојба (веднаш пред оној неуспешен пуч) и ги носат надвор од земја во форма на странски инвестиции...
  И нашите го направиле тој потег пред 2 години... само малце помали се парите.

  Е да, ајде да напишам и нешто баш on topic :)

  Јас не се радувам за затворање / стечај. Немам причина.
  И не разбирам зошто има толку "позитивни" коментари за оваа вест.
  Инаку дечките во таа продавница во Бисер супер беа секогаш.
   
  Последна промена: 15 Мај 2019
 7. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Све зависи од колку луѓе се пријавиле (уплатиле) за аукцијата, колку се заинтересирани за неа.
  Сум анализирал повеќепати аукции и на градежно земјиште. Имало случаеви кога две идентични парцели, една до друга, со реално иста пазарна вредност, едната да се продаде за 71 денар (60 денари почетна и 1 надавач), а другата до неа да се продаде за преку 1000 денари (60денари почетна и 2ца или повеќе надавачи).

  Моја препорака е да пробаш доколку сакаш да заработиш нешто со овие аукцииве, доколку имаш време.
  10% што си уплатил ти се враќаат доколку не го купуваш предметот (единствено се неповратни доколку бидуваш, победиш и се откажуваш од купување).
  Треба да си внимателен и со проверка на работите. Обично имаш право на увид пред аукција, а откако ќе ги купиш, најчесто не се признаваат рекламации....
   
  На The-spiki и goce03 им се допаѓа ова.
 8. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Треба да си во дејноста, да знаеш што купуваш и колку можеш да ги продадеш. Најчесто давaат можност да се разледаат предметите кој ќе бидат предмет на аукција, што е во ред доколку станува збор за недвижност или мебел, меѓутоа доколку станува збор за користена компјутерска опрема, машини итн. неможе човек со сигурност да утврди во која состојба се предметите, точна спецификација на истите и дали проценката е веродостојна, така што во добар дел е како да купуваш мачка во вреќа, освен ако ги немаш сите информации.
  Дополнително, не сите аукции се успешни, ако првата аукција е неуспешна се спроведува втора аукција во која се намалува цената за одреден процент, па трета аукција... е сега доколку не се продадат предметите по пат на аукција се пристапува кон продажба по пат на непосредна спогодба (директен договор).
   
 9. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  182
  143
  12 Февруари 2015
  Машко
 10. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  844
  2,173
  12 oктомври 2014
  Машко
  Уште ли не се изнаситивте дека му умре козата на комшијата?

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  tamamuzicar, DelphiUser и на Speedster им се допаѓа ова.
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Види свашта муабет.
  Нели гледаш? Овде комшијата умре. Сега кој ќе ја земе козата е муабетот.
   
  tamamuzicar, Rukfash и на The-spiki им се допаѓа ова.
 12. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  844
  2,173
  12 oктомври 2014
  Машко
  Трагедијата да биде поголема,овде е само сеирот останат.Козата други ќе ја приберат,ако не е веќе прибрана

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  tamamuzicar, Krkac, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. dastan

  dastan
  Intern

  35
  36
  27 Јануари 2017
  Машко
  сепак нај оштетени ќе бидат купувачите кои позади наивноста, ефтините цени и долгогодишната гаранција се затрчале и купиле производи за кои овластени увозници и сервисери биле токму АМЦ а сега ќе си останат со куси ракави :(:blush::suprised: поправките ќе треба да си платат од џеб по други сервиси.
   
  На tamamuzicar и Vargos им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  е како не? купувачите си го добиле она кое го платиле на пониски цени, останале само без гаранција за одредени артикли. добар дел од артиклите имаат сервис на трето место...
  3 милиони евра на 6 фирми должат, свесен ли си колкава штета претрпуваат тие фирми??
   
  tamamuzicar, mdeni, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  1. Цена пакетите немаат - имаат проценета вредност која останува иста за 3те аукции.
  2. Ако и после третата аукција не се продаде некој пакет истиот се дели или следни на разлачните доверители по процент на побарувања утврдени во табелата на стечајни побарувања која се прави на почеток на стечајната постапка.

  @DonFrozex другите добро ти одговориле на прашањето упатено за мене, да не се повторуваме, само ќе кажам дека горна граница нема за тоа колку да лицитираш цена - до тебе е. Е дали таа цена ќе се прифати на собрание на доверители и ќе ти се овозможи пакетот да го купиш е до собранието на доверители и тука не можеш никако да влијаеш или нешто да направиш.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  Oвие стварно затворија. Жално.
   
  На tamamuzicar и damil им се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Какво жално бре жити се?! Ако мислеш на вработенире за нив па ич не се секирај, веке ги гледам вработени во другите продавници.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dastan

  dastan
  Intern

  35
  36
  27 Јануари 2017
  Машко
  еве нешто ново во случајот со АМЦ а дали и како ќе заврши ?
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  931
  1,426
  6 ноември 2007
  Toooo уште една продавница од кај што ќе купуеме пегли фрижидери и правосмукалки
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Вероватно официјално сменето име, ама на дуќаните пак ке си го пишува старото. Како и да е, незнам дали работниците кои веке фино лепо си работат во нови продавници ке помислат да се вратат...!
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dastan

  dastan
  Intern

  35
  36
  27 Јануари 2017
  Машко
  ако не тие тогаш ќе се вработат нови
   
  tamamuzicar, Oktar и на BEST им се допаѓа ова.
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Супер, празно беше без АМЦ на сцената.
   
  На tamamuzicar и JasSum им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  ГОјдо се уби од хардвер продавање, сега ќе говидиме него у стечај :oh:
   
  На tamamuzicar, StalkeR, DonFrozex и уште 8 други им се допаѓа ова.
 24. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Море ако продолжи Гојдо со продажба, да не го видиме Сетек во стечај :)
   
  На RagingDemon, DonFrozex, Futurelakimens и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ајмо матични, графички, процесори, рамови, ссдеа...
   
  На tamamuzicar, shifty, Ace Lud и уште 7 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...