1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,312
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Некој да ми објасни шо е тоа стечај (банкрот ли е или е нешто различно) и шо е поврзаноста со распродажба со тоа што го напиша @smole погоре?
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,549
  18 Април 2007
  Да, банкрот на фирма е.

  Целиот затекнат лагер од стечајниот управник ќе се попише, ќе се попишат луѓето и фурмите кон кои АМЦ должи пари и ќе се продаваат залихите (на црм сајтот за аукции како пакети) за истите да се уновчат и колку толку доверителите да добијат пари кои им се должени од АМЦ.
   
  The-spiki, Speedster, artweb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Toa e. :)
  Инаку стечајниот управник треба да види какви се долгови и побарувања има фирмата и да ги наплати или исплати сите побарувања.
  Со тоа што ќе се продава имотот на фирмата како недвижен така и движен имот каде што спаѓаат и сите артикли кои што се затекнати во продавниците во моментот на стечајот, се со цел да се исплатат доверителите доколку ги има секако.
   
  Последна промена: 4 Мај 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,312
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Мхм, значи ако идат на јавна аукција у пакети ќе биде као NCIX шо беше аукцијата коа отиде Linus да си го купи ураменото плеј лого? Или ќе биде поголеми пакети (за поголеми суми) у кој шо случај обични луѓе као нас ќе немаат шанси?

  Ако е под а) дали може форумски да купиме пример хардвер ако направиме групи.

  Или под б) дали тоа значи дека конкурентите на АМЦ најверојатно ќе им го купат инвентарот за ниски цени за да ќарат до толку повеќе од снемувањето на еден нивен конкурент?
   
  The-spiki, DonFrozex и на Astro им се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,549
  18 Април 2007
  Најчесто движниот имот овде ќе е шит ствари - слушалки и сл. (моја претпоставка) и ќе идат во пакети со вредност од рецимо 20.000 ден / 50.000 или повеќе, право на учество има секој што ќе уплати 10% од проценетата вредност на сметка на АМЦ и ќе се лицитира на сајтот на ЦРМ - се почнува од 0 ден и лицитираш, па цената која ќе се постигне треба да се прифати/отфрли на собрание на доверители во Суд па ако се прифати имаш 8 дена да го доплатиш остатокот од сумата.

  TL DR: Најверојатно нема да вреди замарањето.
   
  Necromancer, The-spiki и на toshex им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,312
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Комплицирани постапкиве. У секој случај штета за вработените и сите засегнати.

  Искрено сигурно повеќе би ќариле за раздолжување ако идат парче по парче со добар попуст за ликвидација отколку у пакети за 10% од реалната вредност, па што остане на крај нека иде у пакети... али ова може е само моја претпоставка и неиздржано у пракса (посебно ради времето и ресурсите потребни за да се продаваат ствари парче по парче).

  ОСВЕН ако е онлајн продажба у кој шо случај може преку веб продавницата на АМЦ да иде... океј доста хипотетизирам.
   
 7. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Мониторов до пред неколку дена беше 15к, а сега ...
  Monitor 25 HP OMEN, Z7Y57AA, 144 Hz
  "Остани ѓубре до краја"

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,454
  13,613
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Чај со стевија се вика стечај.
   
  На mviktors, barneymk, Necromancer и уште 9 други им се допаѓа ова.
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,126
  609
  12 Април 2017
  Машко
  Јас како што гледам, сеуште не се во стечај.

  Стечајни постапки
   
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,842
  25 Март 2013
  Машко
  @toshex се навлече на секаков хардвер, дигитрони ќе почне да бара да откупува :D
   
  barneymk, architect, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,549
  18 Април 2007
  Штета за вработените освен за еден шупак што работеше во централа со BMW 5 со бахато понашање и поглед како целиот свет да му згрешил нешто. За него баш ми е мило што и нека го пуши. Ако го чита ова нека се подзамисли малце зашто е толкав идиот.

   
  tamamuzicar, Necromancer, bunda и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,454
  13,613
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Од извори блиски на Вруток начу или начоз?
   
  barneymk, toshex и на #samurai# им се допаѓа ова.
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,549
  18 Април 2007
  Доритос
   
  На DonFrozex, TexasUS, Zippo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,249
  578
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Може да ребрендираат и без да ги затворат сите дуќани.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,042
  9,663
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може де, ама никој не ја знае која е крајната цел на продавачот/купувачот.
   
  На tamamuzicar и The-spiki им се допаѓа ова.
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,249
  578
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Никој нормален не би ги затворил дуќаните за да прави ребрендирање.
   
  На Futurelakimens и Вајкинг им се допаѓа ова.
 17. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Подобро за тебе така. Ќе шеташ по едносмерната секојдневно, ем да ги фоткаш :eek:
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,042
  9,663
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ептен се за сликање :D па и додека работеа немаше што да се слика. :D
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  341
  152
  10 Август 2008
  Машко
  Дали ?
   
 20. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Можда им прекипало и решиле да одморат малце, што се замарате толку?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gego

  gego
  Gaining Experience

  252
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  А има една гранка се вика новинарство, па има и истражувачко новинарство, а тие што ги нишаат овие гранките се новинари. Ама ете, ништо од нивна страна за АМЦ, небаре "ја нисам одавде" и "нишо незнам, био сам у шанк"! Така да ќе продолжиме да си шпекулираме.
   
  DonFrozex, Krkac, freeman и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,179
  6,228
  21 Јануари 2009
  Што има бре да се шпекулира, прашање на време е кога ќе капитулираат.
  Евентуално ако не ги купи некој.
  Еве, доволно информирале :D
  zdegh.jpg
   
  На Luxell, artweb, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  363
  362
  17 Март 2010
  Машко
  Погоре видов што би се случило со тие на кои АМЦ им е должник, но што би се случило со тие кои што му должат на АМЦ, пример зеле нешто на фактура,а фактурата уште не е платена, а во меѓувреме АМЦ отишол у стечај?
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Ништо. ;)
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  905
  1,556
  20 Јануари 2015
  Машко
  Стечајниот управник има обврска да ги наплати сите побарувања од должниците на фирмата која е во стечај.
   
  На tamamuzicar, igor_igor, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...