1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  586
  520
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  5-6 дуќани, останатите се кирии. Бизнисот одамна им е лапнат од Сетек, Нептун и Техномаркет.
   
 2. damil

  damil
  Gaining Experience

  569
  453
  2 Јануари 2015
  Машко
  Свака част ако успеале да заебат и на тендерите, од таму влечеа убави пари... ма да многу нерационални одлуки и премногу ниски цени. Рака на срце не колку БОКИ Компјутери од Струмица, ама на големите проекти убедливо беа најниски.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  336
  332
  17 Март 2010
  Машко
  Не ја знаев случкава, ама најточно го долови нивното однесување. Поради АМЦ, другите фирми мораа да го следат трендот, мала заработка, лоши услуги и сл. Пример, СЕТ беше принуден да се префрли на малопродажба, не знам за Скопје, но по другиве градови немаа продавници туку работеа на големо со локални продавници/сервиси, ем добра заработка, ем не се замараа со крајни клиенти.
   
 4. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  33
  14
  2 Септември 2016
  Машко
  Ако е точно ова со стечајов да се изненадиме РиверСофт да ги земи Продавниците од АМЦ
   
 5. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  488
  177
  8 Март 2012
  Машко
  Риверсофт е одамна мртов повеќе од 4-5 години. Има само мала продавничка во Струмица која го носи само името.
   
 6. philldm

  philldm
  Intern

  37
  11
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  И те како си бараа негативни референци! Замена на хард диск и рам плочка за фирма чекавме два месеци. Лапање тендер, испорака после месец дена пола роба, после два месеци 90%, 10% го влечкаа до немај каде.

  Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација
   
 7. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  300
  260
  15 Септември 2014
  bekrija
  некаде 2007 год амц и сет увезуваат ист лаптоп мислам асус ф5, набвна околу 30 000 ден. +ддв.
  Сет цена во малопродажба 35к дилерска 33к.
  Амц дилерска 32500, малопродажба 31499.
  Требаше да рокнат пред 10 годинини.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,018
  859
  2 Јануари 2012
  Машко
  Нивни се дуќаните? Не се под ќирија?
   
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  ХАХАХАХА. Како бе ова?
   
 10. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  300
  260
  15 Септември 2014
  bekrija
  има доста старци шо работеле со ком тие години, нека кажат дали грешам.
   
 11. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  221
  161
  15 ноември 2015
  Машко
  Ова може да се лути само сетец бидејќи имал повисока цена.
  Од кај знаеш колку им е набавна на фирмите и дека од исто место зимале?
  И така да било, пак набавната цена би имала врска од количината.
  Сетец земал 10 лаптопа и добил цена за толку.
  Амц земал пример 50 лаптопа и нормално е да има пониска цена.

  Тоа што мали дилерчиња кои продавале тогаш и се изгореле не е крив сетец или амц.
  Не го гледам и проблемот со тоа што биле најевтини на тендерите.
  Тие критериуми се бараат најчесто ако тендерот е нормален. Пресудна е цената.
  Што има лошо тука?

  Или до толку забегавме што тендер со повисока понуда е подобро да се избере.
  И ваучерите исто. Јас до денес не сум знаел дека студентите тогашни највеќе ваучери искористиле во амц.
  Никој не ги терал студентите да одат при толку продавници во амц така?
  Студентите имале избор и си ја одбрале онаа продавница која им понудила највеќе за ваучерот.

  Убаво кажав дека се ситите на фирма која стара 30 години отишла во стечај.
  Според мене амц нема да затвори туку ќе ја собере некој од власта за да лапа тендери, но сега критериум нема да биде најниска цена туку сосема други небитни работи.

  И мене ми е чудно зашто тоа што се објавува за стечај е тргнато и зашто никој не збори ништо. Еба*и новинарите, нигде ги нема
   
  Последна промена: 14 Април 2019
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,296
  2,843
  4 Септември 2008
  Иле Боцев, ако е вистина информацијата за 6.5 милиони у була веруј дека баш така се оди како што кажа. Дампинг цени на се само за да продадеш и на крај се надеваш на најдоброто. Мене ова ми мириса на Тобако сценариото, долгови милиони = у нечиј џеб, имот 0, стечајна маса 0 и на крај газдата го снемува некаде на Кајмански острови со парите.
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  586
  520
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Конечно нешто паметно од твојата глава да излезе.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  300
  260
  15 Септември 2014
  bekrija
  Мал си, таа година амц и сет беа официјални дистрибутери и сервисери за асус, роба се земаше преку регионалното преставништво и цената беше иста. Пишав само да се знае кој почна со шабански финти во компјутерскиот бизнис, иначе ич не ме заболе за сет и за амц.
  Ти го прочитав целиот пост и ти благодарам за споделеното, значително ми ги прошири видиците за ит и водење бизнис.
   
 15. philldm

  philldm
  Intern

  37
  11
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  Изборни паламудења се во тек, луѓе живи да горат, нема да пишуваат, не па за АМЦ што/ако иде во стечај.
   
 16. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  550
  683
  25 Февруари 2016
  Машко
  Дете, не се тоа некои локални дуќанчиња изгорени, туку фирми кои станале официјални дилери на АМЦ во градовите ( тогаш немаа нивни дуќани по градовите). Преку тие "маалски" фирмички АМЦ изгради бизнис и стекна клиентела, неможеше кој сака и од каде сака да купува роба и продава. Се до еден момент кога поради алчност не тргнаа да ги горат и уништуваат, да убацуваат дупли дилери. Не се само АМЦ такви, таков тип на бизнис модел газење врз живи луѓе, непочитување на луѓето кои до вчера ти ја кревале (граделе) фирмата, има многу.
   
  На Stane, artweb, Luxell и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. damil

  damil
  Gaining Experience

  569
  453
  2 Јануари 2015
  Машко
  Би и негативната вчера, нека се угоде.
   
 18. dastan

  dastan
  Intern

  30
  18
  27 Јануари 2017
  Машко
  не знам дали има врска со ова што го пишуваме тука ама денес влегов во продавница на АМЦ која ми личеше дека е пред затварање имаа само неколку ТВ и полупразни рафтови
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,219
  2,205
  9 Февруари 2011
  Ма јок, нема врска тоа со тоа, од кај таква идеја жифти се? o_O
   
  На igor_xxxx, gOJDO, ARMac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас вчера упаднав во аемце :) онака сеирџиски и прашував нешто, а вработениот ми вели "чекаме роба". :D
   
  На StefAngel, Stane, gOJDO и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,229
  1,312
  25 Март 2013
  Машко
  Кој трол си ти :D
   
  На krema и ARMac им се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Шала на страна, навистина може да чекаат роба, сега поминав во АМЦ во Сити Мол и таа црната што мисли дека е јака женска местеше роба и рече дека сега ја добила :D
   
  Вајкинг, krema и на ARMac им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не бе, зошто трол, прашував дали ќе имат велигденски попуст, скраја да е за тролање. :)
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,980
  10,064
  23 Јануари 2008
  Манга
  ќе се дрогираат?
   
  На artweb и toplel им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Фини дечки се овие, не ми изгедаат на такви, е сега ако се на бело не можам да ги идентификувам. :)
   

Сподели

Вчитување...