1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

1. Zippo

Zippo
    On your way to fame

586
    520
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    5-6 дуќани, останатите се кирии. Бизнисот одамна им е лапнат од Сетек, Нептун и Техномаркет.

2. damil

damil
    Gaining Experience

569
    453
    2 Јануари 2015
    Машко
    Свака част ако успеале да заебат и на тендерите, од таму влечеа убави пари... ма да многу нерационални одлуки и премногу ниски цени. Рака на срце не колку БОКИ Компјутери од Струмица, ама на големите проекти убедливо беа најниски.

На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

336
    332
    17 Март 2010
    Машко
    Не ја знаев случкава, ама најточно го долови нивното однесување. Поради АМЦ, другите фирми мораа да го следат трендот, мала заработка, лоши услуги и сл. Пример, СЕТ беше принуден да се префрли на малопродажба, не знам за Скопје, но по другиве градови немаа продавници туку работеа на големо со локални продавници/сервиси, ем добра заработка, ем не се замараа со крајни клиенти.

4. Quasimodo

Quasimodo
    Intern

33
    14
    2 Септември 2016
    Машко
    Ако е точно ова со стечајов да се изненадиме РиверСофт да ги земи Продавниците од АМЦ

5. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

488
    177
    8 Март 2012
    Машко
    Риверсофт е одамна мртов повеќе од 4-5 години. Има само мала продавничка во Струмица која го носи само името.

6. philldm

philldm
    Intern

37
    11
    29 Јануари 2018
    Машко
    Сервисер
    И те како си бараа негативни референци! Замена на хард диск и рам плочка за фирма чекавме два месеци. Лапање тендер, испорака после месец дена пола роба, после два месеци 90%, 10% го влечкаа до немај каде.

Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација

7. gamon

gamon
    Gaining Experience

300
    260
    15 Септември 2014
    bekrija
    некаде 2007 год амц и сет увезуваат ист лаптоп мислам асус ф5, набвна околу 30 000 ден. +ддв.
    Сет цена во малопродажба 35к дилерска 33к.
    Амц дилерска 32500, малопродажба 31499.
    Требаше да рокнат пред 10 годинини.

На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,018
    859
    2 Јануари 2012
    Машко
    Нивни се дуќаните? Не се под ќирија?

9. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

719
    328
    12 Април 2017
    Машко
    ХАХАХАХА. Како бе ова?

10. gamon

gamon
    Gaining Experience

300
    260
    15 Септември 2014
    bekrija
    има доста старци шо работеле со ком тие години, нека кажат дали грешам.

11. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

221
    161
    15 ноември 2015
    Машко
    Ова може да се лути само сетец бидејќи имал повисока цена.
    Од кај знаеш колку им е набавна на фирмите и дека од исто место зимале?
    И така да било, пак набавната цена би имала врска од количината.
    Сетец земал 10 лаптопа и добил цена за толку.
    Амц земал пример 50 лаптопа и нормално е да има пониска цена.

Тоа што мали дилерчиња кои продавале тогаш и се изгореле не е крив сетец или амц.
    Не го гледам и проблемот со тоа што биле најевтини на тендерите.
    Тие критериуми се бараат најчесто ако тендерот е нормален. Пресудна е цената.
    Што има лошо тука?

Или до толку забегавме што тендер со повисока понуда е подобро да се избере.
    И ваучерите исто. Јас до денес не сум знаел дека студентите тогашни највеќе ваучери искористиле во амц.
    Никој не ги терал студентите да одат при толку продавници во амц така?
    Студентите имале избор и си ја одбрале онаа продавница која им понудила највеќе за ваучерот.

Убаво кажав дека се ситите на фирма која стара 30 години отишла во стечај.
    Според мене амц нема да затвори туку ќе ја собере некој од власта за да лапа тендери, но сега критериум нема да биде најниска цена туку сосема други небитни работи.

И мене ми е чудно зашто тоа што се објавува за стечај е тргнато и зашто никој не збори ништо. Еба*и новинарите, нигде ги нема

Последна промена: 14 Април 2019
    На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lynx

lynx
    Unstoppable

3,296
    2,843
    4 Септември 2008
    Иле Боцев, ако е вистина информацијата за 6.5 милиони у була веруј дека баш така се оди како што кажа. Дампинг цени на се само за да продадеш и на крај се надеваш на најдоброто. Мене ова ми мириса на Тобако сценариото, долгови милиони = у нечиј џеб, имот 0, стечајна маса 0 и на крај газдата го снемува некаде на Кајмански острови со парите.

На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Zippo

Zippo
    On your way to fame

586
    520
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Конечно нешто паметно од твојата глава да излезе.

На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gamon

gamon
    Gaining Experience

300
    260
    15 Септември 2014
    bekrija
    Мал си, таа година амц и сет беа официјални дистрибутери и сервисери за асус, роба се земаше преку регионалното преставништво и цената беше иста. Пишав само да се знае кој почна со шабански финти во компјутерскиот бизнис, иначе ич не ме заболе за сет и за амц.
    Ти го прочитав целиот пост и ти благодарам за споделеното, значително ми ги прошири видиците за ит и водење бизнис.

15. philldm

philldm
    Intern

37
    11
    29 Јануари 2018
    Машко
    Сервисер
    Изборни паламудења се во тек, луѓе живи да горат, нема да пишуваат, не па за АМЦ што/ако иде во стечај.

16. Tajson

Tajson
    On your way to fame

550
    683
    25 Февруари 2016
    Машко
    Дете, не се тоа некои локални дуќанчиња изгорени, туку фирми кои станале официјални дилери на АМЦ во градовите ( тогаш немаа нивни дуќани по градовите). Преку тие "маалски" фирмички АМЦ изгради бизнис и стекна клиентела, неможеше кој сака и од каде сака да купува роба и продава. Се до еден момент кога поради алчност не тргнаа да ги горат и уништуваат, да убацуваат дупли дилери. Не се само АМЦ такви, таков тип на бизнис модел газење врз живи луѓе, непочитување на луѓето кои до вчера ти ја кревале (граделе) фирмата, има многу.

На Stane, artweb, Luxell и уште 4 други им се допаѓа ова.
  17. damil

damil
    Gaining Experience

569
    453
    2 Јануари 2015
    Машко
    Би и негативната вчера, нека се угоде.

18. dastan

dastan
    Intern

30
    18
    27 Јануари 2017
    Машко
    не знам дали има врска со ова што го пишуваме тука ама денес влегов во продавница на АМЦ која ми личеше дека е пред затварање имаа само неколку ТВ и полупразни рафтови

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,219
    2,205
    9 Февруари 2011
    Ма јок, нема врска тоа со тоа, од кај таква идеја жифти се? o_O

На igor_xxxx, gOJDO, ARMac и уште 3 други им се допаѓа ова.
  20. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас вчера упаднав во аемце :) онака сеирџиски и прашував нешто, а вработениот ми вели "чекаме роба". :D

На StefAngel, Stane, gOJDO и уште 4 други им се допаѓа ова.
  21. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,229
    1,312
    25 Март 2013
    Машко
    Кој трол си ти :D

На krema и ARMac им се допаѓа ова.
  22. Avid

Avid
    Unbeatable

3,132
    4,497
    21 Јануари 2009
    Шала на страна, навистина може да чекаат роба, сега поминав во АМЦ во Сити Мол и таа црната што мисли дека е јака женска местеше роба и рече дека сега ја добила :D

Вајкинг, krema и на ARMac им се допаѓа ова.
  23. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не бе, зошто трол, прашував дали ќе имат велигденски попуст, скраја да е за тролање. :)

24. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,980
    10,064
    23 Јануари 2008
    Манга
    ќе се дрогираат?

На artweb и toplel им се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Фини дечки се овие, не ми изгедаат на такви, е сега ако се на бело не можам да ги идентификувам. :)

Сподели

Вчитување...