1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  268
  174
  25 Февруари 2017
  Машко
  Не се толку дарежливи. 500 е бакар, 1000 GB е оптика (прашање и каде воопшто ја имаат).
   
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,362
  28 oктомври 2008
  Прашај ги и зошто не може да се следи количината на потрошениот интернет...

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  857
  792
  27 Април 2010
  Машко
  Не ми е јасно зар нема некој закон да ги брка што лажно ги преставуваат пакетите на нивните страни, или пак на некој начин да ги тужи некој.
  Јас знам дека НЕ МОЖЕШ да ги тужиш али мора да има некој начин не може ти да пишеш неограничено и после тоа со ФЕР ПОЛИТИКА да се вадиш.
  Сепак ова е С.Македонија се е можно и така ќе остане засекогаш али тоа е кога народот си го дозволува тоа и државата воедно потоа им го дозволува тоа на сите компании.

  Едит : Ме интересира дали е возможно на било кој начин ако има некој тука стручко кој е учен за овие работи да ги тужи иако знам дека не е возможно али дали има ОСНОВА
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  390
  351
  21 Мај 2017
  Машко
  Не може да се добие со тужба затоа што интернетот е пак неограничен и со намалена брзина, брзините што ги рекламираат се со "ДО" таа и таа брзина и во договорите пишува дека во зависност од условите бла бла ќе биде доставена максималната можна брзина.
  Плус тоа делот за фер користење 500гб што го пишаа у сите договори.
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,362
  28 oктомври 2008
  Тука е кваката. Во договорите не стои никаде колку е лимитот, туку стои "неограничено со политика за фер користење" и се повикува со фуснота на Општи услови за користење кои се закачени на нивната интернет страница. Што значи ако им текне да го заменат тој PDF со друг каде што пишува 300 GB, ништо нема да им можеш...
   
  DaVoRkNe, moongose и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,268
  2,499
  19 Јули 2013
  Кваката е што пишува само „неограничен интернет“. Никаде ниту рекламираат ниту пишуваат на што се однесува тоа неограничен. Тоа што ние си мислиме дека се однесува на неогреничен трансфер на податоци, тоа е наш проблем. Па дури и да е така, таа формулација никаде не исклучува намалување на брзината по одредено време или проток.

  Операторот секогаш може да се извади зошто пишува неограничен, затоа што интернетот не е ограничен по земји, по ајпи адреси, по сервиси, по време на користење, по кој било друг критериум.

  Можеме да пристапиме каде било на интернет, не? Значи не е ограничен, т.е. неограничен е.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,697
  11,014
  23 oктомври 2012
  Машко
  Токму така како што кажува @moongose Знаат тие што прават и да, ако ги прашаш ке ти кажат дека интернетот не е ограничен од аспект на пристап.
   
  igor_igor, TheMarshal и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,926
  4,147
  1 Септември 2011
  Машко
  Еве на фб што ми пишаа А1.

  Screenshot_2020-05-23-12-02-36-992_com.facebook.orca.jpeg
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,251
  2 Септември 2012
  Машко
  Треба да прашаш дали константно со наведената брзина во твојот договор е неограничен, а не само дали е неограничен.
  Што би рекол Брус Вилис неограничен по пристап. :)
   
  Oktar, DaVoRkNe и на TexasUS им се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  268
  174
  25 Февруари 2017
  Машко
  Па да неограничен е, и да имаш 64/64 Kbps ти пак имаш интернет. Неограничен. Прашајте ги дали ако искористиш над 1TB ќе имаш брзина 50/3, колку ли и да ви се пакетите. :)
   
  На DaVoRkNe и igor_igor им се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,926
  4,147
  1 Септември 2011
  Машко
  Чекам повик од Агентот кој ми го направи договорот,им спискав сабајче во Контакт центар,ако немам достап за сите податоци да ги гледам онлајн во врска со интернетот,во наредни 48 часа,раскинувам договор.Зашто е огромна грешка што во договорот не ми е тоа наведено,жената со која разговарав ми рече дека сум тотално во право,и да си ги барам сите права за кој сум склучил договор,ми рече веднаш ке го контактирам Агентот кој ви го склучил договорот и да ги реши сите проблеми.Па чекам да видиме што и како ке биде,за секоја новост ке ве известувам.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,362
  28 oктомври 2008
  Јас се јавив и во АЕК , ми рекоа дека провајдерот не е обврзан да обезбеди услуга што не е наведена во договорот. Ако сака може, ама не мора.
  Е сега, последните важечки услови на користење им се од 03.09.2019 година. Кога би обезбедил доказ дека лимитот бил поголем пред тој датум (кога сум го склучил договорот), би требало да може правно да се исправи работата...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,697
  11,014
  23 oктомври 2012
  Машко
  Како што реков, токму затоа во договорот не наведуваат бројка за лимитот туку упатуваат на сајтот на а1.
   
  DaVoRkNe, Banjifiko и на bxxxn им се допаѓа ова.
 14. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Screenshot_20200523_131248_com.facebook.orca.jpg
   
  DaVoRkNe, Banjifiko, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  674
  1,042
  3 Јануари 2019
  Машко
  Добро, а да пратиме колективно писмо потпишано од голем број на корисници - во кое ќе кажеме дека ова е неетички маркетинг (што навистина е), дека договорт е полн со дупки кој се на страната на операторот и слично. Сигурно и на форумов има некој што може да помогне при сотавување на вакво писмо.

  Мислам со тоа што ги критикуваме на форуми нема ништо да постигнеме. Дури ниту поединечното бунење во конакт центарот не е ефективно.

  Затоа што сепак кај сите останати оператори, таа политика на фер користење е на видно место поставена.

  Искрено, мене и ми се исплати да имам опција да доплатам за рецимо лимит од 1тб. Но, за жал немаат ни такво нешто.
   
  Avid, DaVoRkNe, TexasUS и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  како може неотел да нуди 5тб нет а им ги користи мрежите на телеком.?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  674
  1,042
  3 Јануари 2019
  Машко
  Или Телекабел, интернетот им неограничен во вистинска смисла на зборот.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,697
  11,014
  23 oктомври 2012
  Машко
  Користат транспортна инфраструктура од телеком, интернет конекции и линкови си имаат сопствени, така да не е исто ко да имаш интернет од Телеком.
   
  На Astro, Zippo, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,926
  4,147
  1 Септември 2011
  Машко
  И јас сум за ова,затоа што не ми е јасно,како е можно да нема никаде во договор да не пишува колку гб е тоа неограничено,ужас у пм.

  Епа само во Мк може да ти дадат договор,каде што ако сака пишува,ако сака не услугите кој ги бараме,каква катастрофа.

  Еве и мене исто ми одговорија на фб А1.
  {CEE5F6AC-06C6-4EE9-B9B1-241291B19CAA}.png.jpg
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  За 3 дена сум успеал да поебам 90гб нет ова веке е луда работа, ке испадне и локално што делам ми го троши нетот
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 ---
  Дефинитивно овие крадат како може на 13.05 да сум потрошил само 500мб а другите денови све над 15гб ххааха аииииии луда работа.
   

  Прикачени датотеки:

  Avid, TheMarshal и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  674
  1,042
  3 Јануари 2019
  Машко
  Негораччиен е ама со ограничување. Исто како некоја кога ќе ти каже "Прави ми што сакаш, ама не ме дирај доле". :rolleyes:
   
  Последна промена: 23 Мај 2020
  G4M3R, DaVoRkNe и на TexasUS им се допаѓа ова.
 22. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Сега и ЕВН и Водовод да направат по стапките на А! вака скриено како нив го обравме бостанот.
   
  На DaVoRkNe и TheMarshal им се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,697
  11,014
  23 oктомври 2012
  Машко
  Искрено, не верувам дека крадат, едноставно не мораат, 500 гига се трошат мн лесно. Имаме мн уреди кои сибделкаат интернет, што даунлоад што аплоад.
   
  На TheMarshal и TexasUS им се допаѓа ова.
 24. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  268
  174
  25 Февруари 2017
  Машко
  Мене не ми е јасно како можат воопшто 500 да стават, ај 1000 нека е ќе сфатам. Ам 500 во 2020... Па ај не ме је*и, ај стајте колку мобилната ако не. :angry: Копуци.
   
  Последна промена: 23 Мај 2020
  TheMarshal, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
 25. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Види ми го ексел фајлот значи не возможно да сум потрошил само 500мб на 13.05
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...