1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

1. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

268
    174
    25 Февруари 2017
    Машко
    Не се толку дарежливи. 500 е бакар, 1000 GB е оптика (прашање и каде воопшто ја имаат).

2. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,070
    4,362
    28 oктомври 2008
    Прашај ги и зошто не може да се следи количината на потрошениот интернет...

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

857
    792
    27 Април 2010
    Машко
    Не ми е јасно зар нема некој закон да ги брка што лажно ги преставуваат пакетите на нивните страни, или пак на некој начин да ги тужи некој.
    Јас знам дека НЕ МОЖЕШ да ги тужиш али мора да има некој начин не може ти да пишеш неограничено и после тоа со ФЕР ПОЛИТИКА да се вадиш.
    Сепак ова е С.Македонија се е можно и така ќе остане засекогаш али тоа е кога народот си го дозволува тоа и државата воедно потоа им го дозволува тоа на сите компании.

Едит : Ме интересира дали е возможно на било кој начин ако има некој тука стручко кој е учен за овие работи да ги тужи иако знам дека не е возможно али дали има ОСНОВА

4. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

390
    351
    21 Мај 2017
    Машко
    Не може да се добие со тужба затоа што интернетот е пак неограничен и со намалена брзина, брзините што ги рекламираат се со "ДО" таа и таа брзина и во договорите пишува дека во зависност од условите бла бла ќе биде доставена максималната можна брзина.
    Плус тоа делот за фер користење 500гб што го пишаа у сите договори.

5. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,070
    4,362
    28 oктомври 2008
    Тука е кваката. Во договорите не стои никаде колку е лимитот, туку стои "неограничено со политика за фер користење" и се повикува со фуснота на Општи услови за користење кои се закачени на нивната интернет страница. Што значи ако им текне да го заменат тој PDF со друг каде што пишува 300 GB, ништо нема да им можеш...

DaVoRkNe, moongose и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  6. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    Кваката е што пишува само „неограничен интернет“. Никаде ниту рекламираат ниту пишуваат на што се однесува тоа неограничен. Тоа што ние си мислиме дека се однесува на неогреничен трансфер на податоци, тоа е наш проблем. Па дури и да е така, таа формулација никаде не исклучува намалување на брзината по одредено време или проток.

Операторот секогаш може да се извади зошто пишува неограничен, затоа што интернетот не е ограничен по земји, по ајпи адреси, по сервиси, по време на користење, по кој било друг критериум.

Можеме да пристапиме каде било на интернет, не? Значи не е ограничен, т.е. неограничен е.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oktar

Oktar
    Epic

3,697
    11,014
    23 oктомври 2012
    Машко
    Токму така како што кажува @moongose Знаат тие што прават и да, ако ги прашаш ке ти кажат дека интернетот не е ограничен од аспект на пристап.

igor_igor, TheMarshal и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  8. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,926
    4,147
    1 Септември 2011
    Машко
    Еве на фб што ми пишаа А1.

Screenshot_2020-05-23-12-02-36-992_com.facebook.orca.jpeg

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  9. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,098
    3,251
    2 Септември 2012
    Машко
    Треба да прашаш дали константно со наведената брзина во твојот договор е неограничен, а не само дали е неограничен.
    Што би рекол Брус Вилис неограничен по пристап. :)

Oktar, DaVoRkNe и на TexasUS им се допаѓа ова.
  10. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

268
    174
    25 Февруари 2017
    Машко
    Па да неограничен е, и да имаш 64/64 Kbps ти пак имаш интернет. Неограничен. Прашајте ги дали ако искористиш над 1TB ќе имаш брзина 50/3, колку ли и да ви се пакетите. :)

На DaVoRkNe и igor_igor им се допаѓа ова.
  11. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,926
    4,147
    1 Септември 2011
    Машко
    Чекам повик од Агентот кој ми го направи договорот,им спискав сабајче во Контакт центар,ако немам достап за сите податоци да ги гледам онлајн во врска со интернетот,во наредни 48 часа,раскинувам договор.Зашто е огромна грешка што во договорот не ми е тоа наведено,жената со која разговарав ми рече дека сум тотално во право,и да си ги барам сите права за кој сум склучил договор,ми рече веднаш ке го контактирам Агентот кој ви го склучил договорот и да ги реши сите проблеми.Па чекам да видиме што и како ке биде,за секоја новост ке ве известувам.

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,070
    4,362
    28 oктомври 2008
    Јас се јавив и во АЕК , ми рекоа дека провајдерот не е обврзан да обезбеди услуга што не е наведена во договорот. Ако сака може, ама не мора.
    Е сега, последните важечки услови на користење им се од 03.09.2019 година. Кога би обезбедил доказ дека лимитот бил поголем пред тој датум (кога сум го склучил договорот), би требало да може правно да се исправи работата...

13. Oktar

Oktar
    Epic

3,697
    11,014
    23 oктомври 2012
    Машко
    Како што реков, токму затоа во договорот не наведуваат бројка за лимитот туку упатуваат на сајтот на а1.

DaVoRkNe, Banjifiko и на bxxxn им се допаѓа ова.
  14. 123456

123456
    On your way to fame

1,193
    738
    12 Април 2013
    Машко
    Screenshot_20200523_131248_com.facebook.orca.jpg

DaVoRkNe, Banjifiko, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
  15. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

674
    1,042
    3 Јануари 2019
    Машко
    Добро, а да пратиме колективно писмо потпишано од голем број на корисници - во кое ќе кажеме дека ова е неетички маркетинг (што навистина е), дека договорт е полн со дупки кој се на страната на операторот и слично. Сигурно и на форумов има некој што може да помогне при сотавување на вакво писмо.

Мислам со тоа што ги критикуваме на форуми нема ништо да постигнеме. Дури ниту поединечното бунење во конакт центарот не е ефективно.

Затоа што сепак кај сите останати оператори, таа политика на фер користење е на видно место поставена.

Искрено, мене и ми се исплати да имам опција да доплатам за рецимо лимит од 1тб. Но, за жал немаат ни такво нешто.

Avid, DaVoRkNe, TexasUS и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. 123456

123456
    On your way to fame

1,193
    738
    12 Април 2013
    Машко
    како може неотел да нуди 5тб нет а им ги користи мрежите на телеком.?

17. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

674
    1,042
    3 Јануари 2019
    Машко
    Или Телекабел, интернетот им неограничен во вистинска смисла на зборот.

18. Oktar

Oktar
    Epic

3,697
    11,014
    23 oктомври 2012
    Машко
    Користат транспортна инфраструктура од телеком, интернет конекции и линкови си имаат сопствени, така да не е исто ко да имаш интернет од Телеком.

На Astro, Zippo, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,926
    4,147
    1 Септември 2011
    Машко
    И јас сум за ова,затоа што не ми е јасно,како е можно да нема никаде во договор да не пишува колку гб е тоа неограничено,ужас у пм.

Епа само во Мк може да ти дадат договор,каде што ако сака пишува,ако сака не услугите кој ги бараме,каква катастрофа.

Еве и мене исто ми одговорија на фб А1.
    {CEE5F6AC-06C6-4EE9-B9B1-241291B19CAA}.png.jpg

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 123456

123456
    On your way to fame

1,193
    738
    12 Април 2013
    Машко
    За 3 дена сум успеал да поебам 90гб нет ова веке е луда работа, ке испадне и локално што делам ми го троши нетот
    --- Споени мислења, 23 Мај 2020 ---
    Дефинитивно овие крадат како може на 13.05 да сум потрошил само 500мб а другите денови све над 15гб ххааха аииииии луда работа.

Прикачени датотеки:

Avid, TheMarshal и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  21. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

674
    1,042
    3 Јануари 2019
    Машко
    Негораччиен е ама со ограничување. Исто како некоја кога ќе ти каже "Прави ми што сакаш, ама не ме дирај доле". :rolleyes:

Последна промена: 23 Мај 2020
    G4M3R, DaVoRkNe и на TexasUS им се допаѓа ова.
  22. 123456

123456
    On your way to fame

1,193
    738
    12 Април 2013
    Машко
    Сега и ЕВН и Водовод да направат по стапките на А! вака скриено како нив го обравме бостанот.

На DaVoRkNe и TheMarshal им се допаѓа ова.
  23. Oktar

Oktar
    Epic

3,697
    11,014
    23 oктомври 2012
    Машко
    Искрено, не верувам дека крадат, едноставно не мораат, 500 гига се трошат мн лесно. Имаме мн уреди кои сибделкаат интернет, што даунлоад што аплоад.

На TheMarshal и TexasUS им се допаѓа ова.
  24. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

268
    174
    25 Февруари 2017
    Машко
    Мене не ми е јасно како можат воопшто 500 да стават, ај 1000 нека е ќе сфатам. Ам 500 во 2020... Па ај не ме је*и, ај стајте колку мобилната ако не. :angry: Копуци.

Последна промена: 23 Мај 2020
    TheMarshal, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
  25. 123456

123456
    On your way to fame

1,193
    738
    12 Април 2013
    Машко
    Види ми го ексел фајлот значи не возможно да сум потрошил само 500мб на 13.05

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...