1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  218
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  50/3 имам. Едно време играв дота... Од време на време идеше многу голем пинг па дури и d/c се дешаваше. Во такви моменти правев tether на мобилниот интернет и тој беше постабилен.

  Сега да ставам интернет би одбрал Neotel.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dipetar

  dipetar
  Intern

  95
  40
  1 Мај 2019
  Дојдоа, наместија Комбо...
  И после неколку саата работа падна upstream - от
   
 3. Piedpiper

  Piedpiper
  Intern

  20
  32
  26 Август 2019
  Машко
  Две години сум на пакетот Combo со брзина од 50/3, никогаш не сум имал проблем и брзината е консантна. Сега се сменив на пакетот 100/5 и немам никакви проблеми со online gaming (Battlefield 5). Инаку кај мене го моннтираа системот на веќе поставените кабли од Телекабел, самите монтери сакаа така, полесно им е. Поставеноста е, каабел од кабловска оди во нивен рутер и во ресивер за интерактивна тв. Мое мислење е секогаш да се зема ресивер.

  Испратено од Pixel 3a преку IT.mk форум апликација
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Дава на мој А1 тука имаш информации. Логирај се и ке видиш дп каде си со нетот
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,765
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали мислеш на мобилен интернет?
  Прашањето чинам дека е за состојба на домашниот интернет.
   
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Ах извини, јас сватив за мобилен интернет се работи. Се извинувам.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Да не отварам нова тема! Моментална 4г брзина на А1 Screenshot_2019-12-21-20-21-59-097_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,378
  3,089
  4 Септември 2008
  Screenshot_2019-12-21-22-45-32-478_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,052
  577
  12 Април 2013
  Машко
  Драчево
  Screenshot_20191222_002116_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Јас не можам блиску сервер да фатам, тирана ми го дава. Пробав битола и стигна до 115мбс данлоад.
   
 11. dipetar

  dipetar
  Intern

  95
  40
  1 Мај 2019
  Да прашам -
  1. до колку може upload да се стигне реално преку коаксијален? Зошто пуштаат толку мал upload, ако реално може до кај некои 50 mbps?
  2. Дали може на овие рутериве Ubee некако да се направи/инсталира/подеси мерач колку интернет протекува вкупно?
   
  Последна промена: 2 Јануари 2020
 12. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  56
  16
  2 Мај 2016
  На доксис технологијата што ја имаат може толку колку што ти пуштаат, повеќе од 5мбс не е исплатливо од аспект на опрема во станица. Треба да прошируваат картици на убр-от, а тие се ѓаол на трета и нема да ти биде пакет за 20 евра туку за 40 евра, затоа сега се префрлаат сите на FTTH, каде пак тешко да се осудат да отидат со симетричен оти пак има лимит на ОЛТ.
   
  На Lokvan и dipetar им се допаѓа ова.
 13. dipetar

  dipetar
  Intern

  95
  40
  1 Мај 2019
  Фала многу за одговорот.
  А по однос на второто прашање знаеш нешто/има начин?
   
 14. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  56
  16
  2 Мај 2016
  Не сум имал прилика да го чепкам тоа CPE, види го точниот модел и гуглај.
   
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  776
  706
  31 Мај 2011
  upload_2020-2-29_5-1-21.png

  само гледање yt/стримови 200гб, и по некој rom/iso лево десно, а камо ли нешто повеќе да се деси. Не дај боже да се деси некој голем апдејт на некоја игра, ојде интернетот у први 10 дена. и ова е само од мене, а останатите дома да не зборам.. ненормални се со 500гб, едвај чекам договор да заврши :)
   
  Последна промена: 29 Февруари 2020
  На Flapjack и itstheigyg им се допаѓа ова.
 16. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Кај мене мајмуните почнаа да кинат на 300гб. Абе м***ката хоштаплерска. Од 50 на 20 длл. е намален.
   
 17. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  506
  15 Септември 2014
  bekrija
  кај има можност бегајте на неотел каде нема телеком, а1 и телекабел имаат нет за пензионери, некоја страна да се види и сликите од аустрелија за друго се неупотребливи
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  429
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас сум на оптика од телекабел (20/20 пакет) што го користам како втора интернет конекција дома. Си брка работа.

  Но, кабловскиот интернет на телекабел е хаос. Исто така и на А1 e тиње за уплоад.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,765
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас немам никаков проблем со а један. :)
   
 20. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Update за Call of Duty Modern Wafare е 145 гб.... :D
   
  DennyMK, Krkac, Deksa и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,635
  3,650
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сериозно?
  Да не ти е успорувањето од некои други причини? Или ги праша и ти потврдија?
   
 22. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Денеска му се јавив , ми викаат сум потрошил 540гб. Па уште таа неписмената на телефон ми вика ќе ти кажам и кај си ги потрошил , еве јас овде се гледам, имаш 10гб од сабајле потрошено а минатиот месец дури и 750 гига си потрошил !!! Абе м***ката нивна.
   
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  351
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Точно им е мерењето, кога ќе собереш дома сите уреди телевизори телефони и останати уреди ќе ја добиеш таа бројка.
  Штета што не даваат увид на колку имаш потрошено.
   
 24. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Кои уреди мистер?? Не користам вифи.... Единствен уред кој користи нет е пц-то...
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dipetar

  dipetar
  Intern

  95
  40
  1 Мај 2019
  Никад не разбирам зошо не даваат повеќе Upload
   

Сподели

Вчитување...