1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 Ограничен интернет

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од imortel, 11 Декември 2019.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Замисли, четиричлено семејство, двете деца лудуваат по тоа тиктоп, инста, џутуб...само тие 4 телефони ке потрошат 150 гига.

  Screenshot_20200523-142310_Settings.jpg
   
  TheMarshal, DaVoRkNe и на TexasUS им се допаѓа ова.
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  262
  170
  25 Февруари 2017
  Машко
  А пуштен им е тој системот за онлајн да гледаш или сеуште не. Тоа пепел знам им беше, 100 пати го поправаа па го вклулуваа па го исклучуваа па ресетираа...
   
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,170
  720
  12 Април 2013
  Машко
  Не,
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе можеби немало нет тој ден, незнам...
   
 5. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,170
  720
  12 Април 2013
  Машко
  Ме подјебаваш по малце а хехех, не може да немало нет кога имало 500мб ти се како да земам да отидам од кујна до тоалет така се троши нет кај мене :D
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 во 14:35 ---
  Нека им пише некој на фб да им побара по денови за потршен нет да видиме како е ситуација на 13.05, пошто бројчаникот порано им се блокираше па секој ден ми пишуваше дека сум трошел по 50гб нет.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  Denes do 00h vecer rabotat na moj a1 , da se nadevame deka i meracot za potrosen fix,net ke go napravat bidejki minatiot mesec na sredinata oklu 15ti imav 400gb potroseno na 28 im pisav imav 194gb nanazad odese* mu se posmejav malce i toa e...mi napomnaa deka rabotat i toa ke go napravat ..
  ama jas ne veruvam*
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Затоа што бројачот кај мајголем број корисници се ресетира на 26ти секој месец и гарантирам дека си во таа група. Не иде наназад. Провери си го билинг периодот
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,735
  3,821
  12 Јануари 2016
  Машко
  Тогаш се тешки гомнари, пошто специфично и конкретно имам прашано кога почнува месечното мерење на остварен интернет сообраќај - и добив одговор: 1-ви следниот месец. А прашував пошто кај мобилната телефонија ресетирањето е од 24-26ти.

  едит: Зошто е ова без врска? Пошто некогаш кога во месецот ќе се потособерат повеќе работи за симнување оставам поголем број на филмови и серии за на крај на тој месец. Надминување на првата граница и успорувањето ќе се случи ама ќе се ресетира наскоро (на 1-ви демек)... Ова претпоставувам дека и други го прават (освен тие што користите стриминг сервиси).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  Nee na 26ti mobilniot e od 26 ,a fix od 01. Prasav i toa ...
   
 10. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  909
  238
  13 Јуни 2011
  Toa so limitot cudno e, nekolku godini koristam internet od VIP i ponekogas se trigerira namaluvanjeto na brzina posle 500Gb a ponekogas ne, barem kaj mene e taka.
  Mozno e da imaat nekoi komplicirani uslovi i da zavisi toa i od momentalniot soobrakaj vo vtojata zgrada/naselba. Poinaku ne mozam da si go objasnam.
  Valjda ne sedi nekoj tamu pa racno da ja menuva brzinata, pa nekoj mesec ke te promasi nekoj ne haha
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 во 18:14 ---
  Deka se gomnari se, bidejki mene vo salon vo oci me izlazaa, pri sklucuvanje na dogovorot 3 pati go prasav agentot, ama dali si siguren deka e neograniceno ? mi vika da. Go prasuvam slucajno da ne imate nesto kako fer koristenje i namaluvanje na brzinite... ne ne nema nisto takvo...
  i vo dogovorot ne mi pisi nisto za limit i fer koristenje, ama posle nekoj mesec koga me limitiraa se javuvam zosto vaka, vikaat aa pa toa si stoi napisano na web stranata ...
   
  На Oktar и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е од први до први, од 21ви до 21ви.
  Видете си ма сметките, да, се помешав со моболните со 26ти, ама знам дека и за фиксните е некој таков лев датум.

  Screenshot_20200523-183429_Drive.jpg
   
 12. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  Momentalno ne moze da se proveri
  najdov postara smetka isto e od 26do 25 nareden mesec*
   

  Прикачени датотеки:

  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Стара сметка на мејл.
   
 14. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  isto so mobilniot od 26do25
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 во 19:18 ---
  Tocno e do 500GB imas brzina spored dogovorot od 500do750GB imas -70% od 750GB do 1 Tb -90% ne znam kolku e nad 1Tb kako sto zabegale A1 mozi da ne vratat na vremeto od 64/64kbps
  no mislam deka nad 1Tb e 2/0,5mbps
   

  Прикачени датотеки:

  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,251
  2,480
  19 Јули 2013
  Знае да иде. Во последните месец-два додека беше достапен на сајтот увидот во остварениот сообраќај, се случуваше неколку дена по ред да има паушални големи колични на потрошен интернет по денови, што воопшто не одговараше на релниот сообраќај. За после некој ден да се ресетира за овие денови. Така да вкупната потрошувачка се враќаше назад, гледано ден за ден. Ваљда ги увидоа овие работи дека нешто не брои како треба и го тргнаа.
  Периодот на пресметка го има на сметката. Обично за интернет е од први, за мобилните е на различни датуми. Но, ако ти е некој комбо пакет со интернет и телевизија може и интернетот да е на друг датум. Ако надминеш, веднаш се приметува, а кога ќе ја вратат брзината уште побрзо. Само види го датумот и ќе го потврдиш периодот.

  Со таа брзина, нема ни да успееш да стигнеш од 750 гига до 1 тера :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  Ne se razbravme so tie 64/64/se smeev. Jas minatata godina pominav 750gb ama posleden den nese sejkavam dali 5ili 6mbps bese download....
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,251
  2,480
  19 Јули 2013
  Ти може се смееш, ама они се сериозни:
  upload_2020-5-23_19-51-3.png
   
  На Oktar и TexasUS им се допаѓа ова.
 18. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  136
  55
  31 Март 2020
  Машко
  Pak ne se razbirame smeejneto bese za 64/64 ama ete i podolu od toa bilo 32/16 voopsto ne mie do smeejne bidejki i jas sum korisnik na a1 kombo.. nee fer sto toa nekade e napisano deka e neogranicen internetot vo kolicina a ogranicen postepeno vo brzina...
   
 19. dipetar

  dipetar
  Intern

  119
  45
  1 Мај 2019
  Да прашам
  Ние што имаме комбо пакети заедно со интернет и тв, кај нас севкупно мерат интернет?
  Или пример минусираат некако сигналот од тв?
  Имам пакет 100/5
  Ама upload никогаш не оди преку 4, максимално 3.8
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,607
  3,355
  24 Септември 2012
  Посебно, се разбира. ТВ е мање више бесплатен трафик пошто е едностран.
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,251
  2,480
  19 Јули 2013
  На А1 телевизијата не иде преку интернет, DVB-C e. Ниту некако влијае на интернетот или сообраќајот. Ако не ја добиваш брзината што треба да ја имаш, пријави, ќе дојдат да проверат и ќе средат. Некаде слабее сигналот.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  645
  985
  3 Јануари 2019
  Машко
  Има и IPTV од A1.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  111
  98
  11 Април 2018
  Копуците не знаат што мерат.
  [​IMG]
  Иначе ми го кинат на 300гига.
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,251
  2,480
  19 Јули 2013
  Мислиш на тоа за мобилен што е?
   
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  645
  985
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не, имаат box со видеотека и остали gimmicks како враќање на ТВ и слично. Но од друга старана, може интерно да снима, а интернет конекцијата само да се користи при пристап кон видеотеката. Искрено, се немам многу распрашано.

  Инаку, некој на форумов пиша дека на местата каде што има оптика од нив, IPTV е кабловската.
   

Сподели

Вчитување...