1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за веб хостинг

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од dostinov, 4 Април 2018.

 1. dostinov

  dostinov
  Intern

  26
  4
  14 Април 2011
  Здраво, можеби има веќе таква тема!

  Сакам за си закупам веб хостинг и домејн. Некоја ваша препорака и ваше лично искуство со истите.

  Благодарам
   
 2. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  349
  237
  24 oктомври 2010
  Машко
  Веќе долгогодишно позитивно искуство со Uhost, топло ги препорачувам, фер цени и одлични сервери. Конктактирај го @sumi на форумов
   
  На artweb, dostinov, Fatal1ty_ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,696
  3,082
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  и од мене една препорака за ухост :)
   
  На dostinov и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  612
  342
  9 Февруари 2008
  Ако е за македонски сајт ухост
  Ако не е за мк сајт:
  Namecheap за домен
  Hawk Host за хостинг
   
  На dostinov му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,179
  8,519
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Бркај си работа со македонски провајдери. Полесно е за комуникација и решавање на проблеми подоцна а квалитетот на услугата е на високо ниво.

  Пробај со УКИОН, МКХост, Ухост....
   
  На JensenInterceptor и dostinov им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,022
  3,428
  18 Април 2007
  И од мене препорака за ухост.
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,604
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Еве и јас да пишам исто препорака за Ухост. Баш пред некој ден правев трансфер од друг хостинг, дечките го преместија за 2 мин откако видоа уплата. Хостинг пакет земен од кај нив, супер е сега за сега.
  Персоналот им е ептен услужлив!
   
 8. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  450
  20 ноември 2013
  Машко
  можам да коментирам за namecheap да се заобиколат, 1 година беа добри потоа почнаа со даунтајм, апгрејд на сервери во работни сати - имејлот беше недостапен при најголема потреба, кој фејспалм човече
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,179
  8,519
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Ви викам ја:
  [​IMG]
   
 10. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  namesilo.com - најефтини домејни
  Google Cloud - $300 free за една година, нормално ќе ти треба Linux познавање да го сетираш серверот. Исто и AWS имаат бесплатен кредит.

  Се што е Shared хостинг е бул шит и воопшто не би требало да се дискутира или препорачува.

  За нашиве провајдери да прашам, си имаат сопствени дата центри во МК, или имаат закупено кај големи провајдери и препродаваат?
   
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,187
  522
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Повеќето препродаваат, има и такви кои имаат сопствени дата центри како вип, телком, неотел, телекабел ама многу се скапи.
  Инаку не е точно дека се што е Shared hosting е булшит, има долични такви хостинзи, на пример, Ухост и Sitegorund.
   
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  612
  342
  9 Февруари 2008
  Бул шит се заради:
  - лимитирања
  - overstuffing - ќе стават 300 сајтови на ист сервер и исто ИП
  И со тоа добиваш спор сајт
   
 13. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  Не мислев на компании, туку како продукт и концепт. Лимитиран си со оперативен систем на серверот, лимитиран си со избор на дата база, веб сервер и така натамо. Нормално за почетник ова не значи ништо, но самиот факт дека на иста ИП адреса/сервер хостирани се, кој знае колку страни е страшен, како за сигурност така и за перформанси.

  Еве пример како не треба да се хостира веб страна, погледни ги перформансите. И уште една работа која ми изгледа скроз не професионална за доличен хостинг провајдер e не добро конфигуриран ССЛ во 2018.
   
 14. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  612
  342
  9 Февруари 2008
  И ова е интересно :D Reverse IP Lookup - ViewDNS.info хостинг компанија не може да си дозволи дедицирано ИП или посебен сервер за сајтот
   
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,187
  522
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не знам како мислиш дека си лимитиран за датаба база, со оперативен систем итн.
  Некои компании навистина имаат шит шеруван хостинг, но некои компании водат сметка за тоа колку е оптоварен серверот, за перформансите и безбедноста.
  Секако дека има подобри решенија, но може да се најде таков добар хостинг, стабилен и прилично безбеден.
  За големи и важни вебсајтови се разбира дека не е баш добро решение шеруван.
  Јас имам многу сајтови хостирано на шеруван хостинг и се е ОК, но треба да внимаваш од кај земаш хостинг.
   
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,187
  522
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За тоа линковите со перформанси си грешка, тоа не се перформанси на серверот туку на вебсајтот.
   
 17. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко

  Тоа ти е резултат од сајт, се работи за обичен html стана се отвара прилично брзо и неотребно губење време а дополнителна оптимизација на која ке се добија некоја милисекунда. Не е одраз на брзина на серверот. Башка сајтот е стар па ако не се лажам скоро 4 години ...

  SSL сајтот исто нема реално нема ни потреба, никакви трансакции или податоци не се разменуваат тука. Областа за клиенти е сосема друга работа Област За Клиент - УХост и тука си има и SSL ( Comodo ), дедицирани IP адреси и слично.

  Но со оглед дека е планиран редизајн на сајтот во блиска иднина на нова платформа согласно новите стандарди и овие забелешки околу SSL на насловната и слично секако во план се да бидат корегирани. Ја знаете онаа, на грнчарот грнето секогаш е скршено :)
   
  Последна промена: 16 Април 2018
  На dostinov и artweb им се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,157
  1,450
  5 oктомври 2007
  Машко
  Стварно не ми е јасно што има везе кај го хостира сопствениот минималистички сајт, самата хостинг компанија. За мене па лично и подобро. Ако самиот се хостира на тој сервер, и ја користи сопствената инфраструктура од сервери (закупени, незакупени, колоцирани, ВПС, небитно) онда и јас сум посигурен.

  Google Cloud и AWS за обичен сајт ? Плс.....

  Како рече некој погоре тоа е до сајтот а не до серверот.
  Плус ај да мереше од Танзанија па може и поспоро ќе беше.
  Еве истиот сајт од Европа 2 пати побрзо, или оптимизиран сајт на истиот сервер. А за во Македонија имаа и сервери во МК, што е многу, многу битно за локални сајтови.
  Што би рекол @Astro користете македонски производи, нормално кога вредат.
   
  dostinov, Astro и на artweb им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Ivica_M
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,817
 2. Nenad90
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  363
 3. Nenad90
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,543
 4. D
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,608
 5. D
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,443
Вчитување...

Сподели

Вчитување...