1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Во никој случај кој би одел од Iphone на Xiaomi?

  На овој форум како што има Apple Fans,Samsung Fans има насекаден, значи неможиш во никој случај да му објасниш ним дека тој телефон е подобар :) Во никој случај!!!

  Ако си решен да зимаш Iphone не се мисли после 24/7 ке ти биде у глава да го смениш, како што веке си напоменал дека сакаш да земеш 3 и да ги менјаш за Iphone...
  Не викам не Iphone ја плакаш јаболката сите знаеме, али тоа Јаболкото е побитно кога ке го извадиш од џеб :)
  Друго ако сакаш посолиден телефон од двата земи си Samsung S6 Edge мој совет :)
   
 2. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  330
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  А тоа што Xiaomi-то има побрз фингерпринт скенер, уште повеќе анимации од iOS и иако кошта петтина од цената на 6s+ сепак има 50% поголема батерија и покомпактен дизајн тоа нема врска а? 6s+ е побрз да...за милисекунда во повеќето апликации, губи во неколку и единствено води со голема разлика во игри. Browser бенчмаркот не е објективен бидејќи споредува комплетно различни пребарувачи.
   
  dimsa, uwemi, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Ај да се наканам да ти објаснам по што мислам дека не ме разбра убаво, прва работа каде прочита дека сум Шаоми фан ? втора работа се шалев за тоа 3 ќе земам и ќе ги сменам со iphone, трета работа омилен мобилен барем по дизајн ми е Iphone 5S иако не би го купил ради милион причини...Поентата е што "Батето" сака да каже дека за многу помалку пари можеш да купиш приближно подобар телефон и малку пари да изгубиш кога го препродаваш. Јасно ти е или пак ќе прочиташ ? :)

  Брат имам другар што има цело време Iphone и ништо нема клецнато,додека јас со Xiaomi Redmi 1S си бркав работа,јасно ми е дека има луѓе што си мислат којзнае што кога ќе го извадиш од џеб ајфонот и сосема си во право,ама и сам знаеш дека некогаш не е до тоа,барем мое мислење извини за мал off topic :D

  Се шалев за менувањето на Xiaomi-to со iphone :)
   
  Изменето од модератор: 18 Февруари 2016
  dimsa, SaleSk и на the_maker им се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  А за клецање што праиме бе? Тек јас со мојот што правам?!! На радоста и нема крај, ахаха
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Мислам ништо против Iphone,навистина го обожавам ми се допаѓа и сакам да имам ама од такви муабети,кога ќе го извадам од џеб јаболкото...јас викам не е до јаболкото до чешмата е ако сакаш да навнеш нешто треба со чешмата а не со јаболкото :D :D :D само се шалам да не ме сфати некој погрешно :)
   
  На dimsa и the_maker им се допаѓа ова.
 6. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Фала, ќе пробам.
   
 7. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Је је ... фингерпринтот на 6 е спор, ама на 6s го кликаш копчето и толку е ... тука има една долга анимација ... затоа викам да бидат пократни анимациите или да ги исклучиш телефонот ќе лета
  не биди и ти пристрасен како тој што го снимал
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Ни ти не се разбираш нити знаеш што сакаш
  ако сакаш ајфон, продај кинезот и земи што те спречува незнам
  за поефтино ќе купиш да и после ќе се молиш да го продадеш
  очигледно дека само форумџија некој би го купил
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Е ај и јас да кажам, очигледно не си во право, а пак Ми не си користел нит 1 мин во животот. Кога некој е пристасен, нема прогрес нанапред.
   
  На dimsa и xCorbe им се допаѓа ова.
 10. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Точно немам користено и скептик сум
  Сигурно и ти немаш користено 6s/6
  Само го кликаш копчето и се отклучува
  Спори и долги се анимациите и тоа е лошо да изгледа поспор ама се решава
  Ама не сум пристрасен, тоа што моментално користам ајфон е случајност
  Секој ден сум опкружен со стотина различни телефони а богзнае колку сум сменил ... Таква ми е работата :)
  Само по форумиве се пристрасни и во последно време се повеќе има форумџии со шаоми ...

  Крај краева секој си користи тоа што сака ама јас сум против пристрасност
   
  Последна промена: 18 Февруари 2016
  ivan88, Oktar и на the_maker им се допаѓа ова.
 11. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  330
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Да, фингерпринтот на 6s е брз, но Nexus 6P и Redmi Note 3 двата имат уште побрзи фингерпринт скенери. Не мора ни да кликнеш.
  Јас ти викам дека MIUI е буквално преполн со анимации. Повеќе ги има од на iOS. Инаку да, треба ако се тестира брзината на фингерпринт скенер да се исклучат анимациите и на двата. Да ги исклучиш на iPhone ама не на MIUI е дефиниција за пристрасност.
  Инаку гледај го видеото во 0.25x брзина и ќе видиш дека RN3 отклучува дури пред да почне iOS анимацијата, така да вака или така, побрз е.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Сепак споредувате уред од 200 евра со уред од 800 евра ? И на крај што имаш повкеје во тој ајфон од 800 евра ? Јаболко позади него ? јеб*ш ти то што ке ми е јаболко ако некој ке ме прегази со брзина и изработка ?

  Каде и да е ке излезе Редми Ноте 3 Про vs Ајфон 6с Плус, тогаш ке видиме кој е побрз а да не збориме за батерија... партали го прави со издржливост...
   
  dimsa, viktoraleks, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. biroto

  biroto
  Intern

  26
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
  А што да каже мојата нокиа 3310 уште ја користам и побрза од нив 2 (иначе не сум љубител на тел) поарно земи си нешто што ќе те служи отколку луксуз да рекламираш.
   
  На HardCorec и the_maker им се допаѓа ова.
 14. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Е да, ама ако си во друга држава, а презентацијата си ја заборавил на работа? Вака за 3мин ја имаш сегде, дали со Team Viewer или на Cloud, бркаш работа :) Секој со своите потреби.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. biroto

  biroto
  Intern

  26
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
  Другар имам таблет xperia z4 али да не испадне како фалење не ја наведов.Убаво кажа секој со своите потреби.
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 16. biroto

  biroto
  Intern

  26
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
 17. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  На biroto му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,989
  26,693
  4 Септември 2008
  Никој не е пристрасен, него се/сме зачудени и импресионирани од она што Xiaomi го нуди за парите.

  Унифицирано метално тело, 4000 mah батерија, (лол) 1080p IPS дисплеј, најнов процесор (Cortex A72 јадра) кој е на ниво измеѓу 808 и 810, поддршка за најновото Vulkan API, најнови модеми кои скоро и да не трошат никаква енергија дури и кога сигналот е слаб, камера со многу брз фокус, 4к снимање, 1080p 120fps, нанд кој е на ниво на флагшип телефоните (осем iphone 6s/S6) премиум чуство во рака, многу доверлив скенер за отисок, одлични перформанси и редовни апдејти, неверојaтна услуга и телефон кој се добива за само 2/3 недели од светската промоција - кога никој го нема во околината, гаранција овдешна и софтверски сетап од страна на the_maker, како и поддршка за ит заедницата во МК, се тоа за некои 300 евра, или ако идe човек на Redmi 3 за 180, па кај го има тоа, можеш да ми посочиш?

  Не е за пристрасност, него за спуштање на земја и пред се од економска гледна точка.

  Веќе генерално на човек ако не му треба хај енд мобилна камера, нема причина да плати повеќе од 200 евра горе доле, тоа е ФАКТ, а не пристрасност. И муабетот дека Xiaomi се продава само на форумџии е знак за пазарна не запознаеност на нашето поднебје, а не на форумска пристрасност, просечниот корисник не знае ништо освем за Samsung, Apple и LG. Дури и да е пристрасност, има ДОБРА причина за тоа.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2016
  На Jovan2389, dimsa, moongose и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Па што да правам кога на дизајн ми се свиѓа 5S повеќе од 6 и 6s а на перформанси обратно ? мислиш едноставно е да шлапнеш толку пари за ајфон ?
   
 20. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Не оспорувам дека се составени со одбрани делови и дека вредат за цената т.е. се ефтини во споредба со конкуренцијата
   
 21. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Доволно брз е и 5S ... сепак зависи од корисник до корисник
  на крајот секогаш кажувам кој што сака нека си користи
  без расправии и препукувања
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Не бе брат какви расправии секој си има различен вкус,само ти кажувам зошто ми е тешко да изберам кога станува збор за Iphone. Се надевам дека новиот 5Se ќе биде добар :)
   
 23. Torte Mobile

  Torte Mobile
  Gaining Experience

  261
  255
  17 ноември 2015
  Машко
  Ако излезе официјално, ќе биде тоа што ти го посакуваш :)
   
  На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Да те корегирам. Давање над 250Е (максимално) е голема глупост според мене. телефон и од 250Е и од 700 Е е само телефон !!
   
  dimsa, moongose и на Hustle_till_i_die им се допаѓа ова.
 25. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  330
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Посебно кога имаме одлични уреди како РН3П за толку пари што им дишат во врат на тие од 700 евра на многу полиња.
   
  На moongose, AndrejFerdzo, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...