1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Често гледам прашања од типот: избор за нов телефон, рутирање, и други проблемски прашања. Епа, нема потреба да отворате тема за еден проблем, туку пишете тука, и ние сите заедно ќе се потрудиме да му помогнеме на оној кој што има проблем.
  Епа, да почнам прв. Значи имам nokia 5800xm. Цртичките на батеријата не се менуваат се додека телефонот не се рестартита. На пример: го работам телефонот еден час, и сега батеријата покажува дека е полна, арно ама, го рестартирам и после покажува за три цртички помалку.Зошто е така?

  И уште едно прашање: Сакам да се логирам за facebook chat for mobile на m.ebuddy.com и кога ќе ги напишам имејлот и пасвордот, и кога ќе кликнам log in, ми излегува session terminated. А пак фејзбукот на другарми му се отвора. Како да го решам тој проблем?
   
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,172
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На Nokia N95 8GB ми вика Insert sim иако картичката е у него. Чаре?
   
 3. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  da ne ne ja imas staveno pravilno? Ili kartickata ne vazi? Mozi isto taka da bide i do telefonot.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Картицата ти се изместува од лежиштето, затоа ти вика така.
  Пробај да го ресетираш телефонот, некогаш знаело и тоа да помогне кај мене.
   
 5. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  198
  18 Јануари 2012
  Кај мене исто правеше на еден водафон, ставив една хартија да ја држи картицата на место бидејки се измрдуваше некои си 2-3 милиметри.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,172
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Точниот одговор е “Ili kartickata ne vazi?“,
  Фала.
   
  На alekcackko и prichina им се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  премногу лесно, следен!:)
   
  На jumayli и alekcackko им се допаѓа ова.
 8. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  Dali Mozi Da Se Re Instalira Pandnat Android Ali Ne Vlegva Vo Factory Mode I Nejki Da Pokrefa S Se Raboti Za Alcatel ot-890
   
 9. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Mozebi bi mozelo ako ima suite za alcatel i preku kompjuter. Inaku, ne sum mnogu iskusen so android, bidejki seuste nemam android smartphone.
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Од кај знаеш дека е до Андроидот, т.е. до софверот? Дали воопшто ти покажува нешто на вклучување? Инаку Алкателот сам по себе нема риковери ако не си му ставил самиот.
  Обиди се со оваа постапка.
   
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  nejki nisto stiga do logoto na vip i tolku zamrznuva
   
 12. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Servis
   
 13. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  ова со надоградбите на андроид како иде?
  дали може да се надоградува од пр: 2,2 на 4,0 ?
   
 14. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  Зависи за кој телефон станува збор.Некои телефони имаат официјален апдејт на 4.0,за сите други што немаат,можат да си стават костум ром
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Телефон ?
   
 16. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  да,телефон.
  е сега гледам таблети со сим(за мобилен),дали е подобра варјата?

  договорот во т моб. ми истекува месецов,па сакам да го обновам и да зема моб кој би имал дали по дифолт андроид 4 или би се надоградил со 4.
  овој лг што прашувам вака солидно ми изгледа,не ми се даваат многу пари ,до 5000 макс,во пост пејд.инаку сум на релакс 250(S тарифа)
   
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Кога пишав телефон, мислев за што телефон се работи. :)
   
  На jumayli и cgfreak им се допаѓа ова.
 18. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  Samsung Galaxy mini 2 S6500

  LG Optimus One P500
   
 19. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  И двата имаат 2.3 официјален. Можеби има кастум ромови некои со портиран ИЦС за тие телефони не знам тоа, побарај на XDA.
  И да има, не очекувај да тера мазно, сепак се работи за слаби процесори, 600/800 МХз.
  Сега тоа зависи и како е правен ромот, што се има у него, али не можеш да очекуваш оти ке го тераш ИЦС како што треба.
   
 20. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  од мојот мобилен( самсунг јанг) кој имам интернет пробувам да делам на друг моб (мув 2).правам мрежа ,другиот ја пронаоѓа се конектира но нема интернет,вика проблем со серверот?
  помош!

  p.s.средив
   
 21. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  aj kazi kako sredi, mozebi na nekoj drug sto go ima istiot problem ke mu zatreba tvoeto resenie.
   
  На dedoklime му/ѝ се допаѓа ова.
 22. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  сум заборавил да пуштам пакетни податоци-податочна мрежа(интернет) :blush:
   
 23. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Значи не си го пуштил интернтот, така?
   
 24. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Да, интернетот го заборавил.
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Magical

  Magical
  Intern

  4
  0
  15 Август 2008
  Dali mozhe da si ja vratam postarata verzija na Android 2.3.4 na Xperia Neo... mi se updatira sam na 4.0.4 i pochna da mi secka da mi se ukochuva na izvesno vreme?
   

Сподели

Вчитување...