• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,679
3,049
Мене ми се јави еден тип да ми понуди претплата (сега сум на А1 но со сериозна мисла да се префрлам), и како за нов корисник пакетот би бил 100/100 со 10TB плус TV со гратис спортски пакет. Сето тоа за 1500 денари. И доплата од 100 денари каналите на за жена ми :)
Пази на тоа напишаното со ситни букви. Овие агентите многу работи не кажуваат, а во договорот што ќе го потпишеш си стои.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
170
147
Само многу буљашки ја намалија брзината на интернетот во М пакетот од 50/50 Mbps на на 30Mbps/5Mbps
М пакетите никогаш не биле 50/50
Л пакетите беа 50/50 па 60/60 и сега 100/100 за оптика. Вдсл е друго

М пакетите беа 12/0.768 па 15/1 за адсл односно 30/5 за вдсл или оптика
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
М пакетите никогаш не биле 50/50
Л пакетите беа 50/50 па 60/60 и сега 100/100 за оптика. Вдсл е друго

М пакетите беа 12/0.768 па 15/1 за адсл односно 30/5 за вдсл или оптика
Не бе друже грешка си, имав менувано, ајде ке видиме ке пише уште некој али мислам дека беа
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,107
1,011
Скопје
пред магента беа М со 50/50, магента кога здружија демек добивме повеќе ама уствари скратија на се и додадоа нов пакет, а другиве ги качија за едно (кога имаше четри скалила) па после па го скратија. Имам договори уназад скоро 8 години (може и повеќе) .. само мобилен расте друго ил кратат или цена плус.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,204
1,299
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Тоа беше уште Фемили пакети кога имаше. Дискретно не натераа да платиме повеќе наместо М морав Л :) Сега ми истекува договорот во ноември па ќе видиме дали има некоја понуда, мада се сомневам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тоа беше уште Фемили пакети кога имаше. Дискретно не натераа да платиме повеќе наместо М морав Л :) Сега ми истекува договорот во ноември па ќе видиме дали има некоја понуда, мада се сомневам.
Нопе.

Мене ми истече договорот и му свртев на агентот. Со истечен договор телевизија М + Интернет L (60/60-5TB) + Фиксна линија плаќам 1685 ден. (со истечен договор).

Мобилни немам пошто од работа ми плаќаат. Најдобро што можеше да ми понуди 1780 ден. ( и тоа со попуст) се исто освен брзината од 60 на 100 мегабита и да потпишам договор на 2 год.

Луд ј*бе збуљеног работава.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,204
1,299
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нопе.

Мене ми истече договорот и му свртев на агентот. Со истечен договор телевизија М + Интернет L (60/60-5TB) + Фиксна линија плаќам 1685 ден. (со истечен договор).

Мобилни немам пошто од работа ми плаќаат. Најдобро што можеше да ми понуди 1780 ден. ( и тоа со попуст) се исто освен брзината од 60 на 100 мегабита и да потпишам договор на 2 год.

Луд ј*бе збуљеног работава.
Јас сега не знам, мислам 3000 дека плаќам (уште ми течат рати за телевизор затоа не знам тчно пошто сметката доаѓа заедно нели) два мобилни неограничен со 10 мислам ГБ, ТВ, фиксен и 50/50 Mbps - 1 TB нет. Да дадеа нешто плус за тие пари освен 100/100 Mbps нет немаше да биде лошо. Барем ХБО гратис :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас сега не знам, мислам 3000 дека плаќам (уште ми течат рати за телевизор затоа не знам тчно пошто сметката доаѓа заедно нели) два мобилни неограничен со 10 мислам ГБ, ТВ, фиксен и 50/50 Mbps - 1 TB нет. Да дадеа нешто плус за тие пари освен 100/100 Mbps нет немаше да биде лошо. Барем ХБО гратис :)
Ај ако успееш да извлечеш нешто кажи. Мене ми е многу глупа ситуацијава. Упорно пробува мобилни броеви да ми убута во претплата. 500 пати му реков несакам мобилни он пак ама магента дрн дрн.

И на крај му викам дај веќе немам време колку можеш да ми дадеш најдобро за ТВ М и интернет 100/100 ми рече 1780, фала чаос.

Пошто ми е од поодамна истечен договорот ќе ставам Телекабел конекција еден месец двете паралелно ќе ги возам. Ако се покаже ок конекцијата ќе ги гасам телекомци. А ако не, ќе ја отштекам телекабел од рутер и нека дреме така ќе се најде.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,740
www.mikrotikmacedonia.net
Не изгледа лошо и ова..


Посебно Youtube/Netflix бесплатното гледање на содржините.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Мене ми се јави еден тип да ми понуди претплата (сега сум на А1 но со сериозна мисла да се префрлам), и како за нов корисник пакетот би бил 100/100 со 10TB плус TV со гратис спортски пакет. Сето тоа за 1500 денари. И доплата од 100 денари каналите на за жена ми :)
Јас ја имам истата понуда веќе годинадена!
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,100
2,488
Мене ми се јави еден тип да ми понуди претплата (сега сум на А1 но со сериозна мисла да се префрлам), и како за нов корисник пакетот би бил 100/100 со 10TB плус TV со гратис спортски пакет. Сето тоа за 1500 денари. И доплата од 100 денари каналите на за жена ми :)
Де речиму да ми се јави и мене со ваква понуда

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,203
4,403
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Јас ја имам истата понуда веќе годинадена!
Ја користиш? И како ти се чини, бива?

Од некои разговори со луѓе што долго време користат услуги од Телеком, впечатокот ми е дека ич не се грижат за постојните корисници. Главно да фатат некој нов. А после истекот на промотивниот период најчесто се случува да го "папаш". И ако го раскинеш договорот (по истекот), па некое време се вратиш да направиш друг повторно како нов корисник, нема да може затоа што веќе си во систем.
 
Последна промена:

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
807
691
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
На Л тарифата зголемиле на 6TB.Sent from my iPhone 11 Pro using Tapatalk
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Ја користиш? И како ти се чини, бива?

Од некои разговори со луѓе што долго време користат услуги од Телеком, впечатокот ми е дека ич не се грижат за постојните корисници. Главно да фатат некој нов. А после истекот на промотивниот период најчесто се случува да го "папаш". И ако го раскинеш договорот (по истекот), па некое време се вратиш да направиш друг повторно како нов корисник, нема да може затоа што веќе си во систем.
Веќе 6 години користам телеком услуги и сум делумно задоволен.Пакетот 100/100 90%од времето е 70/70 но не ми смета на мене. Едиствено лоша забелешка е тоа сто често ја рестартираат линија (ИП адресата) и знае да падне нет на неколку минути во исто временски интервали во текот на денот.Телевизијата е ок јас не гледам многу!
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Ја користиш? И како ти се чини, бива?

Од некои разговори со луѓе што долго време користат услуги од Телеком, впечатокот ми е дека ич не се грижат за постојните корисници. Главно да фатат некој нов. А после истекот на промотивниот период најчесто се случува да го "папаш". И ако го раскинеш договорот (по истекот), па некое време се вратиш да направиш друг повторно како нов корисник, нема да може затоа што веќе си во систем.
Да во системот си влезен, по истекот раскини го договорот и земи нов на име на некој од домашните
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,203
4,403
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Едиствено лоша забелешка е тоа сто често ја рестартираат линија (ИП адресата) и знае да падне нет на неколку минути во исто временски интервали во текот на денот.
Ова е веќе проблем, посебно што дома имам средношколец кој поради ситуацијава наставата ја следи online. Неколку минути без интернет може да претставува сериозна пречка.
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
535
169
Да во системот си влезен, по истекот раскини го договорот и земи нов на име на некој од домашните
Зошто да не може ? Еве јас после 10 години се вратив на телеком и ме имаше во системот . Без проблем направив магента 1 со 2 мобилни линии.

Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Зошто да не може ? Еве јас после 10 години се вратив на телеком и ме имаше во системот . Без проблем направив магента 1 со 2 мобилни линии.

Испратено од SM-A530F преку IT.mk форум апликација
Не друже не сме се разбрале :) Збориме за користење на поволности/попусти како нов корисник што ги добива, на тоа мислев
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
328
238
Малце не ми се допаѓа тоа што имаат голема дупка измеѓу М и Л пакетот (за оптика) од 30/5 на 100/100. Барем да е 30/30 М кај оптиката ќе сфатам...
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
432
701
Скопје
Ова е веќе проблем, посебно што дома имам средношколец кој поради ситуацијава наставата ја следи online. Неколку минути без интернет може да претставува сериозна пречка.
Рачно ќе си го ресетираш рутерот по твоја желба и ќе се ресетира на 12h од тоа време.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Само многу буљашки ја намалија брзината на интернетот во М пакетот од 50/50 Mbps на на 30Mbps/5Mbps
Ако не се лажам М пакетот не беше 50/50, туку тоа беше L. Па тивко го зголемија на 60/60 минатата година.

Намерно те туркаат кон L со тој мизерен аплоуд од 5 мегабити.
Мислењето е автоматски споено:

Јас сега не знам, мислам 3000 дека плаќам (уште ми течат рати за телевизор затоа не знам тчно пошто сметката доаѓа заедно нели) два мобилни неограничен со 10 мислам ГБ, ТВ, фиксен и 50/50 Mbps - 1 TB нет. Да дадеа нешто плус за тие пари освен 100/100 Mbps нет немаше да биде лошо. Барем ХБО гратис :)
Истата ја имам, 3.100 најверојано плаќаш :) Никад не плаќам толку ради паркинг услуги и нешто ако ми увалуваат, али без 3.500 скоро никад не сум.
Мислењето е автоматски споено:

Моментално за ова плаќам 3.100 по договор, со тоа што имам 10 гига нет за мобилен по договор а после зголемија на 15 од нив.

1603566808669.png

Сега 3.400, жбрц.
 
Последна промена:

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Преку агент ако идете ќе ви бидат за 20 - 25% поевтини пакетите!
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,204
1,299
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Каде да ги најдеме тие агенти или се работи за тајни агенти?
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
208
107
Каде да ги најдеме тие агенти или се работи за тајни агенти?
Пиши им на телеком на фб страната на порака дека сакаш да добиеш понуда од агент и пиши им твој број, сами ќе те бараат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,193
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно