1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,138
    4,268
    18 Септември 2013
    Машко
    На страницата на T-Home може да се комбинираат магента услуги со попусти од 25% за договор на 2 години. Проблемот е што многу малку информации има околу деталите на пакетите.

На пример за домашен интернет не ги пишува брзините за пакетите, за М и Л пишува дека се ограничени до 1 терабајт bandwidth и дека услугата е недостапна потоа.

Дали тоа значи дека ако истрошиш некако еден тера после немаш интернет? И дали еден тера е повеќе од доволно за повеќето корисници кај нас, пример корисници кои гледаат јутуб на високи резолуции, симињаат доста ствари и слично?

Стварно неам проценка и се обидувам да ги разберам новиве пакети пошо ќе треба да зиам еден, ќе се префрлам од Близу/Вип после сите проблеми што ги имав летово (договорот конечно ми истекува за некој месец).

Истото го пишува и за мобилниот интернет иначе, иако е зголемен бајаги на 8 и 12 гига соодветно во М и Л пакетите.

И ако има некој детали околу брзините и се тоа.

2. psyside

psyside
    Rising Star

25,337
    25,740
    4 Септември 2008
    Се над 200-300GB е генерално оверкил, сем ако не си видеофил.

Ceco, smole, Tegla и на уште 1 им се допаѓа ова.
  3. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,695
    1,148
    16 Јуни 2010
    Машко
    Па нема што да пишува за брзината кога адсл е максимум 12 мегабити. Не се секирај со таа брзина, 1 терабајт не се стиза. Треба да имаш добри резони да смениш вип интернет на адсл. Освен ако имаш можност за оптика, тогаш ајде да кажеме дека е поисплатливо. Земи во предвид дека ако немаш оптика, тие 12/16 мегабити линија се делат со 1/2 макс-тв (секој зема по 3-4 мегабити), па на крај ке испадне дека ке добиеш под 8 мегабити нет.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

954
    385
    17 Јуни 2008
    Интернет за L пакетот би требало да е со брзина 50/50. Мене ми е ограничувањето 600 гига, гледам филмови и серии исклучиво во Full HD и досега не сум бил блиску до истрошување на лимитот.

Sent from my P6-U06 using Tapatalk

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

753
    805
    9 Декември 2015
    Машко
    Другар вчера потпишал за magenta M и мислам дека е океј понудата иако јас уште си се држам до Family M (ама оваа понуда не важи веќе). 2800 денари ќе плаќа има 2 неограничени мобилни кон сите мрежи и фиксни, фиксен исто неограничен, бесплатни разговори со странство 1000 минути(ако го разбрав добро), интернет 1 тера и што е многу битно брзина ДО 80 мегабити така пишувало и во договорот, 80 тв канали со вклучен спорт клуб и уште еден два канали што се обично со доплаќање. Се на се добра понуда.
    А ова што се плашиш дали ќе биде доволно 1 тера ич да не се плашиш пошто сум пасиониран гледач на ХД филмови и серии а имам 600 гига лимит никогаш не сум го пречекорил. Не ми се верува после 1 тера да ти го исклучат скроз интернетот, нема логика а и до сега немало нешто такво. Може само брзината да ја намалат.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

349
    237
    24 oктомври 2010
    Машко
    Веќе подолго време Телеком има политика на намалување на брзината на 64/64Кбит за мобилен и 1/1Мбит за фиксен интернет откако ќе го надминеш лимитот, а сега почнаа со комплетно исклучување на интернетот откако ќе надмашаш. Јас иам од постарите Магента 1М и неам фрки да го мењам пакетот. На мобилен иаме со жена ми по 4 ГБ и не ги трошиме ни приближно, а дома праам до кај 80-100ГБ месечно. Се исплати ако си нов корисник, и башка ќе искористиш HBO баш за празниците 1 месец гага.

На toshex и Ragnar им се допаѓа ова.
  7. toshex

toshex
    Unbeatable

4,138
    4,268
    18 Септември 2013
    Машко
    Со магента Л телевизија имаш ХБО у претплата, за 3100 можеш да земеш М (мобилен), Л (фиксен + интернет), Л (телевизија).

Со тоа треба да добиеш 2 мобилни со по 8 гига интернет и бесплатни разговори у сите мрежи (0 минути у странство), оптички интернет со 1 тера лимит (не знам брзини и не знам дали сечат на цело после надминување на лимит), сите можни канали шо ги имаат + хбо, спорт, екстра врска неам шо.

Треба да се провери ова околу лимитиве пошо немаат дефинирано, и треба да се провери брзината иако мислам дека само Л пакетот им е Оптика, а М им е адсл. За АДСЛ не се исплати.

А иначе за тие шо прашаа за вип интернетот и јас еве месец два неам проблеми сеа, ама колку се нервирав летово со нив, со приговори и се, со молење да ми дадат да раскинам договор да се ослободам од нив - коа ќе ми текне на тоа не останувам па макар ете морал да пуштам кабли низ цел стан.

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,128
    1,271
    25 ноември 2014
    Ова мобилни 2х, 2 телефона со 8гига нет и неограничени пораки/муабет за 899?
    Тоа е ефтино бе!
    Ваљда тоа значи 2х, а не дека моеш два да земеш макс хахах

Дај само кажете која е DL/UL брзината на пакетиве ништо информации немаат -.-

9. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,602
    2,423
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Ова со конфигураторот е добар избор, а и 25% попустот дава една фина месечна претплата за сите овие услуги + телеком е, значи #стабилно.
    Конечно да видам нешто одлично од Телеком.. мобилната претплата е стварно досега најдоброто нешто извадено од телеком, перфектна за да се упецаш на Магентава.
    Уствари сите три (мобилна М/интернет Л/ТВ Л) се со примамливи цени. Кога ќе си го направиш целосниот есап на тоа што го плаќаш во моментот, а што добиваш за тие пари.. пакетов на телеком излегува како bang for the denar. :)
    Единствено MaxTV што забегува малце со цената, а шо ќе ти е MaxTV ако немаш HBO на него, така да мора да се оди со L.

magenta1.png

На toshex и CyberMen им се допаѓа ова.
  10. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,847
    2,433
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Дозна некој која е брзината на нетот на М и L ?

11. krale

krale
    Practice makes perfect

2,306
    1,360
    6 Февруари 2009

Sent from my iPhone using Tapatalk

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

25,337
    25,740
    4 Септември 2008
    Слабо....:D

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,991
    503
    14 Април 2007
    Машко
    Добро а зошто мора 2 мобилни да се избираат миниум, и мора кабелска, јас би сакал мобилен и интернет M пакет да се префрлам
    да се откачам више од овој вип заувек.

Ке отидам утре да видам што како, оти ова стварно делува примамливо

Војвода, toshex и на HoLfElDeR им се допаѓа ова.
  14. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,551
    3,467
    11 Декември 2008
    Машко
    А до кога им трае промоцијава?

Сакам да го земам М-пакетот, и така сега повеќе плаќам а користам послаби пакети.
    Ова со 8GB мобилен интернет делува добро, а секако и другово си е ок МаксТВ-то со вклучените спортски канали за кои доплаќам некои си 200 денари плус.
    Само чекам да ми истече договорот до нова година на вториот број и го земам Магента-М.

Плус гледам и телефониве конечно на некои ставиле пореални цени за магента-м, околу 4500 доплата за J3 на пример, околу 8800 за Ј5-2016, 14.000 за А5 (2016) итн.
    Само дали може на 2те претплати да се земе телефон по повластена цена или само еден? Или тој фамилијарен буџет како го определуваат износот?

15. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

954
    385
    17 Јуни 2008
    Ако договорот ти е скроз истечен, буџетот за Магента М ти е вкупно 12.000 мкд, за Магента L мислам дека беше 18.000 мкд. Ама кога користиш буџет гледај ги цените за само телефон.
    Ако не го користиш буџетот можеш да земеш за секој број телефон по повластена цена. Не можеш да комбинираш буџет и повластени цени. Така беше лани, би требало да не е променето.

16. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    313
    11 Декември 2009
    Брзината е 12/
    Трае до 31-01-2017 година

17. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,022
    880
    4 Февруари 2014
    Машко
    Да не отварам нова тема ќе прашам тука.
    Моментално сум на Смарт М понудата со 4ГБ интернет, дали можам да се префрлам на Business L тарифата?
    https://www.telekom.mk/business.nspx

18. HoLfElDeR

HoLfElDeR
    Gaining Experience

145
    74
    13 oктомври 2010
    Секој од 2-та броја е по 899, така да за 2 е 1798

Тоа мислам дека е за бизнис корисници т.е фирми
    П.С Подобра опција ти е СМАРТ М тарифата
    https://www.telekom.mk/smart.nspx

19. c0mrade

c0mrade
    Gaining Experience

129
    89
    11 Септември 2008
    Машко
    Можеш слободно да избереш 1х Мagenta S и 1 Magenta M за мобилна телефонија.
    Ограничувањето на мобилни линии е минимум 2 мобилни линии, а максимум можеш 5 броја.
    За некој што имаше дилема погоре во постовите, Magenta1 пакетот е замислен да биде пакет од фиксна, мобилна телефонија адсл/оптика (кај што има пристап) и ИПТВ.

P.S. 2х899 за Magenta M всушност се 2х674.25ден бидејќи промотивно пакетот до крај на Јануари 2017 ќе биде со 25% попуст за целосно изберената конфигурација

P.P.S. https://www.telekom.mk/brzini-na-pristap.nspx

20. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,128
    1,271
    25 ноември 2014

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,602
    2,423
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Значи сепак грешка сум разбрал. Јас мислев двете претплати влегуваат во таа цифра. А таман си помислив дека Телеком конечно извадиле одлична претплата... што сум гледал прееска не знам. :eek:

Единствено тие 25% попуст што прават некоја разлика со Магентава, инаку не се исплаќа.

На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

96
    85
    4 oктомври 2015
    Машко
    Јас сум корсник на "старата" Magenta т.е. од летото и тогаш секоја телефонска линија си имаше свој износ. Пр. ако земиш мобилна услуга на Magenta M(сега можи да е поќе) износот ако добро се сеќавам беше 8к за една, за две мобилни услуги 16к изнесуваше буџетот ама со него можиш да земиш телефони со цена во готово или некој од другите уреди(телевизор, таблет..)исто во готово(на некој имаше промоција и за Магента само поефтини беа цените). Доколку го искористиш буџетот неможиш да земиш телефон додека не истечи договорот. Инаку сум имал зачувано една слика од Speedtest кога интернетот беше супер и константо на некој места достигнуваше и до овие брзини , а сега како што постави погоре членот krale брзината е таја и кај мене.

23. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,551
    3,467
    11 Декември 2008
    Машко
    Аха и пример тие 12.000 може да ги искористам да доплатам за еден телефон 8000 и за друг 4000?

Брзината 12 е линијата до рутерот за се вкупно или само за интернет?
    Моментално сум корисник на 3MaxStart пакетот каде до рутерот имаат пуштено 14 мегабити од кои за интернет се 8 а другите 6 за 2та ресивери.

Ок, ќе видам, поднесов два пати барање преку конфигураторот ама никој уште не ме исконтактира.
    Но, не ми се брза и така, сакам малце они да ме молат и да понудат подобри услови да останам нивен корисник, ќе се правам и незаинтересиран од една страна. Плус сакам убаво да разграничам околу тие фамилијарни буџети или како и да е, да искористам ако може да земам 2 телефони со доплата. А и поени треба да искористувам и слично.

А и едниот број ми е приватен, а другиот ми е на фирма, сега претпоставувам ќе треба тој од фирма да го одјавам или ако го мигрираат некако одма во приватен и да ги стават во магента со другиов?

24. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,847
    2,433
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Ништо од ова, ја се откажувам.

На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Bubache

Bubache
    Gaining Experience

428
    251
    11 oктомври 2015
    Машко
    Брзината од 12 мегабити е линија до рутерот вкупно заедно со интернет!
    Тоа што пуштиле 14 мегабити значин дека е пуштено со врски, како привилегија, кога ќе се јавиш да побараш појачување, одговорот е дека толкав е капацитетот на линијата...а ако побараш да се префрлиш на оптика заради подобрување на капацитетот на линијата, ти овозможуваат но со друг пакет и нормално те колат со плус 300 ден месечно, само заеади подобрување на капацитетот на линијата...да! ти прават услуга, така свати ги, ти прават услуга...

ти плаќаш а они услуга ти прават! го подобруваат капацитетот
    браво.....ќутуци!

На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...