• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
На страницата на T-Home може да се комбинираат магента услуги со попусти од 25% за договор на 2 години. Проблемот е што многу малку информации има околу деталите на пакетите.

На пример за домашен интернет не ги пишува брзините за пакетите, за М и Л пишува дека се ограничени до 1 терабајт bandwidth и дека услугата е недостапна потоа.

Дали тоа значи дека ако истрошиш некако еден тера после немаш интернет? И дали еден тера е повеќе од доволно за повеќето корисници кај нас, пример корисници кои гледаат јутуб на високи резолуции, симињаат доста ствари и слично?

Стварно неам проценка и се обидувам да ги разберам новиве пакети пошо ќе треба да зиам еден, ќе се префрлам од Близу/Вип после сите проблеми што ги имав летово (договорот конечно ми истекува за некој месец).

Истото го пишува и за мобилниот интернет иначе, иако е зголемен бајаги на 8 и 12 гига соодветно во М и Л пакетите.

И ако има некој детали околу брзините и се тоа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,620
28,444
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се над 200-300GB е генерално оверкил, сем ако не си видеофил.
 
S

Sukhoi

Гостин
Па нема што да пишува за брзината кога адсл е максимум 12 мегабити. Не се секирај со таа брзина, 1 терабајт не се стиза. Треба да имаш добри резони да смениш вип интернет на адсл. Освен ако имаш можност за оптика, тогаш ајде да кажеме дека е поисплатливо. Земи во предвид дека ако немаш оптика, тие 12/16 мегабити линија се делат со 1/2 макс-тв (секој зема по 3-4 мегабити), па на крај ке испадне дека ке добиеш под 8 мегабити нет.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
499
Интернет за L пакетот би требало да е со брзина 50/50. Мене ми е ограничувањето 600 гига, гледам филмови и серии исклучиво во Full HD и досега не сум бил блиску до истрошување на лимитот.

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,206
1,301
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Другар вчера потпишал за magenta M и мислам дека е океј понудата иако јас уште си се држам до Family M (ама оваа понуда не важи веќе). 2800 денари ќе плаќа има 2 неограничени мобилни кон сите мрежи и фиксни, фиксен исто неограничен, бесплатни разговори со странство 1000 минути(ако го разбрав добро), интернет 1 тера и што е многу битно брзина ДО 80 мегабити така пишувало и во договорот, 80 тв канали со вклучен спорт клуб и уште еден два канали што се обично со доплаќање. Се на се добра понуда.
А ова што се плашиш дали ќе биде доволно 1 тера ич да не се плашиш пошто сум пасиониран гледач на ХД филмови и серии а имам 600 гига лимит никогаш не сум го пречекорил. Не ми се верува после 1 тера да ти го исклучат скроз интернетот, нема логика а и до сега немало нешто такво. Може само брзината да ја намалат.
 

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
358
240
Веќе подолго време Телеком има политика на намалување на брзината на 64/64Кбит за мобилен и 1/1Мбит за фиксен интернет откако ќе го надминеш лимитот, а сега почнаа со комплетно исклучување на интернетот откако ќе надмашаш. Јас иам од постарите Магента 1М и неам фрки да го мењам пакетот. На мобилен иаме со жена ми по 4 ГБ и не ги трошиме ни приближно, а дома праам до кај 80-100ГБ месечно. Се исплати ако си нов корисник, и башка ќе искористиш HBO баш за празниците 1 месец гага.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Со магента Л телевизија имаш ХБО у претплата, за 3100 можеш да земеш М (мобилен), Л (фиксен + интернет), Л (телевизија).

Со тоа треба да добиеш 2 мобилни со по 8 гига интернет и бесплатни разговори у сите мрежи (0 минути у странство), оптички интернет со 1 тера лимит (не знам брзини и не знам дали сечат на цело после надминување на лимит), сите можни канали шо ги имаат + хбо, спорт, екстра врска неам шо.

Треба да се провери ова околу лимитиве пошо немаат дефинирано, и треба да се провери брзината иако мислам дека само Л пакетот им е Оптика, а М им е адсл. За АДСЛ не се исплати.

А иначе за тие шо прашаа за вип интернетот и јас еве месец два неам проблеми сеа, ама колку се нервирав летово со нив, со приговори и се, со молење да ми дадат да раскинам договор да се ослободам од нив - коа ќе ми текне на тоа не останувам па макар ете морал да пуштам кабли низ цел стан.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Ова мобилни 2х, 2 телефона со 8гига нет и неограничени пораки/муабет за 899?
Тоа е ефтино бе!
Ваљда тоа значи 2х, а не дека моеш два да земеш макс хахах

Дај само кажете која е DL/UL брзината на пакетиве ништо информации немаат -.-
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,693
Ова со конфигураторот е добар избор, а и 25% попустот дава една фина месечна претплата за сите овие услуги + телеком е, значи #стабилно.
Конечно да видам нешто одлично од Телеком.. мобилната претплата е стварно досега најдоброто нешто извадено од телеком, перфектна за да се упецаш на Магентава.
Уствари сите три (мобилна М/интернет Л/ТВ Л) се со примамливи цени. Кога ќе си го направиш целосниот есап на тоа што го плаќаш во моментот, а што добиваш за тие пари.. пакетов на телеком излегува како bang for the denar. :)
Единствено MaxTV што забегува малце со цената, а шо ќе ти е MaxTV ако немаш HBO на него, така да мора да се оди со L.

magenta1.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,620
28,444
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Слабо....:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,999
506
www.ibiz.mk
Добро а зошто мора 2 мобилни да се избираат миниум, и мора кабелска, јас би сакал мобилен и интернет M пакет да се префрлам
да се откачам више од овој вип заувек.

Ке отидам утре да видам што како, оти ова стварно делува примамливо
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
А до кога им трае промоцијава?

Сакам да го земам М-пакетот, и така сега повеќе плаќам а користам послаби пакети.
Ова со 8GB мобилен интернет делува добро, а секако и другово си е ок МаксТВ-то со вклучените спортски канали за кои доплаќам некои си 200 денари плус.
Само чекам да ми истече договорот до нова година на вториот број и го земам Магента-М.

Плус гледам и телефониве конечно на некои ставиле пореални цени за магента-м, околу 4500 доплата за J3 на пример, околу 8800 за Ј5-2016, 14.000 за А5 (2016) итн.
Само дали може на 2те претплати да се земе телефон по повластена цена или само еден? Или тој фамилијарен буџет како го определуваат износот?
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
499
Ако договорот ти е скроз истечен, буџетот за Магента М ти е вкупно 12.000 мкд, за Магента L мислам дека беше 18.000 мкд. Ама кога користиш буџет гледај ги цените за само телефон.
Ако не го користиш буџетот можеш да земеш за секој број телефон по повластена цена. Не можеш да комбинираш буџет и повластени цени. Така беше лани, би требало да не е променето.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
453
349
Брзината е 12/
А до кога им трае промоцијава?

Сакам да го земам М-пакетот, и така сега повеќе плаќам а користам послаби пакети.
Ова со 8GB мобилен интернет делува добро, а секако и другово си е ок МаксТВ-то со вклучените спортски канали за кои доплаќам некои си 200 денари плус.
Само чекам да ми истече договорот до нова година на вториот број и го земам Магента-М.

Плус гледам и телефониве конечно на некои ставиле пореални цени за магента-м, околу 4500 доплата за J3 на пример, околу 8800 за Ј5-2016, 14.000 за А5 (2016) итн.
Само дали може на 2те претплати да се земе телефон по повластена цена или само еден? Или тој фамилијарен буџет како го определуваат износот?
Трае до 31-01-2017 година
 

HoLfElDeR

Gaining Experience
13 октомври 2010
151
74
Непозната
Ова мобилни 2х, 2 телефона со 8гига нет и неограничени пораки/муабет за 899?
Тоа е ефтино бе!
Ваљда тоа значи 2х, а не дека моеш два да земеш макс хахах

Дај само кажете која е DL/UL брзината на пакетиве ништо информации немаат -.-
Секој од 2-та броја е по 899, така да за 2 е 1798


Да не отварам нова тема ќе прашам тука.
Моментално сум на Смарт М понудата со 4ГБ интернет, дали можам да се префрлам на Business L тарифата?
https://www.telekom.mk/business.nspx
Тоа мислам дека е за бизнис корисници т.е фирми
П.С Подобра опција ти е СМАРТ М тарифата
https://www.telekom.mk/smart.nspx
 

c0mrade

Gaining Experience
11 септември 2008
132
86
Ова мобилни 2х, 2 телефона со 8гига нет и неограничени пораки/муабет за 899?
Тоа е ефтино бе!
Ваљда тоа значи 2х, а не дека моеш два да земеш макс хахах

Дај само кажете која е DL/UL брзината на пакетиве ништо информации немаат -.-
Можеш слободно да избереш 1х Мagenta S и 1 Magenta M за мобилна телефонија.
Ограничувањето на мобилни линии е минимум 2 мобилни линии, а максимум можеш 5 броја.
За некој што имаше дилема погоре во постовите, Magenta1 пакетот е замислен да биде пакет од фиксна, мобилна телефонија адсл/оптика (кај што има пристап) и ИПТВ.

P.S. 2х899 за Magenta M всушност се 2х674.25ден бидејќи промотивно пакетот до крај на Јануари 2017 ќе биде со 25% попуст за целосно изберената конфигурација

P.P.S. https://www.telekom.mk/brzini-na-pristap.nspx
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,693
Секој од 2-та броја е по 899, така да за 2 е 1798
Значи сепак грешка сум разбрал. Јас мислев двете претплати влегуваат во таа цифра. А таман си помислив дека Телеком конечно извадиле одлична претплата... што сум гледал прееска не знам. :eek:

Единствено тие 25% попуст што прават некоја разлика со Магентава, инаку не се исплаќа.
 

Frozen.

Gaining Experience
4 октомври 2015
119
142
А до кога им трае промоцијава?

Само дали може на 2те претплати да се земе телефон по повластена цена или само еден? Или тој фамилијарен буџет како го определуваат износот?
Јас сум корсник на "старата" Magenta т.е. од летото и тогаш секоја телефонска линија си имаше свој износ. Пр. ако земиш мобилна услуга на Magenta M(сега можи да е поќе) износот ако добро се сеќавам беше 8к за една, за две мобилни услуги 16к изнесуваше буџетот ама со него можиш да земиш телефони со цена во готово или некој од другите уреди(телевизор, таблет..)исто во готово(на некој имаше промоција и за Магента само поефтини беа цените). Доколку го искористиш буџетот неможиш да земиш телефон додека не истечи договорот. Инаку сум имал зачувано една слика од Speedtest кога интернетот беше супер и константо на некој места достигнуваше и до овие брзини , а сега како што постави погоре членот krale брзината е таја и кај мене.

 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Ако договорот ти е скроз истечен, буџетот за Магента М ти е вкупно 12.000 мкд, за Магента L мислам дека беше 18.000 мкд. Ама кога користиш буџет гледај ги цените за само телефон.
Ако не го користиш буџетот можеш да земеш за секој број телефон по повластена цена. Не можеш да комбинираш буџет и повластени цени. Така беше лани, би требало да не е променето.
Аха и пример тие 12.000 може да ги искористам да доплатам за еден телефон 8000 и за друг 4000?

Брзината е 12/


Трае до 31-01-2017 година
Брзината 12 е линијата до рутерот за се вкупно или само за интернет?
Моментално сум корисник на 3MaxStart пакетот каде до рутерот имаат пуштено 14 мегабити од кои за интернет се 8 а другите 6 за 2та ресивери.

Јас сум корсник на "старата" Magenta т.е. од летото и тогаш секоја телефонска линија си имаше свој износ. Пр. ако земиш мобилна услуга на Magenta M(сега можи да е поќе) износот ако добро се сеќавам беше 8к за една, за две мобилни услуги 16к изнесуваше буџетот ама со него можиш да земиш телефони со цена во готово или некој од другите уреди(телевизор, таблет..)исто во готово(на некој имаше промоција и за Магента само поефтини беа цените). Доколку го искористиш буџетот неможиш да земиш телефон додека не истечи договорот. Инаку сум имал зачувано една слика од Speedtest кога интернетот беше супер и константо на некој места достигнуваше и до овие брзини , а сега како што постави погоре членот krale брзината е таја и кај мене.
Ок, ќе видам, поднесов два пати барање преку конфигураторот ама никој уште не ме исконтактира.
Но, не ми се брза и така, сакам малце они да ме молат и да понудат подобри услови да останам нивен корисник, ќе се правам и незаинтересиран од една страна. Плус сакам убаво да разграничам околу тие фамилијарни буџети или како и да е, да искористам ако може да земам 2 телефони со доплата. А и поени треба да искористувам и слично.

А и едниот број ми е приватен, а другиот ми е на фирма, сега претпоставувам ќе треба тој од фирма да го одјавам или ако го мигрираат некако одма во приватен и да ги стават во магента со другиов?
 

Bubache

Gaining Experience
11 октомври 2015
442
248
Брзината од 12 мегабити е линија до рутерот вкупно заедно со интернет!
Тоа што пуштиле 14 мегабити значин дека е пуштено со врски, како привилегија, кога ќе се јавиш да побараш појачување, одговорот е дека толкав е капацитетот на линијата...а ако побараш да се префрлиш на оптика заради подобрување на капацитетот на линијата, ти овозможуваат но со друг пакет и нормално те колат со плус 300 ден месечно, само заеади подобрување на капацитетот на линијата...да! ти прават услуга, така свати ги, ти прават услуга...

ти плаќаш а они услуга ти прават! го подобруваат капацитетот
браво.....ќутуци!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,729
Мислења
831,474
Членови
28,721
Најнов член
AIRTC
На врв Дно