• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,029
933
Скопје
Пиши им на телеком на фб страната на порака дека сакаш да добиеш понуда од агент и пиши им твој број, сами ќе те бараат.
нај циганска политика им е ова :) ако сам истрчаш се ќе си платиш поскапо ,одколку некој нивни вработен да ти ги донесе дома документите да потпишеш само ..
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,314
3,672
Скопје
Рачно ќе си го ресетираш рутерот по твоја желба и ќе се ресетира на 12h од тоа време.
Има апдејт, сега е ресетирањето еднаш на 24 часа. Во петокот вечер ми го кажаа на 080012345.
Дојде слободата!
 

Mechanic

Intern
2 мај 2016
120
42
Дали даваат фиксна IP адреса од телеком?

И без да сум на 2 години договор, колку би бил оптички интернет (симетричен) не ми игра многу брзината, мин 30мбпс + телевизија, мобилен не ми треба?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,948
2,323
Дали даваат фиксна IP адреса од телеком?

И без да сум на 2 години договор, колку би бил оптички интернет (симетричен) не ми игра многу брзината, мин 30мбпс + телевизија, мобилен не ми треба?
Telekom.mk

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,769
1,314
Мислите нареден месец ќе имаат промоција како сите претходни години до сега?
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,409
847
Мислите нареден месец ќе имаат промоција како сите претходни години до сега?
Се надевам ќе ја покачат брзината во М пакетот на 50/50 за оптика и 50/10 за Вдсл, сите конкуренти имаат слични понуди.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,649
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Се надевам ќе ја покачат брзината во М пакетот на 50/50 за оптика и 50/10 за Вдсл, сите конкуренти имаат слични понуди.
Само ние на бакар ке си останеме црна дупка.. Нека си превземат нешто добога, исто плаќаме и ние, а добиваме значително помалку (помала брзина)
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
311
229
Се надевам ќе ја покачат брзината во М пакетот на 50/50 за оптика и 50/10 за Вдсл, сите конкуренти имаат слични понуди.
Дај боже :( Реално воопшто немам потреба пд 100/100 а верувам и други а пак 30/5 е малку, барем за аплоудот. Еб*те политиката нивна.
 

martinivs

Intern
30 октомври 2020
4
14
Корисник сум на телеком услугите повеќе од 10 години. Секогаш последни на пазарот ги прават промените и поволностите за корисниците. Моето искуство е дека тоа што го нудат, го испорачуваат во најголем дел од времето.
Конкретно за магента пакетите, јас користам М пакет за сите услуги (мобилни, интернет и тв) и тоа што е напишано во договорот го добивам.
Како и секоја година сигурно ќе има новогодишни понуди, буџет за земање на уред и така натаму. Така да, тие што планираат да менуваат најдобро да почекаат уште месец ипол - два
Ова е само општо мислење бидејќи темата е Магента пакети. Во друга тема ќе хејтаме и споделиме и негативни искуства.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,650
3,537
Порано немаше цена без уред за пакетите, сега кога земеш без уред цените се добри, само што се изгорев јас пред 2 месеци и ќе плаќам 2 години по 2900 :mad:

magenta-m-bez-ured.PNG
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,769
1,314
Порано немаше цена без уред за пакетите, сега кога земеш без уред цените се добри, само што се изгорев јас пред 2 месеци и ќе плаќам 2 години по 2900 :mad:

Погледнете го атачментот 92856
Ако мислиш дека си се зафркнал следен договор земи телефон/и и продади ги, повеќе пари ќе испаднат него да не го земеш уредот.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
Не можат да испорачаат услуга телеком конкретно за ТВ. Се работи за бакар и линијата е катастрофа. Имам Магента од старите. Сакам да поднесам приговор и да исклучам се. Мобилни , тв, нет. Има некој успеано без да плати пенали а да исклучи се?
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,029
933
Скопје
Не можат да испорачаат услуга телеком конкретно за ТВ. Се работи за бакар и линијата е катастрофа. Имам Магента од старите. Сакам да поднесам приговор и да исклучам се. Мобилни , тв, нет. Има некој успеано без да плати пенали а да исклучи се?
викаш имаш од старите Магента, уште колку време ти е осанато од договорот?

ако е опипливо дека е ко што викаш и е под минималните услови што ти се пишани во договорот да, ама ако дојдат и е ок или па брзините па се над минималното што си потпишал тешко. Прочитај си убаво што пишува се во договорот.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
викаш имаш од старите Магента, уште колку време ти е осанато од договорот?

ако е опипливо дека е ко што викаш и е под минималните услови што ти се пишани во договорот да, ама ако дојдат и е ок или па брзините па се над минималното што си потпишал тешко. Прочитај си убаво што пишува се во договорот.
Кочи телевизија, нет лош, тие се скоро согласни да исклучиме само треба црно на бело. Проблемот е што ќе ми исклучат нет и тв а моб остануваат. Јас сакам прекин на сите услуги и ќе земам нешто најевтино за да знам дека немам ама и дека не плаќам. Уште година има сигурно од договорот.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,029
933
Скопје
Кочи телевизија, нет лош, тие се скоро согласни да исклучиме само треба црно на бело. Проблемот е што ќе ми исклучат нет и тв а моб остануваат. Јас сакам прекин на сите услуги и ќе земам нешто најевтино за да знам дека немам ама и дека не плаќам. Уште година има сигурно од договорот.
мобилните посебно ги рачунаат и за пенали .. незнам тоа дали ќе можеш да исклучиш без пенали. Јас гасев ама ја ги задржав мобилните. Инаку ако си земал нешто уред со доверба24 .. тоа ти е баш на мобилните врзано.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
мобилните посебно ги рачунаат и за пенали .. незнам тоа дали ќе можеш да исклучиш без пенали. Јас гасев ама ја ги задржав мобилните. Инаку ако си земал нешто уред со доверба24 .. тоа ти е баш на мобилните врзано.
Како и да е телеком вин е ситуацијава. Останува да пријавувам грешки и тоа е тоа.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,029
933
Скопје
Како и да е телеком вин е ситуацијава. Останува да пријавувам грешки и тоа е тоа.
па не е дека не пишува по договорите, и за магента, и за мобилните + ако си земал некој уред. На сите има мин услови и пенали точно дефинирани. Инаку нешае да е вин-вин за нив да не е така ..
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
па не е дека не пишува по договорите, и за магента, и за мобилните + ако си земал некој уред. На сите има мин услови и пенали точно дефинирани. Инаку нешае да е вин-вин за нив да не е така ..
Јасно дека пишува ама и како е заштитен потрошувачот? Сите договори се генерички од било кој оператор и немаш некој избор. Сигурно нема да изменат договор само ако тебе не ти одговара а законски е дозволено. Минимални брзини гледам се различни и е на 6 мбпс во М нет, ама дали сметаш ти дека во денешно време 6 мбпс е доволно и тоа треба да е минимално? Што од линијата ќе биди за тв (кој ретко има еден тв дома) што за нет...Ама таму сме кај што сме и ништо нема да се смени...
 

orce66624

Gaining Experience
13 август 2016
100
69
Не можат да испорачаат услуга телеком конкретно за ТВ. Се работи за бакар и линијата е катастрофа. Имам Магента од старите. Сакам да поднесам приговор и да исклучам се. Мобилни , тв, нет. Има некој успеано без да плати пенали а да исклучи се?
поднеси барање за хибриден рутер,ке се препородиш(имав исто искуство како твоето)
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,029
933
Скопје
Јасно дека пишува ама и како е заштитен потрошувачот? Сите договори се генерички од било кој оператор и немаш некој избор. Сигурно нема да изменат договор само ако тебе не ти одговара а законски е дозволено. Минимални брзини гледам се различни и е на 6 мбпс во М нет, ама дали сметаш ти дека во денешно време 6 мбпс е доволно и тоа треба да е минимално? Што од линијата ќе биди за тв (кој ретко има еден тв дома) што за нет...Ама таму сме кај што сме и ништо нема да се смени...
не викам дека сметам дека се коректни таман работа :) во се се они заштитени тоа ми беше имаат декларирано на папир некои минимални брзини што си ги исполнуваат во 95% од времето (и тоа им е покриено) .. ама тоа си потпишуваме сами и се согласуваме на тие услови .. ти викам ете и ја раскинав договор пред недела дена за тв/интернет.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
поднеси барање за хибриден рутер,ке се препородиш(имав исто искуство како твоето)
Имам веќе хибрид. Кога го поставија пред 3 год, 2 години и нешто беше екстра се. Што се случи како после тоа не знам. Првично брзина ми ограничуваа на 2мбпс на 4г и мораше рестарт па да се среди. После Х јавувања, техничари ај тоа се среди еве месеци е во ред, цело време е на 4г и стабилна е брзината ама линијата со 2 тв е 4 саати гледаш, рестарт и тоа нема крај. Пуштено е 11 максимален проток, синхронизиран на 8 ама тој максималниот паѓа под 8 и е катастрофа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,881
Членови
28,235
Најнов член
NikolaJovcevski
На врв Дно