• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mikrotik - Генерална дискусија

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,947
12,065
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Некој интересен Микротик не од најскапите да се предложи како рутер за стан. Немам купено и се немам апдејтирано од RB2011
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,342
4,769
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Мислам дека го видов hAP AC3 во EuroDK (147 евра).
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,947
12,065
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
До кај 100 евра и бил добар дил. 150 е веќе многу и пре би купил уште еден AC2. Можда овој ветува уште подобар вифи ама она кутичето AC2 мислам дека е незаменливо. Во џеб може да го чуваш. Тоа е голема предност естетски како за дома така и за фенси канцеларија.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Мислам дека го видов hAP AC3 во EuroDK (147 евра).
Да, ac2 - 46 eur, ac3 LTE 146 eur. Сигурно ас3 верзијата ќе биде поефтина, ама за 46 еур ас2 е фантастичен дил.

Кога би давал 150 еур би ги дал за RB4011.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
425
110
Препорака за рутер, ќе се користи во домашни услови (стан 50 квадрати) околу 4-6 уреду поврзани вифи.
Буџет - 100еу

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
425
110

toplel

On your way to fame
18 август 2016
738
987
На еуродк hap ac3 е поевтин од hap ac2 кај нас, дали го препорачуваш ac3?


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
За таа цена + некои давачки е одличен. Ценовно тука-така ќе ти дојде, зависно како ќе помине на царина. Кај нас е 7,000 денари. Релативно нов уред, излезе пред некој месец така што сѐ уште немам видео review-а, но сигурно ќе е подобар од haP ac2 во мрежна покриеност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,659
6,654
www.mikrotikmacedonia.net
Препорака за рутер, ќе се користи во домашни услови (стан 50 квадрати) околу 4-6 уреду поврзани вифи.
Буџет - 100еу

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Unifi UAP Ac Lite или Unifi UAP AC Pro . Пред да прашаш зошто Унифи, а не она што ти набројаа погоре, клик овде и овде. Се е кажано.

П.С: Не е рутер АП е.
 
Последна промена:

toplel

On your way to fame
18 август 2016
738
987
Unifi UAP Ac Lite или Unifi UAP AC Pro . Пред да прашаш зошто Унифи, а не она што ти набројаа погоре, клик овде и овде. Се е кажано.

П.С: Не е рутер АП е.
Го известив преку приватна порака за ac2 и малку за ac3 зошто му понудив RT-AC58U. Ама ете веќе имал претходно проблеми со тој модел, така што таа понуда отпаѓа.

Му предложив да земе Ubiquiti EdgeRouter X + рутер околу 1000 денари Mercusys AC12 или Langberg. Првично му предложив Langberg, ама после отворив Сетек и видов дека има 2.4/5GHz рутер за 1200 што е одлично. Баш денес нарачав ER-X од EuroDK за мене ќе ми треба за мал проект (гејминг). 64.18€ со достава од DHL 2-3 дена.

Кај другар инсталиравме сличен сетап (не се сеќавам со кој AP) и еве веќе скоро три-четири години го користи без никаков проблем.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,114
8,304
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас сум генерално задоволен од ОС-от на микротик, има се што би ми затребало.

Нервира само недостатокот на dyndns клиент интегриран во winbox. Еден пакет со ddclient би било одлично (и многу лесно да се портира), за жал мора со скрипти да се брка работата.

И UDP ОpenVPN

Еве пример пошто сум на dynu корисник, колку неубаво изгледа таа скрипта.

Код:
/system script
add name=Dynu
policy=read,write,test
:global ddnsuser "your_Dynu_username"
:global ddnspass "your_Dynu_password"
:global theinterface "WAN_Interface_Name"
:global ddnshost "your_Dynu_hostname"
:global ipddns [:resolve $ddnshost];
:global ipfresh [ /ip address get [/ip address find interface=$theinterface ] address ]
:if ([ :typeof $ipfresh ] = nil ) do={
:log info ("DynuDDNS: No IP address on $theinterface .")
} else={
:for i from=( [:len $ipfresh] - 1) to=0 do={
:if ( [:pick $ipfresh $i] = "/") do={
:set ipfresh [:pick $ipfresh 0 $i];
}
}
:if ($ipddns != $ipfresh) do={
:log info ("DynuDDNS: IP-Dynu = $ipddns")
:log info ("DynuDDNS: IP-Fresh = $ipfresh")
:log info "DynuDDNS: Update IP needed, Sending UPDATE...!"
:global str "/nic/update?hostname=$ddnshost&myip=$ipfresh"
/tool fetch address=api.dynu.com src-path=$str mode=http user=$ddnsuser password=$ddnspass dst-path=("/Dynu.".$ddnshost)
:delay 1
:global str [/file find name="Dynu.$ddnshost"];
/file remove $str
:global ipddns $ipfresh
:log info "DynuDDNS: IP updated to $ipfresh!"
} else={
:log info "DynuDDNS: dont need changes";
} }"
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,659
6,654
www.mikrotikmacedonia.net
Го известив преку приватна порака за ac2 и малку за ac3 зошто му понудив RT-AC58U. Ама ете веќе имал претходно проблеми со тој модел, така што таа понуда отпаѓа.

Му предложив да земе Ubiquiti EdgeRouter X + рутер околу 1000 денари Mercusys AC12 или Langberg. Првично му предложив Langberg, ама после отворив Сетек и видов дека има 2.4/5GHz рутер за 1200 што е одлично. Баш денес нарачав ER-X од EuroDK за мене ќе ми треба за мал проект (гејминг). 64.18€ со достава од DHL 2-3 дена.

Кај другар инсталиравме сличен сетап (не се сеќавам со кој AP) и еве веќе скоро три-четири години го користи без никаков проблем.
Зошто EdgeRouter ? Сиромашен е како жител од Етиопија со опции. Зошто ке ти е и втор рутер ? Која е поентата? Не си губете време и пари со такви играчки Ланберг и Мејкури. Не вредат. Mikrotik за рутер и UAP од Ubiquity е вистинското решение ама вие си знаете.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
738
987
Зошто EdgeRouter ? Сиромашен е како жител од Етиопија со опции. Зошто ке ти е и втор рутер ? Која е поентата? Не си губете време и пари со такви играчки Ланберг и Мејкури. Не вредат. Mikrotik за рутер и UAP од Ubiquity е вистинското решение ама вие си знаете.
Знаеме што е (нај)добро, ама буџетот му е 100 евра. Ако му ги обезбедиш уредите што ги предложи за толку пари тогаш немам забелешка. :D

Сиромашен со опции е за некој што му требаат тие опции, а за стан од 50м2 со неколку клиенти е многу подобар од hap ac2/3.

Како било, немам повеќе што да кажам во контест на темава. Членот прочита доволно па што сака тоа нека купи.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,342
4,769
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Препорака за рутер, ќе се користи во домашни услови (стан 50 квадрати) околу 4-6 уреду поврзани вифи.
Буџет - 100еу

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
hAP AC2 или новиот hAP AC3, моја препорака ти е да одиш со hAP AC3.
Двата уреди се достапни во Овернет.

View: https://www.youtube.com/watch?v=dYpRhltO9ig
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,114
8,304
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
wireguard уште не се појави за Mikrotik?
не сум информиран. А налетав на форум пост кај што еден тврди дека терал OVPN преку UTP. Треба да разгледам опции и апдејти.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,629
Мислења
821,993
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно