1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Извинете за ignorance ама зошто рутер со 150 мегабити е 3000 денари а нема ни надворешни антени? Може некој да ми објасни кои се предностите на кутивчево? Не се сомневам дека има некоја добра причина. Стварно ме интригира :) Благодарам.
   
  На Phenomen2 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  а што е толку страшно што нема надворешни антени ? :D имаме дискутирано на темава веќе многу пати и стварно друже додека не земиш да го користиш и да ги осетиш разликите меѓу MikroTik и било кој друг рутер во тој ценовен ранг само ке се натегаме :D
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  1. Има 600 мегахерци процесор
  2. Има 128МB рам
  3. 1000mW wireless card
  4. Имаш PoE in и PoE out
  5. Има RouterOS - Читај тука

  Ако сакаш да дознаеш повеќе купи си еден :D

  Петата точка ја болдирав како најважна.
   
  alumen :), omegaRED, kirev и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,384
  6,498
  27 Март 2014
  Sto ako ti kazam deka imam podobar domet od WRT54GL ? nema vrska sto antenite se integrirani, celata rabota e vo izleznata jacina na wireless modulot. Kolku za sporedba WRT54GL ima izlezna mok of 100mW so custom firmware, a Mikrotik-ov ima izlezna mok od 1000mW pa sea napravi razlika. Duri vo nekoi zemji , mikrotik-ov ne se uvezuva poradi nadminuvanjeto na izleznata mok od 100mW.

  Ruterov e deklariran kako 300mb, ama tie brzini se brzini na aftentikacija. Realnite brzini se nekade na polovina t.e 150mb realni sto mozes da gi ocekuvas. :)
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Ама зар не е толку зрачење над дозволено зрачење за еден уред? Во зграда може на комшиите многу пречки да им прави пример?

  Значи може ко некој дата сервер плус да се користи сигурно? Секако импресивни се спецификациите. Дефинитивно ќе го имам на ум, само да видам за ова зрачењево. Супер цена во секој случај!

  ЕДИТ: извинете по грешка дупли пост, мислев да едитирам.
   
  Изменето од модератор: 8 ноември 2014
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Тоа што го може MikroTik не може ниеден друг рутер (во тој ценовен ранг) ... глава на труп ставам за ова.
   
  bogoevski, SmartGuru и на toshex им се допаѓа ова.
 7. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Таман е рутерот, но штета што не е dual band и (овој барем) не е гигабитен.
   
  На toshex и HardCorec им се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  точно потполно си во право но за домашна употреба мислам дека е повеке и од доволно
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Да, дефинитивно. Но гигабит мрежата мене многу ми значи, често префрлам огромни фајлови (20/30/40+ GB) од десктоп на HTPC, додуше почесто од десктоп на PS3, и навистина значи гигабит мрежата во такви моменти...
   
  Oktar, Necromancer, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,384
  6,498
  27 Март 2014
  Zemi si go MikroTik RB951G -2HnD togas, stom sakas Gigabyte. ;)
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Точно, и јас затоа земав tp link 3600.

  PS @HardCorec не ми се рацете врзани, рутерот прави се што ми треба а и може да се стави на него DD WRT. Повеќе од тоа не ми треба ни сега ни понатаму.
   
  Последна промена: 8 ноември 2014
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  :D Смоле ама TP Link не е MikroTik :D ... на тп линкот си со врзани раце
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  Ајде да не тролате по огласот еве тема за дискусија за микротик.

  Само ке оставам демо линк

  http://demo.mt.lv/  Поздрав.
   
  krema, omegaRED и на HardCorec им се допаѓа ова.
 14. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Нај прво најпоќе опци имат од кој сакаш рутер.Имаш и голема подршка и се шо сакаш можиш да прајш i RouterOS е базиран на линкус и можиш со доволно знаење да го претвориш во компјутер
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Трупови за мрежи (освен елементарни познавања) можат да го користат рутеров? Има некаква опција "Easy Setup" ? :)
  Јас сум еден од тиа трупви.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Па можи оти да не можи имаш основни сетинзи и јас не сум мн добро запознаен со мрежите ама колку толку ракувам со ова чудо и има една опција Quick Set со незе се подесва полесно
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,674
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  После демото изгледа ќе треба да го рентам extremex да ми го исконфигурира, браво за можностите.
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  брат преку Quick Setup тешко дека ке го средиш како што треба , јас го работам веке 3 - 4 години и искрено не го имам баш добро научено ... уште колку има упм.
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Какви се овие рутери во поглед на квалитет во смисла електроника, баговитост, општа трајност?
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  верувај тешко дека ке најдеш подобар... ако те интересира електрониката , внатрешен изглед ке пратам слики подоцна ке видиш , ке пратам слики од 3 различити уреди , иначе рутерот кај мене ми има држено Uptime и повеке од 50 дена без рестарт и губење на врска.... да блокира ? Тешко таа работа.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 21. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Немат багој и електрониката му е добра
   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,674
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И те молам немој да зборуваш на дијалект, потруди се да бидеш по културен. Никој овде несака да тумачи што сакаш да кажеш.
  Благодарам.
   
  smole, AndrejFerdzo и на krema им се допаѓа ова.
 23. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  ОК ама овде нигде не гледам дијалект освен шо пишам со ој
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,389
  27,089
  4 Септември 2008
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Тоа со антените е Rb433Ah со 2 радија а тоа малечкото е Rb750 , Rb951 ке го сликам подоцна
   

  Прикачени датотеки:

  На Oktar и psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...