1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Пример?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Userman
   
  На The-spiki и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 3. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  1. Може
  2. Одличен
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,279
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  И јас сум на HaP AC2 немам вакви проблеми, најновиот апдејт (стабилниот) инсталиран. Е сега не се сакаше многу се реалтек усб стикот со 5Г ама на интел мрежниве лета ...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали може некој што би сакал и е слободен да ми помогне при креирање на OpenVPN?
  Сакам да се закачувам локално преку телефонот.
   
 7. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Здраво, што е разликата помеѓу овие 2 рутери и кој би бил подобар избор за домашна употреба?

  MikroTik

  MikroTik

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,279
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Исти се само тој "TC" е ву друго куќиште во или кратенка за Tower Case и може и вертикално да стои.
   
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Го имам овој модел RB751U-2HnD и сакам да нарачам надворешна антена (MMCX) затоа што со внатрешните не сум многу задоволен. Да препорачате нешто од eBay/AliExpress што може да се нарача, а да не е претерано скапо?
   
  Последна промена: 13 Април 2019
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема да има голема разлика (со надворешната)...
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Тогаш некоја препорака за реконфигурација, на другиот крај од куќата (ист спрат) на 2-3 уреда некако не сум задоволен со брзината, поготово на PS4 конзолата.
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  974
  536
  12 Април 2013
  Машко
  микротик + пс4фат (слим подржува 5г) ужас кај мене беше hap ac2 го продадов после 4 месеци, сега имам xiaomi 4 нема проблеми со пс4.
   
 13. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  Си купив mikrotik hap ac2
  на лан ми дава на спеедтест dw 40 но up ми лимитира на 10, направив ресет па упграде довнграде и други ствари... дали може да има фабричка мана или ? ако имал некој проблем за ЛАН ми до дава проблемот а на вифи си тера но пак не 40/40 како што иде линијата

  Местен е на рутер мод , fastpath isklucen od ip settings
   
 14. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Мене ме интересира некоја алатка за менаџирање на повеќе MikroTik уреди.
   
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Остави fastpath вклучено.
   
 16. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  И вклучено пак исти резултат дава

   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Дали на сите PC-а кој се врзани на LAN го имаат истиов проблем?
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали постои некое решение да се креира офлајн конфигурација?
  Пример како Cisco Tracer Packet, правиш конфигурација го земаш фаелот и го ставаш дирекно на рутерот/свичот.
  Сакам да направам нова конфигурација на Микротикот а не ми се чепка дирекно на него да не губам многу време.
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Има опција за ристор на бекап фајл ама мора микротикот од кој е направен бекап да биде исти со новиот (модел итн..).
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Моментално сум закачен дома на пц преку TeamViewer, ако му направам фактори на рутерот дали ке добие интернет?
   
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Што ќе ти е таков луксуз да правиш хард ресет. Ако модемот ти е DHCP, ќе добиеш адреса со дифолт конфигурацијата на Микротик, ако ПЦ-то ти е на кабел и на него ќе добиеш адреса и интерет, но доколку ти е WiFi, ќе се врати дифолт SSID-то на рутерот и бежичните уреди нема да ти се поврзани.

  Друга забелешка, генерално не ти треба Теамвјувер да се поврзеш на рутерот. Микротик имаат многу елегантна опција да се поврзеш со Winbox директно на рутерот, секако предуслов е јавна адреса и да форвардираш порт во firewall-от.
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Незнам, зависи каква е моментална конфигурација... доколку микротикот крева PPPoE конекција а ти му направиш фактори, во тој случај нема да добиеш интернет, но, доколку микротикот добива нет преку DHCP Client а ти му направиш фактори, во тој случај микротикот "би требало" да добие нет.
  Само не знам зошто воопшто би правел фактори...
  За да добиеш помош, прво треба да ни ја кажиш целата замисла.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Сакам да направам фактори и да го конфигурирам од ново, пошто имам некој проблеми со вториот DHCP сервер. Вториот DHCP сервер го користам за гостинска мрежа и имам врзано на него ви-фи, но интернетот е многу слаб и немозам да откријам во што е проблемот.
   
 24. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Дечки, има кај нас да се купи Микротик опрема по нормална цена? Или amazon.de му е мајката? Овие Овернет лупаат астрономски маржи и не работат со физички лица.
   
 25. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Зачувај ја моменталната конфигурација и потоа направи ресет, ако нешто тргне наопаку ке ја вратиш назад зачуваната конфигурацијата.

  PS. Ако правиш бекап на конфигурација а не сакаш да ставиш лозинка
  чекирај: Don't encrypt
   

Сподели

Вчитување...