1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

1. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Проблемот можеш да го решиш и без ресет.

На bxxxn и BorisSapphire им се допаѓа ова.
  2. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,021
    1,145
    11 Март 2011
    Овернет и Тринити-Системс, вторите наводно биле малку поевтини. До сега сум купувал само од Овернет, можеше физички лица со уплатница (немаат ПОС и фискална). Да не е нешто ново што не работат со физички лица?

На Sephiroth и Oktar им се допаѓа ова.
  3. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

959
    566
    3 Јули 2007
    eurodk.com му е мајката. Не плаќаш европејско ддв од МК, си го плаќаш кај нас и пак ти излегува поефтино од Овернет со се шипинг.

bxxxn, Sephiroth и на Oktar им се допаѓа ова.
  4. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

698
    497
    11 ноември 2015
    Машко
    Ајде малку помош ако може,
    Имам еден DHCP сервер(10.0.0.1/24), на него имам направено околу 15 ип адреси статички по мак адреса. Е сега дали можам да направам група на ип адреси, да речеме од 10.0.0.2 до 10.0.0.18 да бидат во една група, а другите од 10.0.0.19 до 254 да бидат во друга група и да не се гледаат со првата група?
    Поентата ми е, се што е со статичка адреса да се гледаат помеѓу себе, а другата група да не ги гледа. Во втората група сакам да ставам ви-фи кое ќе го користам за Guest и ќе нема притам до првата група, а сето ова да биде на еден DHCP сервер.

Мислам дека воа е изводливо но не сум доволно запознаен со опциите на Firewall-от.

Последна промена: 10 oктомври 2019

Сподели

Вчитување...