1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,572
  23 oктомври 2012
  Машко
  Смени го пасвордот.
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DEJANRESEN

  DEJANRESEN
  Intern

  2
  0
  4 Јануари 2019
  Машко
  не е финтата да го менвам пасвордот,да не објаснувам,ако можит да му ја лимитирам брзината...
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Не можиш да лимитираш брзина на тој рутер.
  Пробај стави DD-WRT (ако е возможно), само на тој начин ке успееш.
   
  Oktar, DEJANRESEN и на krema им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Немет ддврт за тој модел. :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  929
  628
  11 ноември 2015
  Машко
  Некој да ми помогне, деновиве имам проблем со ви-фито, остив дека е нешто слаб, продувам да го тестирам глеам дека е 0.30Мбпс, а дирекно од мрежен си имам како што треба, а исто так имум уште еден рутер везан на Микротикот кој што го користам за гостински ви-фи и тамо си е ок, проблемот е само во Микротикот што зрачи ви-фи. Кога сум врзан на него и сакам да тестирам прв пат го гледам ова нешто на SpeedTest Single или Multi Connections, која од двете да ја одберам интернетот е катастрофа. Некој некаква идеа до пред недела време се си беше ок и си работеше незнам што се има десено.
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  929
  628
  11 ноември 2015
  Машко
  . Screenshot_20190109-134848_Speedtest.jpeg

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Смени фреквенција.
   
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  929
  628
  11 ноември 2015
  Машко
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Провери го сигналот (со колку те гледа рутерот), скенирај за да пронајдиш слободна фреквенција и таа стави ја па тестирај.
  Дај PrtSc тука за да видиме како го имаш сетирано радиото и PrtSc од Wireless Registration.
   
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Според овој коментар сите Микротик уреди кои имаат и Poe In и стандарден влез за трафо значи дека можат да имаат редундантен систем на напојување - ако цркне едниот извор на струја уредот се префрлува на другиот:

  "All our devices with POE-In and DC connector supports power redundancy, and it's completely safe to use both power sources, as long they are in allowed voltage range."
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Точно, ова го имаат уште со првите RB433ки, доколку уредот се напојува преку Ether1 (пое порт) и се случи тој порт да се оштети, напојувањето можеш да го префрлиш на пин/џек и си работи без никаков проблем (проверено).
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
  Здраво, ајде некој да помогне околу сетирање на рутер Микротик RB951G-2hnd би бил многу благодарен може да частам и кафана :)

  Имам оптика од Т-Home, рутер Huawei EchoLife HG8245H има 4 порти две за ТВ две за интернет. Дали има опција да се користи микротикот за мрежа на два компјутери(преку лан) и два лаптопа преку WI-FI, или ако нема опција или е прекомплицирано да се користи од микротикот само за доток на интернет на двата статични и за мрежа меѓу двата. Се изнагледав видеа на youtube ама некако стартот ми е слаб :) инсталирав winbox ..... ако може некој да помогне бар од кај да почнам ..

  Дали прво кабелот од 1 на Т-Home да иде во PoE на mikrotikot па да барам на winbox мрежа или прво треба да расчистам со huaweiто ама знам дека во него тешко да се влезе а и нема статична IP ....
   
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке ти завршам работа (со teamviewer) вечерва ама покасно или здравје утре... заглавен сум во вевчани.
   
  bxxxn, Ron0n, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  111
  203
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Е и јас да опитам нешто. Новиот home datalab сетап што го спремав е ваков: имам 1Gbps линк од Telekabel + 100Mbps линк од Telekom (failover). Се користи RB951G 2HnD кој ми беше go-to комбинација, супер стабилен... но.... бидејќи користам NAT, не ми стигаат повеќе од 130-140Mbps (пробано и со и без fastpath)

  Бриџот на микротикот е исклучен бидејќи користам core switch така што: 1 лан порта е телекабел, 2 лан порта е телеком, 3та лан порта оди до switch.

  Разбирам дека RB951G има ограничувања во облик на процесорска снага, па прашањето е: кој уред од mikrotik е соодветен за мене за да можам да добивам 1Gbps routing преку NAT?
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,384
  6,500
  27 Март 2014
  RB4011, hAP AC2
   
  На Ron0n и bxxxn им се допаѓа ова.
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Како можам да спречам уред да се конектира на wifi според MAC адреса?
   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Wirelesss -> Access List -> впиши ја мак адресата во полето и одштиклирај Authentication
   
  shooter, Lokvan и на smole им се допаѓа ова.
 18. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
  Една голема благодарност до @HardCorec !! Сетирање Микротик рутер со сите марифети во ноќните вечерни часови и покрај мојата неукост (неможев еден ресет да направам).
  ако не е постов за тука ги замолувам модераторите да го преместат.
   
  На Oktar, bxxxn, DrMTR и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Пред некој ден на RB2011 од една страна и мерач за континуитет на кабел NF-8601 од друга страна мерев дали кабелот е ок, после ова кога ќе уклучам кабел во компјутер ми вика unidentified network (светка сијаличката од портот) и не зима IP адреса, а од другите портови од 2011 ја дава мрежата.

  Сум го ебал портот?
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Највероватно, пробај со статички адреси дали ке биде се во ред или спушти го портот на 10mbps Full.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 21. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Пред некое време пишав ама никој не ми одговори па пак да си прашам. Имам Mikrotik RB951G-2HnD со изгорена WAN порта другите порти се воред. Е сега сакам втората порта да ја направам да е WAN , барав по интернетот ама не најдов. Па ако можи некој да ми кажи шо како , би му бил благодарен.
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,572
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема такво нешто како дедицирана WAN порта на Mikrotik RB951G-2HnD. Било која порта може да биде WAN. Само треба да ја префрлиш конфигурацијата со која ти била врзана првата порта на некоја друга порта и тоа е тоа. Малку е покомплицирано од вака објаснето, ама би требало да се снајдеш.
   
 23. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Знам тоа ама по дифолт скриптата што е Quick Setup за WAN порта ја мести првата. Е сега незнам кој конфизи точно треба да ги сменам да се на втората порта за да втората е WAN порта.
   
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  pppoe-out1, двоклик на него --> interface стави на ether2, извади го кабелот за интернет од ether1 и штекни го на ether2.
   
  Oktar, AndrejFerdzo, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Quck Setup конфигурацијата ги става сите останати порти во bridge.. ке има конфликт
   

Сподели

Вчитување...