1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

1. Oktar

Oktar
    Guru

3,265
    9,399
    23 oктомври 2012
    Машко
    Смени го пасвордот.

На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DEJANRESEN

DEJANRESEN
    Intern

2
    0
    4 Јануари 2019
    Машко
    не е финтата да го менвам пасвордот,да не објаснувам,ако можит да му ја лимитирам брзината...

3. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Не можиш да лимитираш брзина на тој рутер.
    Пробај стави DD-WRT (ако е возможно), само на тој начин ке успееш.

Oktar, DEJANRESEN и на krema им се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

8,838
    8,585
    24 Јуни 2009
    Машко
    Немет ддврт за тој модел. :D

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

586
    364
    11 ноември 2015
    Машко
    Некој да ми помогне, деновиве имам проблем со ви-фито, остив дека е нешто слаб, продувам да го тестирам глеам дека е 0.30Мбпс, а дирекно од мрежен си имам како што треба, а исто так имум уште еден рутер везан на Микротикот кој што го користам за гостински ви-фи и тамо си е ок, проблемот е само во Микротикот што зрачи ви-фи. Кога сум врзан на него и сакам да тестирам прв пат го гледам ова нешто на SpeedTest Single или Multi Connections, која од двете да ја одберам интернетот е катастрофа. Некој некаква идеа до пред недела време се си беше ок и си работеше незнам што се има десено.

6. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

586
    364
    11 ноември 2015
    Машко
    . Screenshot_20190109-134848_Speedtest.jpeg

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

7. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Смени фреквенција.

8. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

586
    364
    11 ноември 2015
    Машко
  9. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Провери го сигналот (со колку те гледа рутерот), скенирај за да пронајдиш слободна фреквенција и таа стави ја па тестирај.
    Дај PrtSc тука за да видиме како го имаш сетирано радиото и PrtSc од Wireless Registration.

10. smole

smole
    Unstoppable

2,925
    3,275
    18 Април 2007
    Според овој коментар сите Микротик уреди кои имаат и Poe In и стандарден влез за трафо значи дека можат да имаат редундантен систем на напојување - ако цркне едниот извор на струја уредот се префрлува на другиот:

"All our devices with POE-In and DC connector supports power redundancy, and it's completely safe to use both power sources, as long they are in allowed voltage range."

11. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Точно, ова го имаат уште со првите RB433ки, доколку уредот се напојува преку Ether1 (пое порт) и се случи тој порт да се оштети, напојувањето можеш да го префрлиш на пин/џек и си работи без никаков проблем (проверено).

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  12. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

291
    175
    5 Февруари 2016
    Здраво, ајде некој да помогне околу сетирање на рутер Микротик RB951G-2hnd би бил многу благодарен може да частам и кафана :)

Имам оптика од Т-Home, рутер Huawei EchoLife HG8245H има 4 порти две за ТВ две за интернет. Дали има опција да се користи микротикот за мрежа на два компјутери(преку лан) и два лаптопа преку WI-FI, или ако нема опција или е прекомплицирано да се користи од микротикот само за доток на интернет на двата статични и за мрежа меѓу двата. Се изнагледав видеа на youtube ама некако стартот ми е слаб :) инсталирав winbox ..... ако може некој да помогне бар од кај да почнам ..

Дали прво кабелот од 1 на Т-Home да иде во PoE на mikrotikot па да барам на winbox мрежа или прво треба да расчистам со huaweiто ама знам дека во него тешко да се влезе а и нема статична IP ....

13. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Ке ти завршам работа (со teamviewer) вечерва ама покасно или здравје утре... заглавен сум во вевчани.

bxxxn, Ron0n, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. Ron0n

Ron0n
    Gaining Experience

110
    198
    18 ноември 2010
    Машко
    Datacenter Engineer
    Е и јас да опитам нешто. Новиот home datalab сетап што го спремав е ваков: имам 1Gbps линк од Telekabel + 100Mbps линк од Telekom (failover). Се користи RB951G 2HnD кој ми беше go-to комбинација, супер стабилен... но.... бидејќи користам NAT, не ми стигаат повеќе од 130-140Mbps (пробано и со и без fastpath)

Бриџот на микротикот е исклучен бидејќи користам core switch така што: 1 лан порта е телекабел, 2 лан порта е телеком, 3та лан порта оди до switch.

Разбирам дека RB951G има ограничувања во облик на процесорска снага, па прашањето е: кој уред од mikrotik е соодветен за мене за да можам да добивам 1Gbps routing преку NAT?

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,191
    6,303
    27 Март 2014
    RB4011, hAP AC2

На Ron0n и bxxxn им се допаѓа ова.
  16. smole

smole
    Unstoppable

2,925
    3,275
    18 Април 2007
    Како можам да спречам уред да се конектира на wifi според MAC адреса?

17. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Wirelesss -> Access List -> впиши ја мак адресата во полето и одштиклирај Authentication

shooter, Lokvan и на smole им се допаѓа ова.
  18. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

291
    175
    5 Февруари 2016
    Една голема благодарност до @HardCorec !! Сетирање Микротик рутер со сите марифети во ноќните вечерни часови и покрај мојата неукост (неможев еден ресет да направам).
    ако не е постов за тука ги замолувам модераторите да го преместат.

На Oktar, bxxxn, DrMTR и уште 4 други им се допаѓа ова.
  19. smole

smole
    Unstoppable

2,925
    3,275
    18 Април 2007
    Пред некој ден на RB2011 од една страна и мерач за континуитет на кабел NF-8601 од друга страна мерев дали кабелот е ок, после ова кога ќе уклучам кабел во компјутер ми вика unidentified network (светка сијаличката од портот) и не зима IP адреса, а од другите портови од 2011 ја дава мрежата.

Сум го ебал портот?

20. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    Највероватно, пробај со статички адреси дали ке биде се во ред или спушти го портот на 10mbps Full.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  21. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

830
    279
    18 ноември 2013
    Машко
    Пред некое време пишав ама никој не ми одговори па пак да си прашам. Имам Mikrotik RB951G-2HnD со изгорена WAN порта другите порти се воред. Е сега сакам втората порта да ја направам да е WAN , барав по интернетот ама не најдов. Па ако можи некој да ми кажи шо како , би му бил благодарен.

22. Oktar

Oktar
    Guru

3,265
    9,399
    23 oктомври 2012
    Машко
    Нема такво нешто како дедицирана WAN порта на Mikrotik RB951G-2HnD. Било која порта може да биде WAN. Само треба да ја префрлиш конфигурацијата со која ти била врзана првата порта на некоја друга порта и тоа е тоа. Малку е покомплицирано од вака објаснето, ама би требало да се снајдеш.

23. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

830
    279
    18 ноември 2013
    Машко
    Знам тоа ама по дифолт скриптата што е Quick Setup за WAN порта ја мести првата. Е сега незнам кој конфизи точно треба да ги сменам да се на втората порта за да втората е WAN порта.

24. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,121
    4,278
    4 ноември 2013
    Машко
    pppoe-out1, двоклик на него --> interface стави на ether2, извади го кабелот за интернет од ether1 и штекни го на ether2.

Oktar, AndrejFerdzo, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. SmartGuru

SmartGuru
    Gaining Experience

317
    278
    27 Јануари 2013
    Машко
    Junior Ruby on Rails Developer
    Quck Setup конфигурацијата ги става сите останати порти во bridge.. ке има конфликт

Сподели

Вчитување...