1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

  1. BorisSapphire

    BorisSapphire
    On your way to fame

    716
    519
    11 ноември 2015
    Машко
    Може некој да помогне зошто неможам локално преку Wi-Fi да пристапам до одредени уреди кој што имам отворено порти до нив, а на од надвор ги пристапувам. (закачен сум од телефонот на вифи дирекно на рутерот и немам пристам до клиентите што имам отворено порти, а од надвор имам пристап)
     
  2. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    Дај PrtSc од IP Address, IP Routes и NAT
     
  3. smole

    smole
    Unstoppable

    2,997
    3,386
    18 Април 2007
    "comes with a compact and professional looking solid metal enclosure in matte black"

    "IPsec hardware acceleration" - превод?

    Цена: 206 eur
     
  4. DrMTR

    DrMTR
    Guru

    6,256
    6,366
    27 Март 2014
  5. smole

    smole
    Unstoppable

    2,997
    3,386
    18 Април 2007
    За до МК можеби, за до ГР/БГ 240 испаѓа.

    Утре ќе прашам во Тринити дали може да се нарача и по која цена, мојот CRS112 беше по порачка 2 недели чекав.
     
  6. BorisSapphire

    BorisSapphire
    On your way to fame

    716
    519
    11 ноември 2015
    Машко
    Може некој да помогне, веке имам креирано два DHCP сервери на ether2 и ether3. Сакам да ги поделам во два посебни Vlan-а.
    ether2 да биди Vlan10
    ether3 да биди Vlan20
    Vlan10 да биди Trunk
     

    Прикачени датотеки:

    • 1.jpg
      1.jpg
      Големина:
      223.3 KB
      Прегледи:
      33
  7. BorisSapphire

    BorisSapphire
    On your way to fame

    716
    519
    11 ноември 2015
    Машко
    Нема некој што може да ми помогне?
     
  8. shooter

    shooter
    Gaining Experience

    535
    332
    2 Март 2010
    Машко
    Добро нема ли од Mikrotik некој рутер-свич со 16 порти? Како шо гледам идат 8 па 10 па 24.
     
  9. smole

    smole
    Unstoppable

    2,997
    3,386
    18 Април 2007
    После 3 години без некој месец еве ги моите импресии од RoS и Mikrotik:

    Да немав лошо искуство со некој (тогашен) high end рутер TP Link 3600 - при голем traffic заглавуваше и бараше рестарт, никогаш нема да се замарав да мењам марка и подучувам нов OS, особено не за нешто тривијално (за мене) како рутер.


    Pros:

    -Стабилни се, тука нема збор. Reboot не е потребен бидејќи не заглавуваат како останатите consumer уреди;

    -Основната конфигурација е доволно лесна за set it and forget it намена;

    -Wireless-от им е сосема ок како квалитет и домет на сигнал за моите потреби;

    -Има чести апдејти на OS и на FW;

    -Winbox е закон;

    -Нудат многу features за цената;

    -Добро се направени, најчесто од метал и делуваат цврсто и издржливо


    Cons:

    -Кога ќе треба да се мести нешто покомплицирано како dual WAN (failover, load balancing и сл.) без гуглање и помош од поискусните членови ништо не правиш ако си релативен RoS n00b како мене, било да ти влезат у рутер или да ти напишат скрипта која треба да ја пејстнеш;

    -Освен PPTP VPN кој може да се намести од Quick Set (а кога ќе се приклучиш на ова не можеш по default да ги пингаш другите уреди во мрежата), јас и после 100 читања и пробувања да конфигурирам било каков друг вид на VPN (SSTP, L2TP/IPSec, IKEv2) никако не успеав истото да го направам а би сакал да го имам ова кога веќе уредите го поддржуваат;

    -Доделувањето на IP адреси од назад (IP range 192.168.0.2-192.168.0.50) - на пр. прв уред добива 192.168.0.50 , следен 49 и така нананзад е најглупата работа која ја имам видено, нема никаква смисла и најиритирачки од сè е што нема начин оваа глупост да се смени со скрипта или на некој друг начин;

    -Ти сере ако го исклучиш од струја без да му дадеш претходно таква команда


    Уредите се користат во домашна и работна средина (не-IT сектор):
    2 x RB2011UiAS-2HnD-IN
    1 x CRS112-8P-4S-IN
    1 x hAP AC^2

    Свесен сум дека Mikrotik прави производи првествено за enterprise околина, но доколку некогаш направат полесен gui кој ќе може со пар кликови да направи тоа што сакаш ќе биде полн погодок и ќе може да го напаѓаат consumer пазарот, нешто налик на тоа што во моментов прават Ubiquiti Nеtworks со нивниот централизиран и графички топ систем за администрација.

    Прашано за RB4011 во Тринити - не знаат кога би можеле да имаат и по која цена.
     
    turbiny, krema, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. 123456

    123456
    Gaining Experience

    897
    467
    12 Април 2013
    Машко
    Јас никако не можам да му направам ресет на хап ац2 што не пробав, еднаш успева еднаш не успева, проблем е што кога ке го поврзам Mи рутерот едноставно се блокира микротикот,користев ова упаство.
    при прво конектирање работи 5мин и толку све е блокнато на микротикот,еве 1 саат пробувам фактори да му направам не сака да се врзе ни преку мак адреса преку винбох,никако 30-30-30 идам, и други варријанти.
     
  11. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    30-30-30 ке упали кај некој Кинез, кај микротикот не функционира.
    Изгаси го од струја (микротикот), држи ресет и така додека го држиш ресетот уклучи го бордот и држи на ресетот уште некој 10 секунди.
     
    На BlackOuttheWoRlD и godovic им се допаѓа ова.
  12. godovic

    godovic
    Intern

    18
    0
    5 Септември 2007
    Дали некој успеал да испреговара оптика од провајдер директно во микротик без модем?
    Јас имам такво искуство со еден провајдер кој за жал работи само со правни лица.
     
  13. Steff_92

    Steff_92
    Gaining Experience

    116
    52
    28 Јули 2017
    Машко
    Не го сфатив прашањето.
    Дали некој успеал во смисла технички ?

    Ако е тоа тогаш да, Микротик со SFP може да се конфигурира.
     
  14. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    Може. ако ти дозволи операторот (од каде што добиваш сервис).
     
    На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Steff_92

    Steff_92
    Gaining Experience

    116
    52
    28 Јули 2017
    Машко
    Може да не дозволи ?
    Зошто би било тоа така, едноставно не сакам нивен уред да користам.

    Со T-Mobile на Fibernet пакет нема таков проблем, со Telekabel ќе се распрашам деновиве.
     
  16. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    Сигурен си за Телеком? :)
    Јас кај мене дома имам нивна оптика па не дозволуваат да си го користам MikroTik-от, поточно нивниот уред е во Bridge Mode па со лан кабел оди до мојот микротик.
     
    На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Steff_92

    Steff_92
    Gaining Experience

    116
    52
    28 Јули 2017
    Машко
    Да 100%, Микротик CRS125 беше сетиран со фиксни IP адреси кон нив, Fibernet пакет од 50/50.

    Мора да ти дозволат и тебе, ако си правно лице побарај преку твојот агент и ќе дојдеш до технички лица (три-четворица) што знаат што треба и што бараш и ќе ти дозволат, ама патот е неколку дена и десетина долготрајни повици.
     
  18. BorisSapphire

    BorisSapphire
    On your way to fame

    716
    519
    11 ноември 2015
    Машко
    Некој да ми помогне во врска со Port Knocking, неможам да го подесам за од надвор, локално ми работи.
     
  19. FreakyDroid

    FreakyDroid
    On your way to fame

    498
    514
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Имам прашање. Ми препорачаа да земам Микротик рутер за дома, за 100mbit конекција. Не знам колку е битно колку уреди ќе се користат но еве: 2 десктоп, 1 лаптоп и 2-3 мобилни уреди. Од интернет провајдерот ми рекоа да земам RB260GS. Прашањето е, дали овој рутер е погоден за мојата намена, ако е во ред од каде да го купам, а ако не е во ред кој рутер би ми го препорачале.
     
  20. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    убаво ти кажале од операторот само уште овај уред да имаше WiFi :) (RB260GS е Switch)
     
    На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  21. HocusPocus

    HocusPocus
    On your way to fame

    964
    566
    3 Јули 2007
    RB260GS е свич не е рутер.

    Земи си hAP ac², прашај во овернет или тринити
     
    На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  22. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    RB962UiGS-5HacT2HnT – ALL4NET
     
    На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  23. FreakyDroid

    FreakyDroid
    On your way to fame

    498
    514
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Благодарам на одговорите. Разликата во цена од тие два што ми го препорачувате е 65 евра. За мојата намена, ако одам со поевтиниот дали тоа ќе прави некоја значителна разлика?
     
  24. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,101
    4,375
    4 ноември 2013
    Машко
    Дај да видам што споредуваш.
     
  25. FreakyDroid

    FreakyDroid
    On your way to fame

    498
    514
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer

Сподели

Вчитување...