1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако немаш потреба од SFP тогаш земај го тој од HocusPocus
   
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Дрво сум за мрежи, гуглав SFP и колку што разбирам од википедија овој конектор е за уштекување на оптички кабел. Ако е така да, планиран е оптички интернет, но колко што ги разбрав луѓево од оепраторот, они ми рекоа дека оптичкиот кабел го носат до куќа и после без пари ставаат дел/уред што го претвара сигналот да се пушти преку лан кабел па истиот да се уштека во рутерот. Прашањето ми е, дали ова има иста намена со SFP на скапиот рутер и дали има разлика од тој што ќе го стават без пари од операторот?
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Па разлика не знам дали ке има бидејќи не знам каков уред ке ти стават, а подобро е оптиката да ти е штекната директно во MikroTik-от.
  На рутерот што го предложи HocusPocus немаш SFP влез, на поскапиот има, но, да знаеш дека треба да си купиш и SFP модул доколку сакаш да го користиш SFP портот.
   
 4. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  282
  173
  5 Февруари 2016
  кога сме кај микротик уште едно noob прашање ме интересира предности што би ги добил од овој рутер
  Mikrotik RB951G-2HnD во моментов имам рутер од T-home Huawei .. солидно си брка работа ретко се блокира... на него имам приклучено еден статичен компјутер, два телевизори за Max-tv не за интернет, и еден кабел иде до свич на тој свич имам три мајнинг ригови поврзани за интернет, на wi - fi има уклучено три лаптопи, четири мобилни и еден телевизор. ако може некој на кратко да ми објасни што би би добил со овој рутер може да го земам што се вика гратис ама незнам што би добил и колку време би изгубил на сетирање благодарам однапред се надевам ке добијам некој макар краток одговор :)
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке добиеш 5 гигабитни порти, стабилен WiFi + RouterOS, неспоредливо е подобар од Huawei-то.
  Во поглед на конфигурирање... не знам, ако до сега не си работел RouterOS тогаш ке ти биде многу комплицирано, но, затоа сме тука, да помогнеме.
   
  Lokvan, krema, skullmonkey и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  282
  173
  5 Февруари 2016
  Како и секогаш, не сум видел ништо слично бар во МКД толку луѓе со добра мисла и хуманост. Не бевме порано толку покварена држава ама ваљда системот немаштијата ги расипува луѓето, фала на брзиот одговор Харкорец тоа си мислев дека без антени дали е добро вифито дека реално хуавеито ми го покрива 90% од станот, а за подобар не се сомневав дека читав за микротикот и за RouterOS, само незнаев што добивам у принцип по пишаното не добивам нешто многу освен стабилност и квалитет :) што секако е доста битно :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  НАПОМЕНА за сите кои немале искуство со Микротик. Рутерите МОРА да се сетираат и тоа е светлосни години над обичните плаг н плеј рутери! За секоја ебана ситница мора да напраите рута, кураца палац и све остало. Микротик е буквално машина, ПЦ, рај за оние што сакаат да си играат. За тие другите што не сакаат да имаат дилема дали им работи или не им работи рутерот нек идат на други домачи варијанти... линксис, тренд нет итн итн...

  Јас на пример имам проблеми со Raspberry pi-то и порано знаев дека НЕ Е ДО РУТЕРОТ затоа што таму нема што да се сетира... има ама минимално. Сега откако имам Микротик, увек морам за две работи да мислам. Мене ми е тоа интересно, али за други е мрак. Да не речете не сме кажале...
   
  На TexasUS, mdeni, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Сега баш зборев со техничар од операторот, они ми ги предлагаат овој уред и ми викаат дека нема потреба да ставам појако
  RB941-2nD-TC – ALL4NET

  Ако сакам појако викаат овој, но нивно мислење е дека нема потреба
  RB951G-2HnD – ALL4NET

  Немало потреба од рутер со SFP зошто не им одговарало на нивната мрежа, ми објасни човекот зошто, но не разбрав.
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Кажи ми каков пакет на интернет имаш (капацитет на линија).
   
 10. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Во моментот имам “обичен“ интернет 18/10mbit, но сакам да земам од оптичкиве пакети што ги нудат и најјаката понуда им е 50/50. Ја им барам 100ка и ми викаат дека ќе може да се договориме, но ми предлагаат да одам со 50/50 па ако сакам повеќе да ставам 100ка понатака. Они ме убедуваат дека џабе ќе плаќам за 100ка и дека 50 е повеќе од доволно. Колку е ова точно не знам.
   
 11. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Земај го тој што ти го предложи HocusPocus и не се замарај со тие од операторот.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Во ред, ти благодарам многу за сите одговори!
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  203
  33
  24 Јануари 2010
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,299
  27 Март 2014
 16. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  203
  33
  24 Јануари 2010
  moze li da mi kazes kolku ima range wifi ako si go koristel.
  dali bi zadovolil eden sprat kuka spalna salon da receme?
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,299
  27 Март 2014
  На 2.4гхз е сосема нормално, на 5гхз стандардно губи доста сигнал посебно ако има доста зидови во куќата. Мислам дека би задоволил тоа што го бараш.
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,115
  4,269
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке ги задоволи твоите потреби, земај и уживај.
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  2,920
  3,264
  18 Април 2007
  Rb4011 цена[​IMG]
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cogscape

  cogscape
  Intern

  18
  21
  28 Јуни 2016
  Машко
  Да се надоврзам со прашање на муабетов од пред еден месец - дали може некој да потврди дека не е возможно да се поврзе сопствен ОНТ модем (Микротик СФП модул) на местото на рутер-модемот кој доаѓа со оптичките пакети на телеком (Huawei HG8245)?

  Според тоа што го имам читано и важи за други оператори во странство, за да се поврземе во оптичката мрежа на некој оператор потребно е да имаме компатибилен ОНТ модем - во случајот со Телеком тоа е Huawei рутерот.

  Исто така, колку што знам телеком контролата врз апдејти, интернет брзина/бандвит и тв канали ја прават во однос на одреден уред односно MAC адресата на истиот, па дали ова би можело да се бајпасира со MAC cloning можноста на RouterOS ?
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  2,920
  3,264
  18 Април 2007
  Телеком нема да се сложат ти да користиш твој ONT, не ни прашувај.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Дали е возможно со mikrotik рутер (rb951g-2hnd) или некој сличен да се приоритизира одреден интернет сообраќај со цел да се намали ping ако се користи како 2 рутер (првиот е опран ЗТЕ без можност да работи во bridge mode). Целта е да се намали ping во игри (ако на друг компјутер паралелно се користи youtube/torrent etc.) (се префлив од WADSL (кој беше претерано спор ама имав одличен пинг без за се зголеми ни 1мс ако уклучам torrent) на ADLS кој е катастрофа (недај боже некој yt да уклучи додека играш).

  И како се држи RB951G-2HND во 2018 (дали вреди да се купи) ? Брзина на wireless не е битна (битно е да фаќа подалеку). Исто така 5ghz wi-fi не е потребно.
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,138
  1,524
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Каков чипсет адаптер (PCIe или USB) би препорачале за ПЦ во комбинација со Микротик hAP AC2?

  Моментално користам EDUP USB стик со Realtek 8812AU чипсет и некако не се сакаат со рутерот или јас нешто имам пипнато у сетинзи којзнае ама сакам интерна WiFi картичка да земам па гледам понуди по алиекспрес има верзии со Интел чипсет и БТ5.0 и нешто као Килер со Атерос чипсет претпоставувам дека е.
   
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  2,920
  3,264
  18 Април 2007
  Интелов чипсет со АС вифи.
   
  На gremlin и Oktar им се допаѓа ова.
 25. DEJANRESEN

  DEJANRESEN
  Intern

  2
  0
  4 Јануари 2019
  Машко
  Здраво,нов сум и не знам можда муабетов е во друга тема ако е така исправетеме..прашањево ми е како да ограничам интернет брзина на wifi рутер linksys wrt54gh,бидејки комшииве се закачиле на youtube...
   

Сподели

Вчитување...