1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

1. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,887
    3,796
    4 ноември 2013
    Машко
    Ако немаш потреба од SFP тогаш земај го тој од HocusPocus

2. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Дрво сум за мрежи, гуглав SFP и колку што разбирам од википедија овој конектор е за уштекување на оптички кабел. Ако е така да, планиран е оптички интернет, но колко што ги разбрав луѓево од оепраторот, они ми рекоа дека оптичкиот кабел го носат до куќа и после без пари ставаат дел/уред што го претвара сигналот да се пушти преку лан кабел па истиот да се уштека во рутерот. Прашањето ми е, дали ова има иста намена со SFP на скапиот рутер и дали има разлика од тој што ќе го стават без пари од операторот?

3. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,887
    3,796
    4 ноември 2013
    Машко
    Па разлика не знам дали ке има бидејќи не знам каков уред ке ти стават, а подобро е оптиката да ти е штекната директно во MikroTik-от.
    На рутерот што го предложи HocusPocus немаш SFP влез, на поскапиот има, но, да знаеш дека треба да си купиш и SFP модул доколку сакаш да го користиш SFP портот.

4. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

81
    63
    5 Февруари 2016
    кога сме кај микротик уште едно noob прашање ме интересира предности што би ги добил од овој рутер
    Mikrotik RB951G-2HnD во моментов имам рутер од T-home Huawei .. солидно си брка работа ретко се блокира... на него имам приклучено еден статичен компјутер, два телевизори за Max-tv не за интернет, и еден кабел иде до свич на тој свич имам три мајнинг ригови поврзани за интернет, на wi - fi има уклучено три лаптопи, четири мобилни и еден телевизор. ако може некој на кратко да ми објасни што би би добил со овој рутер може да го земам што се вика гратис ама незнам што би добил и колку време би изгубил на сетирање благодарам однапред се надевам ке добијам некој макар краток одговор :)

5. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,887
    3,796
    4 ноември 2013
    Машко
    Ке добиеш 5 гигабитни порти, стабилен WiFi + RouterOS, неспоредливо е подобар од Huawei-то.
    Во поглед на конфигурирање... не знам, ако до сега не си работел RouterOS тогаш ке ти биде многу комплицирано, но, затоа сме тука, да помогнеме.

Lokvan, krema, skullmonkey и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

81
    63
    5 Февруари 2016
    Како и секогаш, не сум видел ништо слично бар во МКД толку луѓе со добра мисла и хуманост. Не бевме порано толку покварена држава ама ваљда системот немаштијата ги расипува луѓето, фала на брзиот одговор Харкорец тоа си мислев дека без антени дали е добро вифито дека реално хуавеито ми го покрива 90% од станот, а за подобар не се сомневав дека читав за микротикот и за RouterOS, само незнаев што добивам у принцип по пишаното не добивам нешто многу освен стабилност и квалитет :) што секако е доста битно :)

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  7. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,592
    2,712
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    НАПОМЕНА за сите кои немале искуство со Микротик. Рутерите МОРА да се сетираат и тоа е светлосни години над обичните плаг н плеј рутери! За секоја ебана ситница мора да напраите рута, кураца палац и све остало. Микротик е буквално машина, ПЦ, рај за оние што сакаат да си играат. За тие другите што не сакаат да имаат дилема дали им работи или не им работи рутерот нек идат на други домачи варијанти... линксис, тренд нет итн итн...

Јас на пример имам проблеми со Raspberry pi-то и порано знаев дека НЕ Е ДО РУТЕРОТ затоа што таму нема што да се сетира... има ама минимално. Сега откако имам Микротик, увек морам за две работи да мислам. Мене ми е тоа интересно, али за други е мрак. Да не речете не сме кажале...

На skopje_mkd и HardCorec им се допаѓа ова.
  8. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Сега баш зборев со техничар од операторот, они ми ги предлагаат овој уред и ми викаат дека нема потреба да ставам појако
    RB941-2nD-TC – ALL4NET

Ако сакам појако викаат овој, но нивно мислење е дека нема потреба
    RB951G-2HnD – ALL4NET

Немало потреба од рутер со SFP зошто не им одговарало на нивната мрежа, ми објасни човекот зошто, но не разбрав.

9. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,887
    3,796
    4 ноември 2013
    Машко
    Кажи ми каков пакет на интернет имаш (капацитет на линија).

10. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Во моментот имам “обичен“ интернет 18/10mbit, но сакам да земам од оптичкиве пакети што ги нудат и најјаката понуда им е 50/50. Ја им барам 100ка и ми викаат дека ќе може да се договориме, но ми предлагаат да одам со 50/50 па ако сакам повеќе да ставам 100ка понатака. Они ме убедуваат дека џабе ќе плаќам за 100ка и дека 50 е повеќе од доволно. Колку е ова точно не знам.

11. 123456

123456
    Gaining Experience

358
    143
    12 Април 2013
    Машко
  12. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,887
    3,796
    4 ноември 2013
    Машко
    Земај го тој што ти го предложи HocusPocus и не се замарај со тие од операторот.

На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Во ред, ти благодарам многу за сите одговори!

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...