1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  162
  128
  20 Јуни 2009
  Пишав домашна употреба. Колку корисници? 5, 10 со се гости?
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,921
  3,268
  18 Април 2007
  Добро упатство за L2TP/IPSec - сервер клиент?
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Да се пофалам, зедов денес MikroTik hAP AC RB962uigs и да знаете ке бидам малку досаден на темава зошто има многу работи што не ми се познати во него. :) 20180918_152513.jpeg

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На godovic, DrMTR, Oktar и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  2,921
  3,268
  18 Април 2007
  Да се пофалам и јас денес земен CRS112-8P-4S-IN + 48V 2A PSU дополнително, на ред е (обид за) конфигурација на VLan.

  [​IMG]

  Купено од Тринити системи, 12744 ден.
   
  Последна промена: 18 Септември 2018
  На godovic, Oktar, boro1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  На BorisSapphire и smole им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  8,822
  8,570
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со ваква опрема нуклеарки се контролираат :D
  Нека ви возат со полна пареа. :)
   
  BorisSapphire, HardCorec и на smole им се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Со ова се контролираат нуклеарки :)
  MikroTik

  CPU core count 72
   
  fikus, krema и на DrMTR им се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  8,822
  8,570
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брееееееееееее :)
  72 зрна, шу збориш бе брате!

  Утнав малку во бројчињата :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Почнувам со прашањата, доколку има некој прашања без веза ве молам не ми се смејте :D
  Дали можам да сортирам уреди по MAC адреса во Vlan?
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Не знам како мислиш "да ги сортираш по MAC", кога креираш VLAN ке си го именуваш онака како што сакаш ти, па според тоа ке си го "сортираш", односно ке знаеш кој VLAN за каде ти е.
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Да те разбирам, но пример имам креирано три Vlan-а(1,2и3), но имам закачено два свича на Port2 и Port3, клиентите дали можам да ги сортирам по MAC кој Vlan да го го слушаат?
   
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Епа неможам баш така да ти одговорам на прашањево...
  Прво не знам каква ти е мрежата, дали тие свичеви се manageable или се некој тп линк/шит од 100 денари. За правилно да ги извозиш тие VLAN-и и да ги делиш тие или таа група на корисници потребно е тие да доаѓаат од различен порт или од различни точки/свичеви.

  Да ти објаснам поедноставно:
  На Ether1 чекаш 2 групи на корисници, првата група ти е на ether1 на manageable switch каде што имаш ставено VLAN1991, втората ти е на ether2 и имаш ставено VLAN1992 а ether10 ти е во Bridge со MikroTik-от (преку Ether1), во овај случај ставаш VLAN1991 и 1992 на Ether1 на MikroTik-от и така ке си ги поделиш корисниците во 2 групи и ке знаеш кој од каде доаѓа, а ако користиш обичен свич во тој случај нема да завршиш работа.
   
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Сакам 3те Wi-Fi-ња што ги имам да ги ставам во посебен Vlan.
   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Дали тие вифиња ти се штекнати во посебен порт на микротикот... или одат во некој свич па тој свич оди во микротикот, па од другото вифи имаш друг свич или и тој рутер завршува во посебен етернет порт на микротикот или... незнам како...
  Плс објасни ја целава ситуација за да можам да сватам и да ти помогнам.
  Објасни и зошто сакаш да користиш влан, дали за да ги делиш корисниците и да не се гледаат еден со друг или?
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Поентата ми е.. од микротикот да го користам вифи-то 2г и 5г со скриено име само јас, додека остранатите 3 вифи да ги ставам во влан каде што целиот влан ке биде изолиран од мојата мрежа.
  Еден влан што ке ги слуша сите останати и еден што ке биде изолиран само за 3те вифи.
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Извини другар ама немам појма што сакаш...

  Не знам ни каде ти се тие 3 вифи ... дали се рутери во канцеларии или во други соби во твојата куќа/стан или сакаш да креираш виртуелни ап-а или... не знам.

  Ако не знаеш да објасниш тогаш нацртај во пеинт.
   
 20. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  438
  332
  26 Јуни 2012
  Машко
  Јас ако те разбрав, тебе ти требаат само 2 VLAN-ови. Еден за тебе пример VLAN10 за од микротикот, и VLAN20 за трите WiFi. Сакаш да ги одделиш микротикот и тие трите во засебни VLAN-ови така ли? Да си имаш како public/guest и private одделна мрежа.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Точно така. :))))
   
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Ми дојде и друга идеа само незнам дали може да се изведе... пример дали може да направам два DHCP сервери, едниот да биди пример на порт1 а другиот да биди на порт2 кај што ке бидат 3те фиви. На 3те вифи ке им направм guest вифи кој што ке бидат пак изолирани а public ке си го направам за мене со Enable WDS.
   
 23. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Ова ти е изводливо, а тоа со VLAN-ите, НЕ :)
   
  G4M3R, Oktar и на BorisSapphire им се допаѓа ова.
 24. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  438
  332
  26 Јуни 2012
  Машко
  Битребало да може, а за сигурно како ќе биде сетапот ќе ти одговори HardCorec :). Сетирај само pool со адреси од различна мрежа/сабнет и конфигурирај ги на интерфејсите.
  Види и тука ако е микротикот ти е „главен“ рутер Manual:IP/DHCP Server - MikroTik Wiki
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Имам на 4-5 адреси една иста порта што треба да ја отворам, но имам проблем неможам да ги пристапам ни во локална мрежа ни од надвор. Ми треба опцијата како на TP-Link Service Port/Internal Port, барав нешто на нет но неможам да најдам како да ги подесам.
   

Сподели

Вчитување...