1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,140
  4,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Bridge --> ports --> ether2 штиклирај и клик на (црвениот) X
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  hap ac2 2гх повеке од 30мбс не мрда, 5г иде до 95мбс, имаше рецензија за рутеров од @DrMTR ама не можам да ја најдам, незнам кој му е ку.ац.
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  На која верзија fw си сеа?
   
 4. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  последна 6.43.12

  еве и денес после фабричко ресетирање, пак исто дава 2.4 30мбс, 5г 95мбс
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,162
  1,552
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На што тестираш на кој клиент?
   
 6. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  Уклучи ги двата Chains во HT табот и сетирај Channel Width 20/40
   
 7. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  ako e ova ne gledam toa width ?

  chain.jpg
   
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
 9. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  исто прво одев ец па це истата брзина 5гб 95, 2.4 40мбс.
   
 10. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  Пушти скрин од Registration табот
   
 11. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  regs.jpg
  ova?

  Беда на спеедтест

  regs.jpg

  Сега гори рутеров многу жежок е.
   

  Прикачени датотеки:

 12. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,140
  4,355
  4 ноември 2013
  Машко
 14. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  на 4 уреди..

  4test.png
   
 15. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  добро никој нема друг хап ац2 со последен апдејт дали има проблем со 2.4 брзината?
  пробано вчера на друг нет, исти гавол 2.4 не мрда, 5г лета.
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,140
  4,355
  4 ноември 2013
  Машко
  По втор пат, смени фреквенција (на 2.4) па пиши дали е ок.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  другар сите фрекввенции ги пробав и на мојот и на другиот, исти гавол
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,140
  4,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Проба со downgrade на 6.43.8?
   
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Што сега да го вракам назад на 6,43.8? пошто сега ми е 6.43.12
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Мене ми е ок со 2.4 баш сега пробав ради тебе. 65-70 down иде, а нетот е 100.

  Иначе мене после power loss hac AC^2 не ми даваше нет, ни со restore не се среди па му акнав фактори ресет и сега е ок.
   
 21. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  како правиш фактори ресет?

  кога ке го исклучам 5г брзината оди до 50мбс, го уклучам 5г, брзината на 2.4 се преполува.
   
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  1. Turn off the device power.
  2. Hold the reset button and do not release.
  3. Turn on the device power and wait until the USER LED labeled with “ACT” starts flashing.
  4. Now release the button to clear configuration.
  5. Wait for a few minutes for the router to clear and restore the factory settings.
  If you release the reset button after the LED stops flashing, you have to redo everything again.

  Source
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  ARM архитектурата сеуште не е испеглана за вифи . ЛАН се ѕверови.
   
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  641
  442
  11 ноември 2015
  Машко
  Да ми помогне некој.. сакам да гледам искористеност на интернетот.
  Лимитиран сум на 400+ гб месецно, па од време на време сакам да имам некаква прегледност колку имам истрошено. Сакам да имам преглед во секое време колку сум истрошил и нормално секој месец да се ресетира.
   
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  без надворешенен мониторинг софтвет потешко, или пак со Userman.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...