• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mikrotik - Генерална дискусија

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Здраво дечки, сакам да го земам MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC и на него на усб портата да ставам екст. хдд и да си го користам низ мрежата за таму да симнувам филмови, да ставам други датотеки со кои што би работел преку сите компјутери од таа мрежа, со тоа што ќе направам мапа на нетворк драјв и би си пуштал и филмчиња, ажурирал и користел другите датотеки, итн.
Дали е ова изводливо, или си правам бајрам на мозокот?

Едит:
По тоа што истражив ќе може, ама претпоставувам ќе биде многу споро.
Така да ќе морам да си кренам некое нас системче и да си го врзам на мрежата, е сеа за најефтино дали да си играм со распбери пи 4 или да си купам синолоџи?
Бајрам.

Практично јуселс е портата.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво дечки, сакам да го земам MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC и на него на усб портата да ставам екст. хдд и да си го користам низ мрежата за таму да симнувам филмови, да ставам други датотеки со кои што би работел преку сите компјутери од таа мрежа, со тоа што ќе направам мапа на нетворк драјв и би си пуштал и филмчиња, ажурирал и користел другите датотеки, итн.
Дали е ова изводливо, или си правам бајрам на мозокот?

Едит:
По тоа што истражив ќе може, ама претпоставувам ќе биде многу споро.
Така да ќе морам да си кренам некое нас системче и да си го врзам на мрежата, е сеа за најефтино дали да си играм со распбери пи 4 или да си купам синолоџи?
Го имам истиот веќе 3 години. Тоа што сакаш да го изведеш е можно, но нема да биде ефикасно како што си го замислил, затоа што сепак ова е рутер не е НАС базирано решение. Земи си RPI4 бидејки има гигабитна LAN порта, и врзи го во рутерот. Потоа инсталирај ftp server на пи-то, или пак користи SAMBA за да шеруваш фајлови.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Го имам истиот веќе 3 години. Тоа што сакаш да го изведеш е можно, но нема да биде ефикасно како што си го замислил, затоа што сепак ова е рутер не е НАС базирано решение. Земи си RPI4 бидејки има гигабитна LAN порта, и врзи го во рутерот. Потоа инсталирај ftp server на пи-то, или пак користи SAMBA за да шеруваш фајлови.
Дали случајно имаш пробано да видиш дали е ефикасно со Xiaomi R3G со Samba преку LuCI? Го имам така ми стои, барем да му најдам некоја употреба плус ќе се позанимавам викендов.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
Дали случајно имаш пробано да видиш дали е ефикасно со Xiaomi R3G со Samba преку LuCI? Го имам така ми стои, барем да му најдам некоја употреба плус ќе се позанимавам викендов.
Имам тестирано со тој рутер но со Padavan фирмвер и работи одлично. Со OpenWRT немам тестирано.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,630
1,081
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
734
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,516
4,156
Решен сум на RB2011 со Телекабел оптика да додадам втор (failover) WAN - LTE интернет, мислам дека за многу ретко кога ќе снема интернет ќе ми биде доволен некој од пакетите на мобилните оператори.

Дали SXT LTE6 kit ќе ми врши работа? Некој го користел овој или претходниците?

Најбитно е да работи без заебанции бидејќи за usb LTE стиковите од Huawei и други има доста забелешки во wiki-то.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,516
4,156
Дали на МТ special dummy rulе to show fasttrack counters или defconf:fasttrack го покажува трансферот? Или е само download-от или ни тоа не е?

Телекабел немале бројач на трансфер за оптика бидејќи била неограничена.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
140
70
Куманово
Решен сум на RB2011 со Телекабел оптика да додадам втор (failover) WAN
Дали ова успешно го заврши ?

Јас земав ист модел рутер за failover и првата порта изгоре после пола час користење :)
Ме фати шубе дека е добар рутерот за таква reliable позиција.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,516
4,156
Дали ова успешно го заврши ?

Јас земав ист модел рутер за failover и првата порта изгоре после пола час користење :)
Ме фати шубе дека е добар рутерот за таква reliable позиција.
Не, треба да пробам дали 4Г ќе ми дава пристап до рутерот, да не е double nat па џабе да купувам SXE кој не е ефтин.
 
Последна промена:

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,475
1,007
Треба да купувам рутер до 50 евра, побитно ми е вифи од кабел. Не знам дали микротик е правилен избор, па да ве прашам за совет.
Ги гледав и Xiaomi рутерите, конкретно AX1800 ми личи добар со wifi 6.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
192
120
Треба да купувам рутер до 50 евра, побитно ми е вифи од кабел. Не знам дали микротик е правилен избор, па да ве прашам за совет.
Ги гледав и Xiaomi рутерите, конкретно AX1800 ми личи добар со wifi 6.
Ako ti e za wifi Mikrotik ne


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #789

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Треба да купувам рутер до 50 евра, побитно ми е вифи од кабел. Не знам дали микротик е правилен избор, па да ве прашам за совет.
Ги гледав и Xiaomi рутерите, конкретно AX1800 ми личи добар со wifi 6.
Јас го земав пред некое време AX1800 и топ си е. Не сум имал проблем ниту еднаш откако го поврзав (го користам врзан на Т-Хоум рутерот на кој му ја исклучив вифи мрежата), што не е нешто што можам да кажам за голем дел од другите рутери кои ги имам пробано. Не ми е ресетиран ниту еднаш во месеци.
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,475
1,007
Јас го земав пред некое време AX1800 и топ си е. Не сум имал проблем ниту еднаш откако го поврзав (го користам врзан на Т-Хоум рутерот на кој му ја исклучив вифи мрежата), што не е нешто што можам да кажам за голем дел од другите рутери кои ги имам пробано. Не ми е ресетиран ниту еднаш во месеци.
Имам читано дека на шаоми рутерите јазикот е кинески и нема начин за менување. Какво ти е искуството околу тоа?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #791

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Имам читано дека на шаоми рутерите јазикот е кинески и нема начин за менување. Какво ти е искуството околу тоа?
Има англиски. Овие се за европски пазар. Плус не е Шаоми туку Ми брендиран.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно