1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.4%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.4%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Е ајде сеа цццц за 9дена стига.мислев и на царина ке го пратат пошто кошта 40.50долари ама ок бидна све.

  lampa.png lampa1.png
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,463
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе изгоре таа во центар :)

  1003 Железничка
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Не сум знаел дека изгорела таа во центар, иначе бев уште тогаш железничка , иначе 1003 е мегунардона пошта и таму нема пристап за физички лица, не може да се подигне од таа локација.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,809
  10,364
  24 Јуни 2009
  Машко
   
  На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  662
  428
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Што се случува со нарачкиве? Во Март нарачани уште ништо нема стигнато...


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  мене барачка нарачана крај на февруар ми пристигна пред недела дена, главен изговор на прпдавачот беше кинеската нова година
   
  На Jovan4e и mkiptv им се допаѓа ова.
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,333
  2,096
  13 Јануари 2014
  Машко
  Имам пратка која од 22.05 стои во поштата во Карпош (1020) со забелешка "Vo Posta". Мало пакетче е, вредност нецело евро, така да сигурно не е за царини и такви работи заглавено.

  Да се јавувам во пошта, да чекам уште? Некако нема да ми е по ќејф ако ја вратат пратката, а и тоа не е исклучено од можности.

  ПС., немам намера да чекам известие дома. Поштарот за мојов реон е толку нестабилен што ми има носено известија ден-два пред да ја вратат пратката, со датум неколку дена стар, и пријавено е в пошта во неколку наврати.
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  742
  684
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  чим е више во карпош нема што царини чуда, и да имало нешто, ќе имаш само уплатница со пратката што ќе треба да ја платиш на подигање.

  Отиди до пошта види си, најверојатно ќе ти ја дадат на шалтер ако е извадена од магацин позади за достава на адреса.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,333
  2,096
  13 Јануари 2014
  Машко
  Работата е што сум во Дебар Маало, и сите пратки досега ги земам од кај железничка. Се десило да ми прошетаат пратка низ цело Скопје ама на крај од таму ја земам.

  Ај ако не се смени ништо денес, ќе одам утре до поштата во Карпош.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
 10. GorVel

  GorVel
  Intern

  5
  0
  20 Август 2016
  Колку време седи во локалната пошта пред да ја вратат?
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,262
  860
  8 Мај 2010
  Машко
  АСОС - 2 пара патики, пратката не стигна.
  Направена е повторна пратка (replacement) од нивна страна и пак не стигна.

  Алиекспрес нарачана е батерија за лаптоп, стигна само ливчето во пакетчето.
   
 12. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  Screenshot_2019-05-28-22-10-09.png

  И кај оди ова сега? Незнам кај е 1005. Никогаш не ми прошла од ваму. Од 1003 у Чаир директ иделе, 1010.
   
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,262
  860
  8 Мај 2010
  Машко
  1005 не е центар?
   
 14. GorVel

  GorVel
  Intern

  5
  0
  20 Август 2016
  Здраво на сите нов сум на форумов и најдов многу интересни информации. Немав купувано од Алиекспрес до пред 2 месеци кога направив 10 ти на рачки на производи околу 20 тина евра. Ги претам на 17Track (супер е апликацијата) и гледам дека една од нарачките по 25 дена сеуште не ја идентификува. Контактирав со продавачот и ми рече дека е пратена и дека ќе ургираат кај транспотрерот да ја пратат пратката затоа што и нив им било од корист што побрзо да ја добијам. Сте имале ли вакво искуство до сега инаку од тракинг бројот се гледа дека е HongKong Post Air Mail. Ви бладодарам.
   
 15. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  662
  428
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_3382.JPG

  Не ми стигна картонче. Дали да одам да ја подигнам пратката или да чекам?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,809
  10,364
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас би идел директ на {alter.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  Што би требало да значи ова? Пратена е на царинење? Вредноста која беше напишана на пратката е 4 долари, иако вреди повеќе. Не е технологија, туку козметика. upload_2019-5-31_18-53-52.png

  upload_2019-5-31_18-55-13.png
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,809
  10,364
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не значи дека ќе ја царинат, можеби е само царински преглед.
   
  На Tegla и BadGirl007 им се допаѓа ова.
 19. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  662
  428
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент

  Као не им била обработена пратката, им викам како не е обработена кога пишува на шалтер/испорака. Е сега, кога пишуело вака наредниот ден требало да се подигне. Не им ја разбирам политиката ама добро. Во Лептокарија се многу по услужни и кога пишува дека е пристигната во пошта ја наоѓаат и ми ја даваат... Веројатно овде имаат повеќе пратки и не се замараат.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас чекам 3 пратки веќе 50дена и сеуште ги нема, а вчера ми стигна пратка за 13 дена.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 21. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Иди директ, јас до сега за пратки сум добил картонче 2 - 3 пати, и околу 3 - 4 пати ми се има јавено поштарот да дојдам да си подигнам, а на последните пратки штом гледам дека е стигната во МК, му давам рок уште 1 - 2 ден, и штом гледам дека нема ни картонче ниту ми се има јавено поштарот, директ одам во пошта. Каде што следува следното прашање: "Доби картонче?" - Не, ми се јави поштарот. И фино лепо пратката си ја подигам.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,475
  4 Септември 2008
  Од Skopje PI 1004, ДО 1006 - CARINA

  Ова ми стои, бидејќи цела недела се матка пакетот кај нив, а итно ми е, дали можам да отидам и на лице место да го царинам? дали ова 1006 е железничка или?
   
 23. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  И мене вака ми стои од средата.
  Ако е царинета ќе добијам прво картонче?
  Нема зошто да е кога не надминува $20.
   
 24. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  upload_2019-6-3_17-14-15.png

  Сега треба да чекам да е пратена во мојот град? Пошто не добив никакво писмо деновиве за царинење.
   
 25. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Знае некој што се дешава со Yanwen поштата?
  Имав околу 40ина нарачки направени во рок од 1 недела, и сите стигнаа освем 14 што се пратени преку Yanwen.
  Вака и стои статусот цел месец
  C96AEB17-8DDF-40F3-B974-B9A133B1D739.jpeg

  бтњ што значи статусов
  38625B07-FFF2-4429-99F0-FB5F6ABBAD10.jpeg
   

Сподели

Вчитување...