• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    429

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
И јас сум во близина на тој регион. Имав иста ситуација каде што истава нотификација ми стигаше две недели ама никако да дојде поштарот со пратката или да ми остави картонче. На крај отидов директ во пошта таму позади за да ја подигнам и да се пожалам.
Во која пошта? Кај железничка или онаа маалската позади универзална?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
942
591
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
942
591
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Da ne znae nekoj slucajno DPD postata preku koj odi kaj nas ?
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Бев во пошта (кај железничка), на шалтер 19-20 (таму се RR пртките). За 2 минути завршив работа со лична карта и број на пратка.
 

kainn

Intern
29 септември 2017
27
9
Добро што се случува со Насловна

веке цела недела не работи странава знае некој што е работава или?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Оди директно на iframe-от (или како и да се вика тоа).
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,317
нешто до мене било проблемот не сакаше ништо да ми отвори во врска со posta.mk земав ресетирав рутер и сега си работи ок
Затоа што имат нешто како IP Ban list :)
Ако им пушташ премногу реквести (барања) за проверување на пратки (или имаш/делиш иста јавна ИП адреса со други луѓе кои тоа го прават) - те ставаат на таа бан лист, одреден период (не знам колку точно време).

2-3 пати ми се има ова десено, од дома или на работа од ви-фито не сака ништо да „учита“ (ни веб, ни тракер апликација), пуштање 4Г инстантно се се отвори.
 

kainn

Intern
29 септември 2017
27
9
Затоа што имат нешто како IP Ban list :)
Ако им пушташ премногу реквести (барања) за проверување на пратки (или имаш/делиш иста јавна ИП адреса со други луѓе кои тоа го прават) - те ставаат на таа бан лист, одреден период (не знам колку точно време).

2-3 пати ми се има ова десено, од дома или на работа од ви-фито не сака ништо да „учита“ (ни веб, ни тракер апликација), пуштање 4Г инстантно се се отвори.
хаха а така ли е, не сум знаел за ова, добро што имам динамична iP тогаш се менува кога давам ресет на рутер, ме чудеше пошто прашав другар и на него му ја отворало странава а на мене не, и викам дај да ресетирам рутер и бидна...
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,155
569
Скопје
Да не знае некој дали дхл стандард интернационален пакет до 2кг стига во дхл или во пошта? бидејќи на нивнава македонска страна немаат информации за стандарден пакет туку имаат само за поскапиот дхл експрес пакет.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
216
108
Здраво
Пред една недела имав нарачка од алиекспрес. Три ип камери. Пред еден месец од истите нарачав две ми стигнаа дома. Овие трите ги задржаа Скопје на царинење. Ми бара документи, фактури и трансакциона доказ колку се платени. 3 х 31 = 93евра. Колку би била царината за овие?
Исто така пишува можете да ни ги доставите документите по пошта или по маил. Јас пробав по маил да им пратам (скриншотови, полесно и побрзо) ама вика

This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

[email protected]

Дали знае некој зошто?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,319
1,400
127.0.0.1
petrov.mk
Здраво
Пред една недела имав нарачка од алиекспрес. Три ип камери. Пред еден месец од истите нарачав две ми стигнаа дома. Овие трите ги задржаа Скопје на царинење. Ми бара документи, фактури и трансакциона доказ колку се платени. 3 х 31 = 93евра. Колку би била царината за овие?
Исто така пишува можете да ни ги доставите документите по пошта или по маил. Јас пробав по маил да им пратам (скриншотови, полесно и побрзо) ама вика

This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

[email protected]

Дали знае некој зошто?
пред месец-два за околу 7000мкд. платив 2700мкд царина, па сметај.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,319
1,400
127.0.0.1
petrov.mk
А кои документи ги достави? И како? Преку пошта или маил?
Скриншот од али, скриншот од трансакцијата на мејл и тоа е, ми стигна во локална пошта со фактура :)
Пробај контактирај го продавачот да ти даде точна слика за тоа која сума ја ставил на пакетот.
Јас така успеав од реална 9500 да го намалам на околу 7000 пакетот за помала царина.
Разликата што ја намалив беше шипингот, бидејќи ако и кажеш вкупна сума ќе те царинат вкупно со шипингот.
Секако и пратив лажни(монтирани) скриншоти :D
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
216
108
Скриншот од али, скриншот од трансакцијата на мејл и тоа е, ми стигна во локална пошта со фактура :)
Пробај контактирај го продавачот да ти даде точна слика за тоа која сума ја ставил на пакетот.
Јас така успеав од реална 9500 да го намалам на околу 7000 пакетот за помала царина.
Разликата што ја намалив беше шипингот, бидејќи ако и кажеш вкупна сума ќе те царинат вкупно со шипингот.
Секако и пратив лажни(монтирани) скриншоти :D
Не знам како да лажирам скриншотови итд. Ми бара скриншот и од алиекспрес и од трансакциона. Најверојатно ќе им пратам вистински податоци, ќе дојде некаде 2000 денари царина според тоа што си го платил ти. Важни ми се камерите да дојдат
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дај не прајте глупости со лажирање и слично, па после да почнат да бараат 1000 документи и потврди пред да ни царинат. Ќе си платиш царина поштено колку што треба и тоа е.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,319
1,400
127.0.0.1
petrov.mk
Дај не прајте глупости со лажирање и слично, па после да почнат да бараат 1000 документи и потврди пред да ни царинат. Ќе си платиш царина поштено колку што треба и тоа е.
Во мојов случај, шипингот што сум го платил по која ставка сакаат да го царинат?
Мислам хелоу, нема смисла да ме царинат за шипинг, па морав да се снајдам.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Во мојов случај, шипингот што сум го платил по која ставка сакаат да го царинат?
Мислам хелоу, нема смисла да ме царинат за шипинг, па морав да се снајдам.
Ова е зборено у темава многу пати. Шипингот го царинат за да нема артикли од 100 долари со шипинг 90 и цена 10.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Во мојов случај, шипингот што сум го платил по која ставка сакаат да го царинат?
Мислам хелоу, нема смисла да ме царинат за шипинг, па морав да се снајдам.
Tаков си е законот, отсекогаш се царинела вкупната сума која што е платена за производот.
По правило во царинската вредност на стоката испратена по пошта влегуваат трошоците за поштарина кои настануваат надвор од царинското подрачје на Република Македонија.
 

Filip95

Intern
18 април 2018
29
9
Tаков си е законот, отсекогаш се царинела вкупната сума која што е платена за производот.
Јас никогаш не сум царенел ниту ме царенеле за било каква пратка/пакет. Но можно е поради тоа што не работите што ми пристигнале никогаш не биле од Кина, Али Експрес итн...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас никогаш не сум царенел ниту ме царенеле за било каква пратка/пакет. Но можно е поради тоа што не работите што ми пристигнале никогаш не биле од Кина, Али Експрес итн...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нема везе тоа. Или си имал среќа, или пратките немале вредност над 45 евра. Јас типувам на второто :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,302
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно