1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.1%
 3. Не сум задоволен/а

  20.0%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Првото е последна милја до Малезиска пошта, не до наша пошта, од посредникот Јанвен. Ако ти е од Алиекспрес, провери го бројчето што ти го дал Јанвен на нивниот тракинг (од каде што ги гледаш пратките) или на Каокакао. Таму ќе ти го даде и вистинскиот тракинг број од Малезиска пошта ако постои (понекогаш не даваат ни таков), но често и таквите ми се мртви (не мрдаат), ама барем кога ќе стигне во наша пошта ќе видиш на нашиот тракинг.

  Второто, според мое мислење и искуство, значи ова.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Морам да ги пофалам овие од МК пошти, на 17track апликацијата ги имав додадено кодовите дадени од Јанвен, за една нарачка вчера ми се смени статусот во „Пошта 1003“, денес се смени во „Пошта 1020“ што значи обновувањето на статусот на нарачки е прилично реален. Со што очекувам утре картонче.
  бтњ Можам да ја подигнам без картонче ако идам во пошта?
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,272
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да можеш да ја подигнеш само со тракинг бројчето и лична карта.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Само ако ги поминала сите обработки (на тракинг може да има различни статуси, или може да не го апдејтувале, па не може да се каже точно што ќе пишува). А во тој случај веќе ќе ти стигне картонче, така што...

  Тие би можеле и порано да ти ја дадат, но најчесто враќаат од шалтер затоа што не сакаат да се мачат. Треба ептен голем шарм да имаш (или врски) за да се помачат. Или да се ептен добро расположени (да им дале плата предвреме, на пример).

  Извор: Човек што кисне од оваа страна на шалтерот (јас). :hay: Секој пат кога ќе одам гледам надежни луѓе што ги враќаат.
   
  На Krkac и mkiptv им се допаѓа ова.
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  326
  28 ноември 2014
  Машко
  За што им служат телефонскиве броеви во Пошта, кога никој не се јавува?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,063
  2,307
  19 Јули 2013
  Имав нарачано двапати ист производ од истиот продавач со разлика од 9 дена помеѓу нарачките.
  Првата нарачка стигна 21 ден по пристигањето на втората. Наша пошта регуларно си ги испорача за 2-3 дена откако според тракингот стигнаа кај нас.
   
 7. Rilind

  Rilind
  Intern

  4
  0
  26 Февруари 2019
  Машко
  Што е значењето на "недостасува фактура". Дали царината си ја праќал за местото на каде треба да се достави, или ја запирал практата?

  [​IMG]
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Недостасува фактура значи дека испраќачот не ставил фактура во пратката (или ставил, па не му веруваат). Задржана е на царина и чекаат да им пратиш фактура (податоци за цената/плаќањето). Би требало да ти стигне писмо со упатство што да правиш, а можеш и уште веднаш да пратиш e-mail на следната адреса:

  Clipboard01.png

  Во Subject на пораката го ставаш тракинг бројчето, во самата порака свои податоци (име/презиме/адреса/телефон) и во attachment ставаш податоци за тоа од каде ти е купено/колку си го платил, каде што се гледа цената. Најпрепорачливо е извод од банка, ако можеш, или од Пејпал, или screenshot од сајтот од каде си го купил (мора некаде да има потврда дека си платил и тоа служи како фактура). Ако ги имаш сите работи, стави ги сите.

  Ако не е платено, туку е на пример подарок, не знам што треба. Но и во тој случај ќе платиш царина.
   
  На NecrotoX и #samurai# им се допаѓа ова.
 9. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  326
  28 ноември 2014
  Машко
  Skopje2-DostavaOTK 1000, Vo Posta

  Од вчера стои вака, поштарот денес не донесе картонче. Дали да идам утре да им ја барам пратката или да чекам до Понеделник?

  И каде да пријавам дека поштарот не носи пошта/пратки секој ден?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  Почасти го поштарот и немаш гајле од сеа натаму.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Немаат доволно луѓе и не одат секој ден во секој реон.
   
 12. Rilind

  Rilind
  Intern

  4
  0
  26 Февруари 2019
  Машко
  Што значува "остаток"? Дали ми бил пратена денеска, или не?
   

  Прикачени датотеки:

 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Остаток = останата во пошта. Не знам само која пошта е 1005.
   
 14. Rilind

  Rilind
  Intern

  4
  0
  26 Февруари 2019
  Машко
  И јас не знам, барав во интернет но нема ништо конкретно. Ако знае некој, да кажи.
   
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кај и да е, би требало да ти стигне картонче деновиве. Не се толку брзи нашиве, секој чекор им трае неколку дена.
   
 16. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  189
  209
  28 Декември 2014
  Остаток е дека поштарот не оди твој реон, друг ден ќе ти донесе.

  Sent from my POCO F1 using Tapatalk
   
 17. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  1005 е внатрешен сообраќај, не е локална пошта.
   
  На Rilind и Metuzalem им се допаѓа ова.
 18. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Гајтаниве ми пратиле на царина пратка од $12, кај ја чекам 2 месеци со обична кинеска пошта, сеа ќе треба да се малтретирам со screenshots да ја оправам работава уште 2 недели и на крај ќе ми наплатат за отварање на пратка.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со лесно нека е.
   
 20. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Код:
  Skopje2-[alter1 1000 Isporaka 10-JUN-19 Za Dost./ Ispor.
  Недела дена стои ова.

  Поштарот касни или некој си ја здиплил?
   
 21. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  126
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Стар одмор користат поштарите :)
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Ако не е тајна за кој регион се работи?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Центар, буњаковец.
   
 24. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  326
  28 ноември 2014
  Машко
  Idi vo Poshta... poshtarot nash veke podolgo vreme zafrkava, pisi mi pp ako go znaesh koj e. I jas sum toj reon i ne mi dostavuva pratki!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 25. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  И јас сум во близина на тој регион. Имав иста ситуација каде што истава нотификација ми стигаше две недели ама никако да дојде поштарот со пратката или да ми остави картонче. На крај отидов директ во пошта таму позади за да ја подигнам и да се пожалам. Веднаш ја подигнав пратката, а контролорот ми кажа дека во мојот регион поштарот бил ептен "голем" работник и веќе подолго време не можеле да го избркаат.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На bokiscout и mkiptv им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...