1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  13.6%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.9%
 3. Не сум задоволен/а

  17.6%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.0%
 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  403
  186
  28 ноември 2014
  Машко
  Ама по адреса јас сум во Дебар Маало и пратката се води тука. Зошто Лептокарија?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. 123456

  123456
  Gaining Experience

  808
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Дебар мало кој пост код е?
  а може и фејк бројче да ти дале
   
 3. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  403
  186
  28 ноември 2014
  Машко
  Пратката е во Лептокарија, утре задутре ќе одам да видам што е.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  695
  642
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Почекај да ти стигне картонче или поштар да ти ја донесе. Ако не ти се чека провери утре попладне.
   
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  808
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Зошто не разбираш пратката уште ти е во 1003 а не 1020
  исто како сликава што пишува дека е ДО 1050, не него уште стои во 1003, а тек утре ке биде достапна во 1050.

  posta.png
   
 6. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  403
  186
  28 ноември 2014
  Машко
  Пратката е во 1020 (Лептокарија) се јавив и прашав. Ми рекоа дека можда е грешка бидејќи им стигнале 12 вреќи со пратки. Друга работа е што јас се водам во Пошта Железничка, тоа ми е цел муабет.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 7. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  656
  101
  10 Јуни 2007
  Денес ми стигнаа 2 пратки од Сингапур.
  Едната пратена на 29 март, а другата на 27 април.
  Цел месец разлика се, а заедно стигнаа :)

  Се надевам дека се среди проблемот што го имаше со пратките и ќе почнат да стигаат за 2 недели пак.
   
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  Не верувам, пред 38 дена нарачав со AliEx. Stand. па иако не доцни како 4PX и останатите, сепак пак доцни. 36ти ден пристигна праткава, да беше како порано најверојатно ќе пристигнеше за околу 15-20 дена. Јас баталувам AliEx. shopping некое време, се дури не се уверам од повеќемина дека се вратиле работиве по старо.
   
  Последна промена: 10 Мај 2019
 9. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  И мене ми стигнаа сега неколку преку AliExpress Standard, по 40 дена. Може тој период кога беа гужви праќале почесто, а сега има помалку пратки, па ги чуваат по месец дена во некој магацин додека се соберат повеќе и праќаат се наеднаш. Кој да ги знае...

  Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
   
 10. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  Да потврдат неколкумина дека навистина стигаат праткиве за период од 15-25 дена, ќе нарачам и јас нешто, пошто веќе нема смисла. Со 4PX беше златна средина, пошто ретко каде со AliEx. St. е бесплатна испораката, ама не беше ни многу скапо. Со 4PX се наоѓа бесплатна испорака па и да се плаќа, е стварно за многу мала, безначајна сума. Разликата во достава меѓу AliEx. St. со 4PX беше неколку дена, а некогаш и немаше разлика. Две пратки нарачани пред новогодишни празници со 4PX достава, пристигнаа после 7ми јануари, за околу 15-16 дена. Сега оди најди им НЗС.
   
 11. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  168
  199
  28 Декември 2014
  Нарачав на 21 Април, денес веќе е во пошта.

  Sent from my POCO F1 using Tapatalk
   
 12. 123456

  123456
  Gaining Experience

  808
  399
  12 Април 2013
  Машко
  adaper.png adapter1.png

  Пази исто имам пратки од СГ веке 70дена не стигна диспуте отворив и 2 имам по 50дена уште ги нема

  Еве оваа па за 13дена стигна
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 13. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  Слабооо, бавна е, не се рачуна... :D Па да пробам една нарачка, шо знам...

  Few seconds later...
  [​IMG]
   
  goceiva, 123456 и на Balanar им се допаѓа ова.
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  984
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Експресна испорака, инаку во Понеделникот и Средата ми пристигнаа пратки испратени пред повеќе од 1 месец (20 Март) така да дефинитивно има некое поместување.
  -Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to MK/SKP)
  2019-04-28 10:12:58 [GMT+8]

  MKSKPB 5/10/2019, 5:58:45 AM Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имам пишувано,
  ако имате можност гледајте шипингот да биде со AliExpress Standard shipping, за ваквите нарачки самиот алиекспрес гарантира дека ќе стигнат најбрзо и најбезбедно, и при случај на спор експресна е пресудата во корист на купувачот (нормално ако има основ за тоа).
  Ваквиот шипинг е регистриран со валиден тракинг број кој што почнува со "R".
   
 16. apo808

  apo808
  Intern

  40
  17
  16 Август 2016
  Машко
  што се случува последниве месец-два со поштиве? пратки од Англија кои стигаа за максимум 2 недели, од 1 Април сеуште немаат пристигнато ? имате некое инфо околу ова ?
   
 17. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Конечно ми стигнаа мартовските нарачки од Алиекспрес, сите три во размах од 2-3 дена. Сите преку Сингапурска пошта, по 45-50 дена чекање. Изгледа ги трупаат на едно место па сите наеднаш ги пуштаат, затоа ефектот за некој е две недели, за некој скоро два месеца.

  Испратено од Redmi 6 преку IT.mk форум апликација
   
 18. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  403
  186
  28 ноември 2014
  Машко
  Пратката што ја објавив вчера денес ја подигнав. По грешка ја пратиле во Лептокарија. Се изненадив од добриот однос како на телефон така и во пошта на вработените и воедно се извинија за грешката.

  IMG_2828.JPG
  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 19. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  79
  65
  16 ноември 2011
  Некој да ми објасни за кружново движење на пратката, ништо не разбирам. Треба да стигне до Виница, да се надевам.
   

  Прикачени датотеки:

  • pratka.png
   pratka.png
   Големина:
   134.5 KB
   Прегледи:
   50
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  808
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Сигурно лажен број ти дале кинезиве, ке видиш подоцна ако пишува испорачана, значи ти дали лажен тракинг број.

  како што мислев кинезите ти дале лажен тракинг број, ете сега стои испорачана
   
  Последна промена: 16 Мај 2019
  На sasoxmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 21. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  79
  65
  16 ноември 2011
  Сега се смени статусот во Испорачана. Чаре?
   

  Прикачени датотеки:

 22. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чаре во пошта да си појдеш.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  958
  1,466
  13 Јануари 2014
  Машко
  Можно е истиот тракинг број да е на две пратки, оваа да не е за тебе. Ми се случило и мене, и на други. Ако не ти е мака, оди в пошта и прашај, иако сум 99% сигурен дека ова е случајот.
   
 24. 123456

  123456
  Gaining Experience

  808
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Човекот е од Виница да фати бус да дојде во СК :D лажен тракинг број исто и мене ми се случило, @sasoxmkd одма на диспуте одиш нема што да се замараш.
   
 25. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  958
  1,466
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ќе си оди во локалната пошта.
   

Сподели

Вчитување...