1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.0%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.2%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  757
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Некој забушава во процесот. Ми мириса дека тоа е Singapore Post. :rolleyes:
   
 2. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  64
  89
  3 oктомври 2018
  Машко
  Според ова поштарот треба денес да ти остави картонче, а од утре да можеш да ја земеш во пошта.

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,826
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  2019-03-10 00:00 CN, Arrive at destination country post office
  2019-03-09 00:00 CN, Arrive at destination airport
  2019-03-07 08:00 CN, Departure from airport
  2019-03-06 12:00 CN, In Transit
  2019-03-05 20:42 Despatched from sorting center.
  2019-03-05 17:52 Process completed in sorting center.
  2019-03-05 16:11 Acceptance.

  Ова демек од 10.03.2019 е во нашата пошта...? На сајтот на пошта вика „Не се пронајдени податоци за (UBХХХХХХХХХYP)“, така да излага дека е затурена негде низ пошта, или...?
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Лажни се овие тракинзи што стигаат за 5 дена, Јанвен, Сун Ју... А тие се баш најбавните пошти.

  Или евентуално да се однесуваат на контејнерот, ама тешко тоа.

  Колку што гледам, не постои земја со код YP.
   
  Последна промена: 25 Април 2019
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,826
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ако се лажни, би требало воопшто да не дава никакво инфо, а во случајов дава инфо, или...?
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мислам дека ги лажираат поштите, им ск*рчило постојано да ги прашуваат „до кај ми е пратката“. А вака се и поконкурентни, демек брзи се, а твојата пошта е крива.

  Само претпоставка, сум се изнагледал многу вакви што демек стигнале за неколку дена, а физички сум ги добил по многу недели или месеци.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sanya_p

  sanya_p
  Intern

  9
  1
  18 Април 2019
  Така и бидна, ми оставиле картонче.
   
  На PeGi998 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  99
  63
  1 Март 2013
  Машко
  Ми има искочено така (и на Али ми стигна маил), а кога проверив на 17track искочи дека е во Прага. Така да може и тоа да е...

  Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јанвен не е ни пошта, посредник е. Се разбира дека ќе си одбере најевтина пошта (во последно време ми стига со Малезиска), што значи и најбавна.
   
  На Alucard и krema им се допаѓа ова.
 10. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,826
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  Баш сега проверив уште две пратки испратени преку YANWEN, и за сите три пратки го има буквално истиот патерн, т.е. 5 дена од испраќање до стигање кај нас во пошта :)
   
 11. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  757
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Дали само мојава пратка со Singapore post се влече 40 дена или и на вас дечки истово ви се случува?

  Го прашувам кинезот дали може да провери во пошта ама уште не добил инфо. Дали реално можат да проверат каде се наоѓа пратката или само ме мота?
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,037
  567
  12 Април 2013
  Машко
  И мене една веке 70дена бидна ја нема од СГ
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Alex M

  Alex M
  Gaining Experience

  71
  51
  1 Февруари 2016
  Машко
  Исто и кај мене пратката е пратена од 20 Март со Сингапур пошта и ја нема нигде..Од ФТ ми викаат да чекам...Ама колку?
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alex M

  Alex M
  Gaining Experience

  71
  51
  1 Февруари 2016
  Машко
  И само што го пишав постот...Отварам на 17 Track и гледам денес во 12 ч дека стигнала пратката во Наизменична пошта Скопје.. Конечно...
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  757
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  И мојава е тргната на 20ти март. Штом твојава стигнала, можеби и мојата е, ама не ја процесирале нашиве. Уште ја нема во систем. Може четврток/петок ќе се појави. :rolleyes:
   
  На Alex M му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  736
  157
  10 Јуни 2007
  Моите се пратени на 28ти и 29ти преку Сингапур пост. Значи рано им е уште за да стигнат.
  Порано стигаа за 2 недели, сега не знам по се дешава, ама многу каснат.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сингапур минимун месец дена плови до овде.
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Чекајте бе, празници, спојуваат луѓето, што сакате вие...

  (зборам за нашиве)
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Калкидики се ојдени :D
   
 20. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  736
  157
  10 Јуни 2007
  Од Сингапур потврдено од мене и 2ца другари, стигаа за 2 недели.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зависи од продавачот.
   
 22. Ruiner

  Ruiner
  Intern

  20
  10
  1 Април 2019
  Машко
  Hotelier&ITenthusiast
  Имам пратка која што ми дошла, картон во сандаче и вика дека рокот за истекување почнува од 18.04, и штиклирано е 5 дена, не очекував да стигне а нема ништо на тракинг.

  Што да очекувам?
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Оди и барај си ја, не ги враќаат веднаш, особено при ваква ситуација (ми личи дека поштарот задоцнил нешто).

  Објасни им дека поштарот со задоцнување ти донел картонче (ако добро сфатив), или дури и ако ти не си го видел картончето од 18-ти до сега, мене во такви ситуации ми праќале второ картонче по една недела.
   
 24. Ruiner

  Ruiner
  Intern

  20
  10
  1 Април 2019
  Машко
  Hotelier&ITenthusiast
  Јас искрено не проверив дали било тука бидејќи не бев 2 недели во станот. Сега стигнав и проверив. И според калкулации со работни денови 6 дена се поминати работни. Второ картонче не добив.
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нема гајле, мислам дека е тука и ќе ти го дадат.
   
  На Ruiner му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...