1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,666
  2,516
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Стигаат полека, ги носат еден по еден. Пред недела дена стигнаа еден па друг пакетите од Англија.
  Денес ме чекаше Ми боксот, се возеше со Сингапурска 40 дена.

  Најверојатно многу им се насобраа од Кинеската Нова Година.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Работеа денес, има дежурна служба и за празници, јас сум презадоволен од нивната услуга. Ако има една државна инстутуција со која сум имал одлично искуство, тоа се Македонски Пошти.
   
 3. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
  International Track & Trace | PostNL

  Дали е нормално волку да заглави дури од 26ти април да не се промени статус, после оваа информација обично следната ден има нова.

  EDIT: На 17track има информација за излез од Холандија.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имат празници во NL, затоа.
   
  На Riste19 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,377
  7,361
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кога ќе помине Папата утре ќе му викнам да сврти откај стара пошта (таа што изгоре), да зачати со тоа кандилцето и да фрли една света вода. Па да ни тргнат праткиве ко што треба веќе еднаш.
   
  На Lokvan и iface им се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ќе ги земе со Папамобил. :D
   
 7. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  745
  166
  10 Јуни 2007
  Вчера им стинаа 4000 пратки. Кажаа не можат да постигнат, малку луѓе биле.
  Очекувајте пратки овие денови. Денес им е неработен ден :)
   
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  1003 e центар плоштад или железничка?
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  686
  639
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако не сум грешка .. ова е влезно/излезно одделение, од таму мислам неможе да ја земеш, коа ке префрлат во 1004 (без или да помине 1006 царина)
   
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  сите мој прозиводи што стигнале иделе преку 1003 па 1050 во мој реон, веке стои 2 дена во 1003.
   
 11. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  104
  90
  18 ноември 2007
  Машко
  Здраво дечки!

  Дали може да ми помогнете да дознаам каде моментално се наоѓа мојата пратка?

  upload_2019-5-8_23-4-36.png

  Ме буни последниот апдејт - Skopje2-Paketsko 1000 - каде се наоѓа ова? Дополнително забуна и немир ми создава „Не побарал“, па доколку може да ми кажете каде утре да се обратам би било одлично.

  Фала ви однапред!
   
 12. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
  Пакетско е одма до царината!
   
  На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  104
  90
  18 ноември 2007
  Машко
  Значи под железничка станица? Се извинувам, не сум имал досега ситуација пратка да не пристигне во локалната пошта.
   
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  686
  639
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  да, од овој статус (од мое искуство) ги испорачува курир и не оди до локална пошта по регион. Ми се имаат чак и јавувано пред испорака за да им потврдам дал сум дома (или кај да ме најдат), и директ на рука со потпис и сл. Ваљда утре ќе ти дојдат, ова статусот најверојатно дека не стигнале за испорака тој ден
   
  На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пакетско ти е овде:

  [​IMG]

  Ќе свртиш по првата уличка (мислам дека е еднонасочна) покрај паркингот, не онаа поголемата со семафорите.

  Со тракинг бројчето и лична карта ќе си го побараш таму, ако во меѓувреме не ти стигне картонче.

  Од пакетско носат до дома, ама многу ретко, веројатно кога се расположени.

  „Не побарал“ не знам што им значи, еднаш со тој статус ми стигна картонче дури по една недела, еднаш не ми стигна и ми рекоа „па што не си го побарал“. :)
   
  На Nightwalker и DonFrozex им се допаѓа ова.
 16. ski

  ski
  Intern

  82
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Праткава ми има стигнато во МК на тракингот го пишува ова
  MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)

  Знае некој колку се плака царина/данок за пратка вредност 150$?
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Уште не е обработена, може ќе отиде на царина, а може и не.

  Од соседната тема (првиот пост), би требало да е царина 15% + данок 18% (освен ако не е некоја стока за која важи друга царинска стапка) + 100-200 денари за препакување (во пракса удирање селотејп), уплатници и слично.
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  upload_2019-5-9_14-22-51.png
  Дечки што значи ова не сум го сретнал до сега ?
   
 19. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Види на мк пошта сајтот што ти пишува
   
 20. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Не се пронајдени податоци пишува
  upload_2019-5-9_14-28-3.png
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Тоа Item Posted Over The Counter најдов дека го користи само Малезиска пошта, значи дека го примиле на шалтер (обработиле).

  Ми се чини дека стигнала пратката во Малезија од Кина (ако е од Кина) и дури тогаш тргнала понатаму, значи имаш уште многу да чекаш.

  Но не сум баш сигурен, може да значи и друго.

  Малезиска пошта е една од побавните за до кај нас.

  Едит: И ова не е полна регистрирана пратка (не почнува на R), значи тракингот завршува тука и ќе патува долго, нема да знаеш што се случува со неа се` додека не се појави на сајтот на наша пошта.
   
 22. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Нарачана ми е уште во март поточно 22 пишување до 23 мај дека ќе стигне па се надевам ќе дојде до тогаш.
   
 23. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ако нема записи на сајтот на мк пошта однак не е стигнато. Наизменична пошта влез значи дека пратките се стигнати во пошта, но треба да се обработат. Остаток значи дека наредниот ден поштарот ќе ви ја достави пратката или картончето.
   
 24. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  552
  345
  28 ноември 2014
  Машко
  IMG_2785.JPG

  Каде да се обратам...?
  Пратката треба да ја подигнам од Пошта Железничка, а 1020 е Карпош (Лептокарија) .


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во Лептокарија, ама не брзај, во 2:58:50 тргнала за натаму. :)
   

Сподели

Вчитување...