1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Со оглед на тоа дека многупати се повторува истото прашање, во врска со колку се царинските стапки за внесување на електронска (и друг вид на) роба во Република Македонија, решив да ги поставам тарифните информации достапни од страната на Царината, во еден едноставен формат.

  Повелете...

  http://www.customs.gov.mk/HTML/Vodic_tarifa11.pdf


  Компјутерските уреди се на стр. 687 и започнуваат со шифрата 8471. Сите се ослобедени од царина, и со утврдено ддв од 5%.


  Наоружајте се со овој закон, следниот пат кога ќе треба да плаќате царина.

  ЦАРИНСКО ОСЛОБОДУВАЊЕ ЗА ЛИЧНО ВНЕСЕНА СТОКА

  Дополнителни информации за роба што не треба да се пријави, или пак не подлежи на царина. Долу го имате целиот текст, но во кратки црти гласи вака:

  1. Може да се внесе роба за лична или семејна употреба, или подарок, што не ја применува вредноста од 350 евра.
  2. Мора да ја внесете лично (не може по пошта).
  3. Робата не смее да биде сомнителна дека ќе се користи за препродажба (пример ако имате 300 лажици од 1 евро, шансите се дека не ви се за во кујна кај вас дома, и ќе ве царинат).  Еве го целиот текст превземен од царинската веб страна:

  СТОКИ КОИ НЕ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПРИЈАВАТ

  Ако сте државјанин на Република Македонија или странски државјанин и пристигнувате од странство, имате право на ослободување од плаќање на царина, ДДВ и акциза при влез во Република Македонија за:

  - стоки за лична употреба за време на патувањето (личен багаж);
  - тутунски производи:
  - 200 цигари, или
  - 100 цигарилоси, или
  - 50 пури, или
  -250 грама на тутун за пушење или сразмерна количина на различни наведени преработки од тутун
  - алкохол и алкохолни пијалоци:
  - 2 литри вино, и
  - 1 литар жесток алкохолен пијалок
  - парфем: 50 мл, или
  - тоалетна вода: 250 мл.

  Ако сте државјанин на Република Македонија, имате право на царинско повластување, заедно со претходно споменатите стоки и на:
  - предмети чија вредност не надминуваат 350 евра, ако тие предмети се наменети за лична употреба, за семејна употреба или како подарок. Природата или количината на стоката не смее да биде таква што може да укажува дека се увезува за комерцијални цели односно дека истата ќе служи за препродажба.

  Патниците помлади од 18 годишна возраст не можат да го користат повластувањето за внес на тутунски производи и алкохол.

  Повластувањето од 350 Евра не се применува за производи од тутун, алкохол и алкохолни пијалоци, парфеми и тоалетни води во количина која ги надминува погоре споменатите.

  За пратки добиени по пошта, важат следните правила:

  1. До вредност од 45 евра (со вклучена поштарина) не се наплаќа царина и ддв.
  2. Над 45 евра се наплаќа царина 15% и данок 18% освен ако
  (3) Побарате да се распредели во правилната царинска ставка (на пример ако за тој дел се плаќа царина помалце од 15%, или данок помалце од 18%. Треба за ова да се пополни некој формулар/барање.


  Еве го текстот од царина:

  За пратки примени по пошта, физичките лица се ослободени од давачки доколку вредноста на стоката заедно со трошоците не надминува 45 евра.За други уреди се плаќа царина со единствена царинска стапка од 15% од вредноста и 18% ДДВ (во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот за царина). 3. Единствената царинска стапка од 15% не се применува доколку за уредот кој го набавувате, согласно Царинската тарифа е утврдена царинска стапла „сл" (0) или кога Вие ќе побарате да се царини со царинска давачка утврдена во Царинската тарифа.

  Некои од најчестите уреди што се нарачуваат/купуваат ги имате овде објаснето колку се царинат:


  Компјутери и делови за компјутери: Царина 0%, Данок 5%
  Часовници: Царина 5%, Данок 18%
  Музички инструменти: Царина 9%, данок 18%
  Мебел: Царина 0-15% (зависи), данок 18%
  Игри (вклучувајќи и видео игри, конзоли итн.) Царина 0%, данок 18%
  Спортска опрема: Царина 7%, данок 18%
  Слики и антиквитети: Царина 7%, данок 18%
  Телевизори: Царина 0-5%, данок 18%
  Проектори: Царина 0-5%, данок 5-18%
  Облека: Царина 0-10%, данок 18%
  Објективи: Царина 5%, данок 18%
  Дигитални фотоапарати: Царина 0%, данок 18%
  Видео камери: Царина 5%, данок 18%
  Мобилни телефони: Царина 0%, данок 18%
   
  На PC_GAMER, Angelkowsky, gego и уште 25 други им се допаѓа ова.
 2. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  interesen podatok, uste da go zgolemat limitot od 45 na 350 evra za pratki primeni preku posta e bide super :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Тоа едноставно не е можно. Луѓето ќе го злоупотребуваат системот... замисли така секој ден можам да нарачам роба од 350Е.

  45Е е сосема солидно и ок.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  abe vidi oni ne pijat nafta tamu.... ako naracuvas sekoj den normalno deka ke te carinat ili da naracas edna ista stvar x10..... istoto e i preku granica ako prenesuvas 10 saati da receme a sepak da ne go nadmines limitot od 350 evra pak ke te carinat...
   
 5. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Да, меѓутоа легално единствената основа им е ако личи дека робата ја користиш за комерцијални цели (препродажба). А тоа многу тешко ќе го докажат, ако нарачуваш постојано нови работи...

  - компјутер
  - телевизор
  - облека секоја недела
  - домашен прибор
  - мебел


  итн итн... Едноставно нема да имаат основ да те царинат, а ти цел стан ќе си го опремиш.
   
 6. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Луѓе дали е запознаен некој.Сакам да купам рамка за велосипед од Италија.Цената е 800 евра.Ќе ми пресметаат ли царина на ова.Напомена:Се работи само за рамка,а не за цел велосипед
   
 7. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Токму за вакви прашања го поставив тарифникот. Погледни си, треба да е најверојатно во спортска опрема, или можеби во некоја друга.

  Претпоставка ми е дека сигурно ќе те царинат.
   
 8. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  И јас сум сигурен али прашањето ми е колку?:DАбе овие од царина се стварно тупаци.Подобро ќе му дадам на еден тип што ќе ми ја пренесе на црно и така ич нема да добијат.Пред 2 години кога порачав кутија преку братучедот ми беа акнале царина 25%.Веќе не паѓам на глупи финти
   
 9. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Па затоа го ставив тарифникот во првата порака. отвори го пдф-от и барај, ќе најдеш таму ТОЧНО колку ќе те даночат и царинат.
   
 10. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  Normalno e deka taka podobro bi pominal.Koj im e kriv koga na carina rabotat nepismeni luge koi ne si gi znaat zakonite i naplatuvaat kako ke im tekne.Ne badijala glasi pogovorkata:
  LAKOM ZADNIK DVA PENISA JADE!:D
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,399
  25,841
  4 Септември 2008
  Ова ме збуни малце, дали ова значи дека ако примиш преку пошта било каква хардвер компонента, во мојот случај ќе биде хард драјв (според нив) или поточно SSD јас сум задолжен да платам 18% данок? а доколку го внесам физички на граница само 5%? значи преку пошта = 18% данок, граница, на лице место 5%?

  Се разбира немора да спомнувам дека сумата е поголема од 45 евра.

  Едит: дупли пост, може да се избрише горниот :))
   
 12. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Таму пишува на крај... дека таа ставка не важи кога:

  Единствената царинска стапка од 15% не се применува доколку за уредот кој го набавувате, согласно Царинската тарифа е утврдена царинска стапла „сл" (0) или кога Вие ќе побарате да се царини со царинска давачка утврдена во Царинската тарифа.


  Мене ме имаат „царинето“ 5% по пошта, така да и од лично искуство потврдувам дека е така.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,399
  25,841
  4 Септември 2008
  Во ред, фала ти многу :bravo:
   
 14. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  18
  8 Јуни 2007
  Машко
  Korisen predlog.
  Koga birate sto da kupite od stranstvo dobor bi bilo da prasate za carinsiot kod sto go ima toj proizvod(koj btw e ist carinski kod za cel svet ) i se vika HS CODE.
  Taka da toj zapocnuva so 4 cifri koj go oznacuvaat poglavjeto pa ponatamu moze da odi do 16 cifri za da se opredeli tocniot proizvod. Obicno kompaniite koj prodavaat vo stranstvo go znaat ovie kodovo i ako gi prasate sigurno kej dobiete odgovor od niv i kej si proverite kolku carina ima za niv.
  Se nadevam deka objasnuvanjeto kje mu pomogne nekomu. Ako nekoj ima prijatel koj raboit vo spedicija mozebi uste podetalno moze da objasni sto e i kako e rabotata.
   
  На Angelkowsky, sas_klar, hebocig и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Добар предлог. Само не знам на ebay колку од продавачите го знаат тој код. Ако се работи за помали трговци, не ми се верува да го знаат, додека поголемите сигурно го знаат.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,399
  25,841
  4 Септември 2008
  Фала многу! реп+ :bravo:
   
 17. Дракула

  Дракула
  Intern

  93
  6
  16 Април 2010
  А ме интересира од каде царината знае колку вреди тој производ. Пример јас најдов на интернет некој предмет супер евтино, да речиме дупло помалку од нормалната цена. Е сега тие ќе ми го царинат по нормална цена?
   
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Треба да им доставиш фактура. Најчесто самите продавачи ставаат ознака колку чини производот. Доколку царината се сомнева дека се прават манипулации со цената, може да ја одреди истата каталошки.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На http://customs.gov.mk/ има и добар срч (и уште неколку други) http://customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=61 зашто во ПДФ-от не успеав да пребарувам. Енкодингот намерно им е зафркнат...

  Под кој број е делот за велосипед? И дали е произведен во ЕУ? Да не е од тие што се ослободени од царина, тогаш само ДДВ ќе те фркнат.

  Генерално е излишно да се зголемува лимитот од 350 евра - на сѐ што ќе мислат цариниците дека е за продажба и сега можат да стават царина (ако има) ама ДДВ 100% ставаат, па може и фактурата да не ти ја признаат па ќе ти ѕвизнат одокативно, па не се исплати да се увезува пешки. Особено што продавачите ретко каде ти даваат враќање на странскиот ДДВ во целост, најчесто докај пола ќе добиеш. По пошта можеби и има бизнис - ќе си нарачаш без нивно ДДВ па и да го платиш нашето, ништо страшно. Башка што цените кај и да е ќе се нивелираат со тие во соседството..
   
 20. JeRrY*

  JeRrY*
  Intern

  24
  1
  22 Јуни 2009
  А за протеини и витамини како се плајка??
   
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  А да нарачаш и да пробаш со помала нарачка? И напиши тука после :) Јас сум нарачувал колички (мали, детски), книги, бордгејмс, СИМ адаптер, без да платам царина, само тоа трошокот у пошта :)
   
 22. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,346
  348
  5 Јули 2009
  не знам да ти одговорам на прашањето, но имаш МНОГУ продавници во скопје што би можеле да те снабдат со тоа што ти треба ако не се снаоѓаш кажи ми што сакаш да купиш ќе ти кажам од каде да побараш
   
 23. JeRrY*

  JeRrY*
  Intern

  24
  1
  22 Јуни 2009
  И во битола можам да ги најдам, ама на нет се поефтини..
   
 24. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,406
  350
  19 Април 2010
  Машко
  интернет цена+достава+царина многу приближно до цената во продавница... ;)
   
 25. Acid

  Acid
  Intern

  45
  36
  17 Април 2007
  Водичот во PDF документот погоре е од 2010 година.
  Сега има нов водич на customs.gov.mk во rar/xls фајл. Еве го фајлот. Добро е што за разлика од PDF документот, тука може да си пребарувате :)
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...