Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  397
  316
  28 Јануари 2008
  Машко
  Се зачитав на сајтот на царина па најдов уште еден одоговор, што може да биде корисен на членовите кои нарачуваат онлине.

  П: 2317 Pocituvani, bidejki se uste ne dobiv odgovor na prasanjeto sto vi go postaviv pred nekoja nedela, eve uste ednas da Ve prasam: Sakam da kupam/naracam preku posta od Amerika ured Amazon Kindle 3 - elektronski citac na knigi od slednata webstrana http://www.amazon.com/dp/B002Y27P3M/ref=btech_kindle_wifi. Cenata na uredot zaedno so transportni trosoci do Makedonija e 160 USD. Sakam da znam dali se plaka carina i DDV za vakov ured i ako se plaka, kolku vkupno ke treba da platam za carinski trosoci i za DDV. Se nadevam ovojpat ke dobijam odgovor. Blagodaram
  О: Во врска со Вашето поставено прашање Ве информираме за следното: 1. За пратки примени по пошта, физичките лица се ослободени од давачки доколку вредноста на стоката заедно со трошоците не надминува 45 евра. 2. Со оглед на тоа што уредот кој го набавувате со поштенските трошоци ја надминува горе наведената вредност (160 УСД), се плаќа царина со единствена царинска стапка од 15% од вредноста и 18% ДДВ (во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот за царина). 3. Единствената царинска стапка од 15% не се применува доколку за уредот кој го набавувате, согласно Царинската тарифа е утврдена царинска стапла „сл" (0) или кога Вие ќе побарате да се царини со царинска давачка утврдена во Царинската тарифа. 4. За да Ви ја утврдиме царинската давачка во Царинската тарифа, потребно е правилно да се распореди уредот во Царинската тарифа. Од линкот кој го наведувате во Вашиот е-маил не може прецизно да се дефинираат сите функции кои може да ги врши уредот, сите компоненти од кои се состои и интерфејс(приклучоци односно порти). Доколку електронскиот читач ја има само функцијата да складира документи и на екранот истите да ги чита,без да може да прифаќа и покажува други видови на сигнали (ATSC,NTSC, PAL или SECAM) и не вклучува ТВ тјунер, царинската стапка е „сл" (0)и 18% ДДВ. 5. Доколку сакате да ги утврдиме царинските давачки согласно Царинската тарифа, потребно е да ни ги наведете сите функции кои ги обавува и спецификација на составни елементи.
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  On your way to fame

  2,554
  994
  10 Август 2010
  Машко
  Фала Алек за одговорот, но ми остана уште едно нејасно. Од каде ќе ја извадат вредноста на некој дел, ако неам нигде укажано цената на истиот и например иам дел пример од 500+ евра/долари?
   
 3. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  397
  316
  28 Јануари 2008
  Машко
  имаат некои каталози ваљда, и сум слушнал дека знаат и да гуглаат, така да ако ти се закатанчат нема да можеш да ги зезнеш. Ако не фрлаш многу пари подобро носи си сметки со тебе.
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  On your way to fame

  2,554
  994
  10 Август 2010
  Машко
  хм зарем и тоа го знаат :O j/k
  фала на одговорот уште еднаш :)
   
 5. deserter

  deserter
  Intern

  1
  0
  27 Август 2012
  Машко
 6. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  377
  109
  13 Април 2007
  Машко
  Најдов еден телефон на ebay за 90 евра, а тука нов е 180 евра, да ли ке ми закачат царина и давачки ?
   
 7. daceee90

  daceee90
  Intern

  233
  9
  2 Март 2008
  Јас порачав споилер за кола од e-Bay со се шишинг ченеше околу 250$ и овде уште 150 евра царина и бла бла не се сеќавам точно али дерат на царина :) исто и алансер 120 долара со се шипинг и царина околу 50 евра
   
 8. B@N@N@M@N

  B@N@N@M@N
  Gaining Experience

  517
  63
  28 Септември 2008
  Имам проблем со царинава. Изгледа 2 пати по ред ми имаат изгубено пратка. Еве каков меил добив од продавач на ebay. Нарачката е направена на 27ми септември и нема дојдено.

  [​IMG]

  Tracking number немам, а истово ми се случи пред некој месец со пратка од амазон, во тој случај ми направија full refund.
  Има некој број или меил за контакт на царина или нешто друго е проблемот?
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,188
  1,083
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Чим 2 пати "ја имаат изгубено“ пратката (читај, си ја зеле за дома кај нас на царина :) ) пиши му на продавачот нека ти ги врати парите.
  Што имаш порачано, ако не е тајна?
   
 10. Fatos

  Fatos
  Intern

  13
  2
  26 oктомври 2012
  Машко
  Сакам да ве прашам нешто пошто имаше многу мислења и не можам сите да ги читам.
  на пр. Најдов еден саат што е 10$ free shippingи сеа ако го нарачам преку пошта, Дали за тоа треба да платам 5% царина и 18% данок. Знам дека не е многу тоа е 2$ плус ама сакам да сум информиран. Фала.
   
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,188
  1,083
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ништо нема да доплатиш повеќе.
   
 12. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  [​IMG]

  kupiv preku ebay trip kompjuter za kola, na 24.12.2012 mi go pratija po DHL express kostase 120 $ so free shiping. mi go zadrzale denes na carina mi se javija od DHL i vikaat treba da se carini, mi pratija na mail sto treba da spremam dokumenti i ke me kostalo komplet 3350 den. a gledate vo slikata prateno e kako gift koj kosta 50$. So znaci derenje na carina ???
   
 13. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  647
  132
  7 Јануари 2010
  Машко
 14. bilokoj

  bilokoj
  Intern

  90
  7
  1 oктомври 2007
  Tocno taka zderat kradat i carina a i vo posta uste poveke zatoa na poskapi pratki sekogas barajte tracking pa makar I da e poskapo ke imate osnova na sto da se zalis.
  I ne se zalete kaj prodavacot ili na customs.gov.mk brojot na vanco kargov I direkno kaj nego. Dosta ne pravea budali.
   
 15. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  302
  139
  20 Март 2013
  Машко
  види 3000 денари ти коштаат шпедитерски услуги, било кој да ти изврши толку ке те кошта. Освен ако немаш некој близок шпедитер.

  Друга работа, гледај стално да нарачуваш со државните пошти а не ДХЛ, УСПС, и слично. Државна пошта ке го предаде пакетот на нашата државна пошта која сама прави шпедиција и наплаќа многу ниско...200-300ден
   
 16. sp1on

  sp1on
  Gaining Experience

  205
  86
  25 ноември 2013
  Машко
  многу просто, го гледа уредот го гугла и на официјална страница му наога цена која е , и по таа ти ја царини
   
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  1,032
  906
  22 Април 2011
  Машко
  Тоа се случува многу ретко во главно имаат каталози по кој се водат во зависност од тоа што увезуваш.
   
 18. sp1on

  sp1on
  Gaining Experience

  205
  86
  25 ноември 2013
  Машко
  katalog imame za koli, a se drugo gledame na net
   
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  On your way to fame

  2,554
  994
  10 Август 2010
  Машко
  А да речеме носам матична, матичната нема никаква налепница за модел/марка и во овој случај што правиме? Онака чисто информативно ме интересира.
   
 20. sp1on

  sp1on
  Gaining Experience

  205
  86
  25 ноември 2013
  Машко
  vaka, toj proizvod sigurno ke dojde so nekakva faktura/invoice, na koja sto ke pisuva sto e.. mora da ima propraten dokument za poteklo opis na stokata.. dokolku nema nikakov dokument.. se ide na najskapata vrednost momentalna na pazarot
   
  На viksa86 и D3N1EL им се допаѓа ова.
 21. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  848
  1,116
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  За облека ако незнаат колку вреди, ќе ти пратат писмо за да им пратиш фактура/сметка... некаков доказ колку си ги платил, мислам дека истото важи и за друго.
   
 22. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  302
  139
  20 Март 2013
  Машко
  затоа најдобро е кога нарачувате, да ги замолите да ви испратат ниска фактура а не оргинална вредност. па така ке платите пониски давачки или ке ве ослободат.
   
 23. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  903
  815
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Ako imas dobar spediter, ke ti sredi za potekloto. Samo da ne e mrezna oprema posto toa podlezi pod aek. I za cena isto, valjda si dobar u photoshop :).
  U princip maticnite se site china...
   
 24. Dinamit

  Dinamit
  On your way to fame

  753
  727
  25 Мај 2013
  Машко
  Превара се овие од царина!Најголеми мафијаши се.Све си делат меѓу нив, и недај боже нешто да им се допадне!Има и 100% царина да платите.Толку корупција и криминал нема никаде во нитуедна служба во Македонија!
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 25. sp1on

  sp1on
  Gaining Experience

  205
  86
  25 ноември 2013
  Машко
  dinamit vrska nemas od zivotot, ne si bil vo bolnica ili vo sudstvoto..
   
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели