• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
45
6
Каде во Скопје би можеле да ми и поправат слушалките, знам за логинг но би сакал да ми препорачате и друго место
View: https://youtu.be/R-lOVcEbCm8
нешто вакво, долу ми е скинат кабелот.
Фала ви
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,427
2,271
Каде во Скопје би можеле да ми и поправат слушалките, знам за логинг но би сакал да ми препорачате и друго место
View: https://youtu.be/R-lOVcEbCm8
нешто вакво, долу ми е скинат кабелот.
Фала ви
Провери и во Vision. Или и кај било кој дуќан што поправа мобилни.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки компјутерските звучници ги поврзувам во матичната позади преку ваков сплитер, за да можам да имам и слушалки во исто време поврзано. Беше ок со месеци ама сега почна да се слуша зуење од звучниците, ако ги поврзам директ нема зуење. Што може да биде?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,273
4,510
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Дечки компјутерските звучници ги поврзувам во матичната позади преку ваков сплитер, за да можам да имам и слушалки во исто време поврзано. Беше ок со месеци ама сега почна да се слуша зуење од звучниците, ако ги поврзам директ нема зуење. Што може да биде?
Зошто не ги поврзеш слушалките на звучниците? Ако се Z333 што ти се во потписот, тие имаат headphone влез на control pod-от.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нов сплитер ќе си земеш.
Неколку месеци е стар, едно кабле едноставно, така поврзано и нечепнато. Само од себе да се расипе?

Зошто не ги поврзеш слушалките на звучниците? Ако се Z333 што ти се во потписот, тие имаат headphone влез на control pod-от.
Да, тие се. Немам како да го поврзам микрофонот ако ги поврзам во влезот на звучниците.
На претходната Gigabyte матична што беше од 2012-та во плавото Line In ги поврзував и си функционираше најнормално, оваа плоча доста понова а не сака и тоа ме зезна, па морам со сплитер.

Иначе го исклучив комплетно и го оставив на страна да постои, сега поврзав и нема зуење. Како да имаше некој набој или нешто.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,273
4,510
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Да, тие се. Немам како да го поврзам микрофонот ако ги поврзам во влезот на звучниците.
На претходната Gigabyte матична што беше од 2012-та во плавото Line In ги поврзував и си функционираше најнормално, оваа плоча доста понова а не сака и тоа ме зезна, па морам со сплитер.
Сите тие проблеми исчезнаа во моментот кога купив надворешен аудио интерфејс, Focusrite Scarlett Solo.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Сите тие проблеми исчезнаа во моментот кога купив надворешен аудио интерфејс, Focusrite Scarlett Solo.
Супер уред ама малце overkill за мојата потреба, сплитер кабелчето решава, само да не зазуи пак :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
364
831
Само од себе да се расипе?
Не е невообичаено. При поместување/преместување, мал прекин или ослабен контакт е доволен за да ги направи тие артефакти.

Иначе го исклучив комплетно и го оставив на страна да постои, сега поврзав и нема зуење.
Претпоставувам дека имаш добро (функционално) заземјување?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не е невообичаено. При поместување/преместување, мал прекин или ослабен контакт е доволен за да ги направи тие артефакти.Претпоставувам дека имаш добро (функционално) заземјување?
Па штекерите си имаат заземјување. Но приклучокот од самите звучки нема, обичен е онаков тенок. А сега приметив и дека каблите позади се допираат, тој од звучниците што оди во матична (односно во сплитер па во матична) се допира со струјниот кабел од PC-то, може до тоа да е?
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
364
831
А сега приметив и дека каблите позади се допираат, тој од звучниците што оди во матична (односно во сплитер па во матична) се допира со струјниот кабел од PC-то, може до тоа да е?
Може.

Пред некое време правев прераспределба на компонентите околу слушалките, поради чистење на прашина. По завршување, на едни од слушалките се појави комбинација на шум и зуење (hum + buzz) во левиот канал. Веднаш претпоставив (погрешно) дека ми се расипале слушалките и/или засилувачот. Претпоставката ми се базираше на тоа дека каблите се балансирани, со што се поимуни на надворешни влијанија, а и фактот дека засилувачот има одвоено напојување (сиров DC во надворешна кутија, фина регулација во самиот засилувач).

Е. При преместувањето, сум го доближил напојувањето до приклучокот за сигналниот кабел за левиот канал. Го преместив напојувањето 10цм понатаму, и го снема целосно проблемот.

Тоа е линеарно напојување, на база на енкапсулиран трансформатор, дизајнирано за ниско ниво на шум, со номинална моќност од 100W.

Замисли сега што се случува во околина каде има високофрекфентно прекинувачко напојување (500W+ ATX) чија примарна цел не е ниско ниво на шум во комбинација со небалансирани кабли, и конектори од типот на 3.5mm TRS.

Има причина зошто сериозни студија инсистираат на (1) галванска изолација, (2) робусни конектори и (3) релокација на компјутерските компоненти во модуларни рекови.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Може.

Пред некое време правев прераспределба на компонентите околу слушалките, поради чистење на прашина. По завршување, на едни од слушалките се појави комбинација на шум и зуење (hum + buzz) во левиот канал. Веднаш претпоставив (погрешно) дека ми се расипале слушалките и/или засилувачот. Претпоставката ми се базираше на тоа дека каблите се балансирани, со што се поимуни на надворешни влијанија, а и фактот дека засилувачот има одвоено напојување (сиров DC во надворешна кутија, фина регулација во самиот засилувач).

Е. При преместувањето, сум го доближил напојувањето до приклучокот за сигналниот кабел за левиот канал. Го преместив напојувањето 10цм понатаму, и го снема целосно проблемот.

Тоа е линеарно напојување, на база на енкапсулиран трансформатор, дизајнирано за ниско ниво на шум, со номинална моќност од 100W.

Замисли сега што се случува во околина каде има високофрекфентно прекинувачко напојување (500W+ ATX) чија примарна цел не е ниско ниво на шум во комбинација со небалансирани кабли, и конектори од типот на 3.5mm TRS.

Има причина зошто сериозни студија инсистираат на (1) галванска изолација, (2) робусни конектори и (3) релокација на компјутерските компоненти во модуларни рекови.
Фала за информативниот пост. За некои е можда ова очигледно ама јас никогаш не сум обрнувал внимание. Сега кога ќе размислам, и на претходни звучници и конфигурации се случувало да има некаков шум или зуење, само многу понеприметно - на пример само кога е многу појачано и сум го сметал тоа за нормално :)
Го одвоив кабелот од звучниците колку можам, барем сега не се допира со други кабли.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
364
831
Верувај, и за "искусни" често не е очигледно.

Да беше, немаше во паника да менувам слушалки и кабли повеќе од два часа пред да се сетам да го поместам напојувањето...

...од друга страна, олеснувањето кога ќе сфатиш дека било ситна работа е непроценливо. :D
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
746
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
момци мала помош,имам слушалки сони и скајот почна да се кине,има некаде у Скопје да се купи нов скај/облогата од сунгерот...ваљда добро објаснив :)
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Секој модел на слушалки си имат единствени заменски падови така да мора да наведеш кој модел на Сони имаш!
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Секој модел на слушалки си имат единствени заменски падови така да мора да наведеш кој модел на Сони имаш!
Во право си тотално заборавив на овој дел...треба да се или
Sony MDR-ZX110
Sony MDR-ZX310

неможам да ја најдам кутијата а на самите слушалки нема ознака...
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Конечно после 15 години апгрејд на рисиверот. Од Yamaha RX-V750 се префрлив на Marantz SR6015.

Засега го користам со истиот 7.1 сетап, но планирам за брзо да монтирам четири звучници на таван и да го претворам во 5.1.4. Овие неколку дена сакам да го тестирам со стариот сетап чисто колку да видам дали ќе осетам некаква разлика. После првиот ден, можам да кажам дека не можам да забележам некаква разлика, но можеби тоа е заради сеуште некомплетната калибрација. Сигурен сум дека Аудисеј нешто утна при првата калибрација бидејќи левиот преден звучник е осетно погласен од десниот, па ќе треба да се пушти повторно калибрацијата од почеток. Исто така сабвуферот го имаше доста намалено, па мораше рачно да ги појачам децибелите. Лани шеровав еден гајд за калибраација на ова, подолу може да го најдете линкот.

Малку ми беше чудно откако го претворив прикажувањето на гласноста во релативно, (од -79 dB до 0dB), за да ја добијам истата гласност како и со старата Јамаха, треба гласот да оди до -8 децибели или -10 децибели. Значи тоа што беше -15дб на Јамахата, тука мора да биде наместено на појако. Но изгледа ова пак ќе е до Аудисеј калибрацијата, бидејќи на сите звучници левелите се намалени, додека кај Јамахата со калибрацијата од 2004та година левелите беа во обратната, позитивна, насока. Па изгледа до тоа ќе да е разликата.

Една од главните позитивни работи коишто мене лично ми одговараат со новиот рисивер е што има пристап до него преку веб интерфејс којшто можам да го користам со читачот на екран. Покрај веб интерфејсот, си има и апликација за телефон која што не е баш пристапна за читачот на екран, ама гласот иако не може да се менува со читачот на екран, кога ќе го менувам со даљинското барем ја апдејтира бројката на апликацијата. Претходно морав гласноста да ја контролирам на памет бидејќи не можам да ги гледам цифрите на дисплејот на старата Јамаха. На веб интерфејсот исто така се добива пристап до сите сетинзи, така да од аспект на пристапност е огромно подобрување од претходниот рисивер за којшто зависев од човек што гледа, и плус си има лимит тоа колку можеш да му досаѓаш на некој „Ај смени кросоввер на X херци, и пушти го клипчево 15 пати да видам дали ќе слушнам разлика.“ :D

Е сега главната негативна страна. После првото тестирање, почнав да се сомневам дека Аудиоцентар на овој слепиов наместо рисивер му шитнале панелка за греење :D. Дефинитивно ова чудово загрева многу повеќе од Јамахата. Добро, јамахата не се оптеретуваше со процесирање на слика, пошо не ни имаше ХДМИ приклучоци, али не ми е јасно зошто на рисивериве не ставаат некој внатрешен кулер. Башка во собата немам клима, па денес кога влегов беше 23.8 степени, а кога заминав после 3 часа температурата во собата качена на 25.2.

Итно ми треба некој кулер, па ако некој има предлози, пишете. Идеално решение би било кулер што може да се приклучи на усб порта, па да се уклучува и исклучува заедно со рисиверот, но ако не успеам да најдам нешто такво ќе мора да земам некој кулер за куќиште и да го поврзам со 12в адаптер, па рачно да го уклучувам при секое користење.

Океј постов требаше да биде само прашање за кулер, ама испадна цел реферат. Еве линк од гајдот за Аудисеј и калибрација на вуфер(и): Guide to Subwoofer Calibration and Bass Preferences
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
368
233
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Дали на нашиов пазар може да се најдат солидни (over ear) безжични слушалки до кај 2000 ден?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,465
4,104
Скопје
Малку ми беше чудно откако го претворив прикажувањето на гласноста во релативно, (од -79 dB до 0dB), за да ја добијам истата гласност како и со старата Јамаха, треба гласот да оди до -8 децибели или -10 децибели. Значи тоа што беше -15дб на Јамахата, тука мора да биде наместено на појако. Но изгледа ова пак ќе е до Аудисеј калибрацијата, бидејќи на сите звучници левелите се намалени, додека кај Јамахата со калибрацијата од 2004та година левелите беа во обратната, позитивна, насока. Па изгледа до тоа ќе да е разликата.
И јас приметив разлика меѓу „новиот“ Денон 2500Н, и тој што го имав претходно од 2010, 1610 модел. Иако новиов наводно има „повисока ватажа“, стариот Денон беше погласен на исто ниво, да речеме на -20. За разлика од кај тебе, и стариот кај мене имаше HDMI, Audissey, HD audio декодирање и слично.

Од друга страна, HEOS многу ми брка работа затоа што имам и втора зона наместено.

Со среќа да се служиш и да ти прави ќејф.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
364
831
Со здравје да си го користиш @masterwu. HDMI процесирање знае да произведе троа повеќе топлина. Мене ми е сместен рисиверот во парче мебел од 40мм дебел буков масив, со простор над рисиверот од 15цм, плус отвори за вентилација и crossflow вентилатор, и пак се чувствува промена на дрвото (извитоперување) над рисиверот.

Итно ми треба некој кулер, па ако некој има предлози, пишете.
Cross flow од оние што своевремено се испорачуваа со CM Stacker куќиштата. Ова е "помодерна" опција:


Во спротивно, некој од лаптоп подлоги/кулери?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
И јас приметив разлика меѓу „новиот“ Денон 2500Н, и тој што го имав претходно од 2010, 1610 модел. Иако новиов наводно има „повисока ватажа“, стариот Денон беше погласен на исто ниво, да речеме на -20. За разлика од кај тебе, и стариот кај мене имаше HDMI, Audissey, HD audio декодирање и слично.

Од друга страна, HEOS многу ми брка работа затоа што имам и втора зона наместено.

Со среќа да се служиш и да ти прави ќејф.
Фала, да купиш уште подобар! Инаку после дополнителен рисрч, научив дека Аудисеј референтната вредност на 0.0 децибели на главната позиција за слушање ја сетира на 85 децибели. Значи кога гласноста се сетира на 0дб на рисиверот, во главната позиција ќе се слуша на 85 децибели, додека претходниот рисивер има различна референтна вредност. Фактички за моите звучници, за да се добие 85 децибели, мораше на сите звучници да намали левел по 3 до 4 децибели бидејќи сите ми се -3 до -4дб намалени од старт. Е сега останува да го тестирам малку да видам на погласно како ќе се понаша и дали ќе дојде до клипинг или не, мада реално кога доаѓам до -5дб на релативна гласност веќе станува прегласно за континуирано слушање :D. Според интернетов, се додека не се исклучува рисиверот заради термалната заштита, или нема клипинг на звучниците не бил достигнат максимумот што може да го постигне.
Со здравје да си го користиш @masterwu. HDMI процесирање знае да произведе троа повеќе топлина. Мене ми е сместен рисиверот во парче мебел од 40мм дебел буков масив, со простор над рисиверот од 15цм, плус отвори за вентилација и crossflow вентилатор, и пак се чувствува промена на дрвото (извитоперување) над рисиверот.Cross flow од оние што своевремено се испорачуваа со CM Stacker куќиштата. Ова е "помодерна" опција:


Во спротивно, некој од лаптоп подлоги/кулери?
Фала ти, поубав да си набавиш! Инаку забележав дека ова загрева и кога нема звук воопшто. Заради HDMI CEC нешто рошкав преку компјутер ги имаше уклучено и Нвидиа шилдот и телевизорот, и така си имаше стоено неколку саати без глас, и кога видов дека е уклучен гледам осетно жежок беше. Така да видео процесирањето од старт го загрева бајаги. Инаку кај мене скроз е отворено од горе и од страните. Се наоѓа над комодата, и има екстра вентилација, но мора да се стави вентилатор, особено налето пошо премногу се загрева таа соба.

Фала за линкот. Моментално @worker_x се понуди да ми поврзе еден-два вентилатори за куќиште 12 волтни на обичен адаптер со еден прекидач, па ќе се проба да видиме како ќе функционира така. Гледам дека самиот рисивер има и една Trigger Out порта каде што може 12в уред да се поврзе и во тој случај нема потреба од рачен прекидач туку самиот рисивер кога ќе се уклучи му пушта триггер сигнал па да почне со работа уредот којшто е поврзан, но во тој случај ќе мора да се искористи и едно реле. Е сега не знам како ќе биде прицврстувањето на вентилаторот над рисиверот, ама ако не се снајдеме, ќе се проба со некој лаптоп кулер да видиме како ќе работи со тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно