• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
198
127
Со Denon x2600h ( кој е AVR )би звучеле добро , ама сепак со некое стерео ппјачало би го добил целосниот потенцијал од нив. Е сега когс веќе го имаш искористи го. Можиш и во Болин да го однесиш Денонот и да го слушниш и таму на нив. Па така најубаво да одлучиш
Ти благодарам
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,328
1,412
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Тоа значи дека ХДМИ портите ти немаат ARC чим не пушта звук. Инаку еве линк до гајд од Долби за позиционирање на звучници.


Со 4 звучници, ти имаш фронт лефт и рајт, и сараунд лефт и рајт. На 5.1 сетап, нема задни звучки, туку странични, т.е. сараунд. на 7.1 се додаваат задни звучници. Сега не играј играчки, вложи во еден сабвуфер и центар. Во зависност од големината на собата, задните 2 звучници нема да ти менуваат многу. Јас моментално имам 7.1 сетап, ама наскоро ќе го трансформирам во 5.1.4 (ова последново .4 се тавански звучки за долби атмос). Многу малку ефекти добивам на задните звучници па нема скоро ништо да ми смени.

Со здравје да го рокаш новиот рисивер!
За ова си многу во право. Од 10 филмови дали на 1 ќе ги приметам. Прво мислев дека е до звучниците ама изгледа немаат баш многу функција...
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Какво ви е искуството со Аудио Центар Болин за попуст? Гледам дека цените на Денон појачалата им се околу 10% поскапи од редовните цени во Европа. Е сега го немаат тој модел којшто го барам на лагер (X3700, па треба да се јавам да ги прашам дали може да се нарача и да видам по која цена ќе ми го понудат.

Исто така ќе ми требаат 4 тавански држачи за атмос звучници. Каде да барам такви? Планирам 4х јамо букшелф звучници коишто веќе ги имам да ги ставам како атмос звучки. Дали тоа би било добра идеја? Малку проблематичен ми е таванот што е под агол бидејќи собата е поткровље, па не знам дали може да се изведе да се предните 2 и задните два на иста висина и плус да не се прениски. Ако можат да се најдат swivel држачи за да се менува аголот на самиот држач би било екстра бидејќи претпоставувам поголемиот дел од држачите се наменети за прав таван, а не аголен.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
161
323
Такви држачи има кај мене, на топчест зглоб се, се местат во секоја насока. Цена 390 денари парче. Ограничување: тежина на звучната кутија до 5 kg.
Имам и поробусни за потешки звучници, но сепак се со мали димензии. Цената е нешто повисока, ама сега во моментов не можам да проверам точно колку пари се.
На таван можеш да ставиш било какви (но добри!) звучници за Атмос, Jamo ќе бидат сосема ОК.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,454
4,074
Скопје
Какво ви е искуството со Аудио Центар Болин за попуст? Гледам дека цените на Денон појачалата им се околу 10% поскапи од редовните цени во Европа. Е сега го немаат тој модел којшто го барам на лагер (X3700, па треба да се јавам да ги прашам дали може да се нарача и да видам по која цена ќе ми го понудат.

Исто така ќе ми требаат 4 тавански држачи за атмос звучници. Каде да барам такви? Планирам 4х јамо букшелф звучници коишто веќе ги имам да ги ставам како атмос звучки. Дали тоа би било добра идеја? Малку проблематичен ми е таванот што е под агол бидејќи собата е поткровље, па не знам дали може да се изведе да се предните 2 и задните два на иста висина и плус да не се прениски. Ако можат да се најдат swivel држачи за да се менува аголот на самиот држач би било екстра бидејќи претпоставувам поголемиот дел од држачите се наменети за прав таван, а не аголен.
Зависи што пазариш, обично даваа некои 5% попуст, а ако најдеш некој за преку вработен може и 10% да ти дадат.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Такви држачи има кај мене, на топчест зглоб се, се местат во секоја насока. Цена 390 денари парче. Ограничување: тежина на звучната кутија до 5 kg.
Имам и поробусни за потешки звучници, но сепак се со мали димензии. Цената е нешто повисока, ама сега во моментов не можам да проверам точно колку пари се.
На таван можеш да ставиш било какви (но добри!) звучници за Атмос, Jamo ќе бидат сосема ОК.
Одлично! Овие Јамо што ги имам се Е3 - SUR модел, и според интернетов 6.5 килограми пишува дека тежат. Кога ќе можете, пишете цена за поскапите, а исто може и цена за фиксни држачи за прав таван доколку имате (значи кога ќе се постават звучниците да се свртени на подот под прав агол). Доколку не успеам во поткровље да најдам добро решение ќе се стават во друга соба со прав таван.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
161
323
Прво мораш да поставиш горна граница до која имаш намера да потрошиш за звучници, за да може да ти се даде препорака. Претходно прашуваше за звучници со цена од 23.000 денари. Овој B&W 606 S2 чини 46.000 денари - двојно повеќе! За тие пари веќе навлегуваме во зоната на одлични студиски монитори.
Со Bowers & Wilkins во секој случај нема да згрешиш...
Паа... не е баш така. B&W 606 S2 има преистакнати високи тонови. Од позитивните страни е што има одлична динамика, цврсти и дефинирани басови, а високите се особено чисти.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
161
323
Овие Јамо што ги имам се Е3 - SUR модел, и според интернетов 6.5 килограми пишува дека тежат. Кога ќе можете, пишете цена за поскапите, а исто може и цена за фиксни држачи за прав таван доколку имате (значи кога ќе се постават звучниците да се свртени на подот под прав агол)...
Имам одлични мали држачи за кутии до 9 kg, со сигурносен синџир, со ротирачки држач за секоја можна позиција на кос таван. Цена 600 денари парче.
Speaker wall mount.jpg
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Земи си тогаш било што најдеш од Анхоч/Сет. Слушам дека Anker не се лоши
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
39
38
некои што ги има кај нас? што би можеле одма да се купат кај нас?
Anker soundcore life dot 2 се врв за цената ама се 3300 во Анхоч, ако ти се давет толку нема да згрешиш. Плус се ипх5 ако вежбаш/трчаш би ти значело.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,040
1,572
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Да не знаете каде има /некој да продава ваков тип на сталаци за звучници? op07500-01-thumbnail-1080x1080-70.jpg HTBS_Hero_V2.jpg

Или некоја DIY идеја. Некаде да се купат тенки алу профили...
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Да не знаете каде има /некој да продава ваков тип на сталаци за звучници?Погледнете го атачментот 100047Погледнете го атачментот 100048

Или некоја DIY идеја. Некаде да се купат тенки алу профили...
Види во Vision, Зец или Болин. Евентуално во Артист.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,040
1,572
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Нема никаде сталки. На Реклама5 се рекламирале Зец на времето пред 3 години по 30Еур ги продавале.. Сигурно парче - Модели што во останатиот нормален свет се продавале и се продаваат по 20€ за пар. (2 парчиња)
Али тоа е. Ќе се прави DIY нешто изгледа

Се зема HTR 3063 во комбинација со NS P110
20210424_233256.jpg
Да си поиграме малку па може ќе се видиме во секцијата огласи а може и не. Зависи од комшиите:)
Инаку Surround било лудило.
 
5 јануари 2021
103
21
Препорака за евтина 7.1 звучна картичка што е со pci или pcie x1 и поддржува windows 10?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,254
4,479
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Швајцарската компанија за слушни помагала Сонова го превзема consumer electronics делот на Sennheiser.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Што се случи со Sennheiser, како пропаднаа, до толку ли лошо им одеше или едноставно не се прилагодија на модерниот пазар?
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
ОК, од врамувањето на одговорот толкувам дека не мислиш дека повеќе имаат одлични слушалки, ниту во звук ниту во издржливост ниту во цена?

Би сакал, ако имаш време, да појасниш малку на што точно мислиш? И со што ги споредуваш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,890
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно