• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Da ne otvaram nova tema,

Mi crkna onboard zvucnata karta na PC i sega se dvoumam pomegu eksterna zvucna Focusrite, Steinberg, Presonus, Audient (polovna ili nova) ili nekoj DAC od ali express ili poloven od tuka
Budzet 100 - 120 pa i 150eur

Sto e podobro za slusanje muzika dac ili Audio interface, ne se zanimavam so pravenje i komponiranje na muzika, isklucivo za slusanje mi e potrebno, taka da site vlezovi za mikrofoni i gitari mi se visok, ne mi trebaat

Dali Externata zvucna ima podobar zvuk (pojacaloto mi e so balansirani vlezovi kade externite zvucni gi imaat a dac e so rca konectori osven poskapite)

Preporaki od poupatenite
Пошто аудио интерфејс е баш за работите за кои што нема да го користиш, подобро да си земеш ДАК. За исти пари ќе добиеш повеќе музика, пошто не доплаќаш за функционалноста што ја има аудио интерфејсот.
Кој точно десктоп дак, има дечки тука подобро што ќе те советуваат од мене, вака од читање Topping D30 е добар избор за парите.

А кабел ваљда може да се направи/користи РЦА на "балансиран"(претпоставувам под ова подразбираш XLR)?
Пошто сум стриктно бананамен :) (2.5, 3.5, 4.4, 6.25mm), нека ме исправи некој ако сум грешка за ова, таман да си го потврдам мислењето или да поднаучам нешто.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,385
2,221
Пошто аудио интерфејс е баш за работите за кои што нема да го користиш, подобро да си земеш ДАК.
Ова и не е секогаш точно.

Некогаш аудио интерфејс има повеќе смисла особено ако на некој му е потребна балансирана конекција (ако има ground loops и слично во својот сетап). Во одредени ситуации, интерфејсот е најдобро решение.

Или на пример практичноста, ако бараш да купип солиден DAC што а балансиран и има прифатлифа цена, а не ти се чека од Алијата би рекол дека студиски интерфејс е no brainer.

Кој точно десктоп дак, има дечки тука подобро што ќе те советуваат од мене, вака од читање Topping D30 е добар избор за парите.
Topping D30
Topping E30
Fiio K3
Topping DX3

Има доста избор. Најдобро е да се земе тоа што има најдобра цена во моментот.

А кабел ваљда може да се направи/користи РЦА на "балансиран"(претпоставувам под ова подразбираш XLR)?
Може, но нели губиш балансиран сигнал. Јас за грамофонот баш користам RCA to XLR кабел, зашто ми е најпрактичен за влез од грамофонско предпојачало во студиски монитори.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Некогаш аудио интерфејс има повеќе смисла особено ако на некој му е потребна балансирана конекција (ако има ground loops и слично во својот сетап)
Пошто мене слушалки ме засегаат(pc>dac/amp) не сум помислил на тој момент. Во кој случај/каков сетап може да се деси граунд луп и колку честа појава е?

Ако е работата дека мора да има и балансиран излез онда веројатно Fiio K3 би бил правиот избор. Само од 2.5мм балансираниот излез на балансиран XLR кабелче да се стокми. Или користење на излезот за слушалки наспроти линискиот излез има некои негативни страни? Пошто по моќност гледам е добар 2.5мм излезот(до 4Vrms).
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,385
2,221
Ако е работата дека мора да има и балансиран излез онда веројатно Fiio K3 би бил правиот избор. Само од 2.5мм балансираниот излез на балансиран XLR кабелче да се стокми. Или користење на излезот за слушалки наспроти линискиот излез има некои негативни страни? Пошто по моќност гледам е добар 2.5мм излезот(до 4Vrms).
Уф, Fiio K3 го користам во викендица и тоа исклучиво линискиот излез за студиски монитори на набалансиран влез. Што и да одговорам можам само да те излажам.
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
31
3
Во принцип повеќе ми оговара аудио интерфејс бидејќи користам излезни појачала па на аудио интрфејсот имам потенциометар за волуме кој многу ми е потребен, а и истото ќе го користам како предпојачало, понатаму имам балансирани излези и повеќе од еден излез за појачало, Наспроти ова со дак-от имам излез само за едо појачало, не секој дак има волуме потенциометар и поретко има дак со балансирани излези.
Е сега разликата во квалитет на звук не знам која е?
Ако квалитетот на звук е значително подобар,ќе треба дополнително и предзасилувач.
Исто така битен ми е и излезот од самиот предзасилувач (во дак-от и во аудио интерфејсот), односно да има голем output, како би ги побудил излезниот засилувач. кој е со голема моќност и потребен е јак влезен сигнал.
Дали излезниот сигнал е доволен за да се побуди едно снажно појачало?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ај ве молам препорака за ефтини блутут слушалки, ваков модел, значи за во уво ама без тапи/гуми. Ми требаат за на точак, генерално не мора да се аудиофилски. Имам едни baseus encok w09 сега, ама ептен муљ звук вадат. Имам и Xiaomi Airdots и супер звук ми вадат, ама со тапи се.

1616754214926.png
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
Ај ве молам препорака за ефтини блутут слушалки, ваков модел, значи за во уво ама без тапи/гуми. Ми требаат за на точак, генерално не мора да се аудиофилски. Имам едни baseus encok w09 сега, ама ептен муљ звук вадат. Имам и Xiaomi Airdots и супер звук ми вадат, ама со тапи се.

Погледнете го атачментот 99075
Мислам дека за на точак било што без гумичка ќе ти вади катастрофа звук. Колку споро и да се движиш имаш ветер и влијае, така да немањето на изолација и tight fit ќе ти прави проблем.

EDIT: Имав прилика да пробам AirPods, не Pro, првата генерација, и дури и покрај фактот што драјверот внатре е прилично добар, недостатокот на изолација дури и при нормално одење значеше дека звукот не доаѓа воопшто до израз, hence џабе добар драјвер.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мислам дека за на точак било што без гумичка ќе ти вади катастрофа звук. Колку споро и да се движиш имаш ветер и влијае, така да немањето на изолација и tight fit ќе ти прави проблем.

EDIT: Имав прилика да пробам AirPods, не Pro, првата генерација, и дури и покрај фактот што драјверот внатре е прилично добар, недостатокот на изолација дури и при нормално одење значеше дека звукот не доаѓа воопшто до израз, hence џабе добар драјвер.
не не, веруј, ова е ептен муљ, како низ вода да слушам. Не е како да не диктува, туку како да е полно со памук помеѓу драјверот и дупката. Се над тоа би било премија.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
не не, веруј, ова е ептен муљ, како низ вода да слушам. Не е како да не диктува, туку како да е полно со памук помеѓу драјверот и дупката. Се над тоа би било премија.
Јасно. Немам баш препорака тогаш, немам користено ништо такво, ама по репутацијата што ја имаат за T5, јас би разгледал нешто од QCY. Т3 се некој хибрид меѓу овие што не ги сакаш, и ова што го бараш, T7/T8 се баш тоа што го бараш. Локално тешко, на AliExpress барај.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
не не, веруј, ова е ептен муљ, како низ вода да слушам. Не е како да не диктува, туку како да е полно со памук помеѓу драјверот и дупката. Се над тоа би било премија.
Исто и јас го поддржувам ставот на fuzzjaw, со тоа што би додал, ако можеш да ги најдеш сеуште старите добри QCY T5 (не Т5s или Т5Pro) само тие не бараат да ја инсталираш QCY апликацијата за DSP (Колку год да овозможува некакви функционалности за слушалките, несе знае какви други се функционалности овозможува, дека за да ја симнеш треба од web сајт да одиш да ја симнуваш а не преку Play store). Сите останати понови модели горе доле бараат некакво DSP да им аплицираш, чистите T5 се бомбона и без DSP а можеш многу лесно да ги додадеш во други „пореномирани“ апликации за дополнително процесирање на сигналот. Пиши му на Андреј (Chevy на Discord) да ти даде линк до една апликација што е сеуште во развој има добри профили на неа за Т5. Инаку ги имам и Т5 и Т4, Т5 го бришат подот со Т4 и кога има аплицирано DSP на Т4.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
193
120
Што мислите за попустов? Ми требаат звучници за denon 2600


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

poljakot

Gaining Experience
20 октомври 2010
144
92
Што мислите за попустов? Ми требаат звучници за denon 2600


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па и не е некој попуст, цените им ги памтам на Aeromax 2 околу 25000-30000 од пред некоја година. Ако бараш 5.0 или 5.1 не би знаел, за 2.0 Elac Debut 2.0 DB62 се често препорачувани на форумов како добра вредност за парите.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,353
4,493
Чисто како инфо, дали некој знае каде може да се најде перничиња за HyperX Cloud слушалки? Нормално во Македонија. :)
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
Па и не е некој попуст, цените им ги памтам на Aeromax 2 околу 25000-30000 од пред некоја година. Ако бараш 5.0 или 5.1 не би знаел, за 2.0 Elac Debut 2.0 DB62 се често препорачувани на форумов како добра вредност за парите.
Грешиш, си ги запамтил цените на старите модели Aero. Новите модели Aeromax се поскапи - со причина, бидејќи имаат подобар широкопојасен драјвер во однос на старите модели Aero (иако изгледаат исто). Затоа, овој попуст е добра шанса.

Што мислите за попустов? Ми требаат звучници за denon 2600
Широкопојасниот драјвер во Aeromax моделите работи самостојно во целиот критичен појас од 250 Hz до 20 kHz и има потполно рамна амплитудно-фреквенциска карактеристика. Звукот е многу природен и неутрален во целиот тој опсег, со фантастична кохезивност, стерео сликата е особено длабока и широка, а она што е специфично е смиреноста во репродукцијата (слично на старите B&W 805 од пред 30 години). Идеално за контемплативна музика и вокали. Средните басови имаат одличен волумен, но басовите генерално не се особено темпераментни.
Нешто повеќе возбудливост и виталност, но со помалку басови и со нешто поистакнати високи тонови има кај Elac Debut 2.0 DB62, кои по цена се слични со сегашните снижени цени на Cambridge Audio Aeromax 2. Но, не можам да кажам дека се подобри од Aeromax 2, напротив. Јас би дал предност на Aeromax 2.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,385
2,221
Грешиш, си ги запамтил цените на старите модели Aero. Новите модели Aeromax се поскапи - со причина, бидејќи имаат подобар широкопојасен драјвер во однос на старите модели Aero (иако изгледаат исто). Затоа, овој попуст е добра шанса.


Широкопојасниот драјвер во Aeromax моделите работи самостојно во целиот критичен појас од 250 Hz до 20 kHz и има потполно рамна амплитудно-фреквенциска карактеристика. Звукот е многу природен и неутрален во целиот тој опсег, со фантастична кохезивност, стерео сликата е особено длабока и широка, а она што е специфично е смиреноста во репродукцијата (слично на старите B&W 805 од пред 30 години). Идеално за контемплативна музика и вокали. Средните басови имаат одличен волумен, но басовите генерално не се особено темпераментни.
Нешто повеќе возбудливост и виталност, но со помалку басови и со нешто поистакнати високи тонови има кај Elac Debut 2.0 DB62, кои по цена се слични со сегашните снижени цени на Cambridge Audio Aeromax 2. Но, не можам да кажам дека се подобри од Aeromax 2, напротив. Јас би дал предност на Aeromax 2.
Што би рекол за Aeromax 6?

Бидејќи пред скоро време се преселив, и сега имам прописно место да направам правилен сетап. Се размислував да ги продадам двата пара студиски монитори што ги имам моментално. Претходно, ми требаа два сетпа, сега ми е потребен само еден - па сметам дека е одлична прилика да правам upgrade.

Што би била твојата препорака? Се размислував за Focal Chora 826, Dynaudio Emit M30 или Elac DBR floor stander верзијата. Исто така, размислував и за студиски Џенелеци или Неуман.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
Aeromax 6 е истиот Aeromax 2, само со уште еден дополнителен бас-звучник. Не сум ги слушал (за разлика од Aeromax 2 ), но можам со голема сигурност да претпоставам дека имаат уште погласни средни басови (кои Aeromax 2 ги има дури и вишок) и може подлабоко да свири (што е ОК). Мислам дека не нуди некои предности над Aeromax 2.
Слично е и со Dynaudio Emit M30 - не гледам нешто повеќе да нуди во однос на Emit M20. Навистина подлабоко свири, нешто погласен е во средните и високите басови и глобално за трошка е поефикасен, но ја нема наутралноста на звукот на Emit M20. Сето тоа е недоволно за скокот во цената. И двата модела се слабо ефикасни - им треба јак засилувач.
Elac DFR 52 не сум ги слушал, но знам дека имаат помали бас-звучници (5,25 инчи) во споредба со другите звучници спомнати тука (6,5 инчи), па можеби е тоа некој хендикеп, не знам. Општо земено, Elac звучниците се добро конструирани.
Focal Chora 826 исто е добар звучник, но јас секогаш би одбрал активни студиски монитори.
Така што, мој краен совет е: професионални активни студиски монитори.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Дечки. Од скоро набавив рисивер Yamaha RX565. Немам 5.1/7.1 сараунд звучки, али пробав да проклучам предни и задни звучки, ама нешто нема сигнал на задните. Изгледа дека рисиверо е поврзан за ТВ-то.
У менито у Тв-то за звук има wifi-saround. Па изгледа за филмови гледање ќе треба ТВ-то да се користе како монитор само, така ли?
Некој нешто да каже у вези оваа проблематика.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Дечки. Од скоро набавив рисивер Yamaha RX565. Немам 5.1/7.1 сараунд звучки, али пробав да проклучам предни и задни звучки, ама нешто нема сигнал на задните. Изгледа дека рисиверо е поврзан за ТВ-то.
У менито у Тв-то за звук има wifi-saround. Па изгледа за филмови гледање ќе треба ТВ-то да се користе како монитор само, така ли?
Некој нешто да каже у вези оваа проблематика.
Како е поврзан телевизорот со рисиверот? ХДМИ кабел? Ако е ХДМИ, тогаш телевизорот треба да поддржува ARC (Audio Return Channel) на таа ХДМИ порта. На телевизорот треба да наместиш аудио аутпут да ти оди преку хдми или дигитален аутпут. Во зависност од брендот на телевизорот, различни термини користат за тоа. На каква содржина тестираш? Треба и самата содржина да биде во мулти-канално аудио, пример Нетфликс има 5.1 аудио траки, а ти пошо имаш 4 звучки, ќе ти функционира во 4.0. Инаку задните звучници треба да ги поврзеш како лев и десен сараунд, а не како back speakers. Сараунд звучките се ставаат од левата и десната страна на слушателот, а не зад него.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Како е поврзан телевизорот со рисиверот? ХДМИ кабел? Ако е ХДМИ, тогаш телевизорот треба да поддржува ARC (Audio Return Channel) на таа ХДМИ порта. На телевизорот треба да наместиш аудио аутпут да ти оди преку хдми или дигитален аутпут. Во зависност од брендот на телевизорот, различни термини користат за тоа. На каква содржина тестираш? Треба и самата содржина да биде во мулти-канално аудио, пример Нетфликс има 5.1 аудио траки, а ти пошо имаш 4 звучки, ќе ти функционира во 4.0. Инаку задните звучници треба да ги поврзеш како лев и десен сараунд, а не како back speakers. Сараунд звучките се ставаат од левата и десната страна на слушателот, а не зад него.
Samsung RU серија е ТВ-то. Преку HDMI портовите неке да даде звук, ама затоа преку оптика дава.
Пробав од комнпјутер со хдми у рисивер. Иначе да, на центар лев и лебо и десно звучките примаат сингал. Е само зашо служе back speakers?
Претпоставував дека за 6 канала треба и бек.
Да, пробано со филмови кои веке имаат сараунд звук со 6 канали.
 

poljakot

Gaining Experience
20 октомври 2010
144
92
Грешиш, си ги запамтил цените на старите модели Aero. Новите модели Aeromax се поскапи - со причина, бидејќи имаат подобар широкопојасен драјвер во однос на старите модели Aero (иако изгледаат исто). Затоа, овој попуст е добра шанса.


Широкопојасниот драјвер во Aeromax моделите работи самостојно во целиот критичен појас од 250 Hz до 20 kHz и има потполно рамна амплитудно-фреквенциска карактеристика. Звукот е многу природен и неутрален во целиот тој опсег, со фантастична кохезивност, стерео сликата е особено длабока и широка, а она што е специфично е смиреноста во репродукцијата (слично на старите B&W 805 од пред 30 години). Идеално за контемплативна музика и вокали. Средните басови имаат одличен волумен, но басовите генерално не се особено темпераментни.
Нешто повеќе возбудливост и виталност, но со помалку басови и со нешто поистакнати високи тонови има кај Elac Debut 2.0 DB62, кои по цена се слични со сегашните снижени цени на Cambridge Audio Aeromax 2. Но, не можам да кажам дека се подобри од Aeromax 2, напротив. Јас би дал предност на Aeromax 2.
Да, во право си. Поевтините Aero 2 се движеа околу таа цена, што ги прави Aeromax 2 да се солидна понуда за тие пари.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Samsung RU серија е ТВ-то. Преку HDMI портовите неке да даде звук, ама затоа преку оптика дава.
Пробав од комнпјутер со хдми у рисивер. Иначе да, на центар лев и лебо и десно звучките примаат сингал. Е само зашо служе back speakers?
Претпоставував дека за 6 канала треба и бек.
Да, пробано со филмови кои веке имаат сараунд звук со 6 канали.
Тоа значи дека ХДМИ портите ти немаат ARC чим не пушта звук. Инаку еве линк до гајд од Долби за позиционирање на звучници.


Со 4 звучници, ти имаш фронт лефт и рајт, и сараунд лефт и рајт. На 5.1 сетап, нема задни звучки, туку странични, т.е. сараунд. на 7.1 се додаваат задни звучници. Сега не играј играчки, вложи во еден сабвуфер и центар. Во зависност од големината на собата, задните 2 звучници нема да ти менуваат многу. Јас моментално имам 7.1 сетап, ама наскоро ќе го трансформирам во 5.1.4 (ова последново .4 се тавански звучки за долби атмос). Многу малку ефекти добивам на задните звучници па нема скоро ништо да ми смени.

Со здравје да го рокаш новиот рисивер!
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
341
258
Битола
Со Bowers & Wilkins во секој случај нема да згрешиш. Малку сум изненаден со цената ама мислам се работи за најновата серија па затоа е цената отидена нагоре . Моделот 606 на Bowers & Wilkins беше во ценовен ранг од 550-600 евра , ама се е отидено нагоре :) . Можи ќе ти дадат и некој попуст. Битно е и кое појачало ќе го поврзиш со нив !
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
193
120
Со Bowers & Wilkins во секој случај нема да згрешиш. Малку сум изненаден со цената ама мислам се работи за најновата серија па затоа е цената отидена нагоре . Моделот 606 на Bowers & Wilkins беше во ценовен ранг од 550-600 евра , ама се е отидено нагоре :) . Можи ќе ти дадат и некој попуст. Битно е и кое појачало ќе го поврзиш со нив !
Denon x2600h.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
341
258
Битола
Со Denon x2600h ( кој е AVR )би звучеле добро , ама сепак со некое стерео ппјачало би го добил целосниот потенцијал од нив. Е сега когс веќе го имаш искористи го. Можиш и во Болин да го однесиш Денонот и да го слушниш и таму на нив. Па така најубаво да одлучиш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно