• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
ОК, од врамувањето на одговорот толкувам дека не мислиш дека повеќе имаат одлични слушалки, ниту во звук ниту во издржливост ниту во цена?

Би сакал, ако имаш време, да појасниш малку на што точно мислиш? И со што ги споредуваш?
52 минута во видеото се ти е објаснето.
View: https://youtu.be/27DE26j5n8w
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
52 минута во видеото се ти е објаснето.
Ах сега ми е јасно. Linus многу убаво објаснува, иако не му е ни нему јасно.

Проблемот е што Sennheiser, компанија која прави слушалки 75 години, не можела да се снајде во време во кое референцата се Beats. Страшно е колку се овие двајцава од видеово разочарани дека Sennheiser не се модернизирале, додека тие носат 20+ години стари модели.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Ах сега ми е јасно. Linus многу убаво објаснува, иако не му е ни нему јасно.

Проблемот е што Sennheiser, компанија која прави слушалки 75 години, не можела да се снајде во време во кое референцата се Beats. Страшно е колку се овие двајцава од видеово разочарани дека Sennheiser не се модернизирале, додека тие носат 20+ години стари модели.
Еве од истите двајца тура на фабриката, тоа е тој квалитет кој трае повеќе од 20 години.
View: https://youtu.be/5es8zggYM7A
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,546
876
Што се случи со Sennheiser, како пропаднаа, до толку ли лошо им одеше или едноставно не се прилагодија на модерниот пазар?
Не пропадна туку почнува спојување со новиот бренд EPOS значи сенхајзер е под управа на ЕПОС

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Не пропадна туку почнува спојување со новиот бренд EPOS значи сенхајзер е под управа на ЕПОС

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Друже каков бренд готово е, ги продадоа на Сонова, швајцарска компанија за hearing aid помагала. Само ќе се лиценцира името Сенхаизер.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
168
233
“Пропаднаа” е многу балкан-експерт муабет...

Вестите велат дека Сенхајзер не биле задоволни од профитот што го прави секторот за consumer electronics и најавиле само негова продажба.
Иако секторот има постигнато огромни бројки на продадени парчиња и има многубројни фанови, едноставно соодносот на излив на средства према прилив на средства кој го прави не ги прави задоволни.

Сонова од друга страна по бројките на google има многу поголем прилив на пари од Сенхејзер (речиси 3 милијарди а Сенхајзер нема ни 1 милијарда).
Сонова гледаат експанзија на својот делокруг ако го купат секторов од Сенхајзер.
Сенхајзер гледа добар прилив на средства од продажбата што понатака ќе ги инвестира во останатиот погон за про аудио опрема.
Профит.

Така да никој не пропаѓа, само се претура од едно ќесе у друго...
Колку само Eurosong-ови до сега Сенхајзер опреми, веројатно интерно сеуште оваквиот бизнис им е трендинг додека просечни слушатели на музика дур се возат у метро се само досадна клиентела...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Како Consumer мене ме интересира само тој дел од бизнисот, можеби имале друг дел со опремување на сали, концерти или слично, ама тоа мене не ме допира, се надевам дека Сонова ќе задржат барем дел од магијата, квалитетот и експертизата на Сенхајзер. Иако лично се сомневам во тоа, но другите лајфстајл брендови нема да го имаат тоа ниво никогаш како Сони, Самсунг, Аппле.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,546
876
Друже каков бренд готово е, ги продадоа на Сонова, швајцарска компанија за hearing aid помагала. Само ќе се лиценцира името Сенхаизер.
Брат , а знаш што произведува Сонова hearing aid ? Сектор за медицински слушни помагала, значи никој не пропаѓа и не само Сонова туку и Епос сектор за гејмерски слушалки како што е Сенхајзер ЕПОС ГСП670

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Брат , а знаш што произведува Сонова hearing aid ? Сектор за медицински слушни помагала, значи никој не пропаѓа и не само Сонова туку и Епос сектор за гејмерски помагала како што е Сенхајзер ЕПОС ГСП670

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
"EPOS parts ways with Sennheiser, first gaming headset to drop in October | PC Gamer" EPOS parts ways with Sennheiser, first gaming headset to drop in October | PC Gamer
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Дечки, пријател мој сака да земе некое појачало/ресивер до 20.000 денари.
Планот му е да уклучи 5 звучници на него (бидејќи толку имал).
Просторот каде што ке се користи појачалото е околу 100 квадрати.
Јас појма немам од ова па затоа барам совет од вас.
Се бара ново или половно ама да е стакло зачувано.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
161
323
Друже каков бренд готово е, ги продадоа на Сонова, швајцарска компанија за hearing aid помагала. Само ќе се лиценцира името Сенхаизер.
Сонова не го купи само името Сенхајзер, купи баш сè од consumer отсекот на Sennheiser: технологија, производни погони, луѓе... (ова се инсајдерски информации!). Брендот Sennheiser consumer ќе си продолжи и понатаму со истиот квалитет.
За оние кои сентиментално се врзани со „стариот“ бренд Сенхајзер, еве последна прилика да си го купат best buy моделот Sennheiser HD 206 (наследникот на HD 201) за само 1.990 денари (кај мене). Ова е последната произведена количина од овој нивни најевтин модел, во иднина ќе има само други, поскапи модели.
Мислењето е автоматски споено:

Дечки, пријател мој сака да земе некое појачало/ресивер до 20.000 денари.
Планот му е да уклучи 5 звучници на него (бидејќи толку имал).
Просторот каде што ке се користи појачалото е околу 100 квадрати.
Јас појма немам од ова па затоа барам совет од вас.
Се бара ново или половно ама да е стакло зачувано.
Прво, потребно е едно мало разјаснување - ако намерата е да се комплетира surround систем со 5 звучника, тогаш потрeбен е surround рисивер, а не засилувач. Покрај петте звучника, препорачувам да се купи и еден сабвуфер.
Заборави на половно, се исплати да се купи само нов рисивер. За 20,000 денари има surround рисивери од Sony, Yamaha, Denon, Pioneer кај Аудио Центар Болин, Pix+, Галерија, ...
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
дека Сонова ќе задржат барем дел од магијата, квалитетот и експертизата на Сенхајзер
Што модели на Senn користиш што велиш дека имаат магија, најдобар квалитет и најголема експертиза? Дали ги имаш споредено со Focal, AKG, Audeze?


Иако лично се сомневам во тоа, но другите лајфстајл брендови нема да го имаат тоа ниво никогаш како Сони, Самсунг, Аппле.
Аудиото е крајно субјективно. Може тебе не ти се свиѓа звукот на Сони, али на друг му се свиѓа, а трет па можеби се колне во звукот на AKG.

И да, Apple (барем според frequency response мерења) некогаш знаат да направат компетентни слушалки, истото важи и за Sony и за останати.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
истото важи и за Sony
Проблемот со Sony (ако тоа може да се нарече проблем) е што немаат middle-ground.

Или прават ненадминати аудио легенди (MDR-R10 / Qualia 010) или широко комерцијални работи.
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
347
273
Препорачајте безжични слушалки до 50-60евра. Намена играње на PC и по некој филм.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
И сега @Oktar мора да е разочаран и најзасегнат со Sennheiser најповеќе , нема да можи колекцијата да ја комплетира :) . @Oktar сеа ќе те навлечам на Grado Labs ( made in USA ) , мора да ги слушниш иако го имам "евтиниот модел " од Prestige серијата . Остај овие со Focal, AKG , Beyerdynamic итн :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И сега @Oktar мора да е разочаран и најзасегнат со Sennheiser најповеќе , нема да можи колекцијата да ја комплетира :) . @Oktar сеа ќе те навлечам на Grado Labs ( made in USA ) , мора да ги слушниш иако го имам "евтиниот модел " од Prestige серијата . Остај овие со Focal, AKG , Beyerdynamic итн :)
Незнам зошто мислиш дека не сум веќе член на Grad-ското друштво, секако со поефтините модели, ги имам веќе 3 години и ми се омилени, само се малку непрактични од аспект дека се многу отворени, т.е. сите те слушаат и ти ги слушаш што те лимитира на употреба. Кога сум сам во канцеларија, рокам на нив.

IMG_20170214_075144.jpg

Иначе сакам да го купам вајарлес моделот, али моментално нема од каде а и не ми се даваат 250-300 евра.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Остај овие со Focal, AKG , Beyerdynamic итн
Може да ми објасниш што им фали на Фокал, АКГ или Бејердинамик? И што точно ги прави градо да се одвојуваат од конкуренцијата.

Те прашувам затоа што немам никогаш слушнато Grado, а секојдневни слушалки ми се Sennheiser HD6xx. Во кој сегмент би биле Grado подобри од нив?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
Како да ти кажам без да го потегнам бесот на Grado-истите? :D
Не, ама стварно сакам одговор да прочитам. Зашто нависитина сум заинтересиран да прочитам објективно мислење за Grado и што всушност ги прави да се подобри од конкуренцијата.
Мислењето е автоматски споено:

Градо нечини, го прави Bruce да изгледа weak. :D
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Може да ми објасниш што им фали на Фокал, АКГ или Бејердинамик? И што точно ги прави градо да се одвојуваат од конкуренцијата.

Те прашувам затоа што немам никогаш слушнато Grado, а секојдневни слушалки ми се Sennheiser HD6xx. Во кој сегмент би биле Grado подобри од нив?
Не ,не ми беше поентата да ги критизирам негативно Фокал, АКГ или Бејердинамик итн , поентата ми беше едноставно да го ѓибнам Октар за колекцијата која ја има од Зенхајзер ( на која му завидувам и сакам да ја преслушам :) се' во контекст на муабетот погоре за Зенхајзер. Јас сум имал шанса и тие фирми да ги имам на слушалки. Нешто имам и сега низ дома. Не сум само со Градо :). И ќе речам дека стварно добро звучат . Единствено не сум слушнал најискрено досега Beyerdynamic i Focal. Затоа и во постот погоре има смајли кој се однесува на Октар. И да скратам единствена и најголема разлика меѓу сите и Grado е таа што Grado се Open Air. Тие имаат само Open Air слушалки ско не ги рачунаме оние бубачките за во уши и слично . И скапите серии им се такви. Мене исто како Октар единствено негативно кај Градо е баш тоа . Ме нервираат некогаш да слушаат и другите она што јас го слушам. Па можеби и затоа така перфектно звучат. Се останато е навика ,жанрот на музика и удобноста пред се , па така некако и ти "легнуваат" ,што би рекле.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
И да скратам единствена и најголема разлика меѓу сите и Grado е таа што Grado се Open Air.
Дали можеби мислиш дека Grado имаат само open back модели, наспроти другите производители?

Не ми е јасно зошто тоа би било важна карактеристика. Ама има важен дел од нивната маркетинг приказна.

Што се однесува на моите забелешки за слушалките на Grado (базирано на долгогодишна употреба на SR325, RS1 и GS1000):
 1. Сите (*) слушалки на Grado го користат истиот звучнички елемент со мали модификации на надворешниот склоп за вклопување во сите модели. Се работи за елемент првично развиен за употреба во line array звучници. Оригиналниот прототип на звучникот уште може да се види во магацинот на Grado во Бруклин. Порано правеа тури, сега не смеат (од 2019та) наводно поради новите правила на нивната осигурителна компанија (нивни зборови).

  Звучничката единица на Grado е непогодна за концепт на акустична суспензија. Со други зборови, не можат да направат closed back модел затоа што ќе звучи многу несоодветно.

  (*) Под сите, мислам на слушалките на Grado кои се full size, over ear.

 2. Конструкциски, сите слушалки на Grado го делат истиот принцип на две парчиња лим, издадени шипки и пластични спојки, во комбинација со кожен headband. Тоа функционира за слушалки кои можат да бидат малтретирани, да речеме SR60, SR80, SR125, но никако за слушалки што претендираат кон high end.

  Звучната комора од јавор е присутна кај сите модели со исклучок на најефтините, и си играат само со материјалот за надворешните шољи. Пардон, не си играат, го тјунираат звукот.

 3. Од аспект на комфорност, или ти одговараат веднаш или не ти одговараат. Нема middle ground ниту можност за подесување. Перничињата се изработени од класична open cell пена која има лоши вентилациони карактеристики, и дополнително немаат анатомска форма (тоа е потешко/поскапо да се произведе) што води до тоа дека ќе им одговараат совршено само на оние кои имаат целосно кружни ушни школки.

  Не е чудно зошто првите aftermarket перничиња и headband-ови се појавија за Grado, а не за другите производители.

 4. Импедансната крива (или како и да се вика на македонски, безидеен сум) им е бенигна, и можат да се придвижат од слаб извор. Нуспојава на оваа нивна способност е релативно брз премин во изобличувања.

  Ова не е само по себе лоша карактеристика, ама влече со себе преференца кон одредени музички жанрови кај кои нема потреба од голем динамички опсег, ниту приказ на детали.
Grado се традиционалисти поради што иновативноста кај нив е речиси непостоечка. Има пазар за тоа, особено со gimmick-от "рачно изработени". И се до RS1 (своевремено MSRP $699), можеби и би ја прифатил валидноста на тој став.

Ама да ми фура Grado модели на слушалки од $3000 со истиот принцип, технологија и звучничка единица како оние од $99 - автоматски го дисквалификува од друштвото на сериозни производители.
 
18 февруари 2016
27
33
Дечки, препорачајте добри слушалки кои можат да се најдат во нашите продавници и кои воглавно би се користеле за слушање музика и гледање видеа. Само да не се In Ear. Буџет: Околу 2000 денари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно