• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Бидејќи одамна се зборува за ваква тема, мислам дека време е да се отвори една, во која можеш слободно да прашате што сакате, и да дискутирате за било кој производ коj спаѓаа во категоријата аудио опрема - HI-Fi.Знаејќи дека има доста кои се заразија со квалитетен звук и све што е поврзано со него, мислам дека темава требаше да се отвори многу порано и дека е морално и пред се уживање да се има истата.
За темава како добредојде на сите во неа, би одвоил еден цитат како што гласи мотото на еден аудифилски форум,Welcome to Head-FI, (It.com.mk) sorry for your wallet :))
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Епа сега кога веќе се отвори ваква тема мислам дека како што правиме со компјутерите(набројување на компонентите), треба да направиме и со аудио системите. Секој кој има посериозна опрема да ја претстави овде :). На тој начин ќе се разменуваат искуства околу тие производи и евентуално би се помогнало на други членови кои се во размислување околу тоа што да купат, да се решат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ок,

Speakers - Logitech X-530 5.1 (просечни звучки)

Sound Card - (incoming) Xonar Essence STX

Headphones - Sennheiser HD595


Студио немам, бидејќи одамна све правам на компјутерот, во план ми е да земам и 2.1 звучки за прав аудиофилски - стерео звук, наместо вештачкиот 5.1 сараунд.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,535
Конечно и македоска тема за ХиФи опрема, доста беше дремење на странски сајтови :)

Мојот скромен систем за сега е:

Panasonic SA-HE75 ресивер, сега за сега врши работа али после нова година ќе биде заменет со Rega Brio-R или Naim nait 5.

Technics SB-5 звучници, стари но сеуште ми се допаѓа звукот во тој ценовен ранг (3 way) и можноста со потенциометри да се појачуваат среднотонците и високотонците на самите звучници.Наредна година ќе пристигнат се надевам Harbeth P3ESR на нивно место (дај боже)

Извор е сешто преку матична преку оптички излез и како DAC се користи самиот ресивер, за месец два ќе се пофалам со Xonar Essence ST, како колегава погоре :).

Каблите незнам што точно марка беа, знам дека се сосема солидни, земени од аудио центар болин , околу 100ден мислам метар беше.

Сега за сега тоа е од опрема

Една идеа, ако некој има расположен слики да стави од тоа што има дома опрема да се запознаеме подобро со различни компоненти и сетапи.Јас вечер ќе постирам да се приберам.

И уште еднаш браво за темава
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Мојот систем се состои од:

Speakers - PSB Synchrony One (front), PSB Imagine B (surround), PSB Syncrony Two C (center) и B&W PV1 (subwoofer)

Amplifier - Emotiva XPA-5

Tube Stereo Pre-Amp - Dared MC-7P

Surround Pre-Amp - Marantz AV7005

CD player - Emotiva ERC-1

Blu-ray player - Oppo BDP-83

И уште еден куп кабли што треба да проверам што беа па да пишам.

Системов е склопуван со помош на татко ми пошто музиката ни е заедничка пасија.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Ај едно прашање двд аудио на компјутер со што може да се слуша?
Со Power dvd неможе да се мота напред назад...
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,535
Mислам дека можеш со фообар 2000, знам имаше плагин порано сега незнам со новиве верзии, види разгледај
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
hands down ,за опремата на brasica :)
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Moja грешка сум симнал со празен видео фолдер :), еве го aqualung нормално е
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Моментално имам скромни 2.1 звучници и слушалки и онборд аудио...:plachko2:

Како и да е, во иднина планирам да земам некоја ASUS Xonar звучна карта, потоа некои подобри слушалки, ако присоберам доволно пари може и Sennheiser.
BTW, може некој да ми каже, дали има голема разлика од Xonar D1 до Xonar DS?
А, и баш сега гледав слушалки, некој да каже нешто за Sennheiser HD 515? Не сум некој голем аудиофил, и овие ми изгледаат сосем добро, поготово кога ќе ја земам предвид цената.
 
Моментално имам еден стар LG музички систем со дрвени звучки, закачен на Creative Audigy 2 и Gembird 5.1 слушалки на USB.

Wishlist за Дедо Мраз:

- Essence STX, или некоја послаба, ептен ми е шубе да дадам толку многу пари на звучна.
- Microlab Solo 7C
- SS Syberia

Звучките морам што поскоро да ги земам, останатото може да почека. LG-во почна да зеза.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,535
Ако имаш желба може и да чуеме нешто па да споредиме и сл. :p
Eдна целодневна екскурзија може хаха :), шала на страна баш ме интересира што музика слушаш на таа опрема и како звучи, импресии.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Ај уште едно прашање на матичнава имам spdifout, сакам оптички да ја поврзам со ав ресиверот. Матичнава е асус дали кај нас може да се најде тоа модулот што се продава посебно на кој што е spdif излезот?
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Eдна целодневна екскурзија може хаха :), шала на страна баш ме интересира што музика слушаш на таа опрема и како звучи, импресии.
Ако сакаш може да уговориме еден ден, да си донесеш твоја музика и да чуеш како звучи. Така најубаво ќе видиш. Инаку од музика најмногу слушам блуз и џез.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,249
28,444
kalco.ru
Technics појачалце 4х200 на два JAMO (gold series) звучници 350RMS и у план ми е да му ја украдам на psyside звучната Xonar Essence STX
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ај едно прашање двд аудио на компјутер со што може да се слуша?
Со Power dvd неможе да се мота напред назад...
Aimp2.


Technics појачалце 4х200 на два JAMO (gold series) звучници 350RMS и у план ми е да му ја украдам на psyside звучната Xonar Essence STX
:D
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
177
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,535
Хаха барем почекајте бе човекот да ја купи па прајте планови за крадење нека и се порадува малце
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,249
28,444
kalco.ru
Вечер е со женската сакаш да му одиме?
Само он нека ду*и си знам јас.....хахаха се шалиме psyside немој да им замериш на ретардираните другарчиња :)

Иначепостов да биде во контекст на темава да не ме карате....Ставете и по некоја сликичка како ви е средено “студиото“ да мастурбираме малце :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема гајле опуштено :))
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,535
Aјде еве јас ќе постирам од мојот скромен систем што го наведов неколку поста погоре, сега за сега тоа е за тие пари.

И без коментари за мониторот хахаха :)
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
846,165
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно