1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,645
    4 Септември 2008
    Бидејќи одамна се зборува за ваква тема, мислам дека време е да се отвори една, во која можеш слободно да прашате што сакате, и да дискутирате за било кој производ коj спаѓаа во категоријата аудио опрема - HI-Fi.

Знаејќи дека има доста кои се заразија со квалитетен звук и све што е поврзано со него, мислам дека темава требаше да се отвори многу порано и дека е морално и пред се уживање да се има истата.

За темава како добредојде на сите во неа, би одвоил еден цитат како што гласи мотото на еден аудифилски форум,

Welcome to Head-FI, (It.com.mk) sorry for your wallet :))

2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
  2. brasica

brasica
    On your way to fame

624
    921
    18 Април 2010
    Епа сега кога веќе се отвори ваква тема мислам дека како што правиме со компјутерите(набројување на компонентите), треба да направиме и со аудио системите. Секој кој има посериозна опрема да ја претстави овде :). На тој начин ќе се разменуваат искуства околу тие производи и евентуално би се помогнало на други членови кои се во размислување околу тоа што да купат, да се решат.

3. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,645
    4 Септември 2008
    Ок,

Speakers - Logitech X-530 5.1 (просечни звучки)

Sound Card - (incoming) Xonar Essence STX

Headphones - Sennheiser HD595

Студио немам, бидејќи одамна све правам на компјутерот, во план ми е да земам и 2.1 звучки за прав аудиофилски - стерео звук, наместо вештачкиот 5.1 сараунд.

На Darko Veleski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Конечно и македоска тема за ХиФи опрема, доста беше дремење на странски сајтови :)

Мојот скромен систем за сега е:

Panasonic SA-HE75 ресивер, сега за сега врши работа али после нова година ќе биде заменет со Rega Brio-R или Naim nait 5.

Technics SB-5 звучници, стари но сеуште ми се допаѓа звукот во тој ценовен ранг (3 way) и можноста со потенциометри да се појачуваат среднотонците и високотонците на самите звучници.Наредна година ќе пристигнат се надевам Harbeth P3ESR на нивно место (дај боже)

Извор е сешто преку матична преку оптички излез и како DAC се користи самиот ресивер, за месец два ќе се пофалам со Xonar Essence ST, како колегава погоре :).

Каблите незнам што точно марка беа, знам дека се сосема солидни, земени од аудио центар болин , околу 100ден мислам метар беше.

Сега за сега тоа е од опрема

Една идеа, ако некој има расположен слики да стави од тоа што има дома опрема да се запознаеме подобро со различни компоненти и сетапи.Јас вечер ќе постирам да се приберам.

И уште еднаш браво за темава

1 person likes this.
  5. brasica

brasica
    On your way to fame

624
    921
    18 Април 2010
    Мојот систем се состои од:

Speakers - PSB Synchrony One (front), PSB Imagine B (surround), PSB Syncrony Two C (center) и B&W PV1 (subwoofer)

Amplifier - Emotiva XPA-5

Tube Stereo Pre-Amp - Dared MC-7P

Surround Pre-Amp - Marantz AV7005

CD player - Emotiva ERC-1

Blu-ray player - Oppo BDP-83

И уште еден куп кабли што треба да проверам што беа па да пишам.

Системов е склопуван со помош на татко ми пошто музиката ни е заедничка пасија.

Darko Veleski, prichina и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  6. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Што користиш за извор brasica?

7. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

239
    39
    14 Август 2009
    Ај едно прашање двд аудио на компјутер со што може да се слуша?
    Со Power dvd неможе да се мота напред назад...

8. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Mислам дека можеш со фообар 2000, знам имаше плагин порано сега незнам со новиве верзии, види разгледај

9. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,826
    5,003
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    hands down ,за опремата на brasica :)

1 person likes this.
  10. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

239
    39
    14 Август 2009
    Moja грешка сум симнал со празен видео фолдер :), еве го aqualung нормално е

11. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,183
    23,790
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Здраво,ја поздравувам темава....

Врвен уживач на квалтетни звуци Калчо:baknezh:

1 person likes this.
  12. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,665
    2,227
    14 Декември 2010
    Машко
    Моментално имам скромни 2.1 звучници и слушалки и онборд аудио...:plachko2:

Како и да е, во иднина планирам да земам некоја ASUS Xonar звучна карта, потоа некои подобри слушалки, ако присоберам доволно пари може и Sennheiser.
    BTW, може некој да ми каже, дали има голема разлика од Xonar D1 до Xonar DS?
    А, и баш сега гледав слушалки, некој да каже нешто за Sennheiser HD 515? Не сум некој голем аудиофил, и овие ми изгледаат сосем добро, поготово кога ќе ја земам предвид цената.

13. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,479
    2,477
    14 Мај 2008
    Машко
    Моментално имам еден стар LG музички систем со дрвени звучки, закачен на Creative Audigy 2 и Gembird 5.1 слушалки на USB.

Wishlist за Дедо Мраз:

- Essence STX, или некоја послаба, ептен ми е шубе да дадам толку многу пари на звучна.
    - Microlab Solo 7C
    - SS Syberia

Звучките морам што поскоро да ги земам, останатото може да почека. LG-во почна да зеза.

14. brasica

brasica
    On your way to fame

624
    921
    18 Април 2010
    Ако имаш желба може и да чуеме нешто па да споредиме и сл. :p

15. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Eдна целодневна екскурзија може хаха :), шала на страна баш ме интересира што музика слушаш на таа опрема и како звучи, импресии.

16. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

239
    39
    14 Август 2009
    Ај уште едно прашање на матичнава имам spdifout, сакам оптички да ја поврзам со ав ресиверот. Матичнава е асус дали кај нас може да се најде тоа модулот што се продава посебно на кој што е spdif излезот?

17. brasica

brasica
    On your way to fame

624
    921
    18 Април 2010
    Ако сакаш може да уговориме еден ден, да си донесеш твоја музика и да чуеш како звучи. Така најубаво ќе видиш. Инаку од музика најмногу слушам блуз и џез.

18. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,477
    8 Април 2011
    Машко
    Само Technics RP-DH1200 имам

1 person likes this.
  19. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,183
    23,790
    28 Февруари 2008
    Машко
    Technics појачалце 4х200 на два JAMO (gold series) звучници 350RMS и у план ми е да му ја украдам на psyside звучната Xonar Essence STX

20. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,645
    4 Септември 2008
    Aimp2.

:D

21. Ceco

Ceco
    Gaining Experience

597
    161
    29 Септември 2010
    Вечер е со женската сакаш да му одиме?

22. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Хаха барем почекајте бе човекот да ја купи па прајте планови за крадење нека и се порадува малце

23. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,183
    23,790
    28 Февруари 2008
    Машко
    Само он нека ду*и си знам јас.....хахаха се шалиме psyside немој да им замериш на ретардираните другарчиња :)

Иначепостов да биде во контекст на темава да не ме карате....Ставете и по некоја сликичка како ви е средено “студиото“ да мастурбираме малце :)

24. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,645
    4 Септември 2008
    Нема гајле опуштено :))

25. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,207
    1,182
    10 Септември 2010
    Aјде еве јас ќе постирам од мојот скромен систем што го наведов неколку поста погоре, сега за сега тоа е за тие пари.

И без коментари за мониторот хахаха :)

Прикачени датотеки:

1 person likes this.

Сподели

Вчитување...