1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  На нашиот форум има плукање за тоа :)?

  Или по интернет?
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  916
  1,386
  13 Јануари 2014
  Машко
  Јас лично плукам по тоа. А има и куп портали кои се со став дека (делумно) поради тргањето на 3.5 jack-от, Note серијата не е повеќе најкомплетен, no-compromises телефон, како што беше случајот со претходните.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  719
  804
  2 Март 2011
  Машко

  Floppy дискот си умре од старост по природен пат. Тоа е нормален тек на работите. Apple ниту го измислил ниту го укинал. Исто и за CD/DVD ромот. Патем DVD сеуште е прилично застапен кај Desktop/Laptop компјутерите, ќе си умре кога/ако му дојде времето. APple немал никаква улога во развојот на компјутерите од средината на 80тите години до ден денес, фала богу.
   
  Скоти, fuzzjaw и на Goran. им се допаѓа ова.
 4. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Не ти е баш точна информацијата но ок.

  Аппле прв го исфрли флопито (тоа е факт)не е битно кој го измислил.
  Само што од денешно време ни озгледа дека од старост си умрело.
  Истото ќе го мислиме за 10 години и за Џекот верувај.
  Само кој ќе се замара со таа информација тогаш.

  Не го измислија ни џекот за слушалки но први одлучија дека жичани слушалки за Мобилен телефон нема да требаат повеќе.

  Јас сум лично согласен со тоа и истото го имам осетено дека е така.

  Двд и и цд ромовите се користат во моментот како флопито :).

  Некња видов после 4 години дека лаптопот на работа има цд ром.
   
 5. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Респект за тебе... нема збор реален си.

  За разлика од повеќето на Самсунг темата.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Кои се тие повеќе на темата, кој го пофали note 10?
   
 7. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Samsung го трга Џекот .

  На Аппле темата еве бидејќи се пронајде имаш лектира напишано плукајќи го вадењето на џекот за слушалки од ајфонот.

  А кога тоа го направи Самсунг хахахах очекував барем пола лектира да напишеш како “објективен”.
   
  Последна промена: 8 Август 2019
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Мојата посветеност на форуми е намалена а со тоа и детални мислења. Јас Apple никогаш не сум ги критикувал жестоко за џекот, него за рамки, рам, камери, дизајн, копирање функции, лицемерие, лаги, цени, додатоци.

  Аки мислиш дека сум, повели цитирај го постот.

  Note 10 и џекот кој го тргнаа не е главен проблем, има далеку полоши работи заради кои сум незадоволен, џекот е на последно место.
   
 9. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Џекот е најсмешниот дел и оправдувањата на Самсунг затоа , иначе да цел телефон е крш.
  Како и самиот Самсунг.

  Треба да си се држат во средниот сегмент затоа што од најдобрите се мноогу далеку.

  Андроид максимум 400 евра тел.

  Неможам уназад да ти ги читам постовите за да те цитирам.
  Но еве може има постари членови те познаваат и претпоставувам знаат што и како си пишувал.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Note 10 plus и со сите свои мани, е едно 2 пати подобар од било кој иПхоне.

  Ако некој е многу далеку тоа е apple, затоа мораа да ископираат практично се од андроид телефоните за да останат релевантни, сега најново е што сервисите им се повеќе профитабилни него продажбата на иПхоне, тоа кажува се што треба да се знае за "најдобрите"
   
  На Скоти и marick14 им се допаѓа ова.
 11. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Се јави хахах ок Така е .

  Поздрав.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Поздрав до тебе и до канцерот iTunes.
   
 13. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  ITunes ќе мораш само да го поздравиш јас не живеам со Него ;)
   
 14. Filip95

  Filip95
  Intern

  11
  3
  18 Април 2018
  Машко
  Имам проблем веќе некое време со еден од моите iPhones. Моделот е 7plus и проблемот е со едниот звучник односно горниот не е во ред некако ми шушка а и не дава доволно квалитетен звук како претходно кога се пушта музика. Некој нека каже дали имал ваков сличен проблем? И ако го однесам во Ледиком или слична мобилара (препорака) да не знае некој колку е цената за поправка со звукот? Фала


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Кузнае како си го користел, иПхоно не се расипува.

  Шала на страна, познат проблем - види да не има ѓубре напикано ако се осеќаш доволно спремен, ако не на сервис носи го.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,372
  12,486
  2 Август 2012
  Машко
  Последно нешто револуционерно од страна на Apple е оневозможувањето корисникот сам да си ја промени батеријата. При што сам = секој сервис кој не е овластен и..навистина сам.

  Ваљда е до мене па не ја разбирам визијата на Apple. Изгледа имам гледано премногу видеа со Louis Rosmann, Jessa Jones и последно ликов

  View: https://www.youtube.com/watch?v=4nGnAdtTDCw  Мазохизмот не е против закон. Ако сте решиле да бидете во тој екосистем (или како и да се вика таа дружина) тогаш океј. Но ве молам немој да ги убедувате луѓето дека тоа се напредни апарати.

  btw, ме чуди што Apple не нуди услуги од типот на бичување, шутирање во мади*а, швркање со коприви ...

  Уште останува да измислат iSocket па да не можеш да го полниш со non-Apple струја.


  Apple е штетна компанија која го кочи прогресот на останатите.
   
  На DaVoRkNe, itstheigyg, DelphiUser и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Apple се предводници на пазарот па нормално е да ги следат останатите и да ги копираат кинезите. Еве Аппле извади ХР верзија па Самсунг ги следи и вади С10е и Ноте верзија нешто незамисливо до сега, имало е + и Еџ модели, но видеа дека ХР е најпродаван Ипхоне па и они по нив.
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  719
  804
  2 Март 2011
  Машко

  На крај и опен сорс ќе го пуштат иосот, ама касно ќе биде.
   
  На Скоти и bxxxn им се допаѓа ова.
 19. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  775
  265
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Затворен екосистем е лошо/добро.

  Добро е:
  -пошто хакерите ке имаат мака да го хакнат,
  -прават профит од се што е поврзано со телефонот.
  -Од екосистемот знаеш што да очекуваш, ако не ти се свиѓа иди на друг
  -знаеш што да очекуваш кога се во прашање парите за поправка и колку се исплати

  Лошо:
  - премногу бричат дури и за тоа што го нудат.
  - Нема костумизација, тоа што го гледаш тоа е тоа.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 15 Август 2019
 20. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  14
  4
  3 Јули 2018
  Машко
  Како сте задоволни од iPhone XR? Батерија, камера?
   
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,532
  3,545
  1 Септември 2011
  Машко
  Батеријата работи и покрај менувањето,не дека неможе да се смени,него ке си пишува дека е сервисирана,што е премногу доборо.Од аспект на преваранти кој препродаваат ајфони,со горени батерии,ако е сменета батеријата веќе ке нема лажење,него влагаш мени и одма ти покажува дали е сменета батеријата или не.
   
 22. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Да не почнуваме пак да се контраме ама коа веќе спомна, единствено им смета ова за батеријата на преваранти, препродавачи, мобилари, луѓе шо сакаат брза пара. Ако го купиш на ново телефонот и после 3-4 год мораш да промениш батерија пошо деградирала и пишува service, ќе си платиш 4000 денари и ќе ти ја смени официјален сервисер, а не некој дечко у шупа со лопата.
  Чунки ако имаш да дадеш 1000 еур за телефонот у 3 год еднаш да дадеш 4000 денари за промена на оем батерија е смешно.

  И другата битна работа, купување и препродавање ајфони на старо се огромен бизнис.
  На старо ајфоните вредат злато, а има и зошто.
  Просто, пошо точно можеш да видиш кога е купен телефонот, дали е сервисиран, и колку деградирала батеријата и дали е променета.
  Пример некој ти ветува дека ја има сменето батеријата и ти дава 100% heath ама држи пола од тоа шо треба да држи, нормално пошо ставил некоја чајна мејд упола капацитет. Е сеа ако стави таква ќе ти пишува уште service и нормално нема да го купиш таквиот телефон.

  Ова буквално со заклучувањето на батериите на faceid е во полза на сите освен на препродавачите кои сакат да те заебат.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  DaVoRkNe, Pane-G и на AlexanderMK им се допаѓа ова.
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  719
  804
  2 Март 2011
  Машко
  @vlavot

  Не си во право за ова. Батерија се менува најрано после 2 години, но често така отечени ги возат до 4-5 години, до трт, што велат стари. Тој телефон од 4-5 години секако вреди 100-150 евра веќе, па за да му се продолжи животот треба да се смени батерија за 1000 денари, ако е поскапо нема никој да се нафати.
  Во ред е да си има оригинал за тој што сака да плати, секако тој ќе појди во овластен сервис, но да има и заменски батерии за останатите 99%.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  giphy (1).gif
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Друже Iphone x e 2 god star и вреди 500-600 еур. Немам видено ајфон 2 год стар да вреди 100-150.
  Моментално iphone 6s вреди 160-200 еур.

  Инаку можеш да си ја заменеш со чајна таун батеријата за тебе, ама ако треба мене да ми го продадеш нема да ме заебеш ќе знам дека имаш чајна ставено.
  Затоа велам не знам како е лошо целово ова, освен за преваранти и мобилари.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...