1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
  1. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    На нашиот форум има плукање за тоа :)?

Или по интернет?

2. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

916
    1,386
    13 Јануари 2014
    Машко
    Јас лично плукам по тоа. А има и куп портали кои се со став дека (делумно) поради тргањето на 3.5 jack-от, Note серијата не е повеќе најкомплетен, no-compromises телефон, како што беше случајот со претходните.

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

719
    804
    2 Март 2011
    Машко

Floppy дискот си умре од старост по природен пат. Тоа е нормален тек на работите. Apple ниту го измислил ниту го укинал. Исто и за CD/DVD ромот. Патем DVD сеуште е прилично застапен кај Desktop/Laptop компјутерите, ќе си умре кога/ако му дојде времето. APple немал никаква улога во развојот на компјутерите од средината на 80тите години до ден денес, фала богу.

Скоти, fuzzjaw и на Goran. им се допаѓа ова.
  4. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Не ти е баш точна информацијата но ок.

Аппле прв го исфрли флопито (тоа е факт)не е битно кој го измислил.
    Само што од денешно време ни озгледа дека од старост си умрело.
    Истото ќе го мислиме за 10 години и за Џекот верувај.
    Само кој ќе се замара со таа информација тогаш.

Не го измислија ни џекот за слушалки но први одлучија дека жичани слушалки за Мобилен телефон нема да требаат повеќе.

Јас сум лично согласен со тоа и истото го имам осетено дека е така.

Двд и и цд ромовите се користат во моментот како флопито :).

Некња видов после 4 години дека лаптопот на работа има цд ром.

5. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Респект за тебе... нема збор реален си.

За разлика од повеќето на Самсунг темата.

6. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    Кои се тие повеќе на темата, кој го пофали note 10?

7. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Samsung го трга Џекот .

На Аппле темата еве бидејќи се пронајде имаш лектира напишано плукајќи го вадењето на џекот за слушалки од ајфонот.

А кога тоа го направи Самсунг хахахах очекував барем пола лектира да напишеш како “објективен”.

Последна промена: 8 Август 2019
  8. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    Мојата посветеност на форуми е намалена а со тоа и детални мислења. Јас Apple никогаш не сум ги критикувал жестоко за џекот, него за рамки, рам, камери, дизајн, копирање функции, лицемерие, лаги, цени, додатоци.

Аки мислиш дека сум, повели цитирај го постот.

Note 10 и џекот кој го тргнаа не е главен проблем, има далеку полоши работи заради кои сум незадоволен, џекот е на последно место.

9. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Џекот е најсмешниот дел и оправдувањата на Самсунг затоа , иначе да цел телефон е крш.
    Како и самиот Самсунг.

Треба да си се држат во средниот сегмент затоа што од најдобрите се мноогу далеку.

Андроид максимум 400 евра тел.

Неможам уназад да ти ги читам постовите за да те цитирам.
    Но еве може има постари членови те познаваат и претпоставувам знаат што и како си пишувал.

10. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    Note 10 plus и со сите свои мани, е едно 2 пати подобар од било кој иПхоне.

Ако некој е многу далеку тоа е apple, затоа мораа да ископираат практично се од андроид телефоните за да останат релевантни, сега најново е што сервисите им се повеќе профитабилни него продажбата на иПхоне, тоа кажува се што треба да се знае за "најдобрите"

На Скоти и marick14 им се допаѓа ова.
  11. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Се јави хахах ок Така е .

Поздрав.

12. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    Поздрав до тебе и до канцерот iTunes.

13. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    ITunes ќе мораш само да го поздравиш јас не живеам со Него ;)

14. Filip95

Filip95
    Intern

11
    3
    18 Април 2018
    Машко
    Имам проблем веќе некое време со еден од моите iPhones. Моделот е 7plus и проблемот е со едниот звучник односно горниот не е во ред некако ми шушка а и не дава доволно квалитетен звук како претходно кога се пушта музика. Некој нека каже дали имал ваков сличен проблем? И ако го однесам во Ледиком или слична мобилара (препорака) да не знае некој колку е цената за поправка со звукот? Фала

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    Кузнае како си го користел, иПхоно не се расипува.

Шала на страна, познат проблем - види да не има ѓубре напикано ако се осеќаш доволно спремен, ако не на сервис носи го.

16. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,372
    12,486
    2 Август 2012
    Машко
    Последно нешто револуционерно од страна на Apple е оневозможувањето корисникот сам да си ја промени батеријата. При што сам = секој сервис кој не е овластен и..навистина сам.

Ваљда е до мене па не ја разбирам визијата на Apple. Изгледа имам гледано премногу видеа со Louis Rosmann, Jessa Jones и последно ликов

View: https://www.youtube.com/watch?v=4nGnAdtTDCw

Мазохизмот не е против закон. Ако сте решиле да бидете во тој екосистем (или како и да се вика таа дружина) тогаш океј. Но ве молам немој да ги убедувате луѓето дека тоа се напредни апарати.

btw, ме чуди што Apple не нуди услуги од типот на бичување, шутирање во мади*а, швркање со коприви ...

Уште останува да измислат iSocket па да не можеш да го полниш со non-Apple струја.

Apple е штетна компанија која го кочи прогресот на останатите.

На DaVoRkNe, itstheigyg, DelphiUser и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. Enquito

Enquito
    On your way to fame

975
    595
    8 Август 2017
    Машко
    Apple се предводници на пазарот па нормално е да ги следат останатите и да ги копираат кинезите. Еве Аппле извади ХР верзија па Самсунг ги следи и вади С10е и Ноте верзија нешто незамисливо до сега, имало е + и Еџ модели, но видеа дека ХР е најпродаван Ипхоне па и они по нив.

18. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

719
    804
    2 Март 2011
    Машко

На крај и опен сорс ќе го пуштат иосот, ама касно ќе биде.

На Скоти и bxxxn им се допаѓа ова.
  19. Happy

Happy
    Gaining Experience

775
    265
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Затворен екосистем е лошо/добро.

Добро е:
    -пошто хакерите ке имаат мака да го хакнат,
    -прават профит од се што е поврзано со телефонот.
    -Од екосистемот знаеш што да очекуваш, ако не ти се свиѓа иди на друг
    -знаеш што да очекуваш кога се во прашање парите за поправка и колку се исплати

Лошо:
    - премногу бричат дури и за тоа што го нудат.
    - Нема костумизација, тоа што го гледаш тоа е тоа.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

Последна промена: 15 Август 2019
  20. Sherminator

Sherminator
    Intern

14
    4
    3 Јули 2018
    Машко
    Како сте задоволни од iPhone XR? Батерија, камера?

21. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,532
    3,545
    1 Септември 2011
    Машко
    Батеријата работи и покрај менувањето,не дека неможе да се смени,него ке си пишува дека е сервисирана,што е премногу доборо.Од аспект на преваранти кој препродаваат ајфони,со горени батерии,ако е сменета батеријата веќе ке нема лажење,него влагаш мени и одма ти покажува дали е сменета батеријата или не.

22. vlavot

vlavot
    Medicus

2,870
    2,807
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Да не почнуваме пак да се контраме ама коа веќе спомна, единствено им смета ова за батеријата на преваранти, препродавачи, мобилари, луѓе шо сакаат брза пара. Ако го купиш на ново телефонот и после 3-4 год мораш да промениш батерија пошо деградирала и пишува service, ќе си платиш 4000 денари и ќе ти ја смени официјален сервисер, а не некој дечко у шупа со лопата.
    Чунки ако имаш да дадеш 1000 еур за телефонот у 3 год еднаш да дадеш 4000 денари за промена на оем батерија е смешно.

И другата битна работа, купување и препродавање ајфони на старо се огромен бизнис.
    На старо ајфоните вредат злато, а има и зошто.
    Просто, пошо точно можеш да видиш кога е купен телефонот, дали е сервисиран, и колку деградирала батеријата и дали е променета.
    Пример некој ти ветува дека ја има сменето батеријата и ти дава 100% heath ама држи пола од тоа шо треба да држи, нормално пошо ставил некоја чајна мејд упола капацитет. Е сеа ако стави таква ќе ти пишува уште service и нормално нема да го купиш таквиот телефон.

Ова буквално со заклучувањето на батериите на faceid е во полза на сите освен на препродавачите кои сакат да те заебат.

DaVoRkNe, Pane-G и на AlexanderMK им се допаѓа ова.
  23. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

719
    804
    2 Март 2011
    Машко
    @vlavot

Не си во право за ова. Батерија се менува најрано после 2 години, но често така отечени ги возат до 4-5 години, до трт, што велат стари. Тој телефон од 4-5 години секако вреди 100-150 евра веќе, па за да му се продолжи животот треба да се смени батерија за 1000 денари, ако е поскапо нема никој да се нафати.
    Во ред е да си има оригинал за тој што сака да плати, секако тој ќе појди во овластен сервис, но да има и заменски батерии за останатите 99%.

24. psyside

psyside
    Rising Star

24,840
    24,975
    4 Септември 2008
    giphy (1).gif

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  25. vlavot

vlavot
    Medicus

2,870
    2,807
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Друже Iphone x e 2 god star и вреди 500-600 еур. Немам видено ајфон 2 год стар да вреди 100-150.
    Моментално iphone 6s вреди 160-200 еур.

Инаку можеш да си ја заменеш со чајна таун батеријата за тебе, ама ако треба мене да ми го продадеш нема да ме заебеш ќе знам дека имаш чајна ставено.
    Затоа велам не знам како е лошо целово ова, освен за преваранти и мобилари.

На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...