1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,042
  1,089
  6 Декември 2016
  Машко
  Мислам дека ова е најглупиот пост што сум го прочитал со месеци. Браво Горан. - допре ново дно.
   
  На biroto, bLaCk AnArChY, Chiron и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  745
  829
  2 Март 2011
  Машко

  Прочитај подобро, реков 4-5 години стар, обично тогаш се менува батерија и тогаш телефонот вреди околу 100-150 евра. Најдобро е да се смени оригинал батерија, но секогаш треба да постои избор и со ефтина варијанта. Проблемот е што овде ти го скратуваат изборот, доколку навистина не може да се смени. Доколку може но само стои известување дека имаш чкарт батерија, тогаш се е во ред.

  A тоа колку можеш да го продадеш твојот 2 години стар X е сосема друг муабет не би навлегувал на таа тема, затоа што е само инатење и карање. Иначе Нов XS неотпакуван со гаранција од ТМобиле е 799 евра a нов X e 728 евра.
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,378
  12,504
  2 Август 2012
  Машко
  Ако го гледавте видеото внимателно ликот сепак смени батерија. И тоа неоригинална!!!
  Анонимен продавач од Алиекспрес лајкс дис
  Повторно ќе кажам еден збор - Aliexpress. Да живее Кина и кинезите како против тежа на корпорациите кои сакаат да ни ги исцедат парите со сила.
  Каде со вакви размислувања стварно не знам? Зошто ја одобрувате постапката на Apple? Како може да ви биде ова „супер фора“ кога утре ова ќе ви го пресликаат на автомобилот.

  Ставете рандом ретардирана опција која мора само кај овластен сервисер и ќе ви стане јасно. Абе има да возите гуми само они што ќе ви кажат, како ќе ви кажат и кога ќе ви кажат.
  Филтер за масло? Плати го 25 пати поскапо од заменски и весели се дека нема да бидеш превеслан од маалскиот препродавач на автомобили.


  China FTW

  Гледајте го видеото уште еднаш.
  Фала ногу
   
  Sherminator, DaVoRkNe, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,878
  2,817
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Јас го гледав типот, но нешто не е јасно.
  1 клучот за нова оем батерија и да ти покажува колку имаш хелт го има само ЕПЛ.
  2 Има начин и кинеска батерија да ти покажува колку имаш хелт, но мора да го исечеш контактот таа лентата од твојата стара батерија и да ја залемиш на новата кинеска и тогаш ќе ти работи хелтот.
  Но лемење на и околу батерија е фајр хазард.
  3 Да објаснам на членот, дека иако ставиш нова ноноем батерија во твојот ајфон, ќе си работи телефонот нормално и нормално ќе се полни но нема да ја имаш можноста за хелт и деградирање.
  И секако нема да можеш да заебеш никој при продавање како што е случајот со другите телефони.
  4 Она со анонимниот продавач од али, сакаш да кажеш дека на старо би купил ајфон од алиекспресс, ова е веќе проблем на купувачот не е проблем на ЕПЛ.
  5 Лошо го споредуваш ајфонот тука со рандом возило голф 3 јка.
  Ајфонот у светот на возилата ти е екстра луксузна премиум категорија, од типот на вејрон, ензо, мкларен, римац,
  Ај молим те отиди кај твојот локален вулканизер и кажи му да ти ги смени гумите на твојот вејрон и кажи ми шо ќе се деси.


  Пак ќе речам ваквиот потег е единствен проблем на преваранти. препорадавачи, мобилари сервисери со лопати.
  На нормален човек кој искрено сака да плати и да добие сигурност во некој производ е права ствар.
  Сеа ние у МКД шо сме бедна нација и шо се ни е пиратерија и нелиценцирано не ни се свиѓа, е не ни се свиѓа.

  И реплика за членот шо цитираше ајфон xs заклучен на телеком за 800 еур, за таков треба уше едно 220 еур за утклучување, па испаѓа таман 1000 еур.
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  745
  829
  2 Март 2011
  Машко
  Aко си за земање незаклучен XS еве ти IStyle za 790 или локална мобилара 830 или лејдиком за 845, или од Мобеликс за 865. Ако бараш од цивили од оглас ќе го добиеш 100-200 евра поефтино, затоа што шансите да продадат 800 евра уред се блиску до 0.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Најмалце 1300 евра, фејк се огласите, не може ролс ројс да се продава за џабе!
   
  toshex, Скоти и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,378
  12,504
  2 Август 2012
  Машко
  Точно така. Ако гледаше внимателно ќе видиш дека опцијата постоела многу порано но сега ја активирале со последната надградба (или така некако)
  Човекот убаво си кажа. Постапката бара пункт апарат и човек што знае што работи. Има маса фабрики за производство на заменски (или фејк, сеедно) батерии и оваа постапка за нив е тривијална до бол.
  Некни на Youtube гледав лик кој набав едно чудо фејк и оригинални батерии па со специјален програматор си подесуваше health и циклуси како му одговара.
  Работата е во тоа што:
  а) ти ускратуваат функционалност на телефонот заради твојата „непослушност“.
  б) Ти се ускратува правото да сервисираш телефон кој одамна престанал да се произведува или е стар модел.
  Правото да сервисираш по разумни цени.
  Сакав да кажам дека нема да помине еден месец а веќе ќе се продаваат фејк батерии на Aliexpress на општо задоволство.
  Јас имам Xperia Z3 на која и треба нова батерија и, замисли, нема оригинална туку само заменска и сега по аналогијата и филозофијата на Apple треба да го носам во Видео Дата да ме опнат 100+ евра. Заради безбедност и од „поштени причини“
  Жал ми е што морам да ти соопштам дека само корисниците на Ајфон вака си го доживуваат телефонот. Екстра луксузни телефони се на пример Vertu, TAG-Heuer-MERIDIIST итн. итн.
  Чим мојот телефон може да го користи било која напалена тинејџерска фуфица тогаш тоа е обичен конзумерски телефон. Да не речам снобовски скап телефон.

  Туку, аналогијата со автомобилите беше за друго. Постапкава (ако помине неказнето) ќе предизвика лавина на вакви ретардирани постапки насекаде каде што е можно. Ова е штетно за било кој.
  Еден обичен NFC таг на оригиналниот филтер за масло па да добиеш Check Engine light ба да ти биде наплатен еден тон пари. И потоа некој некаде да ти опне филозофија „Абе супер е ова. Вака се спречуваат преваранти, се подобрува безбедноста и долговечноста на автомобилот и бла бла“
  Пак ќе речам. Преваранти имало и ќе има.
  Имаш класи на резервни делови на Aliexpress па можеш да купиш Ајфон „кој од прв ден е со заштитно стакло и футрола“ а да не знаеш дека овој сменил се на него.
  На пример на Aliexpress имаш обично LCD, па LCD со рамка, па истата таа рамка со разни флетови, дугмиња, лепенки...


  Ајфонот бил луксузна роба. Влав дај не ме :D
   
  На Astraion, Sherminator, fuzzjaw и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  160
  54
  2 Март 2011
  Колку се шансите да се случи тоа што го предвидуваат Епл со менување делови само кај нив?
   
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  745
  829
  2 Март 2011
  Машко
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  819
  288
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Треба да си идиот да купиш сега епл пред излегување на нов модел. Некој ке купи нов ајфон сега и после еден месец ке те мислат си сиромаштија дека неможеш да дозволиш нов, уште си со телефон од прошла година.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  DaVoRkNe, Sherminator и на bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 11. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  После 6 години прв пат има целосен jailbreak за целата флота на Apple уреди и тоа на последно излезена iOS верзија.
   
  Последна промена: 20 Август 2019
  На Sherminator и gokica им се допаѓа ова.
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,065
  537
  9 Мај 2012
  Машко
  Чекај , чек рековте има ЏБ за најновиот ИОС??? Од каде инфо?


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 13. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @Pane-G дури има и да бираш:
  Unc0ver доаѓа со застарената ама со највеќе репо Cydia и Chimera со новиот Sileo.

  Chimera-та е многу по-стабилна но со помалце модови. Ама сепак новите и модерни модови се достапни на двете repo-а.

  Инсталацијата на chimera може и директ од browser со пристап до chimera.sh. А unc0ver мора со Cydia Impactor преку лаптоп да ја load-уваш и потпишеш со свој icloud .ipa инсталацијата.
   
  Sherminator, Pane-G и на gokica им се допаѓа ова.
 14. senait007

  senait007
  Intern

  23
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  si zemav xs max, se spasiv od gubreto samsung.
  me interesira za muzika da zemam airpods ili nekoi od sony ili earbuds se podobri?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Честитки , за некој период ќе ти стане јасно што значи алкатраз.
   
  На biroto, Скоти, Avid и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  254
  528
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Кој модел на самсунг користеше ? :oh:
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,459
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако не ти е битен квалитетот на звукот, земи AirPods, и имај на ум дека немаат добра изолација. Ако ти е, мислам дека Galaxy Buds (иако се Samsung) се во тој ценовен ранг најдобри true wireless. И да, не очекувај звукот да е добар како кај слушалки од тој ценовен ранг со кабел.
   
  На senait007 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. senait007

  senait007
  Intern

  23
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  Beats - urBeats³ Earphones with Lightning Connector
  od ovie sakav da zemam?  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. senait007

  senait007
  Intern

  23
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  samsung note 9 dodeka izleze 10 plus, a od vcera xs max i sum prezadovolen.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Pane-G и SpiritBond им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  8,976
  8,724
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ипхоне е закон, ќе видеш што значи стабилитет. :)
   
  Zippo, DaVoRkNe и на senait007 им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Не сме 2012 батко :)

  Стабилност не е аргумент одамна, преференци, навики, и ситници решаваат.
   
  DaVoRkNe, Скоти и на krema им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,976
  8,724
  24 Јуни 2009
  Машко
  хахаха, можев да се кладам во милион марки дека нема да ме оставиш тек така. :)
  Него назад на темата, кај мене е навика, јас преферирам алкатраз. :D
   
  На DaVoRkNe и psyside им се допаѓа ова.
 23. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,034
  3,344
  7 ноември 2014
  Машко
  Така им викаат и на тие Ферари што купуваат, дека сега за сервис е поскапо, немаш многу опции како на Шкода итн...
   
  На draganamon и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Одлична споредба, те поз Горан :oh:
   
  TylerMkD, fuzzjaw, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,042
  1,089
  6 Декември 2016
  Машко
  Абе цела среќа дека си се интересирал Ферари да купиш, па знаеш како е и можеш да споделиш импресии од салон... :)
   

Сподели

Вчитување...