1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Точно така, само кај мојот еден период се расипаа тие дугмиња (првото мислам за лампите беше), па дојде мајсторот од „Треф“ (видео дата на времето) и стави мрзливец горе и го чкрапавме секое сабајле како лустер.
   
  На mackod и Rukfash им се допаѓа ова.
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  606
  374
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да бе, мрзливче. И ние имавме на еден црно бел мрзилвче. Мрзливчињата беа закон тоа време и поубав беше филинго, као да имаш додатно нешо приклучено на телевизоро.
   
 3. Lacazette

  Lacazette
  Intern

  9
  0
  30 Април 2019
  Машко
  Дечки, имам Toshiba Smart TV од 2012/3, не е андроид, и сеа кога пуштам јутуб се кочи сликата, и нејќе да ја вчита апликацијата. Му направив фактори ресет, пак исто. Апдејт на софтвер не дава. Некој да не знае како да се оправи или јутуб не го подржува повеќе и толку му е?
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  606
  374
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ехее цели 7-8 години сим имал youtube. На Hitachito мое ја имав само едно цели 3 години. И поубаво шо го снема пошо за кратко се загреваше процесорот и кочеше.
  Не ке да е лошо да се подновеш со ново 4К ТВ-енце :)
   
  На Lacazette му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleksanda

  Aleksanda
  Intern

  11
  7
  5 Февруари 2010
  Дечки имам тв Quart стар некои си 6 години. Tелевизорот е смарт, но нема вифи, туку само на кабел е.
  Дали можам да купам додаток вифи уредче со усб Oд анхоч на пример и дали тогаш ќе ми работи на вифи? Или мора стикот да биде од quart? И да препорача некој стик кој да го земам?
   
 6. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Мора да биде од Quart, барем така ми рекоа кога го купував мојот од АМЦ. :)
  Па си докупив вај-фај. :crazy:
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,782
  10,334
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може да не биде од Quart ама треба да знаеш кој чипсет треба да биде уесбето. :)
  Гуглај малку, мада тешко да се најде вакво инфо за Quart.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,114
  660
  8 Август 2017
  Машко
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Давате 20 евра за wifi, а не земате еден h96 box за 35 евра?
   
  На gremlin, moongose, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Првпат слушам за смарт ТВ што нема никаква конекција (претпоставувам нема RJ45?). Убаво си вика @Cika земи боксче.

  EDIT - „Само на кабел е“ ваљда мрежен кабел? Пушти си кабле.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 11. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,345
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Ај да си реплицирам сам на себе пошто никој не даде мислење,купен tcl 32inch сега засега брка работа.


  TCL 32S615 32" S615 HD ANDROID LED TV at The Good Guys

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  mene ohilipsot mi rikna, led lentite, na 2,5 god, trebashe da pojdam pred istekot radi zatemnetite oblasti da mi gi menat. Ako ne menea samo 2-3 diodi...
   
 13. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  148
  122
  17 Декември 2011
  Машко
  Јас вифи адаптер како за твојов случај имам направено од стар рутер линксис и си врши супер работа

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На Aleksanda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Aleksanda

  Aleksanda
  Intern

  11
  7
  5 Февруари 2010
  Ќе пробам па ќе пишам што сум направил
  --- Споени мислења, 21 Мај 2020 ---
  ИМаше доста на времето. Ги викаа WiFi Ready. Нешто како демек подготвен за вифи, само изгледа ја нема таа плочката внатре.

  Знам дека бидува на кабел ама треба низ цела соба да го влечам, што не ми е баш практично, кога за макс. 500-1000 денари би завршил работа, Или со додаток или пак од некој стар расипан тв.
  И нема да кочи.


  Имав идеја да земам и андроид бокс или стик бидејќи сакам една апликација да ми отвори.
  Но ако сум забележал добро под 2000 денари не се наоѓа добар бокс, кој би отварал youtube без да кочи.
  Ако некој користи бокс илдо таа цена, што не му кочи нека пише препорака од каде го земал
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Пред да се впуштиш во авантура да најдеш стикче, проба ли со кабел прво дали работи јутуб на тој ТВ? Пошто скоро сите смарт ТВ-а со апликација на YT од пред 6-7 години веќе не работат. За бокс од 2000 незнам колку е добар, ама YT секако ќе работи.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  606
  374
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Не знаев кај да пишам, па затоа бидејки ми треба за TV-to.
  Дечки се наоѓа тука кај нас ваков кабел дигитал-аналог за да го поврзам телевизоро за стерео појачало?
  @olikomerc ?
   
 17. Aleksanda

  Aleksanda
  Intern

  11
  7
  5 Февруари 2010
  Пoследниoт пaт кoгa прoбувaв рaбoтеше.
  Сегa не сум стaвил кaбел вo oвaa гoдинa. Бaш ќе прoбaм сегa.

  П.с aкo не му е прoблем нa некoј штo имa тaкoв евтин aндрoид стик брзo земенo дa ми пише.
  Ми требa еднa aпликaцијa дa види дaли рaбoти.
   
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,604
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Земи му еден саундбар :)
  Иначе имам овакво чуденце, ама не го користам.
   
 19. spanska

  spanska
  Intern

  35
  43
  18 Јули 2019
  Машко
  Ак не можиш Wi-fi стикче да најдиш купи си најевтин Tp-link рутер стаи го до ТВ намести го во WDS bridge и цепај. Ова беше решение за постарите TV што беа wi-fi ready а немаа стик а да го купиш стикот кошташе прилично соленко.
   
  На Aleksanda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  606
  374
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па несум баш са санундбар пошо едно добро Техникс стерео појачало и два пара звучки.
  На какво чуденце мислеш, на тоа ли шо го тражам, адаптерчето?
   
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,237
  3,617
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  При појачало и звучници, саундбар. Немој бе Оли.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Aleksanda

  Aleksanda
  Intern

  11
  7
  5 Февруари 2010
  Youtube видов и за жал не го отвара.
  Изгледа веќе премногу е стар телевизоров. Пробав да направам апдејт на софверот и ми вели дека имам некоја грешка во конекцијата.
  Па сакам да му направам некој апгрејд на firmware или софтвер но незнам за кој точно модел да барам

  Ова го вели во сервисно мени. Vestel
  SERVICE MENU (Sentor)(V.0.0.34.14) (SVN:174714) (0/0009DF/6661.dcf)(MB97) (2x256)

  Дали знае некој каде да го симнам тој апгрејд?


  Не дека нешто ќе сторам, чисто ми е занимација,
  сакам малку ако можам да го освежам. Гледам и опера пребарувач е стара верзија 3.6 некоја па ќе пробам да му ставам понова
  верувам дека има некој тука што се разбира во Vesтel па и општо во телевизори
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,114
  660
  8 Август 2017
  Машко
  (Guide)Мануелна надградба на Вестел модели на телевизори (Хитачи, Телефункен итн)
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Не верувам дека ќе успееш, па дури и да успееш нема да работи. Проблемот е што старите апликации се flash, јутуб веќе не подржува такви апликации.
   
 25. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  492
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Го порачав Вивакс-от од ТехноМаркет.
  Техномаркет - VIVAX IMAGO LED TV-32LE140T2S2SM ANDROID
  Можам да отворам youtube, netflix и да направам cast од телефонот на телевизорот.
  HD Ready, ама колку пари толку музика.
  Фала за препораката.
   
  goce03, olikomerc и на Banjifiko им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...