1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. borko_mk

  borko_mk
  Intern

  11
  13
  29 Јуни 2016
  Машко
  Искуство за поврзување на Samsung TV со PC преку Wi-Fi. Земав од Нептун UE-43-RU-7402-UXXH и телевизорот е супер но кога го поврзувам како wireless display имам проблеми, видеото сецка, звукот се губи, без разлика од квалитетот на видеото кое го пуштам.

  Исто конекцијата со bluetooth звучникот ме зафркава. Работи но после одредено време се дисконектира. Не е конзистентно, не е некој power saving mode.

  Не е до рутерот, пробав со неколку рутери, ист резултат.
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А каков рутер имаш? За Ваерелес Дисплеј ви треба брз рутер класата 1200 од оние поскапите на пример Асус rt-ac68-u, таквите подржува Ваерелс дисплеј и рутерот е двоканална (dualband)2,4гц и 5гц. Ако велиш дека не е до рутерот тогаш инсталирај на ПЦ посебна апликација за самсунг ТВ и на ТВ-то да има истата апликација и спарувај преку него и ќе има ВД, и втора работа што повеќето на приметуват дека во ПЦ ако процесорот е АМД е тука заебанцијата туку само интел ќе тера без проблем дури и преку со ефтин рутер.
  Патем заборавив една работа ако вашиот ПЦ е со интел процесор тогаш оди ви интернет страница intel.com и таму според ваша спецификација на матична и интслирај WiDi (wireless display)


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
 3. borko_mk

  borko_mk
  Intern

  11
  13
  29 Јуни 2016
  Машко
  Фала на советите. Рутерот е dualband и е подобар така да не би требало тоа да е проблемот. Плус пуштам 4К преку Amazon Prime директно преку ТВ апликација. Процесорот е интел тоа е интересна забелешка ама ништо.

  За ова со посебна апликација на ТВ ќе пробам може тоа ке ја спаси работата. Фала ти.
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Првин пробај да инсталираш WiDi од интел страницата и ако ТВто го има вградено WiDi како кај LGто


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 5. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
 6. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Па, не дека имам фиксен буџет. Неќам да опнам 30к за сони, пошто, како што кажав, се работи за секундарен телевизор, што ќе го користам саат време за успивање. А, да, ако е веќе смарт, мора да работи со блутут слушалки.

  Моментално сум на филипс 32" најглуп на свет, 15 години стар, со амазон стик 4к, супер ми брка работа, ама сакам тој да им го утрапам на децава.
  LG ми е проверено, пошто примарниот ми е LG 55" и сум презадоволен и од слика и од сѐ. Прашањето ми беше повеќе, дали има некој скриен gem, некој ефтин телевизор што се покажал во тој low 40-43" сегмент или да бирам према бренд и слух?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,112
  25 Март 2013
  Машко
  Според она што читам, бараш Hitachi. Не сум имал ништо од нив досега, но имам некоја доверба во јапонски брендови.
   
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Било је тп некад на дивљем западу јапанско. Сега се турски пид власништво на вестел. Ама добри панели користат...иаат убава слика.
   
  Последна промена: 2 Јуни 2020
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Људи, дајте бе кажите од кај да најдеме Digital to analog адаптер за Samsungo RU7400? А мож некој случајно и да има, а да не му треба?
   
 10. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  По детално да објасниш што ти треба ?
  Од каков во каков сигнал ?
   
 11. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  За аудио станува збор?
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Значи телевизорот нема приклучок за слушалки за да го врзам стерео појачалото коа е аналогно. Има пинови ама посто ТВ-то дава дигитален звук потребен е Analog to digital адаптер. Постојат такви ама нешто ги нема кај нас барем сега овај период.
  Ги има и за плеј стејшани, па незнам дали истите вршат работа и за двата уреда.
  Еве ги:
  https://www.amazon.com/DA-Converters/b?ie=UTF8&node=3224445011
   
 13. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дигитален коаксијален или оптички дава Тв-то?

  Обратно ти треба.
   
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е добро де, обратно ке го наместеме. Наместо да кажеш знаеш ли кај да најдам ти за граматика се фаќаш. Ц ц ц...
   
 15. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Други се конверторите од аналог ту дигитал (нема врска ова со граматика). :)
  Логинг чинам дека имат, но се далеку поскапи од Али.
   
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Добре бе буразер бе, нели сфаќаш дека едншка од 5 пати обратно сум го пишал, а ти го вадеш од контекст маабето, Јизас Крајст.
  Инаде да, оптички приклучок има ТВ-то.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е овде имаш граматичка грешка :D Џизс би требало. ј/к

  Ако имаш време за чекање нарачај си го од али за некој си ~5$, можно е и поевтино да го најдеш.
   
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,232
  3 Јануари 2019
  Машко
  Било каков DAC ќе ти заврши работа. Имаш Toslink (оптички излез) на телевизорот?

  После од DAC ќе тераш со RCA до појачалото. Е сега, ако имаш добри звучки, слушалки и појачало иди на подобро конверторче.

  И провери во Settings да не си исклучил некој аутпут. Може и кабелот да е зезнат, пробај прво тоа.
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Има оптички излез, да. Проверено во сетинзи. Проверено по интернет, за Самсунг ТВ-та на сите им треба конверторче за да го поврзат со стато аналогно појачало. Ама проблемот е не се наоѓаат тука, а кредитна немам за да порачувам од али.
   
 20. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,004
  1,085
  9 Декември 2015
  Машко
  Ново појачало. Си купил ново Ауди на плин сакаш да го возиш.
   
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,232
  3 Јануари 2019
  Машко
  Види во продавниците за аудио опрема (тешко дека ќе најдеш нешто под 100-120€ though). Види по огласи и во Логинг.
   
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Не треси зелени. Техниксо шо го иам према овие новите е како керозин да сака, не плин. Два пара зучки иам ...несмеам више од 60 % да го акнам.
   
 23. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,004
  1,085
  9 Декември 2015
  Машко
  Џабе кога нема оптички влез/излез.
   
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  641
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сеа и жти почна да ги тресеш. Има оптички влез.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш не ти треба конвертер, ти треба само еден отпички кабел и решен проблем.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...