1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

1. borko_mk

borko_mk
    Intern

11
    13
    29 Јуни 2016
    Машко
    Искуство за поврзување на Samsung TV со PC преку Wi-Fi. Земав од Нептун UE-43-RU-7402-UXXH и телевизорот е супер но кога го поврзувам како wireless display имам проблеми, видеото сецка, звукот се губи, без разлика од квалитетот на видеото кое го пуштам.

Исто конекцијата со bluetooth звучникот ме зафркава. Работи но после одредено време се дисконектира. Не е конзистентно, не е некој power saving mode.

Не е до рутерот, пробав со неколку рутери, ист резултат.

2. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,327
    724
    9 Мај 2012
    Машко
    А каков рутер имаш? За Ваерелес Дисплеј ви треба брз рутер класата 1200 од оние поскапите на пример Асус rt-ac68-u, таквите подржува Ваерелс дисплеј и рутерот е двоканална (dualband)2,4гц и 5гц. Ако велиш дека не е до рутерот тогаш инсталирај на ПЦ посебна апликација за самсунг ТВ и на ТВ-то да има истата апликација и спарувај преку него и ќе има ВД, и втора работа што повеќето на приметуват дека во ПЦ ако процесорот е АМД е тука заебанцијата туку само интел ќе тера без проблем дури и преку со ефтин рутер.
    Патем заборавив една работа ако вашиот ПЦ е со интел процесор тогаш оди ви интернет страница intel.com и таму според ваша спецификација на матична и интслирај WiDi (wireless display)

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Последна промена: 1 Јуни 2020
  3. borko_mk

borko_mk
    Intern

11
    13
    29 Јуни 2016
    Машко
    Фала на советите. Рутерот е dualband и е подобар така да не би требало тоа да е проблемот. Плус пуштам 4К преку Amazon Prime директно преку ТВ апликација. Процесорот е интел тоа е интересна забелешка ама ништо.

За ова со посебна апликација на ТВ ќе пробам може тоа ке ја спаси работата. Фала ти.

4. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,327
    724
    9 Мај 2012
    Машко
    Првин пробај да инсталираш WiDi од интел страницата и ако ТВто го има вградено WiDi како кај LGто

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

5. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
  6. dekomote

dekomote
    On your way to fame

367
    617
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Па, не дека имам фиксен буџет. Неќам да опнам 30к за сони, пошто, како што кажав, се работи за секундарен телевизор, што ќе го користам саат време за успивање. А, да, ако е веќе смарт, мора да работи со блутут слушалки.

Моментално сум на филипс 32" најглуп на свет, 15 години стар, со амазон стик 4к, супер ми брка работа, ама сакам тој да им го утрапам на децава.
    LG ми е проверено, пошто примарниот ми е LG 55" и сум презадоволен и од слика и од сѐ. Прашањето ми беше повеќе, дали има некој скриен gem, некој ефтин телевизор што се покажал во тој low 40-43" сегмент или да бирам према бренд и слух?

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TATA_MATA

TATA_MATA
    Unstoppable

1,762
    2,112
    25 Март 2013
    Машко
    Според она што читам, бараш Hitachi. Не сум имал ништо од нив досега, но имам некоја доверба во јапонски брендови.

8. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Било је тп некад на дивљем западу јапанско. Сега се турски пид власништво на вестел. Ама добри панели користат...иаат убава слика.

Последна промена: 2 Јуни 2020
    На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Људи, дајте бе кажите од кај да најдеме Digital to analog адаптер за Samsungo RU7400? А мож некој случајно и да има, а да не му треба?

10. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    По детално да објасниш што ти треба ?
    Од каков во каков сигнал ?

11. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    За аудио станува збор?

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Значи телевизорот нема приклучок за слушалки за да го врзам стерео појачалото коа е аналогно. Има пинови ама посто ТВ-то дава дигитален звук потребен е Analog to digital адаптер. Постојат такви ама нешто ги нема кај нас барем сега овај период.
    Ги има и за плеј стејшани, па незнам дали истите вршат работа и за двата уреда.
    Еве ги:
    https://www.amazon.com/DA-Converters/b?ie=UTF8&node=3224445011

13. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Дигитален коаксијален или оптички дава Тв-то?

Обратно ти треба.

14. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Е добро де, обратно ке го наместеме. Наместо да кажеш знаеш ли кај да најдам ти за граматика се фаќаш. Ц ц ц...

15. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Други се конверторите од аналог ту дигитал (нема врска ова со граматика). :)
    Логинг чинам дека имат, но се далеку поскапи од Али.

16. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Добре бе буразер бе, нели сфаќаш дека едншка од 5 пати обратно сум го пишал, а ти го вадеш од контекст маабето, Јизас Крајст.
    Инаде да, оптички приклучок има ТВ-то.

17. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Е овде имаш граматичка грешка :D Џизс би требало. ј/к

Ако имаш време за чекање нарачај си го од али за некој си ~5$, можно е и поевтино да го најдеш.

18. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

766
    1,232
    3 Јануари 2019
    Машко
    Било каков DAC ќе ти заврши работа. Имаш Toslink (оптички излез) на телевизорот?

После од DAC ќе тераш со RCA до појачалото. Е сега, ако имаш добри звучки, слушалки и појачало иди на подобро конверторче.

И провери во Settings да не си исклучил некој аутпут. Може и кабелот да е зезнат, пробај прво тоа.

19. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Има оптички излез, да. Проверено во сетинзи. Проверено по интернет, за Самсунг ТВ-та на сите им треба конверторче за да го поврзат со стато аналогно појачало. Ама проблемот е не се наоѓаат тука, а кредитна немам за да порачувам од али.

20. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

1,004
    1,085
    9 Декември 2015
    Машко
    Ново појачало. Си купил ново Ауди на плин сакаш да го возиш.

21. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

766
    1,232
    3 Јануари 2019
    Машко
    Види во продавниците за аудио опрема (тешко дека ќе најдеш нешто под 100-120€ though). Види по огласи и во Логинг.

22. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Не треси зелени. Техниксо шо го иам према овие новите е како керозин да сака, не плин. Два пара зучки иам ...несмеам више од 60 % да го акнам.

23. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

1,004
    1,085
    9 Декември 2015
    Машко
    Џабе кога нема оптички влез/излез.

24. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

641
    388
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Сеа и жти почна да ги тресеш. Има оптички влез.

25. krema

krema
    Professor

11,067
    10,577
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тогаш не ти треба конвертер, ти треба само еден отпички кабел и решен проблем.

На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...